Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?

Opublikowano 20.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?

Zainteresowanie i zapotrzebowanie na elektroniczne recepty stale rośnie. W dobie telemedycyny stało się to proste i szybkie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu na kolejki w przychodniach. Wystawienie recepty, nie zawsze wymaga osobistego kontaktu z ochroną zdrowia. Jak zdobyć receptę bez wizyty u lekarza? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak otrzymać e-receptę (recepta online).

Spis treści

Czym jest e-recepta?

E recepta jest to elektroniczny system, służący do wystawiania recept dla lekarzy. Jeżeli jesteś posiadaczem Internetowego Konta Pacjenta, to otrzymujesz wiadomość SMS zawierającą unikalny czterocyfrowy kod recepty.

Co jeżeli nie masz dostępu do IKP? Nie jest to problemem, ponieważ lekarz może podać Tobie przez telefon wyżej wspomniany kod recepty.

W styczniu 2020r. weszło w życiu rozporządzenie ministra zdrowia mówiące o tym, że lekarze w pierwszej kolejności powinni wystawiać elektroniczne recepty, a w sytuacjach wyjątkowych recepty papierowe.

Wprowadzenie recept elektronicznych pozwoliło na wyeliminowanie problemu gubienia recept . Dodatkową korzyścią jest lepsza czytelność recept, co czasem mogło być kłopotliwe. Nie jest to tajemnicą, że lekarze nie słyną z wyraźnego charakteru pisma :) .

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?

Duża część firm oferująca tego typu usługi, daje recepty na podstawie wywiadu medycznego. Lekarz zbiera informacje dotyczące między innymi: chorób przewlekłych pacjenta i obecnie występujących objawów. Celem takiej rozmowy jest zbieranie informacji, by określić stan zdrowia pacjenta.

Czasem powodem wizyty u specjalisty jest tylko przedłużenie recepty. Szczególnie często taka sytuacja może mieć miejsce, gdy kobieta przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, które muszą być zażywane codziennie o tej samej porze.

Jak odbywają się konsultacje lekarskie online?

Pacjent najczęściej musi wypełnić formularz medyczny. Wizyta online może przebiegać także w formie rozmowy telefonicznej, rozmowy na czacie lub przy pomocy wideorozmowy. Pozwala to na wygodne, bezkontaktowe uzyskanie recepty, bez potrzeby wychodzenia z domu.

@erecept.pl korzystaliście już z E-KONSULTACJI? #medyczneciekawostki #konsultacjaonline #receptaonline #erecept ♬ Sunny - TELL YOUR STORY music by Ikson™

Jak kupić leki na e-receptę?

Realizacja e recepty jest możliwa w dowolnej aptece. Wykupienie leków polega na podaniu kodu recepty oraz numeru PESEL farmaceucie.

Jeżeli przepisane leki są dostępne w aptece, możesz natychmiastowo je uzyskać.

Recepty online i Internetowe Konto Pacjenta

Internetowe Konto Pacjenta, to narzędzie niedawno wprowadzone w systemie ochrony zdrowia, pozwalające na uporządkowanie i zintegrowanie danych medycznych pacjenta. Wgląd do tej platformy, może uzyskać każdy posiadający numer PESEL i jest on darmowy.

W internetowym koncie pacjenta znajdziemy, takie informacje, jak kod e recepty, kod skierowania. Platforma udostępnia informacje o Twoim przeszłym, aktualnym oraz przyszłym leczeniu.

Recepta online jest odpowiednikiem recepty tradycyjnej w formie elektronicznej.

Na jakie leki otrzymasz e-receptę online?

Recepty przepisane podczas konsultacji lekarskiej online, mają takie same ograniczenia, jak recepty tradycyjne. Czasem zdarzają się sytuacje, że istnieją przeciwwskazania zdrowotne, do stosowania danego medykamentu. Jeżeli lekarz podczas rozmowy z pacjentem online będzie miał jakieś wątpliwości, to może odmówić przepisania leku.

