💊Escapelle - Konsultacja i recepta online - cena, ulotka i skuteczność leku

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

💊Escapelle - Konsultacja i recepta online - cena, ulotka i skuteczność leku

Escapelle to tabletka antykoncepcji awaryjnej, która działa poprzez hamowanie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu Jej skuteczność wynosi 84%, jeśli zostanie zażyta w ciągu pierwszych 72 godzin od stosunku (3 dni). Escapelle jest lekiem bezpiecznym dla zdrowia, ale może powodować pewne skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, bóle brzucha i zmęczenie.

Rozpocznij konsultację z Escapelle tabletka 1500 mikrogramów

Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Escapelle tabletka 1500 mikrogramów
Substancje czynne Levonorgestrelum 1500mcg
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki
  • Tabletka
Dawki
  • 1500 mcg (Tabletki)
  • 1500 mcg (Tabletka)

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Escapelle

Substancja czynna: Lewonorgestrel

Wskazania: Antykoncepcja awaryjna

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jednorazowo jedna tabletka

Główne przeciwwskazania: Ciąża i jej podejrzenie, nadwrażliwość na składnik preparatu, zaburzenia funkcji wątroby, zespoły złego wchłaniania, skłonność do ciąży pozamacicznej, dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy

Główne działania niepożądane: bóle głowy, nudności, bóle podbrzusza, zaburzenia cyklu miesięcznego i nieprawidłowe krwawienie z pochwy

Warto pamiętać, że lek należy zażyć do 72 godzin od stosunku płciowego w sytuacjach awaryjnych, gdy np. prezerwatywa zsunęła się. Tabletka jest dostępna wyłącznie na receptę i nie jest tabletką aborcyjną!

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Escapelle?

Koszt antykoncepcji awaryjnej Escapelle to ok. 58 zł. Lek nie podlega refundacji, a cena może się nieznacznie różnić w zależności od wybranej apteki.


Czym jest Escapelle?

Escapelle to tabletka dzień po, czyli antykoncepcja awaryjna. Jest stosowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym, aby zapobiec ciąży. Zawiera substancję czynną lewonorgestrel, która działa poprzez poprzez zahamowanie lub opóźnienie jajeczkowania i tym samym zapobiega zapłodnieniu. Lek stosuje się jednorazowo, do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. 

Tabletka Escapelle nie jest metodą antykoncepcji regularnej. Do regularnej antykoncepcji należy stosować inne metody, takie jak tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy lub wkładki wewnątrzmaciczne. 

Należy pamiętać iż Escapelle, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.


Skuteczność

Skuteczność tabletki Escapelle zależy od czasu jej zażycia. Skuteczność jest większa, jeśli zostanie przyjęta pojedyncza dawka (1500 ug lewonorgestrelu) i wynosi 84% niż w przypadku zażycia dwóch tabletek o dawce 750 ug w odstępie 12-godzinnym (79%) . 

Wpływ na skuteczność tabletki Escapelle mają również inne czynniki, takie jak:

  • Waga kobiety - skuteczność leku jest niższa u kobiet o dużej masie ciała

  • Faza cyklu menstruacyjnego - skuteczność leku jest niższa w przypadku, gdy kobieta jest

  • w fazie owulacyjnej

  • Stan zdrowia kobiety - skuteczność leku może być niższa u kobiet z zaburzeniami

  • hormonalnymi.

Sposób działania

Tabletka Escapelle zawiera substancję czynną lewonorgestrel, która jest syntetycznym hormonem progestagenowym. Lewonorgestrel działa poprzez hamowanie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu.

Lewonorgestrel działa na owulację poprzez hamowanie uwalniania hormonu luteinizującego (LH) z przysadki mózgowej. LH jest hormonem odpowiedzialnym za owulację. Hamowanie LH zapobiega dojrzewaniu pęcherzyka Graafa i uwalnianiu komórki jajowej.

