Escapelle "Tabletka po" - Informacje ogólne, cena, stosowanie oraz dawkowanie leku

Opublikowano 20.08.2021

Escapelle "Tabletka po"   Informacje ogólne  cena  stosowanie oraz dawkowanie leku

Escapelle tabletka 1500 mikrogramów

Otrzymaj receptę na ten lek. Szybko, tanio i bez wychodzenia z domu.

Escapelle (tzw. tabletka "dzień po’’) należy do metod antykoncepcji awaryjnej . Stosowana jest jednorazowo, do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego bez skutecznego zabezpieczenia. Substancja czynna produktu to lewonorgestrel. Lek dostępny wyłącznie na receptę. Na platformie Erecept recepta online nawet w 15 minut!

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku

Czym jest Escapelle?

Escapelle (tzw. tabletka "dzień po’’ ) to jedna z metod antykoncepcji awaryjnej, stosowanej doraźnie po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia lub gdy produkt antykoncepcyjny został użyty nieprawidłowo. Lek stosuje się jednorazowo, do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku.

Lek działa poprzez zahamowanie lub opóźnienie jajeczkowania i tym samym zapobiega zapłodnieniu. Skuteczny jest do momentu rozpoczęcia procesu implantacji zarodka. Jeśli zarodek zagnieździł się już w błonie śluzowej macicy, lek nie spełni swojej funkcji. Escapelle nie prowadzi do przerwania ciąży, nie należy traktować go jako środek wczesnoporonny!

Lek dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza dowolnej specjalizacji. W większości przypadków nie trzeba poddawać się specjalnym badaniom, takim jak USG, cytologia lub badania krwi, aby otrzymać receptę na tabletki ,,dzień po", jednakże trzeba ustalić czy tabletka jest bezpieczna dla pacjenta.

Należy pamiętać iż Escapelle, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zawartość i skład produktu Escapelle

W opakowaniu produktu Escapelle znajduje się jedna, biała i płaska tabletka z wytłoczonym napisem "G00" po jednej ze stron. Cena preparatu różna jest w zależności od apteki, jednak średnio wynosi 45-50 zł.
Substancją czynną wyrobu medycznego Escapelle jest lewonorgestrel w dawce 1500 mikrogramów. Wśród substancji pomocniczych zawartych w tabletce wyróżniamy: Laktozę jednowodną, Skrobię ziemniaczaną i kukurydzianą, Krzemionkę koloidalną bezwodną, Magnezu stearynian i Talk.

Mechanizm działania i skuteczność leku

Lewonorgestrel to substancja należąca do hormonów płciowych i modulatorów układu płciowego. Szacuje się, że przyjęty w postaci tabletki "dzień po" w ciągu 72 godzin od stosunku zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę o 84%. Ryzyko to zwiększa się proporcjonalnie do czasu, który upłynął od stosunku.

Jeśli stosunek bez skutecznego zabezpieczenia miał miejsce przed owulacją, substancja czynna zawarta w leku - lewonorgestrel ma za zadanie zahamować lub opóźnić moment jajeczkowania. Komórka jajowa nie uwolni się z pęcherzyka jajnikowego w odpowiednim czasie i nie połączy się z plemnikiem.

Jeśli akt płciowy odbył się już po owulacji, lek zatrzymuje przemianę budowy endometrium (błony śluzowej macicy) czyniąc ją mniej przystosowaną do zagnieżdżenia zarodka.

Jak stosować tabletkę "dzień po"?

Tabletkę Escapelle należy przyjąć do 72 godzin (3 dni) od stosunku bez zastosowania skutecznej metody zapobiegania ciąży. Największą skuteczność obserwujemy jednak jeśli lek został przyjęty w ciągu pierwszych 12 godzin od aktu płciowego. Na efektywność leku nie ma wpływu aktualny dzień cyklu menstruacyjnego.
Lek przyjmuje się jednorazowo, doustnie, popijając dużą ilością wody. Jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia tabletki dojdzie do wymiotów lub biegunki, należy powtórzyć dawkę.
Przed zastosowaniem tabletki "dzień po" należy wykonać test ciążowy. Z uwagi na to, że antykoncepcja awaryjna nie wykazuje absolutnej skuteczności, jeśli miesiączka nie pojawia się w ciągu 7 dni od planowanej daty lub jeśli pojawią się inne objawy ciąży, należy ponownie wykonać test.

Nie zaleca się stosowania leku Escapelle wielokrotnie podczas jednego cyklu menstruacyjnego. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania różnych preparatów antykoncepcji awaryjnej.

W jaki sposób kontynuować antykoncepcję?

Po zastosowaniu tabletki "dzień po" można spokojnie kontynuować dotychczasową, regularną formę antykoncepcji. Istnieje jednak ryzyko, że lewonogestrel zawarty w Escapelle zmniejszy skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Z uwagi na to do końca cyklu menstruacyjnego zaleca się stosowanie dodatkowych, mechanicznych środków ochrony np. prezerwatywa, krążek dopochwowy, kapturek naszyjkowy, środki plemnikobójcze.

Escapelle upośledza płodność tylko na krótki okres. Kobieta może być zdolna do zajścia w ciąże nawet w tym samym cyklu miesiączkowym. Z tego powodu podczas kolejnych stosunków płciowych nie należy zapominać o stosowaniu środków ochrony.

e-Recepta online 44.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 49.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Escapelle - Cena, refundacja

Lek Escapelle nie podlega refundacji i koszt zależy od opakowania.

  • Escapelle (1500 µg tabletki 1 szt.) - cena wynosi ok. 58 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Możliwe działania niepożądane preparatu Escapelle

Najczęstsze działania niepożądane
Najczęstszymi skutkami ubocznymi związanymi z przyjęciem leku Escapelle bóle głowy, nudności oraz bóle podbrzusza.

