Zioła na bezsenność - jakie ziołowe preparaty faktycznie pomagają lepiej spać?

Opublikowano 15.11.2023

Zioła na bezsenność   jakie ziołowe preparaty faktycznie pomagają lepiej spać?

W przypadku problemów ze snem wiele osób decyduje się sięgnąć po naturalne sposoby. Należą do nich m.in. zioła nasenne, które poprzez swoje działanie rozluźniające i łagodzące napięcie nerwowe, faktycznie mogą ułatwić zasypianie. Jakie preparaty z tej kategorii są najskuteczniejsze? Jakie zioła spróbować zanim udamy się do lekarza po leki nasenne na receptę.

Spis treści

Zioła a spokojny sen. Co wybrać?

Stosowanie ziół uznaje się za jeden z domowych sposobów walki z zaburzeniami snu. Należy jednak sięgać po nie wyłącznie w sytuacji krótkotrwałych epizodów bezsenności.

Działanie ziół polega przede wszystkim na uspokojeniu, dlatego najlepiej sprawdzają się w przypadku, gdy bezsenność spowodowana jest przez stres.

Do skutecznych ziół nasennych należą m.in. kozłek lekarski, melisa i chmiel. Preparaty, które je zawierają, nabyć można zarówno w aptekach, jak i sklepach zielarskich.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Zioła nasenne - w jakich sytuacjach mogą być pomocne?

Trudności z zasypianiem to codzienność wielu osób. W walce z tym problemem najczęściej w pierwszej kolejności staramy się wykorzystać domowe sposoby.

Dużą popularnością cieszą się preparaty uspokajające, w tym te zawierające składniki pochodzenia naturalnego, takie jak zioła. Można przyjmować je zarówno w postaci herbatek (naparów), jak i tabletek, a do ich nabycia w większości nie potrzeba recepty.

Co jednak ważne, należy pamiętać, że produkty stworzone na bazie ziół nie rozwiążą problemów ze snem u każdego. Pomagają one przede wszystkim przy bezsenności przygodnej i krótkotrwałej, trwającej nie dłużej niż miesiąc. Taki rodzaj zaburzeń snu często spowodowany jest stresem, natłokiem obowiązków bądź negatywnymi emocjami związanymi z doświadczeniem czegoś przykrego. 

Zioła na sen o działaniu uspokajającym sprawiają, że łatwiej jest się wyciszyć, odprężyć i złagodzić napięcie, a więc i ułatwiają zapadnięcie w sen. 

Jak działają zioła na bezsenność?

Ziołolecznictwo znane jest od tysiącleci. Nie od dziś wiadomo, że wiele ziół oddziałuje pozytywnie na nasz organizm. Zioła na sen to przede wszystkim rośliny zawierające substancje, które działają regulująco na ośrodkowy układ nerwowy. Pozwalają się wyciszyć, pozbyć nadmiaru emocji i uspokoić.

Niektóre zmniejszą też stany lękowe oraz działają łagodząco na objawy innych chorób (np. odczuwany przez pacjenta ból) utrudniające zasypianie. Dobrej jakości preparaty, których głównymi składnikami są zioła, ułatwiają zaśnięcie, a także zmniejszają ilość wybudzeń, wydłużają czas snu i podnoszą ogólną jakość wypoczynku.


Jakie zioła na bezsenność wybrać?

Wiele ziół działa uspokajająco i ułatwia zasypianie. Jeśli zastanawiasz się, które zioła na sen wybrać oraz które są najbardziej skuteczne w walce z bezsennością, zebraliśmy dla Ciebie najlepsze zioła nasenne na naszej liście.


Kozłek lekarski

Preparaty z udziałem kozłka lekarskiego to popularne remedium na trudności z zasypianiem. Roślina ta znana jest też pod nazwą waleriana. Korzeń waleriany zawiera m.in. walepotriaty i kwasy walerenowe, które działają kojąco na układ nerwowy, zmniejszają jego aktywność i obniżają napięcie psychiczne.

Chmiel

Innym dość często stosowanym środkiem na spokojny, zdrowy sen są szyszki chmielu. Wyciąg z szyszek chmielu zawiera lupulinę, która nie tylko pomaga zrelaksować się przed snem, ale też reguluje pracę układu pokarmowego. Zażywanie tego zioła pomaga również osobom, które z powodu problemów z układem pokarmowym cierpią na bezsenność.

Melisa

Liść melisy zawiera olejki eteryczne o działaniu uspokajającym i relaksującym. Jest skutecznym sposobem nie tylko na problemy ze snem, ale też ułatwia wyciszenie nerwów w stresowych sytuacjach.

