Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Zastrzyki na odchudzanie na receptę - jak działają? (Ozempic, Saxenda, Victoza, Trulicity)

Otyłość jest poważnym problemem, z którym współcześnie mierzy się wielu ludzi. Często zbilansowana dieta i aktywność fizyczna nie są wystarczające, aby zrzucić zbędne kilogramy. Z pomocą przychodzi nam wówczas farmakoterapia. W ostatnich latach dużą popularność zyskują leki stosowane dotychczas u cukrzyków, szczególnie w formie zastrzyków (Ozempic, Saxenda, Victoza, Trulicity). Czy są one bezpieczne? Który lek wybrać?

Zastrzyki na odchudzanie na receptę  jak działają? (Ozempic Saxenda Victoza Trulicity)
Autor: Redakcja Erecept.pl 17.05.2024

Czym są zastrzyki na odchudzanie?

Popularne w ostatnim czasie "zastrzyki na odchudzanie" to nowoczesne leki z grupy tzw. analogów GLP-1. GLP-1, czyli glukagonopodobny peptyd 1, to hormon inkretynowy, który jest wytwarzany w jelicie cienkim po spożyciu posiłku.

Leki te pierwotnie stosowane były w leczeniu cukrzycy typu 2. Zauważono, że oprócz efektu hypoglikemizującego w znacznym stopniu ich działanie powoduje także redukcję masy ciała. Od niedawna stosuje się je w leczeniu otyłości także u osób bez cukrzycy typu 2.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

W jaki sposób działają i dla kogo są przeznaczone zastrzyki na odchudzanie?

Po spożyciu posiłku w naszym jelicie cienkim wytwarza się GLP-1. Następnie wiążą się one ze swoistymi receptorami na komórkach beta trzustki, które odpowiadają za wydzielanie insuliny.

Analogi GLP-1 naśladują działanie hormonów inkretynowych, pobudzając trzustkę do wydzielania insuliny w większej ilości. To, ile insuliny zostanie uwolnione, zależy od poziomu cukru we krwi (czyli poziomu glukozy).

Oprócz tego hormony inkretynowe opóźniają opróżnianie żołądka. Dzięki temu wchłanianie cukru jest opóźnione, a poziom glukozy nie rośnie gwałtownie po posiłku. Powoduje to też wcześniejsze uczucie sytości, przez co zmniejsza się uczucie głodu i ilość przyjmowanego pokarmu. Hamując ośrodek łaknienia, znajdujący się w podwzgórzu, potęgują efekt zmniejszonego apetytu.

Według ostatnich badań analogi GLP-1 redukują również nadciśnienie tętnicze oraz podwyższony poziom cholesterolu.

Zobacz także: Jak leczy się cukrzycę i otyłość za pomocą analogów GLP-1? Nowoczesne sposoby walki z otyłością

Jakie są dostępne zastrzyki na odchudzanie?

Wyróżniamy kilka analogów GLP-1 dopuszczonych do stosowania na polskim rynku:

 • semaglutyd;

 • liraglutyd;

 • dulaglutyd.

Wszystkie dostępne są w formie specjalnych wstrzykiwaczy wydawanych na receptę (dopisek). Miejscem iniekcji może być ramię, brzuch lub udo.

Ozempic

Substancją czynną leku Ozempic jest semaglutyd. Lek jest zarejestrowany do stosowania u pacjentów z niedostatecznie kontrolowaną cukrzycą typu 2, w połączeniu z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną. Zastrzyki Ozempic wykonuje się podskórnie, raz w tygodniu.

Saxenda

Preparat Saxenda jako jedyny analog GLP-1 jest zarejestrowany do leczenia nadwagi i otyłości, ułatwiając redukcję masy ciała. Substancją czynną jest liraglutyd. Stosowanie leku Saxenda polega na wykonywaniu podskórnej iniekcji raz dziennie.

Zobacz także: Saxenda czy Ozempic - jak działają te leki? Po jakim czasie widać efekty?

