Mercilon Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Mercilon - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Mercilon jest złożonym doustnym środkiem antykoncepcyjnym, który cieszy się popularnością wśród kobiet jako skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Produkt zawiera dwie aktywne substancje: etynyloestradiol i dezogestrel.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej działaniu, skuteczności i potencjalnym skutkom ubocznym leku Mercilon. Omówimy również ważne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przed rozpoczęciem stosowania tego preparatu antykoncepcyjnego.

Ze względu na indywidualne czynniki ryzyka i potrzeby każdej kobiety, zawsze ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed podjęciem decyzji o wyborze metody antykoncepcji.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Mercilon
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Mercilon - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Mercilon
Substancje czynne Desogestrelum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki
Dawki
 • 0,15 mg + 0,02 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Mercilon

Substancja czynna: etynyloestradiol i dezogestrel.

Wskazania: zapobieganie ciąży.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka przez 21 dni, następnie 7-dniowa przerwa.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w leku Mercilon, występująca obecnie lub w przeszłości żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, hiperhomocysteinemia, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia, ciąża lub jej podejrzenie.

Główne działania niepożądane: nastrój depresyjny, zmiany nastroju, bóle głowy, migrena, zatrzymanie wody w organizmie, zmniejszenie popędu seksualnego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka), wysypka, ból, tkliwość oraz powiększenie piersi.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Mercilon?

Lek Mercilon kosztuje ok 20 zł w przypadku opakowania zawierającego 21 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Czym jest lek Mercilon?

Lek Mercilon należy do złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych i jest stosowany w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera dwie substancje czynne, będące syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych - etynyloestradiol i dezogestrel.

Należy pamiętać, że produkt nie zapewnia ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego wskazane jest stosowanie dodatkowych metod ochrony, takich jak prezerwatywy.

Preparat nie podlega refundacji i jest wydawany wyłącznie na receptę .

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Etynyloestradiol to syntetyczny estrogen, którego działanie polega na blokowaniu wydzielania hormonów gonadotropinowych przez przysadkę mózgową (LH i FSH), co prowadzi do zahamowania procesu owulacji. Dodatkowo, wpływa na zmiany w błonie śluzowej macicy oraz zwiększa gęstość śluzu szyjkowego, co utrudnia przedostawanie się plemników do macicy i uniemożliwia implantację zarodka.

Dezogestrel to progestagen o niewielkiej aktywności androgenowej. Jego działanie polega na blokowaniu wydzielania hormonu luteinizującego (LH), co skutkuje hamowaniem owulacji oraz powoduje zagęszczenie śluzu szyjki macicy.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka zawiera 0.02 mg etynyloestradiolu i 0.15 mg dezogestrelu.

Do substancji pomocniczych zaliczamy: laktozę jednowodną (

Jakie s─ů wskazania do stosowania produktu leczniczego Mercilon?

Preparat Mercilon jest wskazany do przyjmowania w celu zapobiegania ciąży.

Decyzja o przepisaniu leku Mercilon powinna być oparta na indywidualnej ocenie ryzyka u pacjentki, szczególnie z uwzględnieniem ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej oraz ryzyka związanego z przyjmowaniem leku Mercilon w porównaniu do innych hormonalnych metod antykoncepcyjnych .

Jak rozpocz─ů─ç przyjmowanie leku?

Jeżeli w poprzednim miesiącu nie była stosowana doustna antykoncepcja hormonalna, należy rozpocząć przyjmowanie tabletek w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, czyli w dniu pojawienia się krwawienia.

Blister można rozpocząć również między 2. a 5. dniem cyklu, jednak w tym wypadku konieczne jest stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez pierwszy tydzień zażywania tabletek.

Jeśli pacjentka zamienia inny złożony środek antykoncepcyjny (tj. inne tabletki złożone, system dopochwowy lub plaster transdermalny) na Mercilon, powinna ona przyjąć pierwszą dawkę leku Mercilon następnego dnia po zażyciu ostatniej tabletki z substancją czynną poprzedniego produktu.

Jeżeli decydujesz się zmienić metodę antykoncepcji z systemu dopochwowego lub plastra na tabletki, zaleca się rozpoczęcie stosowania tabletek od dnia, w którym usunięto poprzednią metodę antykoncepcyjną.

