Wkładka antykoncepcyjna Copper TCu 380A - co warto o niej wiedzieć?

Opublikowano 06.06.2023

Wkładka antykoncepcyjna Copper TCu 380A   co warto o niej wiedzieć?

Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z metod antykoncepcji, która cieszy się wysoką skutecznością działania. Co warto wiedzieć przed aplikacją wkładki antykoncepcyjnej Copper TCu 380A? Czy można jej używać w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową? Więcej o tym dowiesz się w poniższym artykule.

Spis treści

Miedziana wkładka wewnątrzmaciczna i jej działanie antykoncepcyjne

Według badań wkładki wewnątrzmaciczne z miedzią zapobiegają ciąży przede wszystkim poprzez zapobieganie samemu zapłodnieniu. W związku z umieszczeniem wkładki w jamie macicy, dochodzi do licznych reakcji ciała obcego, a zmiany związane z tym stanem - zarówno komórkowe, jak i biochemiczne - są toksyczne dla plemników, które nie są w stanie dotrzeć do komórki jajowej i jej zapłodnić.

Ponadto uważa się, że jony miedzi, które można odnaleźć w płynie w jamie macicy i jajowodach kobiet korzystających z wkładki wewnątrzmacicznej, zaburzają warunki, w których może dojść do zapłodnienia.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jak wygląda wkładka wewnątrzmaciczna Copper TCu 380A?

Wkładka wewnątrzmaciczna Copper TCu 380A jest produktem w kształcie litery T, wykonanym z polietylenu z dodatkiem siarczanu baru, dzięki czemu wkładka jest widoczna w obrazowaniu rentgenowskim. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu ramion poziomych, możliwe jest "zawieszenie" wkładki wewnątrz jamy macicy w taki sposób, aby wkładka przylegała do dna macicy. Nie dochodzi do rozciągania jamy macicznej.

Ramiona oraz trzon są pokryte miedzią (za pomocą miedzianego drucika w przypadku pionowej osi, z kolei ramiona boczne mają miedziane kołnierze). Łącznie daje to 380 mm kwadratowych miedzi.

Na końcu wkładki znajdują się dwie polietylenowe nitki, które ułatwiają zlokalizowanie oraz są przydatne przy usunięciu wkładki.

Jakie zalety ma wkładka antykoncepcyjna Copper TCu 380A?

Sposób użycia wyrobu medycznego w dużej mierze warunkuje dalszą wygodę w zastosowaniu wkładki - prawidłowo zaaplikowana wkładka wewnątrzmaciczna nie wymaga codziennej uwagi, odwrotnie niż w przypadku tabletek antykoncepcyjnych, które muszą być przyjmowane każdego dnia o tej samej porze.

Uważa się, że wkładka wewnątrzmaciczna może być zakładana na 10 lat, chociaż badania wskazują, że może być skuteczna aż przez 12 lat od zaaplikowania. Sprawia to, że wkładka miedziana wydaje się być stosunkowo tanią metodą skutecznej antykoncepcji - wskazuje się, że zapobiega ciąży podobnie jak zastrzyki antykoncepcyjne, zapewniając prawie całkowitą ochronę przed zajściem w ciążę (skuteczność to ponad 99%, w oparciu o wskaźnik Pearla). Kolejną zaletą jest natychmiastowa skuteczność wkładki. Zapobiega ciąży od razu po założeniu.

Miedziane wkładki wewnątrzmaciczne należą do produktów leczniczych, które mogą być stosowane u wielu pacjentek - zarówno w wieku nastoletnim, jak i okołomenopauzalnym, u kobiet niedługo po porodzie lub aborcji czy karmiących piersią. Ta metoda zapobiegania ciąży może być stosowana także u kobiet, u których niewskazane jest przyjmowanie pigułek antykoncepcyjnych zawierających estrogeny.

Wkładka antykoncepcyjna może być założona w dowolnym momencie w ciągu cyklu menstruacyjnego, po wykluczeniu ciąży.