Victoza

Produkt leczniczy Victoza stosowany jest u dorosłych, młodzieży i dzieci po 10. roku życia w leczeniu cukrzycy typu 2, u których nie udało się uzyskać kontroli glikemii mimo stosowania odpowiedniej diety i wysiłku fizycznego. Substancją aktywną leku również jest liraglutyd. Zastrzyk podaje się raz na dobę.

Trulicity

Substancją czynną Trulicity jest dulaglutyd. Przeznaczony jest dla osób dorosłych chorujących na cukrzycę typu 2 z niedostateczną kontrolą choroby. Konieczne jest połączenie terapii z aktywnością fizyczną i zbilansowaną dietą. Przyjmowanie leku polega na wykonywaniu podskórnych iniekcji raz w tygodniu.

Zobacz także: Trulicity a Ozempic - jakie są różnice i podobieństwa leków?

Jakie są przeciwwskazania?

Przeciwwskazaniem do stosowania zastrzyków na odchudzanie jest nadwrażliwość na ich substancję czynną lub którąkolwiek z substancji pomocniczych.

Nie należy stosować ich w ciąży i podczas karmienia piersią z uwagi na niedostateczną ilość badań.

Jakie mają skutki uboczne?

Jak wszystkie leki, tak i analogi GLP-1 mogą powodować działania niepożądane. Najczęściej są to problemy ze strony układu pokarmowego. Wymioty i biegunka mogą wywoływać odwodnienie organizmu, co może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek. Mogą pojawić się też wzdęcia, zaparcia, zaburzenia smaku.

Skutki uboczne mijają zwykle po kilku tygodniach terapii. Jeśli nie mijają one po tym okresie, zdarza się, że wówczas należy przerwać leczenie danym preparatem.

Rzadsze skutki uboczne to:

 • bezsenność, zmęczenie, suchość w ustach;

 • zawroty głowy;

 • ostre zapalenie trzustki;

 • zapalenie pęcherzyka żółciowego;

 • zwiększone ryzyko raka rdzeniastego tarczycy;

 • progresja retinopatii cukrzycowej.

Odnotowano również przypadki samookaleczeń i myśli samobójczych po stosowaniu powyższych leków.

Czy zastrzyki na odchudzanie można kupić bez recepty?

Analogi GLP-1 to produkty lecznicze wydawane wyłącznie na podstawie recepty. Nie ma możliwości zakupienia ich bez wskazań lekarskich.

Kto może wypisać receptę?

To lekarz podejmuje decyzję, czy powinniśmy stosować zastrzyki na odchudzanie.

Receptę przepisać może każdy lekarz. W praktyce najczęściej jest to lekarz diabetolog, endokrynolog, bariatra, internista lub lekarz POZ.

Rozpoczęcie leczenia odbywa się na zlecenie lekarzy specjalistów zajmujących się leczeniem cukrzycy i otyłości. Przedłużenia recepty może dokonać każdy lekarz, niezależnie od specjalności. Można uzyskać ją także w formie online.

Już dziś możesz umówić się na konsultację lekarską online do naszych specjalistów w serwisie erecept.pl.

Czy zastrzyki na odchudzanie są bezpieczne?

Jak każdy lek, zastrzyki na odchudzanie mogą powodować działania niepożądane. U większości pacjentów są one jednak przejściowe i ustępują po kilku tygodniach stosowania leku.

Ważne jest, aby leki przyjmować według zaleceń lekarza i stosować przepisany schemat dawkowania.

Zobacz także: Jakie są dostępne formy leczenia otyłości? Zastrzyki, tabletki, chirurgia

Od czego zacząć odchudzanie?

Prawidłowe odchudzanie powinno powodować systematyczną i stopniową utratę wagi i utrzymanie wypracowanych efektów.

Deficyt kaloryczny to podaż mniejszej ilości kalorii niż dzienne ich zużycie. Jego wprowadzenie to podstawa utraty masy ciała. Planuje się go na podstawie wskaźników: podstawowej przemiany materii, całkowitej przemiany materii oraz dziennej aktywności pacjenta.