Kobiety stosujące mini tabletkę mogą rozpocząć stosowanie leku Mercilon w dowolnym momencie. Natomiast kobiety używające implantu lub systemu domacicznego mogą rozpocząć przyjmowanie tabletek w dniu ich usunięcia. W przypadku zastrzyków, pierwszą tabletkę z blistra zażywamy w dniu planowanego kolejnego wstrzyknięcia. W każdym z tych przypadków istnieje konieczność stosowania dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży należy rozpocząć przyjmowanie tabletek leku Mercilon natychmiast i w takiej sytuacji nie jest wymagane stosowanie innych metod antykoncepcyjnych.

Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży zaleca się rozpoczęcie stosowania leku Mercilon po 21-28 dniach od tego wydarzenia. Jeśli wystąpi opóźnienie w rozpoczęciu przyjmowania tabletek, zaleca się stosowanie dodatkowej formy antykoncepcji przez pierwsze 7 dni przyjmowania leku.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy przyjmować jedną tabletkę dziennie o tej samej porze, zgodnie z kierunkiem strzałek na blistrze.

Przyjmowanie tabletek należy kontynuować przez 21 dni, następnie wskazana jest 7-dniowa przerwa, w której zazwyczaj występuje krwawienie z odstawienia (najczęściej po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki). Po przerwie zaleca się niezwłoczne rozpoczęcie kolejnego opakowania.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Nie należy stosować leku Mercilon u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia z uwagi na brak danych dotyczących bezpieczeństwa oraz skuteczności prepratu w tej grupie wiekowej.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki?

Nie należy robić przerwy w przyjmowaniu tabletek na dłużej niż 7 dni.

Aby osiągnąć dostateczne zahamowanie osi wydzielania wewnętrznego podzwgórze-przysadka-jajnik niezbędne jest ciągłe przyjmowanie preparatu Mercilon przez co najmniej 7 dni.

Jeśli od zwykłej godziny przyjmowania leku Mercilon nie minęło jeszcze 12 godzin, nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę i kontynuować terapię zgodnie z ustalonym schematem.

Jeśli odstęp przekracza 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna preparatu może być zmniejszona i zaleca się stosowanie dodatkowej metody antykoncepcyjnej przez 7 dni.

W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, nawet jeśli trzeba zażyć 2 tabletki jednocześnie i przez następny tydzień stosować prezerwatywę.

W drugim tygodniu postępowanie jest takie samo, ale nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczenia, jeśli tabletki były przyjmowane prawidłowo przez 7 dni przed pomyłką.

W przypadku pomyłki w przyjęciu tabletki w trzecim tygodniu przyjmowania leku Mercilon, istnieją dwie alternatywne metody postępowania, które można zastosować bez konieczności dodatkowego zabezpieczenia antykoncepcyjnego, pod warunkiem, że pozostałe tabletki były zażywane prawidłowo.

Jeśli pacjentka nie chce zmieniać schematu przyjmowania tabletek, powinna przyjąć zaległą tabletkę jak najszybciej, a następnie kolejne tabletki należy przyjmować jak dotychczas. Kolejny blister trzeba rozpocząć bezpośrednio po przyjęciu ostatniej tabletki z dotychczasowego opakowania, bez przerwy.

Druga opcja to zaprzestanie przyjmowania pozostałych tabletek z obecnego opakowania, zrobienie przerwy trwającej 7 dni lub krótszej, wliczając w nią również dni, w których zostały pominięte tabletki, a następnie rozpoczęcie przyjmowania tabletek z nowego blistra.

Jeżeli w pierwszej przerwie po pominięciu dawki nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy rozważyć możliwość wystąpienia ciąży.

Jak post─ůpi─ç w przypadku pojawienia si─Ö zaburze┼ä ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowych?

Ciężkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe mogą wpływać na wchłanianie leku, dlatego konieczne jest zastosowanie dodatkowej metody antykoncepcji.

W przypadku wystąpienia wymiotów w ciągu 3-4 godzin po przyjęciu tabletki, zaleca się przyjęcie dodatkowej tabletki z innego opakowania lub zastosowanie schematu pominięcia dawki leku Mercilon.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Mercilon celem op├│┼║nienia terminu wyst─ůpienia krwawienia z odstawienia?

Produkt leczniczy Mercilon nie jest przeznaczony do celowego opóźniania rozpoczęcia krwawienia. Jednak w wyjątkowych sytuacjach, można skorzystać z możliwości przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania leku Mercilon aż do jego wyczerpania, bez robienia standardowej 7-dniowej przerwy.

