Antykoncepcja hormonalna obejmuje wszystkie metody antykoncepcji, których mechanizm działania opiera się na uwalnianiu hormonów do organizmu kobiety.
Najbardziej znanym przykładem antykoncepcji hormonalnej, choć nie jedynym, są tabletki antykoncepcyjne. Stanowią one jedną z najpowszechniej stosowanych metod antykoncepcji. Najpopularniejszym rodzajem tabletek antykoncepcyjnych są pigułki dwuskładnikowe, zawierające odpowiedniki dwóch damskich hormonów - estrogenów i gestagenów. Drugim są tabletki jednoskładnikowe, tzw. "minipill", zawierające odpowiednik jednego rodzaju hormonu - progestagenu.
Oprócz tabletek antykoncepcyjnych na rynku dostępnych jest wiele innych hormonalnych preparatów, które zapobiegają zajściu w ciąże. Różnią się one między sobą sposobem i częstotliwością stosowania. Dzięki takiej różnorodności wiele kobiet może dostosować metodę antykoncepcji do swojego trybu życia i osobistych preferencji.
Wśród hormonalnych preparatów wyróżniamy również np. plastry antykoncepcyjne. Wymienia się je raz w tygodniu, co jest atrakcyjne dla osób, które zapominają o codziennym przyjęciu tabletki. Do wyboru jest także krążek dopochwowy, którego działanie utrzymuje się przez 3 tygodnie. Innym rozwiązaniem mogą być zastrzyki domięśniowe , które przyjmować należy co 3 miesiące. Alternatywą jest implant podskórny, który zapewnia ochronę przed zajściem w ciążę na 3 lata. Najrzadziej wymieniać należy wkładkę wewnątrzmaciczną uwalniającą lewonorgestrel - w zależności od producenta wymienia się ją co 3-5 lat.
Warto wspomnieć też o antykoncepcji awaryjnej, która również uniemożliwia zajście w ciążę poprzez wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu. Antykoncepcja awaryjna to tzw. "tabletka po". Stosuje się ją celem zapobiegania nieplanowanej ciąży po niezabezpieczonym stosunku lub w sytuacji, gdy metoda antykoncepcyjna wyraźnie zawiodła (np. doszło do zsunięcia prezerwatywy w trakcie stosunku). Na Polskim rynku dostępne są aktualnie dwa preparaty: EllaOne i Escapelle. Różnice pomiędzy tymi preparatami zostały omówione w osobnym artykule, który można znaleźć TUTAJ. Antykoncepcji awaryjnej nie należy mylić z tabletkami wczesnoporonnymi. Tabletka po nie ma wpływu na trwającą już ciążę.