Levomine mini Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Levomine mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Levomine mini to preparat stosowany w celu zapobiegania ciąży. Jest jednym z hormonalnych środków antykoncepcyjnych i zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol i lewonorgestrel. Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się wysoką skutecznością, o ile są prawidłowo i regularnie stosowane.
Rozpocznij konsultacj─Ö z Levomine mini
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Levomine mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Levomine mini
Substancje czynne Ethinylestradiolum Levonorgestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 20 mcg + 100 mcg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Levomine mini

Substancja czynna: etynyloestradiol i lewonorgestrel.

Wskazania: zapobieganie niechcianej ciąży.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka 1 raz dziennie przez 21 dni, następnie 7 dni przerwy.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję zawartą w preparacie, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej wysokie ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub jej wysokie ryzyko, ciężka choroba wątroby, nowotwory wątroby i hormonozależne nowotwory piersi lub układu rodnego.

Główne działania niepożądane: ból głowy, tkliwość i ból piersi, zmienny nastrój, ból brzucha, nudności, żylne i tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Levomine mini?

Lek Levomine mini kosztuje 20 zł w przypadku opakowania zawierającego 21 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest Levomine mini?

Preparat Levomine mini to tabletki antykoncepcyjne zawierające komponentę estrogenową - etynyloestradiol oraz progestagenową - lewonorgestrel. Jest to przykład złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego. W jednej tabletce preparatu znajduje się 20 mikrogramów etynyloestradiolu oraz 100 mikrogramów lewonorgestrelu.

Tabletki powlekane leku Levomine mini są białe i okrągłe. W jednym opakowaniu tego preparatu znajduje się 21 tabletek powlekanych.

Jaki jest mechanizm działania?

Skuteczność antykoncepcyjna złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wynika z synergicznego działania obu hormonów - lewonorgestrelu oraz etynyloestradiolu. Kluczowymi z tych mechanizmów są hamowanie owulacji oraz wpływ na endometrium. Ponadto lek Levomine mini zmienia skład śluzu szyjkowego zmniejszając jego przepuszczalność dla plemników.

Warto pamiętać, że do wyhamowania osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej, a tym samym do osiągnięcia efektu antykoncepcyjnego, wymagane jest nieprzerwane przyjmowanie leku Levomine mini przez minimum 7 dni.


Jaki jest skład leku?

Oprócz dwóch substancji czynnych - lewonorgestrelu i etynyloestradiolu, w leku Levomine mini znajduje się szereg substancji pomocniczych.

Rdzeń tabletki składa się z laktozy jednowodnej, skrobi kukurydzianej, maltodesktryny, karboksymetyloskrobi sodowej i stearynianu magnezu. Otoczkę tworzy hypromeloza 15 cP, tytanu dwutlenek, laktoza jednowodna, makrogol 4000 i sodu cytrynian.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak stosowa─ç lek?

Tabletki leku Levomine mini należy przyjmować doustnie, zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, codziennie o względnie stałej, ustalonej przez pacjentkę porze, popijając niewielką ilością płynu, jeśli to konieczne. W ciągu 21 kolejnych dni należy przyjmować jedną tabletkę dziennie. Po 7-dniowej przerwie, w której zazwyczaj występuje krwawienie z odstawienia, należy rozpocząć kolejne opakowanie. Krwawienie z odstawienia zazwyczaj rozpoczyna się drugiego lub trzeciego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki i może utrzymywać się do czasu rozpoczęcia nowego opakowania.

Lek Levomine mini jest wskazany u pacjentek, które rozpoczęły miesiączkować. Nie należy stosować tego leku u osób po menopauzie.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Levomine mini?

Decyzja o rozpoczęciu przyjmowania leku Levomine mini powinna być oparta na indywidualnej ocenie ryzyka u pacjentki, szczególnie jeśli chodzi o ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. W tym celu należy skontaktować się z lekarzem. Należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.

Moment rozpoczęcia stosowania leku Levomine mini zależy od tego, czy wcześniej stosowano jakikolwiek środek antykoncepcyjny oraz od tego, czy pacjentka była niedawno w ciąży.

 • Jeśli nie stosowano żadnego środka antykoncepcyjnego w poprzednim miesiącu - przyjmowanie leku Levomine mini należy rozpocząć w 1. dniu cyklu miesiączkowego czyli w pierwszym dniu krwawienia. Rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych jest możliwe od 2. do 5. dnia cyklu menstruacyjnego, ale w takiej sytuacji zaleca się używanie dodatkowej metody antykoncepcji typu barierowego przez pierwsze 7 dni pierwszego cyklu.

