Antykoncepcja awaryjna a cykl miesiączkowy - wpływ tabletki po na okres

Opublikowano 19.09.2023

Antykoncepcja awaryjna a cykl miesiączkowy   wpływ tabletki po na okres

Tak zwana tabletka dzień po to metoda antykoncepcji, którą stosuje się już po odbyciu ryzykownego stosunku seksualnego. Antykoncepcja awaryjna przydaje się więc w sytuacji, gdy para w ogóle nie użyła zabezpieczenia przed niechcianą ciążą lub nie zadziałało ono prawidłowo (np. doszło do pęknięcia prezerwatywy).

Tabletka dzień po może nieznacznie zaburzać cykl miesiączkowy. Może to prowadzić do opóźnienia okresu, krwawienia międzymiesiączkowego lub plamień.

Czy jednak przyszło Ci kiedyś do głowy pytanie, w jaki sposób stosowanie antykoncepcji   awaryjnej może wpływać na naturalny kobiecy cykl miesiączkowy? Jeśli tak, chętnie pomożemy Ci wyjaśnić tę kwestię.


Spis treści

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej - czy ma nią wpływ dzień cyklu miesiączkowego?

Choć antykoncepcję awaryjną zwykło się nazywać tabletkami "dzień po", to jednak tak naprawdę jej działanie nie ogranicza się jedynie do następnego dnia po odbyciu niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Warto jednak wiedzieć, że choć tabletkę Escapelle można przyjąć do 72 godzin po stosunku, a tabletkę EllaOne nawet do 120 godzin, to jednak faktycznie skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest największą w ciągu pierwszych 12 godzin.

Wiele kobiet zastanawia się jednak również nad tym, czy przyjęcie tabletki po jakimś dniu cyklu będzie osłabiać jej skuteczność. Dobra wiadomość jest taka, że w ulotce dołączonej do preparatów napisane jest, że można je przyjąć w dowolnym dniu cyklu. Najlepiej jednak zrobić to do mniej więcej 10 dnia cyklu, czyli zanim dojdzie do owulacji (uwolnienia komórki jajowej).


e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czy tabletka dzień po przyspiesza okres?

Przyjęcie leku Escapelle lub EllaOne może mieć wpływ na termin, w jakim pojawi się najbliższe krwawienie miesiączkowe. Rozregulowanie okresu wymienia się jako dość częste działanie niepożądane antykoncepcji awaryjnej. U niektórych kobiet miesiączka pojawia się więc kilka dni wcześniej niż zazwyczaj. Nie jest to regułą, a kwestią bardzo indywidualną, jednak warto mieć na uwadze, że może się tak zdarzyć.

Jest to sytuacja zupełnie normalna, o ile dotyczy jedynie kolejnego krwawienia miesiączkowego po zażyciu tabletki dzień po. Jeżeli problemy z nieregularnymi okresami powtarza się również w następnych cyklach, należy udać się do lekarza ginekologa.

Czy antykoncepcja awaryjna może powodować opóźnienie okresu?

Skutki uboczne po zażyciu tabletki z grupy antykoncepcji awaryjnej obejmują nie tylko szybsze wystąpienie kolejnej miesiączki. Inne mogące wystąpić działania niepożądane, to m.in. zaburzenia nastroju, zawroty głowy, bóle podbrzusza, bóle głowy, ból piersi czy tkliwość piersi. Co więcej, krwawienie miesiączkowe może wystąpić również kilka dni później niż zwykle. Podobnie jak w przypadku przyspieszenia okresu, tak i tutaj to, czy u danej kobiety wystąpi taka sytuacja, jest kwestią indywidualną.

Nie mniej jednak, jeśli opóźnienie miesiączki to sytuacja jednorazowa, nie trzeba się martwić, a dopiero gdy problem się powtarza, należy skonsultować się z lekarzem. Nie można również zapomnieć, że każdy rodzaj antykoncepcji, także tabletka dzień po, bywa zawodna. Choć zadaniem tego typu środków antykoncepcyjnych jest opóźnienie owulacji, wciąż istnieje niewielka możliwość, że mogło dojść do zapłodnienia. Jeśli więc krwawienie nie pojawia się zbyt długo, zaleca się wykonanie testu ciążowego oraz konsultację u ginekologa, by potwierdzić ewentualną ciążę.


Ile razy w cyklu można przyjąć antykoncepcję awaryjną?

Tabletki dzień po rzadko wywołują poważne skutki uboczne, jednak należy pamiętać, że przeznaczone są wyłącznie do stosowania doraźnego. Oznacza to, że nie można używać ich zamiennie ze "zwykłą" antykoncepcją ani traktować jako zabezpieczenia do regularnego stosowania.

Tabletki dzień po to silne preparaty zawierające duże dawki hormonów, dlatego korzysta się z nich tylko wtedy jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia (w tym również aktów przemocy seksualnej) lub też antykoncepcja zwiodła (może np. zdarzyć się, że para zdecyduje się stosować prezerwatywy, a w trakcie stosunku dojdzie do pęknięcia lub zsunięcia się jednej z nich).

