Jak sprawdzić, czy recepta jest prawdziwa?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Jak sprawdzić, czy recepta jest prawdziwa?

Możliwość wystawiania e-recept (recepta online) spowodowała, że recepty można przedłużać nie wychodząc z domu. Widoczne są one na internetowym koncie pacjenta, dzięki czemu nie należy martwić się o ich zgubienie. To duże ułatwienie dla pacjentów. Jednak e-recepta stwarza zagrożenie fałszerstw i otrzymania fałszywej recepty elektronicznej.

Spis treści

Kto może wystawić recepty w Polsce?

W Polsce recepty wystawiać mogą jedynie uprawnione do tego osoby. W przypadku niektórych leków, uprawnienia te należą do szerszej grupy jednostek. Recepty na wszystkie leki mogą wystawiać lekarze, lekarze dentyści, felczerzy oraz starsi felczerzy.

W przypadku niektórych z góry określonych leków i wyrobów medycznych, recepty mogą być również wystawione przez pielęgniarki i położne. Niezależnie od osoby wystawiającej receptę oraz tego, czy recepta jest realizowana w ramach NFZ, każda apteka powinna ją przyjąć.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

W ciągu jakiego czasu należy zrealizować e-receptę?

W przypadku każdej recepty i e-recepty czas realizacji jest uzależniony od wielu czynników. Czynnikiem wpływającym na czas, w jakim należy zrealizować elektroniczne recepty jest między innymi rodzaj leku, który znajduje się na recepcie.

Standardowo czas realizacji recept to miesiąc (30 dni) od daty wystawienia lub od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji "od dnia" (o ile została określona na recepcie). W przypadku antybiotyków, czas realizacji recepty skrócony jest do tygodnia (7 dni).

Jeśli pacjent choruje przewlekle bądź na stałe przyjmuje określone leki, to lekarz może wypisać e-receptę ważną przez cały rok (365 dni).

W przypadku leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych sprowadzanych z zagranicy, czas, w którym należy zrealizować receptę to 4 miesiące (120 dni).

To samo dotyczy leków immunologicznych wytwarzanych indywidualnie dla pacjenta. Gdy na recepcie znajduje się więcej niż jeden preparat, termin realizacji recepty jest liczony oddzielnie dla każdego z nich.

E-Recepta - jak ją dostać oraz co z nią zrobić? Instrukcja postępowania z receptą online

E-recepta to recepta w formie elektronicznej, która zastępuje tradycyjną receptę papierową. Aby otrzymać e-receptę, należy udać się do lekarza lub umówić się na teleporadę i poprosić o jej wystawienie. Po wizycie lekarskiej, e-recepta zostanie przesłana do Narodowego Funduszu Zdrowia i będzie dostępna dla pacjenta w internetowym koncie pacjenta.

Aby skorzystać z e-recepty, należy udać się do apteki z ważnym dowodem osobistym lub innym dokumentem potwierdzającym tożsamość (np. paszport). W dowolnej aptece trzeba podać farmaceucie numer PESEL oraz kod recepty, który zostanie przesłany na Twój telefon komórkowy lub e-mail w momencie wystawienia e-recepty.

Farmaceuta pobierze dane z systemu e-recepty oraz informacje o leku i jego dawkowaniu. Wówczas pacjent otrzyma wydany lek. Na koniec aptekarz wyda wydruk informacyjny, który zawsze powinien być zwracany pacjentom. Ważne jest, aby pamiętać, że e-recepta jest ważna przez taki sam okres czasu, jak recepty tradycyjne.

Jak najszybciej zamówić receptę online?

Aby jak najszybciej otrzymać receptę, warto skorzystać z popularnych i łatwo dostępnych teleporad. Nie musisz iść do przychodni, aby umówić się na wizytę do lekarza. Serwisy, takie jak erecept.pl, oferują przedłużanie recept online na stale przyjmowane leki.

Istnieje możliwość umówienia się na teleporadę, nawet w weekend. Każdorazowo wypełnia się kwestionariusz medyczny, który jest indywidualnie dostosowany do każdego leku. Jeżeli lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań do wystawienia e-recepty, dostaniesz SMS-a z kodem, który pozwoli Ci, wraz z Twoim numerem PESEL, wykupić dany lek.