 • W przypadku wcześniejszego stosowania hormonów płciowych w postaci złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, stosowanie tabletek Levomine mini najlepiej rozpocząć w dniu po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancję czynną z poprzedniego opakowania tabletek antykoncepcyjnych, ale nie później niż w dniu następującym po zwykłej przerwie w przyjmowaniu tabletek lub po przyjęciu ostatniej tabletki placebo z wcześniej stosowanego hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Jeśli stosowano terapeutyczny system dopochwowy lub transdermalny, najlepiej rozpocząć stosowanie Levomine mini w dniu usunięcia tego systemu, ale nie później niż w dniu, w którym miałby być założony kolejny.

 • W przypadku, jeśli pacjentka we wcześniejszym miesiącu stosowała jednoskładnikowa antykoncepcję hormonalną, stosowanie leku Levomine mini można rozpocząć dowolnego dnia cyklu, jeśli wcześniej stosowano "minitabletki". W przypadku iniekcji - wtedy, kiedy planowany był kolejny zastrzyk. Jeśli wcześniej stosowano wkładkę wewnątrzmaciczną lub implant - stosowanie leku Levomine mini należy rozpocząć po usunięciu systemu terapeutycznego dopochwowego lub implantu. We wszystkich wymienionych wyżej sytuacjach należy stosować dodatkową, barierową formę antykoncepcji przez pierwsze 7 dni.

 • Jeśli pacjentka poroniła w pierwszym trymestrze ciąży i wyraża chęć rozpoczęcia stosowania leku Levomine mini, przyjmowanie leku można rozpocząć natychmiast.

Jeśli kobieta jest po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze - rozpoczęcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych należy rozpocząć między 21. a 28. dniem po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży. Jeśli rozpoczęcie jest opóźnione, zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji typu barierowego przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek. Jeżeli pacjentka odbyła wcześniej stosunek płciowy (przed rozpoczęciem stosowania złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego), należy wykluczyć ciążę lub poczekać do wystąpienia kolejnego krwawienia miesiączkowego.

Co robi─ç w przypadku pomini─Öcia tabletki?

Lek Levomine mini zawiera bardzo niskie dawki obu hormonów, co wpływa na jego ograniczoną skuteczność antykoncepcyjną w przypadku pominięcia tabletki. Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki nie przekroczy 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna nie jest zmniejszona. Pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć tabletkę i kontynuować stosowanie kolejnych tabletek o zwykłej porze.

Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki będzie dłuższe niż 12 godzin, skuteczność leku Levomine mini może zostać osłabiona. Postępowanie w takiej sytuacji, zależy od tygodnia cyklu, w którym doszło do pominięcia tabletki.

 • Tydzień 1. - należy przyjąć tabletkę, o której się zapomniało, jak najszybciej jak jest to możliwe, nawet jeśli oznacza to zażycie dwóch tabletek w tym samym czasie. Następnie kontynuować przyjmowanie kolejnych tabletek o zwykłej porze. W ciągu kolejnych 7 dni zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji typu barierowego, na przykład prezerwatywy. Nie należy stosować metody kalendarzowej lub termicznej. Te metody mogą nie być wiarygodne, ponieważ lek Levomine mini zmienia w ciągu miesiąca właściwości śluzu w szyjce macicy. Jeśli pacjentka odbyła niezabezpieczony stosunek w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki, istnieje ryzyko zajścia w ciążę, które wzrasta wraz z liczbą pominiętych tabletek i krótszym czasem do okresu przerwy w stosowaniu tabletek.

 • Tydzień 2. - pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, nawet jeśli będzie to oznaczało przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Następnie kontynuować przyjmowanie kolejnych tabletek o zwykłej porze. Jeśli pacjentka prawidłowo przyjmowała tabletki przez 7 dni poprzedzających pierwsze pominięcie, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych. Jeśli jednak pacjentka nie przyjmowała tabletek prawidłowo lub pominęła przyjęcie więcej niż jednej tabletki, zaleca się stosowanie dodatkowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych przez kolejne 7 dni.

