馃拪Escapelle - Konsultacja i recepta online - cena, ulotka i skuteczno艣膰 leku

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

馃拪Escapelle - Konsultacja i recepta online - cena, ulotka i skuteczno艣膰 leku

Escapelle to tabletka antykoncepcji awaryjnej, która działa poprzez hamowanie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu Jej skuteczność wynosi 84%, jeśli zostanie zażyta w ciągu pierwszych 72 godzin od stosunku (3 dni). Escapelle jest lekiem bezpiecznym dla zdrowia, ale może powodować pewne skutki uboczne, takie jak nudności, wymioty, bóle głowy, bóle brzucha i zmęczenie.

Rozpocznij konsultacj臋 z Escapelle tabletka 1500 mikrogram贸w

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Escapelle tabletka 1500 mikrogram贸w
Substancje czynne Levonorgestrelum 1500mcg
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
 • Tabletki
 • Tabletka
Dawki
 • 1500 mcg (Tabletki)
 • 1500 mcg (Tabletka)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Escapelle

Substancja czynna: Lewonorgestrel

Wskazania: Antykoncepcja awaryjna

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jednorazowo jedna tabletka

Główne przeciwwskazania: Ciąża i jej podejrzenie, nadwrażliwość na składnik preparatu, zaburzenia funkcji wątroby, zespoły złego wchłaniania, skłonność do ciąży pozamacicznej, dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy

Główne działania niepożądane: bóle głowy, nudności, bóle podbrzusza, zaburzenia cyklu miesięcznego i nieprawidłowe krwawienie z pochwy

Warto pamiętać, że lek należy zażyć do 72 godzin od stosunku płciowego w sytuacjach awaryjnych, gdy np. prezerwatywa zsunęła się. Tabletka jest dostępna wyłącznie na receptę i nie jest tabletką aborcyjną!

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Escapelle?

Koszt antykoncepcji awaryjnej Escapelle to ok. 58 zł. Lek nie podlega refundacji, a cena może się nieznacznie różnić w zależności od wybranej apteki.


Czym jest Escapelle?

Escapelle to tabletka dzień po, czyli antykoncepcja awaryjna. Jest stosowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym, aby zapobiec ciąży. Zawiera substancję czynną lewonorgestrel, która działa poprzez poprzez zahamowanie lub opóźnienie jajeczkowania i tym samym zapobiega zapłodnieniu. Lek stosuje się jednorazowo, do 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. 

Tabletka Escapelle nie jest metodą antykoncepcji regularnej. Do regularnej antykoncepcji należy stosować inne metody, takie jak tabletki antykoncepcyjne, prezerwatywy lub wkładki wewnątrzmaciczne. 

Należy pamiętać iż Escapelle, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.


Skuteczno艣膰

Skuteczność tabletki Escapelle zależy od czasu jej zażycia. Skuteczność jest większa, jeśli zostanie przyjęta pojedyncza dawka (1500 ug lewonorgestrelu) i wynosi 84% niż w przypadku zażycia dwóch tabletek o dawce 750 ug w odstępie 12-godzinnym (79%) . 

Wpływ na skuteczność tabletki Escapelle mają również inne czynniki, takie jak:

 • Waga kobiety - skuteczność leku jest niższa u kobiet o dużej masie ciała

 • Faza cyklu menstruacyjnego - skuteczność leku jest niższa w przypadku, gdy kobieta jest

 • w fazie owulacyjnej

 • Stan zdrowia kobiety - skuteczność leku może być niższa u kobiet z zaburzeniami

 • hormonalnymi.

Spos贸b dzia艂ania

Tabletka Escapelle zawiera substancję czynną lewonorgestrel, która jest syntetycznym hormonem progestagenowym. Lewonorgestrel działa poprzez hamowanie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu.

Lewonorgestrel działa na owulację poprzez hamowanie uwalniania hormonu luteinizującego (LH) z przysadki mózgowej. LH jest hormonem odpowiedzialnym za owulację. Hamowanie LH zapobiega dojrzewaniu pęcherzyka Graafa i uwalnianiu komórki jajowej.

Jeśli owulacja już nastąpiła, lewonorgestrel może zapobiegać zapłodnieniu poprzez hamowanie implantacji zarodka do macicy. Lewonorgestrel może również utrudniać implantację zarodka do macicy poprzez działanie na błonę śluzową macicy.