Lawenda

Lawenda to kolejne ziele, które zawiera olejek eteryczny o dobroczynnym dla naszego układu nerwowego działaniu. Nie tylko pomaga w zasypianiu, ale również wydłuża czas trwania fazy NREM. Dla przypomnienia jest to właśnie ta faza snu, podczas której śpimy najgłębiej, a więc i najlepiej odpoczywamy. 

Tabletki czy też napary z lawendy wpływają pozytywnie nie tylko na ilość, ale i jakość snu.

Rumianek

Rumianek to jedno z najbardziej znanych obok melisy ziół wykazujących działanie uspokajające. Koi nerwy, pozwala zrelaksować się przed położeniem się do łóżka, a więc także pomaga w zasypianiu. Najczęściej jest spożywany w postaci herbatki.

Dobry sen może zapewnić również mieszanka ziołowa, której składnikiem są substancje wymienione powyżej. Niektóre z nich regulują też pracę narządów wewnętrznych, a więc pozytywnie wpływają na zdrowie i jakość życia.

Czy zioła na bezsenność są bezpieczne?

Co do zasady, mieszanki ziołowe oraz napary, tabletki i inne produkty zawierające składniki pochodzenia roślinnego, są niegroźne, o ile stosuje się je zgodnie z zaleceniami. Wiele z ziół jest też surowcem leczniczym wykorzystywanym przy produkcji farmaceutyków. 

Należy być świadomym, że zioła mogą wchodzić w interakcje z niektórymi lekami, dlatego zawsze należy informować lekarza o ich stosowaniu.

Zioła są w stanie zapewnić dobry sen, jednak należy przy korzystaniu z nich zachować zdrowy rozsądek. Problem zaczyna się w przypadku polegania jedynie na ziołach przez dłuższy czas. Dlatego, jeśli Twoje problemy ze snem trwają dłużej niż miesiąc, a zioła na sen nie przynoszą poprawy, umów się na wizytę do lekarza.

Jak jeszcze możesz sobie pomóc? Kontakt z lekarzem w walce z bezsennością

Choć zioła ułatwiające sen mogą być naprawdę pomocne w walce z bezsennością, o wiele lepiej jest stosować tego typu środki pod kontrolą lekarza. Niektóre zioła na sen mogą bowiem nasilać działanie niepożądane przyjmowanych leków, nie wszystkie można też bezpiecznie podawać dzieciom czy kobietom w ciąży.

Zanim zrobisz pierwsze zakupy w sklepie zielarskim lub jeśli zauważasz, że mimo stosowania ziół Twój sen nie ulega poprawie, skonsultuj się z lekarzem i spróbuj poznać nie tylko skutki, ale i możliwe przyczyny bezsenności.

Inni czytali również

Domowe sposoby na bezsenność - popraw jakość snu naturalnie i skutecznie
Domowe sposoby na bezsenność - popraw jakość snu naturalnie i skutecznie

Problemy z zasypianiem, częste wybudzanie się w środku nocy czy też wstawanie o bardzo wczesnych godzinach porannych to rzeczywistość wielu osób borykających się z bezsennością. Wpływ na zaburzenia snu może mieć wiele czynników - czasem są to kłopoty zdrowotne, innym razem wystarczy niewłaściwa higiena snu albo przewlekły stres. Jeśli należysz do grona osób, które mają problem z zapadnięciem w głęboki, regenerujący sen, sprawdź domowe sposoby na bezsenność, które mogą Ci pomóc.

Artykuł
13.11.2023
Bezsenność a tarczyca - jaki mają związek?
Bezsenność a tarczyca - jaki mają związek?

Bezsenność może wynikać z różnych przyczyn. U niektórych osób będzie rezultatem niewłaściwej higieny snu, ale w innych przypadkach problemy ze snem będą wywołane kłopotami zdrowotnymi. Częstą przyczyną bezsenności, o jakiej chcemy dziś opowiedzieć, są choroby tarczycy. W jaki dokładnie sposób zaburzenia tarczycy wpływają na jakość snu?

Artykuł
15.11.2023
Wpływ bezsenności na samopoczucie. Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne
Wpływ bezsenności na samopoczucie. Zaburzenia snu a zdrowie psychiczne

Kwestia zdrowia psychicznego jest coraz szerzej dyskutowana w przestrzeni publicznej. To pozytywne zjawisko, ponieważ należy dbać o zdrowie psychiczne wcale nie mniej niż o zdrowie fizyczne. Jedną z przyczyn pogorszenia samopoczucia w tej sferze bywają zaburzenia snu, na które cierpi obecnie coraz więcej osób. Jakie dokładnie ma to konsekwencje i czy da się z tym walczyć? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Artykuł
15.11.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!