Jeśli pacjentka chce zmienić termin wystąpienia krwawienia miesiączkowego, można jej doradzić skrócenie przerwy między opakowaniami o odpowiednią liczbę dni. Ważne jest jednak zrozumienie, że skrócenie przerwy niesie większe ryzyko braku wystąpienia krwawienia z odstawienia i może prowadzić do krwawień międzymiesiączkowych lub plamienia podczas przyjmowania tabletek z kolejnego opakowania (podobnie jak w przypadku opóźnienia terminu wystąpienia krwawienia z odstawienia).

Jakie s─ů najcz─Östsze skutki uboczne leku?

W trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, a w szczególności w pierwszych miesiącach terapii mogą wystąpić zmiany dotyczące częstości, nasilenia i czasu trwania krwawień z dróg rodnych.

Te zmiany mogą obejmować brak krwawienia, krwawienia rzadsze, częstsze lub ciągłe, a także zmienioną obfitość i czas trwania krwawienia. Warto zauważyć, że są one zwykle tymczasowe i ustabilizują się wraz z dłuższym stosowaniem leku. Należy pamiętać, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli pojawiają się one w sposób niepokojący lub nieprzewidywalny.

W praktyce lekarskiej najczęstsze skutki uboczne to: nastrój depresyjny , zmiany nastroju, bóle głowy, migrena, zatrzymanie wody w organizmie, zmniejszenie popędu seksualnego, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, wymioty, ból brzucha, biegunka), wysypka, ból, tkliwość oraz powiększenie piersi, wzrost masy ciała.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Do rzadszych skutków ubocznych leku zaliczamy: nadwrażliwość, wzrost libido, rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy, upławy, spadek masy ciała.

W trakcie przyjmowania tabletek może wystąpić również: nietolerancja szkieł kontaktowych, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku?

Nie należy jednocześnie stosować środków zawierających ziele dziurawca zwyczajnego, ponieważ istnieje ryzyko obniżenia skuteczności antykoncepcyjnej leku Mercilon.

W trakcie stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zwłaszcza w ciągu pierwszych miesięcy, mogą wystąpić nieregularne krwawienia (plamienia, bądź krwawienia międzymiesiączkowe). Jeśli utrzymują się one przez dłuższy czas lub pojawiły się po wcześniejszych regularnych cyklach należy zgłosić się do lekarza celem przeprowadzenia badań diagnostycznych.

Warto być świadomym, że długotrwałe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych niesie ze sobą ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet zakażonych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz raka piersi. W rzadkich przypadkach stwierdzano również łagodne, rzadziej złośliwe nowotwory wątroby.

U pacjentów leczonych z powodu wirusowego zapalenia wątroby typu C, jednocześnie stosujących ombitaswir, parytaprewir, rytonawir i dazabuwir oraz złożone hormonalne środki antykoncepcyjne, zaleca się monitorowanie aktywności enzymów wątrobowych. Istnieje ryzyko wzrostu aktywności aminotransferazy (AlAT) powyżej pięciokrotności normy.

Kobiety stosujące lek Mercilon, szczególnie z podwyższonym poziomem trójglicerydów we krwi lub dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku hipertriglicerydemii mają większe ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki.

W przypadku wystąpienia wysokiego ciśnienia tętniczego krwi podczas przyjmowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, zaleca się zaprzestanie ich stosowania i rozpoczęcie leczenia nadciśnienia tętniczego.

Istnieje możliwość związku między stosowaniem złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych a występowaniem choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Mercilon zawiera laktozę w ilości mniejszej niż 80 mg. Pacjentki, które mają rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy (typu Lapp), zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub stosują dietę bez laktozy, powinny uwzględnić dawkę laktozy zawartą w preparacie.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wyżej wymienionych stanów lub czynników ryzyka, kobieta powinna skonsultować się z lekarzem prowadzącym w celu oceny konieczności przerwania stosowania produktu leczniczego Mercilon.

Czy w trakcie przyjmowania leku wzrasta ryzyko powikłań zakrzepowo-zatorowych?

Stosowanie jakichkolwiek złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań zakrzepowo-zatorowych w porównaniu do sytuacji, gdy nie są przyjmowane tabletki hormonalne.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ) to schorzenie układu krążenia, które charakteryzuje się tworzeniem się zakrzepów krwi w żyłach. Może wystąpić zarówno w żyłach kończyn dolnych (zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych) jak i w naczyniach krwionośnych płuc (zatorowość płucna).

Stosowanie leku Mercilon jest przeciwwskazane, jeśli pacjentka posiada jednocześnie kilka czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia zakrzepicy żylnej takich jak: otyłość, zabieg operacyjny w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, tymczasowe unieruchomienie oraz wiek, zwłaszcza powyżej 35 roku życia.

