Czy recepty online są bezpieczne? Jak uniknąć oszustw i niebezpiecznych stron oferujących recepty online?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Czy recepty online są bezpieczne? Jak uniknąć oszustw i niebezpiecznych stron oferujących recepty online?

E-recepty wypierają recepty wystawiane na papierze. Recepta online wystawiona może być zarówno w gabinecie lekarskim, jak i online. Aby zrealizować e-receptę, należy podać kod recepty oraz swój numer PESEL. W tym artykule omówimy kwestie bezpieczeństwa korzystania z recept elektronicznych.


Spis treści

Zalety korzystania z recept online

Wystawienie recepty nigdy nie było takie łatwe jak w dzisiejszych czasach. Wszystkie niezbędne informacje na temat recept znajdują się na Internetowym Koncie Pacjenta, dzięki czemu recepty można wyszukać o każdej porze dnia i nocy.

Recepty elektroniczne zapewniają wygodę i są łatwo dostępne. Aktualnie można uzyskać receptę na niezbędne leki bez konieczności wychodzenia z domu. Popularność zyskują lekarskie konsultacje online.

Pacjenci mogą otrzymać recepty elektronicznie za pośrednictwem telefonu, e-maila lub internetu, co eliminuje potrzebę osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Minimalizuje to ryzyko zarażenia się chorobą od innych pacjentów.

E-receptę wystawia wyłącznie lekarz, który ma podpis elektroniczny i zarejestrowany jest w systemie recept elektronicznych. Na e-recepcie widnieją dane lekarza. To on ponosi odpowiedzialność prawną za elektroniczne recepty. Pacjent po konsultacji otrzymuje czterocyfrowy kod recepty, dzięki któremu może zakupić leki w dowolnej aptece.

Recepty wystawiane online zapewniają również bezpieczeństwo. Elektroniczne przetwarzanie i przesyłanie recept eliminuje ryzyko utraty, uszkodzenia lub kradzieży papierowych recept.

W razie trudności z przypomnieniem sobie kodu recepty, z pomocą przychodzi Internetowe Konto Pacjenta, na którym pacjent może znaleźć każdą wystawioną mu receptę.

Wprowadzenie e-recept prowadzi również do ograniczenia nadużyć. Recepty elektroniczne pozwalają na dokładne monitorowanie ilości przepisanych leków, co może pomóc w ograniczeniu oszustw.

Dodatkowo lekarz ma możliwość sprawdzenia, czy dany lek został wykupiony. Dzięki temu wie, czy może wystawić kolejną receptę nie zagrażając zdrowiu pacjenta.

Ponadto wgląd w Internetowe Konto Pacjenta umożliwia śledzenie historii leczenia. Lekarz rodzinny może zobaczyć, jakie leki przepisane zostały pacjentowi przez specjalistę.

Inną zaletą e-recept jest ochrona środowiska. Korzystanie z recept elektronicznych zmniejsza zużycie papieru i tym samym wpływa korzystnie na naturę.

Większość recept online należy zrealizować w przeciągu miesiąca (30 dni) od daty wystawienia. Jednak lekarz może wydłużyć jej ważność do roku (365 dni).

Podsumowując - recepty elektroniczne są wygodnym i bezpiecznym sposobem przepisywania leków. Elektroniczna dokumentacja pozwala na monitorowanie historii leczenia i ograniczenie nadużyć.


e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są wady korzystania z recept online?

Choć korzystanie z recept online ma wiele zalet, telemedycyna prezentuje również szereg wad.

W przypadku recept online brak dostępu do sieci może oznaczać dla pacjenta brak możliwości zrealizowania recepty. Jeżeli pacjent nie pamięta kodu recepty, a nie posiada karteczki z niezbędnymi informacjami, nie będzie mógł wykupić przepisanych przez lekarza lekarstw.

Niestety, pacjenci, którzy nie mają dostępu do internetu lub nie posiadają odpowiedniego sprzętu elektronicznego, nie mogą korzystać z recept online.

Inną wadą jest fakt, że korzystanie z recept online wymaga umiejętności obsługi komputera lub smartfona, co może stanowić problem dla niektórych pacjentów. Problem ten szczególnie dotyczy starszej populacji osób, jednak kłopot ten jest również obecny wśród osób nie posiadających dostępu do internetu na swoim urządzeniu mobilnym.

Elektroniczna dokumentacja zwiększa ryzyko naruszenia prywatności, zwłaszcza w przypadku cyberataków lub wycieku danych. Z tego powodu niektóre osoby mają duże obawy do korzystania z recept dostępnych na Internetowym Koncie Pacjenta.