Wkładka antykoncepcyjna Copper TCu 380A - jakie są przeciwwskazania?

Używanie wkładek wewnątrzmacicznych może być przeciwwskazane u niektórych pacjentek. Nie powinno dojść do założenia wkładki w przypadku infekcji dróg rodnych (np. zakażenia poaborcyjne lub połogowe zapalenie endometrium macicy w ciągu ostatnich trzech miesięcy, aktualnie trwające infekcje dróg rodnych) czy niektórych wad rozwoju macicy. Ta metoda antykoncepcji jest niewskazana także u kobiet z wywiadem ciąży pozamacicznej i podejrzeniem nowotworu układu rodnego.

Ze względu na brak ochrony przed chorobami wenerycznymi, wkładkę najlepiej stosować u osób z niskim ryzykiem zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Polecana jest kobietom, które są w stałym związku z niezainfekowanym partnerem.

Charakterystyczne przeciwwskazania dla wkładki miedzianej to choroba Wilsona oraz nadwrażliwość na miedź.

Wkładki nie można zakładać w przypadku ciąży lub jej podejrzenia.

Wkładka wewnątrzmaciczna Copper TCu 380A - jakie są jej wady?

Jak każda metoda zapobiegania ciąży, również i wkładka antykoncepcyjna nie jest pozbawiona wad. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach stosowania może dochodzić do cięższych oraz dłuższych krwawień miesiączkowych. Może się to przyczynić do rozwoju anemii u podatnych osób. Rzadko dochodzi do samoistnego usunięcia wkładki.

W celu ochrony przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji - wkładka wewnątrzmaciczna nie chroni przed infekcjami wenerycznymi. Przed założeniem wkładki, warto przeprowadzić badania pod kątem obecności chorób wenerycznych.

Samo zakładanie wkładki stanowi niewielkie ryzyko, jednak może dojść do perforacji (przedziurawienia) ściany macicy w trakcie tej procedury. Nie jest to częste powikłanie.

Wkładka antykoncepcyjna może być dobrym wyborem antykoncepcji, natomiast należy pamiętać, że jest to kwestia indywidualna, wymagająca rozważenia wielu czynników, zapoznania się z ulotką informacyjną oraz przede wszystkim konsultacji z lekarzem.

Bibliografia

Serwis Toolkits, the Knowledge for Health (K4Health) Project, [online], [dostęp 31 maja 2023], dostępny w internecie: https://toolkits.knowledgesuccess.org/toolkits/iud/method-characteristics-copper-bearing-iuds

Serwis United Nations Population Fund, [online], [dostęp 31 maja 2023], dostępny w internecie: https://www.unfpa.org/sites/default/files/resource-pdf/IUDbook_finalwlinks_042911.pdf

Inni czytali również

Axia Conti - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Axia Conti - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Axia Conti to doustny lek antykoncepcyjny. Substancjami aktywnymi zawartymi w preparacie są: etynyloestradiol oraz drospirenon. 

Charakterystyka produktów leczniczych
02.11.2021
Hastina 21- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hastina 21- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Hastina 21 zaliczany jest do grupy złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Tabletki zawierają dwie substancje czynne : etynyloestradiol i drospirenon. Lek Hastina 21 stosowany jest w celu zapobiegania ciąży.

Charakterystyka produktów leczniczych
22.09.2023
Antykoncepcja dla sportowców – wygodny początek kariery
Antykoncepcja dla sportowców – wygodny początek kariery

Dla młodych sportowców planujących swoją przyszłość w sporcie i równocześnie dbających o odpowiednie plany prokreacyjne, antykoncepcja staje się istotnym aspektem. Wpływ hormonalnych środków antykoncepcyjnych na wydolność fizyczną oraz zdolności sportowe budzi zainteresowanie badaczy oraz sportowców. W niniejszym artykule przyjrzymy się, czy antykoncepcja może wpłynąć na komfortowy start w karierze sportowej.

Artykuł
17.09.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!