Escapelle to tabletka "dzień po", która może zapobiec ciąży. Stosowana jest jednorazowo, do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego. Dostępna jest również w formie recepty online.
Opublikowano 20.08.2021
Escapelle to tabletka "dzień po", która może zapobiec ciąży. Stosowana jest jednorazowo, do 72 godzin po odbyciu stosunku seksualnego. Dostępna jest również w formie recepty online.
Escapelle (tzw. tabletka "dzień po") to jedna z metod antykoncepcji awaryjnej, stosowanej doraźnie po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia lub gdy produkt antykoncepcyjny został użyty nieprawidłowo. Lek stosuje się jednorazowo, do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku.
Lek działa poprzez zahamowanie lub opóźnienie jajeczkowania i tym samym zapobiega zapłodnieniu. Skuteczny jest do momentu rozpoczęcia procesu implantacji zarodka. Jeśli zarodek zagnieździł się już w błonie śluzowej macicy, lek nie spełni swojej funkcji. Escapelle nie prowadzi do przerwania ciąży, nie należy traktować go jako środek wczesnoporonny!
Lek dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza dowolnej specjalizacji. W większości przypadków nie trzeba poddawać się specjalnym badaniom, takim jak USG, cytologia lub badania krwi, aby otrzymać receptę na tabletki ,,dzień po", jednakże trzeba ustalić czy tabletka jest bezpieczna dla pacjenta.
Należy pamiętać iż Escapelle, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Lewonorgestrel to substancja należąca do hormonów płciowych i modulatorów układu płciowego. Szacuje się, że przyjęty w postaci tabletki "dzień po" w ciągu 72 godzin od stosunku zmniejsza ryzyko zajścia w ciążę o 84%. Ryzyko to zwiększa się proporcjonalnie do czasu, który upłynął od stosunku.
Jeśli stosunek bez skutecznego zabezpieczenia miał miejsce przed owulacją, substancja czynna zawarta w leku - lewonorgestrel ma za zadanie zahamować lub opóźnić moment jajeczkowania. Komórka jajowa nie uwolni się z pęcherzyka jajnikowego w odpowiednim czasie i nie połączy się z plemnikiem.
Jeśli akt płciowy odbył się już po owulacji, lek zatrzymuje przemianę budowy endometrium (błony śluzowej macicy) czyniąc ją mniej przystosowaną do zagnieżdżenia zarodka.
Nie zaleca się stosowania leku Escapelle wielokrotnie podczas jednego cyklu menstruacyjnego. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania różnych preparatów antykoncepcji awaryjnej.
Po zastosowaniu tabletki "dzień po" można spokojnie kontynuować dotychczasową, regularną formę antykoncepcji. Istnieje jednak ryzyko, że lewonogestrel zawarty w Escapelle zmniejszy skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Z uwagi na to do końca cyklu menstruacyjnego zaleca się stosowanie dodatkowych, mechanicznych środków ochrony np. prezerwatywa, krążek dopochwowy, kapturek naszyjkowy, środki plemnikobójcze.
Escapelle upośledza płodność tylko na krótki okres. Kobieta może być zdolna do zajścia w ciąże nawet w tym samym cyklu miesiączkowym. Z tego powodu podczas kolejnych stosunków płciowych nie należy zapominać o stosowaniu środków ochrony.
Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.
Czas realizacji do 1 godziny roboczej*
Lek Escapelle nie podlega refundacji i koszt zależy od opakowania.
Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.
Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Escapelle. Zakłada się, że mogłoby to spowodować pojawienie się nieprawidłowego krwawienia z pochwy oraz nudności. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku, w takim przypadku leczenie może być jedynie objawowe.
W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.
Preparat Escapelle niewskazany jest dla mężczyzn, dziewcząt przed ukończeniem 18 roku życia i/lub przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.
Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.
Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.
Substancja czynna: Lewonorgestrel
Wskazania: Antykoncepcja awaryjna
Zastosowanie: Doustne
Dawkowanie: Jednorazowo jedna tabletka
Główne przeciwwskazania: Ciąża i jej podejrzenie, nadwrażliwość na składnik preparatu, zaburzenia funkcji wątroby, zespoły złego wchłaniania, skłonność do ciąży pozamacicznej, dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy
Główne działania niepożądane: bóle głowy , nudności, bóle podbrzusza, zaburzenia cyklu miesięcznego i nieprawidłowe krwawienie z pochwy
Warto pamiętać, że lek należy zażyć do 72 godzin od stosunku płciowego w sytuacjach awaryjnych, gdy np. prezerwatywa zsunęła się. Tabletka jest dostępna wyłącznie na receptę i nie jest tabletką aborcyjną!
Jednym z częstych pytań dotyczących przyjmowania antykoncepcji hormonalnej jest wpływ diety na działanie pigułek antykoncepcyjnych. Których produktów unikać podczas stosowania antykoncepcji?
ArtykułTabletki antykoncepcyjne to jeden z rodzajów antykoncepcji hormonalnej. Ze względu na ich wysoką skuteczność obecnie po ten rodzaj zabezpieczenia sięga wiele aktywnych seksualnie kobiet. Czy istnieją jednak zasady przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, które mogą mieć wpływ na ich działanie, a także na to, czy będą bezpieczne dla zdrowia? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.
ArtykułAntykoncepcja hormonalna stanowi ważną opcję dla wielu osób dążących do kontroli nad płodnością. Jednak w kontekście zdrowia seksualnego, pojawiają się pytania dotyczące ewentualnego związku między antykoncepcją hormonalną a ryzykiem zakażenia HIV. W poniższym artykule przyjrzymy się temu tematowi, biorąc pod lupę dostępne informacje i badania, aby lepiej zrozumieć, jak te dwie sfery wpływają na nasze zdrowie oraz decyzje dotyczące seksualności.
Artykuł