Jeśli owulacja już nastąpiła, lewonorgestrel może zapobiegać zapłodnieniu poprzez hamowanie implantacji zarodka do macicy. Lewonorgestrel może również utrudniać implantację zarodka do macicy poprzez działanie na błonę śluzową macicy.

T0,5 leku Escapelle wynosi około 26 godzin. Oznacza to, że czas połowicznego rozpadu leku w organizmie wynosi 26 godzin. Stężenie maksymalne we krwi osiąga po ok. 2 godzinach od przyjęcia tabletki.

Skład

W opakowaniu produktu Escapelle znajduje się jedna, biała i płaska tabletka z wytłoczonym napisem "G00" po jednej ze stron. Tabletka zawiera substancję czynną lewonorgestrel w dawce 1500 mikrogramów, która jest syntetycznym hormonem progestagenowym. Substancje pomocnicze to:

  • skrobia ziemniaczana

  • skrobia kukurydziana

  • krzemionka koloidalna bezwodna

  • stearynian magnezu

  • talk

  • laktoza jednowodna

Lewonorgestrel jest hormonem, który działa na owulację i zapłodnienie. Hamuje uwalnianie hormonu luteinizującego (LH) z przysadki mózgowej, co zapobiega dojrzewaniu pęcherzyka Graafa i uwalnianiu komórki jajowej. Jeśli owulacja już nastąpiła, lewonorgestrel może zapobiegać zapłodnieniu lub implantacji zarodka do macicy.

Laktoza jednowodna jest składnikiem pomocniczym, który służy jako wypełniacz.


Escapelle w dzień owulacji

W przypadku zażycia tabletki Escapelle w dniu owulacji, jej skuteczność jest znacznie niższa niż w przypadku zażycia w ciągu pierwszych 12 godzin od stosunku. 


W związku z tym, tabletka Escapelle nie powinna być stosowana w dniu owulacji, jeśli jest to możliwe. W przypadku, gdy tabletka zostanie przyjęta w dniu owulacji, należy pamiętać, że jej skuteczność jest znacznie niższa niż w innych przypadkach.


W jaki sposób kontynuować antykoncepcję?

Po zastosowaniu tabletki "dzień po" można spokojnie kontynuować dotychczasową, regularną formę antykoncepcji. Istnieje jednak ryzyko, że lewonogestrel zawarty w Escapelle zmniejszy skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Z uwagi na to do końca cyklu menstruacyjnego zaleca się stosowanie dodatkowych, mechanicznych środków ochrony np. prezerwatywa, krążek dopochwowy, kapturek naszyjkowy, środki plemnikobójcze. 

Escapelle upośledza płodność tylko na krótki okres. Kobieta może być zdolna do zajścia w ciąże nawet w tym samym cyklu miesiączkowym. Z tego powodu podczas kolejnych stosunków płciowych nie należy zapominać o stosowaniu środków ochrony.

Najczęstsze działania niepożądane

Najczęstszymi skutkami ubocznymi związanymi z przyjęciem leku Escapelle są bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza.

Zaburzenia rytmu miesiączkowego są typowym skutkiem ubocznym antykoncepcji awaryjnej. Najczęściej kobiety skarżą się na występowanie krwawienia z pochwy niezwiązanego z miesiączką. Rzadziej obserwujemy opóźnienie terminu miesiączki i nieregularne krwawienie miesiączkowe. 

W większości przypadków sytuacja normalizuje się wraz z nadejściem kolejnego cyklu menstruacyjnego.


Przeciwwskazania do stosowania leku Escapelle

Preparat Escapelle niewskazany jest dla mężczyzn, dziewcząt przed ukończeniem 18. roku życia i/lub przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.

Escapelle przeciwwskazana jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy jej stosować również u pacjentek w ciąży lub przy jej podejrzeniu. Przeciwwskazaniem nie jest karmienie piersią, ale zaleca się zachowanie kilkugodzinnej przerwy między zażyciem tabletki, a karmieniem piersią.

Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentek z czynnikami ryzyka wystąpienia ciąży

pozamacicznej, z zaburzeniami funkcji wątroby, z chorobami upośledzającymi wchłanianie np. choroba Leśniowskiego-Crohna, z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy czy z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.


Interakcje z innymi lekami

Niektóre leki stosowane równocześnie z Escapelle zwiększają ryzyko osłabienia skuteczności antykoncepcyjnej tabletki "dzień po". Do takich leków należą: barbiturany, fenytoina,karbamazepina, leki zawierające dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), ryfampicyna, rytonawir, ryfabutyna czy gryzeofulwina.


Substancja czynna Escapelle hamuje metabolizm cyklosporyny (leku immunosupresyjnego) i tym samym zwiększa ryzyko jej toksycznego działania.


Tabletki Escapelle zmniejszają skuteczność doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Z tego względu do końca cyklu menstruacyjnego, w którym użyty był lek należy stosować dodatkowe mechaniczne środki ochrony np. prezerwatywy.


Escapelle czy ellaOne?

Tabletki Escapelle i ellaOne są lekami antykoncepcyjnymi awaryjnymi, które różnią się substancją czynną - Escapelle zawiera 1500 mikrogramów lewonorgestrelu, a ellaOne 30 mg octan uliprystalu.

  • Tabletka Escapelle działa poprzez hamowanie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu.

  • Tabletka EllaOne hamuje owulację w tych dawkach antykoncepcji awaryjnej.

Oznacza to, że tabletka Escapelle jest bardziej skuteczna w przypadku, gdy owulacja już nastąpiła. Tabletka EllaOne jest natomiast bardziej skuteczna w przypadku, gdy owulacja dopiero się rozpocznie.

Oprócz czasu zażycia, Escapelle i EllaOne różnią się również ceną. Escapelle jest tańsze niż EllaOne.


Escapelle a okres

Tabletka Escapelle może mieć wpływ na miesiączkę. Najczęściej miesiączka pojawia się w normalnym terminie, ale może również wystąpić wcześniej lub później. W niektórych przypadkach miesiączka może być skąpa lub obfita.

Wpływ tabletki Escapelle na miesiączkę zależy od czasu jej zażycia. Jeśli tabletka zostanie zażyta w ciągu pierwszych 12 godzin od stosunku, to jest mało prawdopodobne, aby miała wpływ na miesiączkę.

Jeśli tabletka zostanie zażyta później, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że wpłynie na miesiączkę. W takich przypadkach miesiączka może pojawić się wcześniej lub później niż zwykle. Może być również skąpa lub obfita.


Escapelle a karmienie piersią

Lewonorgestrel ma zdolność przenikania do mleka matki. Ryzyko może zostać zmniejszone, jeśli matka powstrzyma się od karmienia piersią na okres min. 8 godzin po spożyciu tabletki. W tym czasie, w celu podtrzymania laktacji, zaleca się odciąganie i wyrzucanie odciągniętego pokarmu. 

Jednakże zalecenia ogólne są takie, że nie należy przyjmować preparatów zawierających lewonorgestrel podczas karmienia piersią.


Escapelle a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między Escapelle, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Niemniej jednak nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.


Escapelle a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi maszyn po zastosowaniu preparatu Escapelle.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.