Objawy żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej mogą obejmować ból, obrzęk, zaczerwienienie i uczucie napięcia w obrębie kończyn, duszność, przyspieszone tętno i kaszel (w przypadku zatorowości płucnej). Powikłaniem tej choroby może być oderwanie skrzepliny i jej przeniesienie do innych narządów, co może stanowić zagrożenie życia.

Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe

Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe, znane również jako choroba zakrzepowo-zatorowa tętnic, są stanem, w którym dochodzi do utworzenia skrzepu krwi w tętnicy, prowadząc do jej częściowego lub całkowitego zamknięcia. Może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zawał serca czy udar mózgu. Tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe wymagają pilnej interwencji medycznej i leczenia, aby przywrócić przepływ krwi i zapobiec dalszym powikłaniom.

Do czynników ryzyka tętniczych powikłań zakrzepowo-zatorowych zaliczamy: wiek, zwłaszcza powyżej 35 roku życia, nikotynizm, nadciśnienie tętnicze, otyłość, migrenę, cukrzycę oraz migotanie przedsionków.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy tj. ból lub uczucie ściskania w klatce piersiowej, wzmożona potliwość, spłycenie oddechu, nieregularne bicie serca, nagłe drętwienie twarzy lub kończyn, szczególnie po jednej stronie ciała, trudności z mówieniem lub omdlenie z drgawkami należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Nie odnotowano żadnych poważnych szkodliwych skutków po przedawkowaniu leku Mercilon. Objawy, które mogą wystąpić to: nudności, wymioty oraz niewielkie krwawienie z pochwy u młodych dziewcząt.

W przypadku przedawkowania nie ma konkretnego antidotum, a w razie potrzeby zalecane jest stosowanie leczenia objawowego, mającego na celu łagodzenie objawów i zapewnienie komfortu pacjentowi.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Mercilon?

Tabletki antykoncepcyjne nie powinny być stosowane w przypadku wystąpienia poniższych objawów:

 • nadwrażliwość na substancje czynne lub jakąkolwiek substancję pomocniczą

 • obecność lub czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej tj. zakrzepica żył głębokich oraz zatorowość płucna, bądź predyspozycja do tworzenia się zakrzepów krwi

 • rozległy zabieg chirurgiczny wymagający długotrwałego unieruchomienia

 • obecność lub czynniki ryzyka tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tj. zawał mięśnia sercowego, dławica piersiowa, udar mózgu, przemijający napad niedokrwienny (TIA)

 • hiperhomocysteinemia, zespół antyfosfolipidowy

 • migrena z neurologicznymi objawami ogniskowymi w przeszłości

 • cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka dyslipoproteinemia

 • zapalenie trzustki, także w przeszłości, związane z ciężką hipertriglicerydemią

 • ciężkie choroby wątroby (do momentu normalizacji biochemicznych parametrów funkcji wątroby), w tym łagodny lub złośliwy nowotwór wątroby

 • nowotwory zależne od hormonów płciowych (np. nowotwór trzonu macicy lub piersi)

 • rozrost endometrium, krwawienie z pochwy o nieznanej przyczynie

 • ciąża lub jej podejrzenie

 • jednoczesne przyjmowanie leków stosowanych w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby typu C tj. ombitaswir, parytaprewir, rytonawir, dazabuwir

Jeśli którykolwiek z tych objawów pojawia się po raz pierwszy podczas stosowania złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych, lekarz może zadecydować o natychmiastowym zaprzestaniu stosowania leku Mercilon.

Czy mo┼╝na stosowa─ç preparat Mercilon w ci─ů┼╝y?

Stosowanie produktu leczniczego Mercilon jest przeciwwskazane w przypadku wystąpienia ciąży. Jeśli jednak ciąża zostanie zdiagnozowana podczas przyjmowania Mercilonu, należy natychmiast przerwać stosowanie tego leku.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku podczas karmienia piersi─ů?

Zastosowanie hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych może wpływać na laktację poprzez zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu.

Z tego powodu, zazwyczaj nie zaleca się stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych podczas karmienia piersią. Mimo to, niewielkie ilości hormonów płciowych lub ich metabolitów mogą być wydzielane z mlekiem matki, ale nie ma dowodów na niepożądany wpływ na zdrowie dziecka.

Czy lek Mercilon wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Nie obserwowano wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Mercilon, dostępna w internecie:
https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4277/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