Wszystkie te wady mogą stanowić wyzwanie dla pacjentów i lekarzy. Mogą one wymagać dodatkowego wysiłku ze strony personelu medycznego i farmaceutów, co może prowadzić do problemów związanych z procesem przepisywania i wypełniania recept online.

Jakie ryzyko wiąże się z uzyskiwaniem recept przez internet?

Wśród zagrożeń jakie stwarzają recepty online wymieniane są m.in.: ryzyko naruszenia prywatności danych, ryzyko złej interpretacji instrukcji dotyczących przyjmowania leków, ryzyko oszustwa.

Wszystkie te problemy wymagają zachowania ostrożności i dbałości ze strony pacjentów, lekarzy i farmaceutów. Ważne jest, aby pacjent wiedział, jak powinna wyglądać prawidłowa recepta online, aby mógł zweryfikować jej prawdziwość.

Aby zapewnić bezpieczeństwo warto korzystać z zaufanych serwisów oferujących usługi medyczne online. Należy pamiętać, że bezkrytyczne przepisywanie pacjentom wszystkich leków, o które wnioskują, nie jest pozytywnym zjawiskiem. Takie postępowanie może skutkować negatywnym wpływem na zdrowie pacjenta.

Zaufane placówki medyczne biorą pod uwagę zarówno wskazania, jak i przeciwwskazania do stosowania danego leku. Na tej podstawie lekarz decyduje, czy receptę można wystawić czy też nie.

Legalność i regulacje dotyczące recept online

W Polsce przepisy dotyczące recept online reguluje m.in. ustawa z dnia 6 września 2001 r. o prawie farmaceutycznym oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 grudnia 2018 r. w sprawie recept lekarskich.

Według ustawy o prawie farmaceutycznym, lekarz może przepisać lek drogą elektroniczną, jeśli: ma dostęp do systemu informatycznego, który umożliwia wystawienie takiej recepty, potwierdzi swoją tożsamość za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub podpisu elektronicznego, otrzyma pisemną zgodę pacjenta na wystawienie recepty drogą elektroniczną.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia określa szczegółowe wymagania dotyczące recept online. Na podstawie rozporządzenia, recepta elektroniczna musi być wystawiona za pomocą systemu informatycznego, który spełnia określone wymagania. System musi zapewniać m.in. autoryzację i uwierzytelnienie lekarza oraz poufność i integralność przesyłanych danych.

Pacjent otrzymujący receptę elektroniczną musi potwierdzić swoją tożsamość za pomocą kwalifikowanego certyfikatu lub podpisu elektronicznego. Pacjent ma także prawo wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych oraz wycofać zgodę w każdym czasie.

W przypadku leków, które podlegają szczególnym wymaganiom (np. leki psychotropowe, narkotyczne i silnie działające), wymagane jest dodatkowe potwierdzenie tożsamości pacjenta przez farmaceutę.

Wszystkie te wymagania mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa i poufności pacjentów oraz zabezpieczenie przed nieuprawnionym dostępem do danych.


Jak uniknąć oszustw i niebezpiecznych stron oferujących recepty online?

Aby uniknąć oszustw i niebezpiecznych stron oferujących recepty online, należy przestrzegać kilku zasad.

Korzystaj z zaufanych źródeł - szukaj informacji na temat usług telemedycznych i recept online na oficjalnych stronach internetowych placówek medycznych, instytucji rządowych oraz organizacji związanych z opieką zdrowotną.

Sprawdź certyfikaty i licencje placówki medycznej. Upewnij się, że usługi telemedyczne i strony oferujące recepty online posiadają odpowiednie certyfikaty i licencje, które potwierdzają ich legalność i bezpieczeństwo.

Unikaj ofert zbyt korzystnych - oszustwo może być zaaranżowane, jeśli oferta wydaje się zbyt korzystna w porównaniu z rynkowymi cenami.

Sprawdzaj opinie innych użytkowników. Przed skorzystaniem z usługi przeczytaj opinie innych użytkowników na temat usług telemedycznych i stron oferujących recepty online, aby poznać ich doświadczenia i opinie.

Zachowaj ostrożność w przypadku ofert z nieznanych źródeł. Unikaj ofert na stronach internetowych, które wydają się podejrzane lub nieznane, szczególnie jeśli oferują niewiarygodne ceny, bezprawne środki lub produkty z nieznanych źródeł.