Escapelle - leki z tą samą substancją czynną

Lekiem z tą samą substancją czynną co Escapelle jest Livopill.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Escapelle [online], dostępna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/43293/characteristic

Inni czytali również

Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej
Skończyłaś 40 lat? Czas, aby na nowo porozmawiać z ginekologiem na temat antykoncepcji hormonalnej

Wybór metody antykoncepcyjnej zależy od wielu czynników, które trzeba uwzględnić w wywiadzie lekarskim. Dotyczy to szczególnie kobiet po 40. roku życia, ponieważ z wiekiem zwiększa się m.in. ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i zakrzepowo-zatorowych. Jeśli czterdziestolatka boryka się z nadwagą lub otyłością, ma zwiększone stężenie glukozy (cukru), pali papierosy oznacza to, że potrzebuje zabezpieczenia przed ciążą, które będzie miało jak najmniejszy wpływ na zdrowie. Jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu to antykoncepcja hormonalna pierwszego wyboru u kobiet po 40. roku życia z innymi współistniejącymi czynnikami ryzyka – ze względu na bezpieczeństwo stosowania oraz skuteczność porównywalną do antykoncepcji dwuskładnikowej. "Jak co roku poszłam do ginekologa  na cytologię. Akurat byłam świeżo po czterdziestych urodzinach. To lekarz zaczął rozmowę o antykoncepcji hormonalnej, którą stosuję od wielu lat. Nie miałam pojęcia, że po czterdziestce należy przyjrzeć się jej ponownie. Ginekolog przeprowadził ze mną wnikliwy wywiad na temat chorób w rodzinie i mojego obecnego stanu zdrowia – zapytał, czy na coś choruję, czy palę papierosy, zlecił wykonanie badań. Na koniec przepisał mi antykoncepcję bez estrogenu, bo okazało się, że w moim wieku i przy moim stanie zdrowia (nadciśnienie, nadwaga) ten hormon nie jest wskazany. Nową antykoncepcję stosuję od 3 miesięcy. Najważniejsze, że ta metoda jest bezpieczniejsza w moim stanie zdrowia niż antykoncepcja dwuskładnikowa z estrogenem" – Kasia, 40 lat.U kobiet po 40. roku życia statystycznie częściej występują choroby, takie jak nadciśnienie, cukrzyca, dyslipidemia. U coraz większej liczby pacjentek zwiększa się też wskaźnik BMI, co niejednokrotnie jest efektem pozostałych po urodzeniu dziecka kilogramów. Ponadto kobiety po czterdziestce doświadczają powikłań zakrzepowych. Wyżej wymienione czynniki są bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji dwuskładnikowej z estrogenem lub mogą stanowić przyczynę ryzyka, który w połączeniu z innymi czynnikami staje się takim przeciwwskazaniem. Zgodnie ze stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników w takich przypadkach antykoncepcją pierwszego wyboru powinna być jednoskładnikowa antykoncepcja bez estrogenu.To oznacza, że o wyborze antykoncepcji po 40. roku życia nie zawsze przesądzają preferencje pacjentki. Decyzję o bezpiecznej metodzie musi podjąć lekarz ginekolog, który po uwzględnieniu przeciwwskazań i różnych czynników ryzyka zaproponuje rozwiązania odpowiednie dla konkretnej kobiety. POROZMAWIAJ Z LEKARZEM O ANTYKONCEPCJI >

Artykuł
23.11.2023
Co warto wiedzieć o antykoncepcji dla par homoseksualnych?
Co warto wiedzieć o antykoncepcji dla par homoseksualnych?

Często społeczność LGBTQ+ jest wykluczana z dyskusji na temat metod zapobiegania ciąży. Najnowsze badania ukazują, że poczęcie dziecka jest możliwe nawet u osób, które dokonały tranzycji płci. Dodatkowo należy pamiętać, że antykoncepcja nie ma na celu tylko zapobieganie ciąży. Jest to również skuteczna metoda ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jakie opcje antykoncepcji są najlepsze dla par homoseksualnych?

Artykuł
02.01.2024
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - co to oznacza?
Brak okresu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych - co to oznacza?

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych lub podczas przyjmowania tabletek placebo, wiele kobiet zaczyna obserwować nieregularne krwawienia. Czasami po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych występuje całkowity brak krwawienia. W tym artykule omówimy, co może być przyczyną braku krwawienia oraz jakie ma to znaczenie dla zdrowia pacjentki.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
08.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!