Najczęściej dotyczy się to leków wymienionych w Ustawie o Przeciwdziałaniu Narkomanii. Jeżeli potrzebujesz przedłużenia recepty na silne leki przeciwbólowe, na przykład z powodu leczenia onkologicznego, warto przygotować dokumentację medyczną, z którą lekarz będzie mógł się zapoznać.

Pamiętaj, każdy doktor odpowiada prawnie, za przepisane lekarstwa.

Dobra wiadomość jest taka, że w Polsce każdy lek może być przepisany podczas telekonsultacji. Jeżeli dobrze przygotujesz się do takiej wizyty, to otrzymanie recepty na potrzebne leki jest bezproblemowe.

Czy recepta online jest legalna?

Korzystanie z teleporady, czy konsultacji medycznej online, jest zupenie legalne . Możesz zgłosić się do lekarza każdej specjalizacji i przedstawić swój problem zdrowotny i doktor, po przeanalizowaniu Twojej sytuacji może wypisać receptę.

Recepty elektroniczne dają Ci możliwość szybkiego uzyskania kodu i wykupienia leku w dowolnej aptece.

Recepta online bezpłatnie

Możliwość uzyskania recepty online, za darmo jest czasem możliwa. Przychodnie POZ są finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, ale tylko niektóre z nich oferują możliwość uzyskania e recepty bez wizyty w gabinecie lekarskim.

Aby otrzymać e receptę online za darmo, należy skontaktować się ze swoim gabinetem POZ i dowiedzieć się, czy dana przychodnia świadczy usługi w zakresie telemedycyny.

Kiedy potrzebna jest konsultacja lekarska, aby uzyskać receptę online

Wystawienie recepty zazwyczaj wymaga konsultacji lekarskiej. Doktor zadając pacjentowi pytania, dowiaduje się o jego historii choroby, by mieć pewność, że recepta jest zasadna i niezbędna. Bezpieczeństwo pacjenta niezależnie od tego, czy pomoc lekarska odbywa się zdalnie, czy na żywo powinno być na pierwszym miejscu.

Nie za każdym razem, jednak wizyta musi przebiegać w sposób tradycyjny. Dzięki telemedycynie rozmowa z lekarzem może odbywać się zdalnie, co stało się ogromnym ułatwieniem, odciążającym pacjentów oraz lekarzy.

Inni czytali również

Co grozi za fałszowanie recept?
Co grozi za fałszowanie recept?

Recepty elektroniczne (recepta online) spowodowały, że aktualnie można wykupić niezbędne produkty lecznicze (np. substancje przeciwbólowe) bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Pomimo to nadal dużym zagrożeniem są fałszywe recepty. W poniższym artykule omówione zostały podstawowe kwestie dotyczące sfałszowanych recept.

Artykuł
30.01.2024
Co się stanie  jeśli nie wykupię recepty?
Co się stanie, jeśli nie wykupię recepty?

W Polsce wykupienie wielu leków w aptece możliwe jest jedynie po uzyskaniu właściwej recepty (recepta online). Recepty mogą być wystawiane przez lekarza zarówno podczas wizyty w gabinecie, jak i online. W tym artykule omówimy skutki niewykupienia leków z wystawionego dokumentu.

Artykuł
27.03.2024
Czy można wystawić receptę bez ubezpieczenia zdrowotnego?
Czy można wystawić receptę bez ubezpieczenia zdrowotnego?

Brak ubezpieczenia zdrowotnego uniemożliwia korzystanie ze świadczeń opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Niekiedy osoby nieubezpieczone mogą być zmuszone do poniesienia pełnych kosztów leczenia, co w przypadku długotrwałej hospitalizacji lub zabiegów jest bardzo kosztowne.W serwisie erecept.pl  możliwe jest otrzymanie e-recepty bez ubezpieczenia zdrowotnego, wystarczy mieć nadany numer PESEL.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!