Antykoncepcja a problemy związane z wagą - jakie są zalecenia lekarzy?

Opublikowano 24.11.2023

Antykoncepcja a problemy związane z wagą   jakie są zalecenia lekarzy?

Istnieje popularne przekonanie, że w wyniku stosowania antykoncepcji hormonalnej przybiera się na wadze. Wiele kobiet z obawy przed przyrostem masy ciała nie decyduje się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Czy jednak rzeczywiście istnieje owa zależność?

Antykoncepcja hormonalna jest dostępna wyłącznie na receptę (recepta online).

Spis treści

Jaki rodzaj antykoncepcji może mieć wpływ na wagę kobiety?

Na początku warto zaznaczyć, że będziemy poruszać kwestię antykoncepcji hormonalnej - zwłaszcza tabletek antykoncepcyjnych z racji, że są one najpopularniejszą metodą tego rodzaju zabezpieczania się przed niechcianą ciążą.

W przypadku tycia mówimy tylko o antykoncepcji hormonalnej, gdyż tylko ona ma wpływ na zmiany zachodzące w naszym organizmie.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

W jaki sposób antykoncepcja hormonalna może mieć wpływ na wagę kobiety?

Na wstępie należy zaznaczyć, że tycie może być jednym ze skutków ubocznych, jakie może powodować stosowanie antykoncepcji hormonalnej. Tabletki powodują też inne działania niepożądane np. spadek libido.

Wzrost masy ciała zazwyczaj może być obserwowany w wyniku stosowania dwuskładnikowej antykoncepcji hormonalnej (zawierającej progesteron oraz estrogen).

Przykładem mogą być tutaj popularne dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne (przykładowo lek Axia lub Harmonet). To właśnie te dwa hormony zawarte w tych tabletkach mogą mieć kluczowy wpływ na problemy z naszą wagą.

Jak estrogen wpływa na przyrost masy ciała?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak i nie. Z przytoczonych wyżej informacji jasno wynika, że hormony zawarte w tym rodzaju antykoncepcji są w stanie wywołać wzrost masy naszego ciała, ale pod warunkiem braku działań ze strony kobiety przyjmującej tabletki antykoncepcyjne oraz nieprawidłowego stylu życia.

Jeśli wyjdziemy naprzeciw efektom działania antykoncepcji hormonalnej i będziemy prawidłowo dbać o nasze zdrowie i sposób życia, to będziemy w stanie zminimalizować oraz finalnie wyeliminować problem z tyciem.

Jak progesteron wpływa na przyrost wagi?

Progesteron, a dokładniej jego pochodna - progestagen (wykorzystywana w antykoncepcji hormonalnej) działa na nasz organizm odwadniająco. Gdy nasze ciało się odwadnia, a my nie jesteśmy w stanie dostarczyć mu odpowiedniej ilości płynów, to ten zacznie ją magazynować.

W taki sposób gromadzimy nadmiar wody w organizmie. Nadmiar ten niewątpliwie sprzyja przybraniu na wadze.

Nieoczywistym, możliwym działaniem progestagenu jest też zwiększenie apetytu, co naturalnie może prowadzić do przybrania na wadze.

Czy antykoncepcja hormonalna powoduje tycie?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak i nie. Z przytoczonych wyżej informacji jasno wynika, że hormony zawarte w tym rodzaju antykoncepcji są w stanie wywołać wzrost masy naszego ciała, ale pod warunkiem braku działań ze strony kobiety przyjmującej tabletki antykoncepcyjne oraz nieprawidłowego stylu życia. Jeśli wyjdziemy naprzeciw efektom działania antykoncepcji hormonalnej i będziemy prawidłowo dbać o nasze zdrowie i sposób życia, to będziemy w stanie zminimalizować oraz finalnie wyeliminować problem z tyciem.

Jak postępować, aby nie przytyć podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej?

Najlepsza możliwa walka z estrogenem (odpowiedzialnym za nadmierne nagromadzanie się tłuszczów w naszym organizmie) to aktywność fizyczna oraz prawidłowo zbilansowana dieta.

Nie mówimy tu od razu o bardzo intensywnych ćwiczeniach oraz rygorystycznej diecie. Wystarczy już niewielka dzienna dawka ruchu (jak wyjście z domu, spacer, krótka przejażdżka na rowerze), aby prowadzić walkę z estrogenem.

Oczywiście, im więcej ruchu i im intensywniejszy trening, tym skuteczniej będziemy walczyć z nagromadzeniem tłuszczów poprzez efektywniejsze ich spalanie.

Jaka jest rola zbilansowanej diety w zapobieganiu przed tyciem?

Następnym ważnym elementem w walce ze zbędnymi kilogramami jest odpowiednia dieta. Pierwszym, bardzo ważnym elementem tej diety będzie odpowiednie nawadnianie organizmu (picie dużej ilości wody- powinno się pić minimum 2 litry wody dziennie).

Jest to kluczowe, ponieważ progestagen działa odwadniająco na organizm. Dostarczając mu dużo wody, regulujemy ilość płynów w organizmie i niwelujemy ich magazynowanie.

Warto zadbać o to, by nasza dieta zawierała dużo warzyw i owoców, spore ilości błonnika, pieczywa pełnoziarnistego oraz mało tłustego mięsa (należy unikać jedzenia sporej ilości przykładowo boczku lub żeberek) oraz innych tłustych produktów.