Sprawdź politykę prywatności i bezpieczeństwa. Przeczytaj politykę prywatności i bezpieczeństwa strony oferującej recepty online, aby upewnić się, że twoje dane są chronione i bezpieczne.

Przestrzeganie tych zasad pozwoli uniknąć oszustw i niebezpiecznych stron oferujących recepty elektroniczne, zapewni bezpieczny oraz skuteczny proces uzyskania recepty na leki.


Jakie informacje powinny być zawarte na receptach online?

Wśród informacji, które muszą się znaleźć na recepcie papierowej i elektronicznej są: dane pacjenta, dane podmiotu, w którym wystawiono receptę; dane osoby wystawiającej receptę (lekarza, felczera, pielęgniarki itp.), dane dotyczące produktu, na który wystawiona jest recepta

Ponadto musi znajdować się na niej data wystawienia recepty oraz numer recepty. W określonych przypadkach nie wymaga się numeru recepty, gdy realizuje się papierową receptę.

Zasady te regulowane są przez ustawę Prawo Farmaceutyczne. Inne szczegóły dotyczące recept papierowych oraz e-recept (np. wzór recepty papierowej, szczególne wymagania dla recept na określone leki itp.) są regulowane przez poszczególne rozporządzenia.

Jeżeli na recepcie brakuje jakichkolwiek danych, nie zostanie ona zrealizowana w aptece. Jeśli nie jest to wynik pomyłki lub pośpiechu, należy zgłosić ten fakt służbom.

Jakie kroki podjąć w przypadku podejrzenia oszustwa lub naruszenia bezpieczeństwa przy otrzymaniu recepty online?

Jeśli masz podejrzenie, że proces wypisywania recepty online może być oszustwem lub naruszeniem bezpieczeństwa, powinieneś podjąć następujące kroki:

Skontaktuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Zgłoś swoje obawy lekarzowi lub farmaceucie, którzy mogą udzielić ci profesjonalnej pomocy i porad.

Zgłoś naruszenie lub oszustwo na stronie, na której otrzymałeś receptę online lub na oficjalnej stronie internetowej instytucji rządowej lub organizacji związanej z opieką zdrowotną.

Jeśli podejrzewasz, że twoje dane osobowe mogły zostać udostępnione, powiadom niezwłocznie odpowiednie organy takie jak Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Przeczytaj politykę prywatności i bezpieczeństwa strony, na której otrzymałeś receptę online, aby dowiedzieć się, jakie środki bezpieczeństwa są stosowane i jakie prawa przysługują ci jako pacjentowi.

Monitoruj swoje konto bankowe. Jeśli podałeś swoje dane finansowe, monitoruj swoje konto w celu wykrycia nieautoryzowanych transakcji lub podejrzanych operacji.

Zmień swoje hasło na stronie, na której otrzymałeś receptę online, jeśli podejrzewasz, że twoje dane logowania mogły zostać ujawnione.

Inni czytali również

Jak zdobyć receptę na antybiotyk?
Jak zdobyć receptę na antybiotyk?

W przypadku choroby wiele osób nie ma możliwości udania się na wizytę lekarską do przychodni. W takiej sytuacji e-recepta (recepta online) na antybiotyk uzyskana podczas teleporady może być pomocna, szczególnie jeśli chodzi o choroby wstydliwe, kiedy pacjenci nie chcą opowiadać o swoim problemie osobiście.Dzięki konsultacji online zwiększa się bezpieczeństwo pacjenta, który nie musi narażać się na ekspozycję na inne czynniki zakaźne w zatłoczonej poczekalni.

Artykuł
14.12.2023
Jak kupić leki na e-receptę przez internet?
Jak kupić leki na e-receptę przez internet?

Wprowadzenie elektronicznych recept, znanych jako recepty online lub e-recepty zrewolucjonizowało sposób, w jaki pacjenci nabywają swoje leki. Dzięki temu innowacyjnemu rozwiązaniu, zakup leków na receptę przez internet stał się wygodniejszy i bardziej dostępny niż kiedykolwiek wcześniej.

Artykuł
20.12.2023
Zniesienie barier w opiece zdrowotnej - rola telemedycyny
Zniesienie barier w opiece zdrowotnej - rola telemedycyny

Telemedycyna odgrywa kluczową rolę w realnym zwiększeniu dostępności do usług medycznych dla pacjentów spoza dużych ośrodków miejskich. Niska dostępność do usług medycznych jest istotnym problemem społecznym w Polsce. Dotyczy on zarówno obszarów wiejskich, jak i mniejszych miast. 

Artykuł
23.11.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!