 • Tydzień 3. - ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcyjnej jest znacznie zwiększone w związku z nadchodzącym 7-dniowym okresem przerwy w przyjmowaniu tabletek. Jednak można uniknąć tego obniżenia skuteczności, modyfikując sposób przyjmowania tabletek. Jeśli pacjentka zastosuje się do poniższych zaleceń i prawidłowo przyjmie wszystkie tabletki w ciągu 7 dni poprzedzających pierwsze pominięcie, nie ma potrzeby stosowania dodatkowych zabezpieczeń antykoncepcyjnych. Istnieją dwie opcje postępowania - pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę, nawet jeśli to oznacza zażycie dwóch tabletek jednocześnie. Następnie kontynuować przyjmowanie kolejnych tabletek o zwykłej porze. Kolejne opakowanie należy rozpocząć bez okresu przerwy w przyjmowaniu tabletek, czyli zaraz po zakończeniu ostatniego opakowania. W takiej sytuacji prawdopodobnie nie wystąpi krwawienie z odstawienia aż do zakończenia drugiego opakowania, ale może pojawić się plamienie lub krwawienie śródcykliczne w czasie przyjmowania tabletek. Możliwe jest także przerwanie przyjmowania tabletek z ostatniego opakowania. W takim przypadku pacjentka musi mieć 7-dniową przerwę w przyjmowaniu tabletek leku Levomine mini, obejmującą dzień, w którym przyjęcie tabletki zostało pominięte, a następnie rozpocząć stosowanie następnego opakowania.

W przypadku wystąpienia u pacjentki problemów żołądkowo-jelitowych z wymiotami lub biegunką, skuteczność leku Levomine mini może być obniżone i należy stosować dodatkowe metody antykoncepcyjne. Jeśli w ciągu 3 do 4 godzin po przyjęciu tabletki wystąpią wymioty lub ciężka biegunka, pacjentka powinna postępować zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pominięcia tabletki. Jeśli pacjentka nie chce zmieniać normalnego schematu stosowania tabletek, powinna przyjąć dodatkowe tabletki z innego opakowania.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Działaniami niepożądanymi, które są najczęściej zgłaszane podczas stosowania leku Levomine mini są: bóle głowy, nudności, ból brzucha, zmienny i depresyjny nastrój, tkliwości i ból piersi.

Często działania niepożądane stosowania złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego są najbardziej nasilone pierwszych miesiącach stosowania takich leków i mają charakter przejściowy.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Rzadziej występującymi działaniami niepożądanymi leku Levomine mini są:

 • zatrzymanie płynów w organizmie i zwiększenie masy ciała, zmniejszenie masy ciała;

 • zmiany libido;

 • nadwrażliwość na substancje zawarte w leku, nasilone objawy obrzęku naczynioruchowego dziedzicznego lub nabytego;

 • migrena;

 • żylne i tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe;

 • wymioty, biegunka;

 • wysypka, pokrzywka, rumień guzowaty i wielopostaciowy;

 • powiększenie piersi i obecność wydzieliny z piersi.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane, szczególnie ciężkie i nieprzemijające lub zmiany w stanie zdrowia, które pacjentka uważa za związane ze stosowaniem leku Levomine mini, zawsze należy skontaktować się z lekarzem.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

Bardzo rzadko dochodzi do przedawkowania preparatu. Objawy, które mogą wystąpić w przypadku przyjęcia zbyt dużej ilości tabletek leku Levomine mini to: nudności, wymioty i niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt. Nie istnieje antidotum, a leczenie ma na celu łagodzenie objawów.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych nie należy stosować w przypadkach wymienionych poniżej. Jeśli któraś z tych stanów pojawi się po raz pierwszy w trakcie stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, natychmiast należy zaprzestać stosowania produktu i skontaktować się z lekarzem.

 • Występowanie lub wysokie ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej - czynna lub przebyta zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, dziedziczna lub nabyta predyspozycja do występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz jeśli pacjentka wymaga rozległego zabiegu chirurgicznego i długiego unieruchomienia.

 • Występowanie lub ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych - wystąpienie takich zaburzeń jak np. zawał serca lub udar w przeszłości, dziedziczna lub nabyta skłonność do tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, migrena z objawami ogniskowymi. Jeśli u pacjentki występuje cukrzyca, ciężka dyslipoproteinemia lub bardzo wysokie ciśnienie tętnicze krwi również zalicza się do grupy wysokiego ryzyka takich zaburzeń i lek Levomine mini nie powinien być u niej stosowany.

