Infectoscab – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 10.03.2022

Infectoscab – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Infectoscab 5% krem jest to preparat do stosowania na skórę, przeznaczony do walki ze świerzbem. Substancją czynną leku Infectoscab jest permetryna w stężeniu 50 mg/g.

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Infectoscab

Infectoscab 5% krem to produkt wskazany w leczeniu świerzbu wywołanego przez Sarcoptes scabiei. Permetryna zawarta w preparacie to syntetyczny środek insektobójczy, który porażając układ nerwowy pasożyta, doprowadza do jego śmierci.    

Infectoscab wskazany jest dla pacjentów od 2 roku życia. Dzieci od 2 miesiąca życia do 2 roku życia w wyjątkowych przypadkach mogą być leczone wyłącznie pod nadzorem lekarza. Dawkę leku Infectoscab ustala się indywidualnie, jednak u osób >12 r.ż stosuje się do 30 g kremu, u dzieci w wieku 6-12 lat do 15 g kremu, a u dzieci pomiędzy 2 miesiącem a 5 rokiem życia do 7,5 g kremu. Terapia powinna trwać 14 dni. W przypadku utrzymywania się lub nawrotu infekcji konieczne może okazać się ponowienie kuracji. 

Preparat Infectoscab 5% krem można stosować wyłącznie na skórę, należy uważać, by krem nie dostał się do oczu, na błony śluzowe np. gardła lub narządów płciowych oraz do otwartych ran. Cienką warstwę kremu pokrywa się całe ciało, w tym przednią powierzchnię szyi, kark, dłonie i podeszwy stóp. Na szczególną uwagę zasługują okolice między palcami rąk i stóp, nadgarstków, dołów łokciowych i pachowych oraz szpary pośladkowej i narządów płciowych zewnętrznych. U dzieci <2 r.ż. oraz osób w wieku podeszłym kremem Infectoscab pokrywa się także twarz z wyłączeniem okolicy oczu i ust, uszy i skórę owłosioną głowy. Krem powinno się pozostawić na skórze przez co najmniej 8 godzin, w tym czasie nie można myć okolic pokrytych lekiem. Po 8 godzinach należy usunąć nadmiar preparatu za pomocą wody z mydłem.

Możliwe działania niepożądane preparatu Infectoscab

Do najczęściej występujących działań niepożądanych podczas stosowania Infectoscab 5% krem zalicza się: świąd, rumieniowatą wysypkę, suchość skóry i parestezje (uczucie pieczenia lub mrowienia na skórze). Takie niedogodności mogą utrzymywać się nawet przez 4 tygodnie od zakończenia leczenia. 

Wśród rzadszych działań niepożądanych obserwujemy: bóle głowy, nudności, duszność, zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych, otarcia naskórka, reakcje alergiczne i kontaktowe zapalenie skóry.   

Nie ma ryzyka przedawkowania produktu Infectoscab 5% krem przy stosowaniu miejscowym. W razie przypadkowego spożycia produktu należy pilnie skontaktować się z lekarzem, gdyż istnieje ryzyko ostrego zatrucia. Objawia się ono jako nudności, bóle i zawroty głowy, zmęczenie, a w ciężkich przypadkach cierpnięcie lub mrowienie skóry, drętwienie, nadpobudliwość oraz drgawki. Nie istnieje swoista odtrutka. Przy spożyciu dużej ilości produktu korzystne może być płukanie żołądka, należy je wykonać w czasie 2 godzin od przyjęcia leku. 

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Leku Infectoscab 5% krem nie należy stosować u dzieci poniżej 2 miesiąca życia. Z uwagi na zbyt skąpe dane dotyczące bezpieczeństwa, leku nie należy stosować w trakcie ciąży oraz karmienia piersią, chyba że jest to konieczne. 

Produktu Infectoscab 5% krem nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu: permetryna, alkohol cetostearylowy, emulgujący (typ A), parafina ciekła, wazelina biała, kwas sorbinowy, woda oczyszczona. Produkt przeciwwskazany jest także przy nadwrażliwości na chryzantemy lub inne kwiaty z gatunku Compositae. 

Nie wykazano negatywnego wpływu leku Infectoscab na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn. 

Podczas terapii świerzbu, oprócz stosowania Infectoscab 5% krem, pacjent powinien zadbać równocześnie o higienę osobistą i własnego otoczenia. Zaleca się skrócenie paznokci i ich regularne czyszczenie, częste odkurzanie dywanów i mebli tapicerowanych, codzienne zmienianie pościeli i ręczników oraz pranie ich w temperaturze 60 stopni (jeśli ubrania nie są przeznaczone do prania, należy przechowywać je przez kilka dni w plastikowej torbie). 

Świeżb jest wysoce zaraźliwą chorobą. Osoby mające kontakt z chorym na świerzb jak najszybciej powinny zostać poddane badaniu przez lekarza oraz w razie konieczności leczeniu za pomocą Infectoscab 5% krem.

Substancje pomocnicze zawarte w preparacie (wazelina biała, parafina ciekła) mogą spowodować uszkodzenie lateksu i tym samym zmniejszać skuteczność środków antykoncepcyjnych np. prezerwatyw. Podczas terapii zaleca się skorzystanie z dodatkowej metody antykoncepcji. 

Podsumowanie informacji dotyczących leku Infectoscab

Substancja czynna: Permetryna

Wskazania: Świerzb

Stosowanie: Miejscowo na skórę

Dawkowanie: U osób >12 r.ż do 30 g, u dzieci w wieku 6-12 lat do 15 g, pomiędzy 2 mies. a 5 r.ż do 7,5 g kremu

Przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu; nadwrażliwość na chryzantemy  lub inne kwiaty z gatunku Compositae 

Główne działania niepożądane:  Świąd, rumieniowata wysypka, suchość skóry, parestezje (uczucie pieczenia lub mrowienia na skórze)


Inni czytali również