T0,5 leku Escapelle wynosi około 26 godzin. Oznacza to, że czas połowicznego rozpadu leku w organizmie wynosi 26 godzin. Stężenie maksymalne we krwi osiąga po ok. 2 godzinach od przyjęcia tabletki.

Sk艂ad

W opakowaniu produktu Escapelle znajduje się jedna, biała i płaska tabletka z wytłoczonym napisem "G00" po jednej ze stron. Tabletka zawiera substancję czynną lewonorgestrel w dawce 1500 mikrogramów, która jest syntetycznym hormonem progestagenowym. Substancje pomocnicze to:

 • skrobia ziemniaczana

 • skrobia kukurydziana

 • krzemionka koloidalna bezwodna

 • stearynian magnezu

 • talk

 • laktoza jednowodna

Lewonorgestrel jest hormonem, który działa na owulację i zapłodnienie. Hamuje uwalnianie hormonu luteinizującego (LH) z przysadki mózgowej, co zapobiega dojrzewaniu pęcherzyka Graafa i uwalnianiu komórki jajowej. Jeśli owulacja już nastąpiła, lewonorgestrel może zapobiegać zapłodnieniu lub implantacji zarodka do macicy.

Laktoza jednowodna jest składnikiem pomocniczym, który służy jako wypełniacz.


Escapelle w dzie艅 owulacji

W przypadku zażycia tabletki Escapelle w dniu owulacji, jej skuteczność jest znacznie niższa niż w przypadku zażycia w ciągu pierwszych 12 godzin od stosunku. 


W związku z tym, tabletka Escapelle nie powinna być stosowana w dniu owulacji, jeśli jest to możliwe. W przypadku, gdy tabletka zostanie przyjęta w dniu owulacji, należy pamiętać, że jej skuteczność jest znacznie niższa niż w innych przypadkach.


W jaki spos贸b kontynuowa膰 antykoncepcj臋?

Po zastosowaniu tabletki "dzień po" można spokojnie kontynuować dotychczasową, regularną formę antykoncepcji. Istnieje jednak ryzyko, że lewonogestrel zawarty w Escapelle zmniejszy skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Z uwagi na to do końca cyklu menstruacyjnego zaleca się stosowanie dodatkowych, mechanicznych środków ochrony np. prezerwatywa, krążek dopochwowy, kapturek naszyjkowy, środki plemnikobójcze. 

Escapelle upośledza płodność tylko na krótki okres. Kobieta może być zdolna do zajścia w ciąże nawet w tym samym cyklu miesiączkowym. Z tego powodu podczas kolejnych stosunków płciowych nie należy zapominać o stosowaniu środków ochrony.

Najcz臋stsze dzia艂ania niepo偶膮dane

Najczęstszymi skutkami ubocznymi związanymi z przyjęciem leku Escapelle są bóle głowy, nudności, uczucie zmęczenia oraz bóle podbrzusza.

Zaburzenia rytmu miesiączkowego są typowym skutkiem ubocznym antykoncepcji awaryjnej. Najczęściej kobiety skarżą się na występowanie krwawienia z pochwy niezwiązanego z miesiączką. Rzadziej obserwujemy opóźnienie terminu miesiączki i nieregularne krwawienie miesiączkowe. 

W większości przypadków sytuacja normalizuje się wraz z nadejściem kolejnego cyklu menstruacyjnego.


Przeciwwskazania do stosowania leku Escapelle

Preparat Escapelle niewskazany jest dla mężczyzn, dziewcząt przed ukończeniem 18. roku życia i/lub przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.

Escapelle przeciwwskazana jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy jej stosować również u pacjentek w ciąży lub przy jej podejrzeniu. Przeciwwskazaniem nie jest karmienie piersią, ale zaleca się zachowanie kilkugodzinnej przerwy między zażyciem tabletki, a karmieniem piersią.

Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentek z czynnikami ryzyka wystąpienia ciąży

pozamacicznej, z zaburzeniami funkcji wątroby, z chorobami upośledzającymi wchłanianie np. choroba Leśniowskiego-Crohna, z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy czy z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.


Interakcje z innymi lekami

Niektóre leki stosowane równocześnie z Escapelle zwiększają ryzyko osłabienia skuteczności antykoncepcyjnej tabletki "dzień po". Do takich leków należą: barbiturany, fenytoina,karbamazepina, leki zawierające dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), ryfampicyna, rytonawir, ryfabutyna czy gryzeofulwina.