 • Jeśli u pacjentki występuje choroba wątroby o ciężkim przebiegu, lub jeśli występowała w przeszłości, a parametry wątroby nie wróciły do normy.

 • Jeśli u pacjentki występuje lub kiedykolwiek występowały złośliwe lub łagodne nowotwory wątroby.

 • Jeśli rozpoznano lub podejrzewa się obecność nowotworów zależnych od hormonów - np. raka piersi lub raka narządów płciowych.

 • Obecne jest krwawienie z pochwy lub brak miesiączki o niewyjaśnionej etiologii.

 • Jeśli pacjentka jednocześnie stosuje preparaty zawierające ombitaswir z paritaprewirem i rytonawirem oraz dazabuwir, oraz zawierające glekaprewir z pibrentaswirem i sofosbuwir z velpataswirem i voxilaprewirem.

 • Jeśli pacjentka zgłasza nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze leku Levomine mini.

Ze względu na zawartość laktozy produkt leczniczy Levomine mini nie jest odpowiedni dla pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

W jakich sytuacjach nale┼╝y zachowa─ç szczeg├│ln─ů ostro┼╝no┼Ť─ç?

Przed rozpoczęciem stosowania leku Levomine mini należy zdać sobie sprawę związku między stosowaniem tego preparatu a zwiększeniem ryzyka zakrzepów krwi, które najwyższe jest w pierwszym roku stosowania preparatu oraz ocenić występujące u pacjentki czynniki ryzyka. Ponadto ryzyko zakrzepów krwi jest większe po ponownym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych po przerwie trwającej 4 tygodnie lub dłużej.

Jeśli u pacjentki występuje czynnik ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, podczas stosowania leku Levomine mini należy zachować szczególną ostrożność. Jeśli u kobiety stwierdza się obecność kilku czynników ryzyka stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest przeciwwskazane. Czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej to między innymi :

 • otyłość

 • długotrwałe unieruchomienie, rozległy zabieg chirurgiczny,

 • dodatni wywiad rodzinny,

 • wiek powyżej 35 lat,

 • u pacjentki występuje anemia sierpowatokrwinkowa (dziedziczna choroba czerwonych krwinek),

 • wrzodziejące zapalenie okrężnicy, toczeń rumieniowaty układowy.

Nie należy stosować leku Levomine mini, jeżeli u pacjentki występuje jedno lub kilka poważnych czynników ryzyka dotyczących tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, co umieszcza ją w grupie wysokiego ryzyka zakrzepicy tętniczej. Jeśli pacjentka ma więcej niż jeden czynnik ryzyka, istnieje możliwość, że zwiększenie ryzyka jest większe niż suma pojedynczych czynników - w takiej sytuacji powinno się ocenić ogólne ryzyko i zachować szczególną ostrożność przy ewentualnym przyjmowaniu leku Levomine mini. Czynniki ryzyka tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych to np. wiek powyżej 35 lat, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, otyłość, dodatni wywiad rodzinny, migrena, cukrzyca.

Przyjmowanie złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych w tym leku Levomine mini może zwiększyć ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki u pacjentek z hipertriglicerydemią lub z zaburzeniami tego typu w rodzinie.

Jeżeli podczas przyjmowania złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego pacjentka ma już wcześniej zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze należy zachować szczególną ostrożność, a w przypadku utrzymującego się wysokiego ciśnienia krwi lub przy znaczącym wzroście ciśnienia tętniczego, który nie reaguje na odpowiednie leczenie przeciwnadciśnieniowe, należy przerwać stosowanie leku Levomine mini i skontaktować się z lekarzem.

Jeśli u pacjentki występuje depresja lub przewlekła choroba zapalna jelita, nasilenie tych chorób podczas stosowania leku Levomine mini może być większe.

Jeśli u pacjentki występuje padaczka, podczas przyjmowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych może dojść do wzrostu częstości występowania drgawek.

Ponadto należy pamiętać, że doustne środki antykoncepcyjne, w tym Levomine mini, nie chronią przed zakażeniem HIV ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Jakie s─ů interakcje z innymi lekami?