Proces ten jest niesamowicie sprawny i szybki. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które zapomniały zabrać ze sobą leków na wyjazd. To także dobra opcja dla tych, którzy nie są w stanie umówić się na wizytę stacjonarną w określonym czasie.

Ponadto istnieje możliwość wystawienia przez lekarza e-skierowania. Dzięki temu pacjent otrzyma skierowanie do lekarza specjalisty czy do szpitala w postaci cyfrowej.

Informacje o sfałszowanych receptach oraz zgłoszonych kradzieżach pieczątek lekarskich

Fałszowanie recept jest przestępstwem. Dlatego w sytuacji, gdy staniemy się ofiarą przestępstwa, należy natychmiast ten fakt zgłosić odpowiednim organom.

Fałszywą receptę papierową lub e-receptę należy zatrzymać oraz poinformować Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. Warto również zawiadomić o przestępstwie lekarza, którego nazwisko widnieje na recepcie. Dodatkowo należy powiadomić właściwy oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia oraz zgłosić taki przypadek na policję.

Jak wykupić leki z e-recepty?

Wykupienie leków z e-recepty jest bardzo prostą czynnością. Możesz skorzystać z recepty we wszystkich aptekach. Należy znać kod e-recepty oraz swój numer PESEL. Koniecznie należy zabrać ze sobą dokument umożliwiający identyfikację np. dowód osobisty lub paszport.

W aptece musisz podać farmaceucie numer PESEL oraz kod recepty, który zostanie przesłany na Twój telefon komórkowy lub e-mail w momencie wystawienia e-recepty.

Jeżeli nie potrafisz znaleźć kodu, możesz sprawdzić go w swoim internetowym koncie pacjenta, gdzie znajdziesz wszystkie wystawione dla Ciebie recepty. Aby uzyskać do niego dostęp, musisz mieć profil zaufany.

Farmaceuta, po otrzymaniu niezbędnych informacji, pobierze dane z systemu e-recepty oraz informacje o leku i jego dawkowaniu. Na tej podstawie wyda Ci lek.

Część leków pacjent może zakupić w jednej aptece, a część w drugiej. Warto pamiętać, że kiedy rozpocznie realizację e-recepty, to wszystkie przepisane opakowania jednego leku, musi wykupić w tym samym miejscu, w którym wykupił pierwsze opakowanie.

Ponadto aptekarz może mieć dostęp do elektronicznej recepty, skanując kod kreskowy umieszczony na dokumencie PDF.

Dlaczego warto zdecydować się na e-receptę? Jakie zalety ma recepta online?

Recepty elektroniczne mają wiele zalet w porównaniu do papierowej recepty. Choć czasami dla osób starszych realizowanie takiej recepty bywa stresujące, to może okazać się, że i dla nich, jest to ogromne ułatwienie.

E-recepty zapewniają łatwość i wygodę użytkowania. Umożliwiają szybkie i komfortowe zrealizowanie recepty w aptece. Pacjent nie musi nosić ze sobą wydruku papierowej recepty, a farmaceuta pobiera niezbędne informacje z systemu.

Dzięki temu, że istnieje internetowe konto pacjenta, pacjent ma zawsze wgląd w przepisane leki. Może znaleźć swoją elektroniczną receptę, wpisując nazwę leku, placówki lub nazwisko lekarza.

Recepty elektroniczne zapewniają również ochronę. E-recepta zwiększa bezpieczeństwo pacjenta i minimalizuje ryzyko błędów. System elektroniczny zawiera pełne informacje na temat leków, które pacjent przyjmuje, co minimalizuje ryzyko niepożądanych interakcji między lekami. Ponadto minimalizuje ryzyko fizycznej kradzieży recepty do zera.

E-recepty są przyjazne dla środowiska, ponieważ nie wymagają papieru ani tonerów, a ich wdrożenie przyczynia się do zmniejszenia zużycia papieru w systemie opieki zdrowotnej. Nie musisz bezpośrednio spotkać się z lekarzem, a konsultacja odbywa się w formie online czy teleporady.

Ogromną zaletą jest również powszechność. E-recepta może być wykorzystana w każdej aptece w Polsce, co zwiększa dostępność leków dla pacjentów.