Substancja czynna Escapelle hamuje metabolizm cyklosporyny (leku immunosupresyjnego) i tym samym zwiększa ryzyko jej toksycznego działania.


Tabletki Escapelle zmniejszają skuteczność doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Z tego względu do końca cyklu menstruacyjnego, w którym użyty był lek należy stosować dodatkowe mechaniczne środki ochrony np. prezerwatywy.


Escapelle czy ellaOne?

Tabletki Escapelle i ellaOne są lekami antykoncepcyjnymi awaryjnymi, które różnią się substancją czynną - Escapelle zawiera 1500 mikrogramów lewonorgestrelu, a ellaOne 30 mg octan uliprystalu.

 • Tabletka Escapelle działa poprzez hamowanie owulacji lub zapobieganie zapłodnieniu.

 • Tabletka EllaOne hamuje owulację w tych dawkach antykoncepcji awaryjnej.

Oznacza to, że tabletka Escapelle jest bardziej skuteczna w przypadku, gdy owulacja już nastąpiła. Tabletka EllaOne jest natomiast bardziej skuteczna w przypadku, gdy owulacja dopiero się rozpocznie.

Oprócz czasu zażycia, Escapelle i EllaOne różnią się również ceną. Escapelle jest tańsze niż EllaOne.


Escapelle a okres

Tabletka Escapelle może mieć wpływ na miesiączkę. Najczęściej miesiączka pojawia się w normalnym terminie, ale może również wystąpić wcześniej lub później. W niektórych przypadkach miesiączka może być skąpa lub obfita.

Wpływ tabletki Escapelle na miesiączkę zależy od czasu jej zażycia. Jeśli tabletka zostanie zażyta w ciągu pierwszych 12 godzin od stosunku, to jest mało prawdopodobne, aby miała wpływ na miesiączkę.

Jeśli tabletka zostanie zażyta później, to istnieje większe prawdopodobieństwo, że wpłynie na miesiączkę. W takich przypadkach miesiączka może pojawić się wcześniej lub później niż zwykle. Może być również skąpa lub obfita.


Escapelle a karmienie piersi膮

Lewonorgestrel ma zdolność przenikania do mleka matki. Ryzyko może zostać zmniejszone, jeśli matka powstrzyma się od karmienia piersią na okres min. 8 godzin po spożyciu tabletki. W tym czasie, w celu podtrzymania laktacji, zaleca się odciąganie i wyrzucanie odciągniętego pokarmu. 

Jednakże zalecenia ogólne są takie, że nie należy przyjmować preparatów zawierających lewonorgestrel podczas karmienia piersią.


Escapelle a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między Escapelle, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Niemniej jednak nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.


Escapelle a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Nie ma przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi maszyn po zastosowaniu preparatu Escapelle.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.


Escapelle - leki z t膮 sam膮 substancj膮 czynn膮

Lekiem z tą samą substancją czynną co Escapelle jest Livopill.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Escapelle [online], dost臋pna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/43293/characteristic

Inni czytali r贸wnie偶

Varenelle 鈥 E-recepta 鈥 recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Varenelle 鈥 E-recepta 鈥 recepta online z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Varenelle to dwusk艂adnikowe hormonalne tabletki antykoncepcyjne. Substancje czynne tego leku to etynyloestradiol i drospirenon. Stosowany jest w celu zapobiegania ci膮偶y i charakteryzuje si臋 wysok膮 skuteczno艣ci膮. Dost臋pny jest wy艂膮cznie na recept臋, r贸wnie偶 online.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
14.02.2024
Drosfemine forte - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Drosfemine forte - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Drosfemine forte to tabletki antykoncepcyjne stosowane w聽celu zapobiegania ci膮偶y. Lek Drosfemine forte zawiera dwa hormony: etynyloestradiol i drospirenon.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
17.04.2024
Logest - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Logest - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Logest jest doustnym, dwusk艂adnikowym, hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym produkcie s膮: etynyloestradiol oraz gestoden.聽Pozosta艂e sk艂adniki leku to: rdze艅: laktoza jednowodna,聽skrobia kukurydziana, powidon 25 000, magnezu stearynian. Otoczka: sacharoza, powidon 700 000, makrogol 6000, wapnia w臋glan, talk, wosk montanoglikolowy.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
09.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!