Jednoczesne przyjmowanie leku Levomine mini i leków zawierających ombitaswir, paryteprewir, rytonawir, dazabuwir i/lub glekaprewir jest przeciwwskazane, ze względu na to, że takie połączenia lekowe podwyższają aktywność aminotransferaz. Z tego powodu, przed rozpoczęciem leczenia za pomocą wspomnianych połączeń leków przeciwwirusowych, pacjentki przyjmujące produkt leczniczy Levomine mini powinny skorzystać z alternatywnych metod antykoncepcji, takich jak środki antykoncepcyjne zawierające tylko progestagen lub metody niehormonalne. Ponowne przyjmowanie produktu leczniczego Levomine mini można rozpocząć po 2 tygodniach od zakończenia leczenia za pomocą wcześniej opisanych połączeń przeciwwirusowych.

Na stężenie leku Levomine mini i jego działanie mogą wpływać leki indukujące lub hamujące enzymy mikrosomalne, odpowiedzialne za metabolizm i wydalanie syntetycznych hormonów.

 • Leki indukujące enzymy mikrosomalne i mogące zmniejszyć działanie antykoncepcyjne - np. fenytoina, barbiturany, karbamazepina, topiramat - doustne środki antykoncepcyjne mogą być szybciej wydalane z organizmu i ich stężenie we krwi będzie mniejsze. W takiej sytuacji skuteczność leku Levomine mini będzie zmniejszona. Ponadto preparaty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego również mogą prowadzić do utraty działania antykoncepcyjnego, nawet na 2 tygodnie po zaprzestaniu stosowania takich preparatów. Lekarz zaproponuje inny rodzaj antykoncepcji przed rozpoczęciem stosowania wymienionych leków, oprócz złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego. Metodę dodatkową, na przykład mechaniczną lub inną, należy stosować przez cały okres trwania leczenia tym produktem leczniczym oraz przez 28 dni po jego zakończeniu.

 • Leki hamujące enzymy mikrosomalne - np. flukonazol i itrakonazol, makrolidy, diltiazem, etorykoksyb - doustne środki antykoncepcyjne mogą osiągać wyższe stężenia we krwi i prowadzić do wzrostu częstości występowania działań niepożądanych.

 • Leki wpływające na motorykę przewodu pokarmowego - np. metoklopramid - jednoczesne stosowanie takich leków i leku Levomine mini może zmniejszać wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych.

 • Stosowanie troleandomycyny jednocześnie z hormonalnymi środkami antykoncepcyjnymi może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia cholestazy wewnątrzwydzielniczej.

 • Lek Levomine mini może zwiększać (np. cyklosporyny) lub zmniejszać stężenie innych leków w krwi (np. lamotryginy).

Przyjmowanie steroidów antykoncepcyjnych może wpływać na wyniki pewnych badań laboratoryjnych, takich jak: parametry biochemiczne funkcji wątroby, tarczycy, nadnerczy i nerek, poziomy białek osoczowych, a także stężenia lipidów i lipoprotein, parametry metabolizmu węglowodanów oraz wskaźniki krzepnięcia i fibrynolizy. Odmienne wyniki badań laboratoryjnych zazwyczaj pozostają w granicach normy.

Zawsze należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich stosowanych lekach i suplementach przed rozpoczęciem lub w trakcie stosowania leku Levomine mini.

Levomine mini a alkohol

Picie alkoholu nie wpływa na działanie tabletek Hastina 21, jednakże trzeba pamiętać, że alkohol może wpływać na wchłanianie tabletek przez organizm, co może zmniejszać ich skuteczność. Lek należy przyjąć minimum 2 godziny przed spożywaniem alkoholu, aby działał z prawidłową skutecznością.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Levomine mini w ci─ů┼╝y?

Lek levomine mini nie powinien być stosowany przez kobiety będące w ciąży. Jeśli pacjentka dowie się, że jest w ciąży podczas stosowania leku Levomine mini należy przerwać stosowanie leku.

Większość badań epidemiologicznych nie potwierdza zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci, których matki przyjmowały tabletki antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie wykazano również żadnych dowodów na działanie teratogenne w przypadku niezamierzonego przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych w początkowym okresie ciąży.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Levomine mini w okresie karmienia piersi─ů?

Nie należy przyjmować tabletek leku Levomine mini w czasie karmienia piersią. Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na ilość i skład mleka kobiecego. Ponadto niewielkie ilości hormonów płciowych zawartych w tabletkach bądź ich metabolity mogą przenikać do mleka i wpływać na dziecko.

Czy stosowanie leku Levomine mini wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Lek Levomine mini nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługę maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Levomine mini, dostępna w internecie, https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/38241/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