Należy pamiętać, by nie przesadzać z jedzeniem potraw smażonych. Ułatwi to niedostarczenie nadmiernej liczby kalorii ponad nasze zapotrzebowanie.

Trzeba też mieć na uwadze, aby możliwie ograniczyć jedzenie słodyczy oraz różnych przekąsek. Jest to szczególnie ważne, ponieważ podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej możemy być wyjątkowo łakomi na takie rzeczy.

Progestagen sam w sobie może zwiększyć nasz apetyt, ale warto pamiętać, że na początku przyjmowania tego rodzaju antykoncepcji możemy mieć gorsze samopoczucie, co może nas skłonić do sięgnięcia po przekąski, słodycze, a co gorsza - fast foody.

Jeśli jesteśmy bardzo przeciwni prowadzeniu zdrowego trybu życia, to jest dla nas ratunek. W takim przypadku jesteśmy w stanie zmienić dotychczasową antykoncepcję z dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych na antykoncepcję bazującą na jednoskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych opartych wyłącznie na progesteronie.

Możliwe jest też przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych z niewielką dawką estrogenów, co może zmniejszyć intensywność skutków ubocznych tego rodzaju antykoncepcji.

Antykoncepcja hormonalna dla osób otyłych - czy to dobry pomysł?

U kobiet z nadwagą lub otyłością antykoncepcja hormonalna może być mniej skuteczna niż u osób z prawidłową wagą. Hormony zawarte w tabletkach mogą być zwyczajnie niewystarczające.

Ponadto u pacjentek z wyraźną tendencją do tycia lub cierpiących na otyłość, skutki uboczne stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą być widoczniejsze oraz intensywniejsze. Z tego powodu, w dużej części tego rodzaju przypadków jest zalecane, aby używały one innych metod antykoncepcji hormonalnej, takich jak np. wkładka domaciczna, czy plastry antykoncepcyjne.

Podsumowanie

Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jest w stanie pomóc naszemu organizmowi w przybraniu dodatkowych kilogramów. Jednakże nie jest to na pewno powód do rezygnacji z tego rodzaju antykoncepcji.

Przy zachowaniu samodyscypliny polegającej na byciu aktywnym fizycznie oraz stosowaniu się do odpowiedniej diety, jesteśmy w stanie utrzymać prawidłową masę ciała.

Warto też rozważyć zmianę stosowanych do tej pory tabletek antykoncepcyjnych. Należy zachować ostrożność przy doborze metody antykoncepcji, jeśli już zmagamy się z otyłością bądź nadwagą.

Bibliografia

Portal Dimedic, "Antykoncepcja hormonalna a tycie: Czy przyjmowanie hormonów może prowadzić do dodatkowych kilogramów?"; [dostęp online: 26 września 2023], dostępny w internecie:

https://dimedic.eu/pl/wiedza/czy-po-tabletkach-antykoncepcyjnych-sie-tyje

Portal ABC Zdrowie, "Antykoncepcja a tycie - jak to naprawdę jest?"; [dostęp online: 26 września 2023], dostępny w internecie:

https://portal.abczdrowie.pl/wplyw-antykoncepcji-na-wage

Portal Poradnik Zdrowie, "Tycie po tabletkach antykoncepcyjnych – prawda czy mit?"; [dostęp online: 26 września 2023], dostępny w internecie:

https://www.poradnikzdrowie.pl/seks/antykoncepcja/tycie-po-tabletkach-antykoncepcyjnych-prawda-czy-mit-aa-VVCs-CdMw-CWqA.html

Inni czytali również

Wkładka antykoncepcyjna Copper TCu 380A - co warto o niej wiedzieć?
Wkładka antykoncepcyjna Copper TCu 380A - co warto o niej wiedzieć?

Wkładka wewnątrzmaciczna to jedna z metod antykoncepcji, która cieszy się wysoką skutecznością działania. Co warto wiedzieć przed aplikacją wkładki antykoncepcyjnej Copper TCu 380A? Czy można jej używać w przypadku chorób przenoszonych drogą płciową? Więcej o tym dowiesz się w poniższym artykule.Wkładka dostępna jest na receptę (recepta online).

Artykuł
21.11.2023
Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne?
Jak szybko działają tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najbardziej skutecznych metod antykoncepcji dostępnych na receptę. Aż 16% Polek decyduje się na tę formę zabezpieczenia. Najczęściej wybieranymi tabletkami antykoncepcyjnymi są pigułki dwuskładnikowe, zawierające komponentę progesteronową i estrogenową oraz jednoskładnikowe, w których substancją czynną są gestageny. Szybkość działania tabletek antykoncepcyjnych jest uzależniona od momentu włączenia antykoncepcji. Kiedy należy rozpocząć pierwsze opakowanie i co zrobić, gdy zapomnimy o przyjęciu pastylki?

Artykuł
14.11.2023
Ovulan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Ovulan - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Tabletki antykoncepcyjne Ovulan są przykładem hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Lek charakteryzuje się wysoką skutecznością, jeśli jest stosowany poprawnie i regularnie. Jedyną substancją czynną zawartą w leku Ovulan jest dezogestrel, co czyni go jednoskładnikową antykoncepcją hormonalną. 

Charakterystyka produktów leczniczych
24.11.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!