Aby uniknąć poważnych skutków ubocznych i powikłań zdrowotnych, tabletka Escapelle lub tabletka EllaOne powinny być brane nie częściej niż raz na cykl miesiączkowy. Oznacza to, że jeżeli w danym cyklu doszło już chociaż raz do przyjęcia pigułki dzień po, z następnym zażyciem tabletki należy wstrzymać się co najmniej do kolejnego krwawienia miesiączkowego.


Jak wygląda miesiączka po przyjęciu antykoncepcji awaryjnej?

Tabletki dzień po wpływają na cykl miesięczny nie tylko poprzez zmianę jego terminu. Warto wiedzieć, że krwawienie po tabletce Escapelle lub EllaOne może również mieć nieco inny przebieg.

Zmianie ulec może czas trwania okresu, zdarza się też, że jest on mniej lub bardziej obfity, niż do tej pory. Zalicza się to do łagodnych skutków ubocznych związanych z przyjęciem preparatu i uznaje za sytuację normalną i nieszkodliwą, jeśli dzieje się tak tylko w przypadku pierwszej miesiączki po zażyciu tabletki dzień po.


Antykoncepcja awaryjna a nieregularny okres - czy należy się martwić?

Należy pamiętać, że zarówno tabletka Escapelle, jak i tabletka dzień po EllaOne to leki z grupy silnych preparatów hormonalnych. Dostępne są więc wyłącznie za okazaniem recepty i po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nawet prawidłowo przyjęta tabletka dzień po może jednak wywołać skutki uboczne, wśród których dość częstym zjawiskiem jest rozregulowanie okresu.

Jeśli dotyczy to jedynie miesiączki występującej bezpośrednio po zażyciu tabletki, a później wszystko wraca do normy, sytuacja taka nie wymaga konsultacji lekarskiej. Gdy jednak podejrzewasz, że mogło mimo wszystko dojść do uwolnienia komórki jajowej lub okres nie pojawia się zbyt długo, warto wykonać test ciążowy, aby wykluczyć ewentualną możliwość zapłodnienia.


Tabletka dzień po a brak okresu - co robić?

Choć tabletka dzień po faktycznie wpływa na cykl miesiączkowy, opóźnienia miesiączek związane z jej przyjęciem zazwyczaj nie przekraczają kilku dni. Brak okresu przez czas dłuższy niż 5 dni może więc oznaczać, że doszło do ciąży lub problemów na tle zdrowotnym. Skuteczność Escapelle i EllaOne jest wprawdzie wysoka, jednak żaden rodzaj antykoncepcji nie daje 100% gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Jeśli więc test ciążowy okazuje się negatywny, a brak okresu trwa nadal (tym bardziej, gdy pojawiają się inne niepokojącej objawy w postaci np. bólu brzucha), konieczna jest konsultacja z lekarzem, który pomoże rozwiać wszystkie wątpliwości.


Inni czytali również

Zoely – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Zoely – E-recepta – recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

W dzisiejszych czasach wybór odpowiedniej metody antykoncepcji jest bardziej zróżnicowany niż kiedykolwiek wcześniej. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, które zyskuje coraz większą popularność wśród kobiet, jest produkt leczniczy o nazwie Zoely.Zoely to środek antykoncepcyjny, który łączy w sobie dwa kluczowe hormony: estradiol i octan nomegestrolu, w celu zapewnienia maksymalnej efektywności w kontroli płodności.Ten artykuł przedstawi główne aspekty i korzyści stosowania Zoely, jego mechanizm działania oraz ważne informacje dla pacjentek rozważających jego użycie.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.09.2023
Tabletki antykoncepcyjne - kto może wypisać receptę?
Tabletki antykoncepcyjne - kto może wypisać receptę?

Doustna antykoncepcja hormonalna, jaką są tabletki antykoncepcyjne, jest jedną z najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Choć kobiety w celu ich uzyskania, zgłaszają się zazwyczaj do lekarza ginekologa, to nie tylko ten lekarz może wystawić receptę .

Artykuł
04.05.2023
Antykoncepcja a problemy trawienne - jakie są zalecenia gastrologów?
Antykoncepcja a problemy trawienne - jakie są zalecenia gastrologów?

Antykoncepcja stanowi istotny aspekt codziennego życia wielu Polek. Zdecydowanie najpopularniejszym wyborem preparatów zapobiegających zajściu w nieplanowaną ciążę są różne metody antykoncepcji hormonalnej, z których najczęściej wybierane są tabletki antykoncepcyjne. Trzeba jednak pamiętać, że te środki antykoncepcyjne mogą u niektórych kobiet powodować nieprzyjemne działania niepożądane m.in. problemy z układem pokarmowym. W tym artykule skupimy się na wpływie doustnej antykoncepcji hormonalnej na występowanie problemów trawiennych u pacjentek i przyjrzymy się, jak wówczas postępować.

Artykuł
13.09.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!