Ujemny bilans kalorii to zazwyczaj około 500 kcal mniej niż wynika z naszego dziennego zapotrzebowania na energię, czyli kalorie. Powinien on zapewnić utratę wagi na poziomie 0,5-1 kg na tydzień. Oczywiście zależy to w dużym stopniu od naszej początkowej masy ciała.

Dieta, a więc to, co spożywamy, ma kluczowe znaczenie w redukcji masy ciała. Posiłki powinny być zbilansowane, co oznacza, że zawierają odpowiednie proporcje białek, tłuszczów i węglowodanów.

Aktywność fizyczna pozwala na szybszą utratę masy ciała, gdyż wówczas organizm potrzebuje więcej energii, którą pozyskuje spalając kalorie. Ćwiczenia muszą być dostosowane do naszej sprawności fizycznej. Szczególne znaczenie mają ćwiczenia aerobowe (bieganie, pływanie, jazda na rowerze).

Leczenie otyłości i nadwagi często wymaga specjalistycznej pomocy. Warto zwrócić się do dietetyka, który zaoferuje specjalistyczną pomoc.

FAQ - najczęściej zadawane pytania o zastrzyki na odchudzanie

To, ile kilogramów schudną pacjenci, stosujący analogi GLP-1, zależy od ich początkowej masy ciała, a także - czy pacjent łączy farmakoterapię i aktywność fizyczną oraz dietę. Specjaliści wskazują, że można schudnąć nawet 20-30 kilogramów (a nawet więcej!) w trakcie pierwszego roku leczenia otyłości.

Pierwsze efekty zazwyczaj zauważalne są już po kilku tygodniach stosowania leku.

Refundacji podlegają dwa zastrzyki na odchudzanie: Ozempic i Trulicity.

Jak najbardziej, lekarz rodzinny może wystawić receptę na zastrzyki.

Koszt miesięcznej kuracji zależy od preparatu, który stosujemy, a także od tego - czy korzystamy z refundacji. Poniżej zamieszczamy orientacyjne zestawienie cen:

 • Ozempic: ok. 403 zł za 1 wstrzykiwacz. Po refundacji ok. 127 zł.

 • Saxenda: ok. 740 zł za 3 wstrzykiwacze. Lek nie posiada refundacji.

 • Victoza: ok. 316 zł za 2 wstrzykiwacze. Lek nie posiada refundacji.

 • Trulicity: ok. 194 zł za 2 wstrzykiwacze. Po refundacji ok. 69 zł.

Obecnie Ozempic zarejestrowany jest tylko do leczenia cukrzycy typu 2. Stosowanie preparatu Ozempic w leczeniu otyłości u pacjentów bez cukrzycy jest tzw. interwencją off-label (pozarejestracyjne stosowanie leku).

"Ozempic face" czyli "ozempicowa twarz" to zmiany na twarzy, które są działaniem niepożądanym preparatu Ozempic. Podczas terapii tracimy tkankę tłuszczową, również na twarzy, co może spowodować, że twarz zaczyna być obwisła i sprawiać wrażenie starszej.

Bibliografia

 • "GLP-1agonistsintreatmentofobesity" [Władysław Orłowski, Konrad Merkisz, Sylwia Zdun i inni] [online] dostępne w internecie: https://apcz.umk.pl/JEHS/article/view/41396/34292
 • "Agoniści GLP-1 dla lekarzy praktyków" [Agnieszka Ratajczak, Monika Szulińska, Paweł Bogdański] [online] dostępne w internecie: https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/40783
 • Ozempic charakterystyka produktu leczniczego [online] [dostęp 30.03.2024] dostępne w internecie: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2018/20180208139833/anx_139833_pl.pdf
 • Healthline, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.healthline.com/health/drugs/ozempic#how-to-take
 • Inni czytali również