Zaburzenia rytmu miesiączkowego są typowym skutkiem ubocznym antykoncepcji awaryjnej. Najczęściej kobiety skarżą się na występowanie krwawienia z pochwy niezwiązanego z miesiączką. Rzadziej obserwujemy opóźnienie terminu miesiączki i nieregularne krwawienie miesiączkowe. W większości przypadków sytuacja normalizuje się wraz z nadejściem kolejnego cyklu menstruacyjnego.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Do mniej popularnych objawów ubocznych Escapelle należą: zawroty głowy, wymioty, biegunki, tkliwość piersi, zmiany skórne (np. pokrzywka, trądzik) czy obrzęk twarzy.

Przedawkowanie leku Escapelle

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Escapelle. Zakłada się, że mogłoby to spowodować pojawienie się nieprawidłowego krwawienia z pochwy oraz nudności. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku, w takim przypadku leczenie może być jedynie objawowe.

Gdzie można zgłaszać objawy niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Escapelle

Preparat Escapelle niewskazany jest dla mężczyzn, dziewcząt przed ukończeniem 18 roku życia i/lub przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.


Escapelle przeciwwskazana jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy jej stosować również u pacjentek w ciąży lub przy jej podejrzeniu. Przeciwwskazaniem nie jest karmienie piersią, ale zaleca się zachowanie kilkugodzinnej przerwy między zażyciem tabletki, a karmieniem piersią.
Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentek z czynnikami ryzyka wystąpienia ciąży pozamacicznej, z zaburzeniami funkcji wątroby, z chorobami upośledzającymi wchłanianie np. choroba Leśniowskiego-Crohna, z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy czy z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje z innymi lekami

Niektóre leki stosowane równocześnie z Escapelle zwiększają ryzyko osłabienia skuteczności antykoncepcyjnej tabletki "dzień po". Do takich leków należą: barbiturany, fenytoina, karbamazepina, leki zawierające dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), ryfampicyna, rytonawir, ryfabutyna czy gryzeofulwina.

Substancja czynna Escapelle hamuje metabolizm cyklosporyny (leku immunosupresyjnego) i tym samym zwiększa ryzyko jej toksycznego działania.

Tabletki antykoncepcyjne Escapelle zmniejszają skuteczność doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych . Z tego względu do końca cyklu menstruacyjnego, w którym użyty był lek należy stosować dodatkowe mechaniczne środki ochrony np. prezerwatywy.

Escapelle a ciąża

Stosowanie preparatu Escapelle jest przeciwwskazane podczas ciąży lub przy jej podejrzeniu. Z badań przeprowadzonych dotychczas wynika, że lewonorgestrel predysponuje do wirylizacji płodów żeńskich (nadmierne owłosienie i zmiany w obrębie narządów płciowych). Nie ma informacji dotyczących toksyczności przewlekłej, skłonności do mutacji genetycznych i nowotworzenia.


Escapelle a karmienie piersią

Lewonorgestrel ma zdolność przenikania do mleka matki. Z tego względu po zastosowania preparatu Escapelle należy zaprzestać karmienia piersią na okres tygodnia. W tym czasie, w celu podtrzymania laktacji, zaleca się odciąganie i wyrzucanie odciągniętego pokarmu.

Escapelle a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między Escapelle, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Niemniej jednak nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Escapelle a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi maszyn po zastosowaniu preparatu Escapelle.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Escapelle

Substancja czynna: Lewonorgestrel

Wskazania: Antykoncepcja awaryjna

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jednorazowo jedna tabletka

Główne przeciwwskazania: Ciąża i jej podejrzenie, nadwrażliwość na składnik preparatu, zaburzenia funkcji wątroby, zespoły złego wchłaniania, skłonność do ciąży pozamacicznej, dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy

Główne działania niepożądane: bóle głowy , nudności, bóle podbrzusza, zaburzenia cyklu miesięcznego i nieprawidłowe krwawienie z pochwy

Warto pamiętać, że lek należy zażyć do 72 godzin od stosunku płciowego w sytuacjach awaryjnych, gdy np. prezerwatywa zsunęła się. Tabletka jest dostępna wyłącznie na receptę i nie jest tabletką aborcyjną!

Escapelle tabletka 1500 mikrogramów

Inni czytali również

Co zrobić przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej?
Co zrobić przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej?

Antykoncepcja hormonalna jest powszechną i skuteczną metodą zapobiegania nieplanowanej ciąży. Zawarte w preparatach antykoncepcyjnych substancje czynne wpływają na wiele procesów toczących się w organizmie, jednak przede wszystkim na jego gospodarkę hormonalną. Ze względu na istotny wpływ na organizm warto odpowiednio przygotować się przed wyborem optymalnej metody antykoncepcji. 

Artykuł
19.04.2023
Aidee - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Aidee - informacje o leku, cena, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Wyrób medyczny Aidee zaliczany jest do grupy złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Substancjami aktywnymi preparatu są dwa hormony: etynyloestradiol oraz dienogest w niskich dawkach. Lek Aidee stosuje się w celu zapobiegania ciąży oraz w leczeniu trądziku.

Charakterystyka produktów leczniczych
27.01.2023
Zapalenie ucha – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Zapalenie ucha – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie

Zapalenie ucha to częsta choroba pediatryczna, jednak może ona dotyczyć również osób dorosłych. Zwykle mówiąc o zapaleniu ucha mamy na myśli zapalenie ucha środkowego, które od ucha zewnętrznego oddziela błona bębenkowa. Czym charakteryzuje się zapalenie ucha środkowego? Jak je leczyć?

Artykuł
05.01.2023
Konsultacja z E-receptą za 39.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!