Internetowe Konto Pacjenta pozwala pacjentowi łatwo sprawdzić historię swoich recept i wizyt lekarskich online.

Dzięki e-receptom nie ma już obaw o ryzyko utraty lub zniszczenia recepty. Nie może być zgubiona czy zniszczona, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych recept.

Kolejnym pozytywnym punktem jest możliwość jej realizacji w innych państwach. E-recepta pozwala na realizację leków poza granicami Polski, co może być ważne dla osób podróżujących lub przebywających za granicą. Aby tak się stało, należy wyrazić zgodę w Internetowym Koncie Pacjenta na e-receptę transgraniczną.

Taka recepta może być zrealizowana w Chorwacji, Estonii, Finlandii i Hiszpanii (na razie dotyczy aptek z Madrytu, Wysp Kanaryjskich, Kraju Basków, Katalonii, Estremadury, Aragonii, Kastylii i León oraz Andaluzji). Ministerstwo zdrowia zapowiada, że w przyszłości realizacja e-recepty będzie możliwa w innych krajach UE i EFTA.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że e-recepta jest coraz popularniejszym rozwiązaniem w Polsce i staje się standardem w systemie opieki zdrowotnej.

Co powinno się znaleźć na e-recepcie?

W Polsce istnieją i funkcjonują elektroniczne i papierowe recepty. Aktualnie większość z nich ma postać elektroniczną, aczkolwiek istnieją sytuacje, w których wciąż wystawia się dokument w formie papierowej. Niezależnie od formy, w jakiej została wystawiona, każda recepta musi zawierać z góry określone dane.

Wśród informacji które muszą się znaleźć na recepcie papierowej i elektronicznej są: dane pacjenta, dane podmiotu, w którym wystawiono receptę; dane osoby wystawiającej receptę (lekarza, felczera, pielęgniarki itp.), dane dotyczące produktu, na który wystawiona jest recepta. Ponadto musi znajdować się na niej data wystawienia recepty oraz numer recepty. W określonych przypadkach nie wymaga się numeru recepty, gdy realizuje się papierową receptę.

Zasady te regulowane są przez ustawę Prawo Farmaceutyczne. Inne szczegóły dotyczące recept papierowych oraz e-recept (np. wzór recepty papierowej, szczególne wymagania dla recept na określone leki itp.) są regulowane przez poszczególne rozporządzenia.

Jeżeli na recepcie brakuje jakichkolwiek danych, nie zostanie ona zrealizowana w aptece. Jeśli nie jest to wynik pomyłki lub pośpiechu, należy zgłosić ten fakt wyżej wymienionym organom.

Inni czytali również

Jak dostać receptę w weekend?
Jak dostać receptę w weekend?

Często zdarza się, że chorujemy w weekendy. Nie zawsze taki stan wymaga wezwania zespołu ratownictwa medycznego bądź pilnej interwencji medycznej. Czasem pacjent chce uzyskać poradę medyczną czy potrzebuje dodatkowej konsultacji w przypadku nagłego zachorowania. W tym artykule omówimy, co robić, gdy chcemy skonsultować się z lekarzem w weekend. Jak otrzymać receptę (recepta online) w wolne dni?

Artykuł
27.03.2024
Glimbax E recepta  recepta online z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Glimbax E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Glimbax to preparat przeznaczony do leczenia objawowego stanów zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Substancję czynną leku stanowi diklofenak w postaci kwasu, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Produkt leczniczy Glimbax dostępny jest w formie płynu do płukania. 

Charakterystyka produktów leczniczych
19.03.2024
Jak poprawić swoją odporność? Proste i sprawdzone sposoby
Jak poprawić swoją odporność? Proste i sprawdzone sposoby

W okresie jesienno-zimowym w szczególny sposób staramy się wzmocnić odporność organizmu. Jest to bardzo istotne, ponieważ jej niedobór prowadzi do częstych infekcji i ogólnego pogorszenia jakości życia.Na funkcjonowanie układu odpornościowego wpływa wiele na pozór niepowiązanych czynników. Do naturalnych sposobów na wzmocnienie odporności należy m.in. zdrowa dieta, stosowanie probiotyków, ograniczenie używek, odpowiednia ilość snu, aktywność fizyczna o umiarkowanej intensywności.

Artykuł
15.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!