Recepta online straciła ważność - jak postępować w takim przypadku?

Opublikowano 16.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Recepta online straciła ważność   jak postępować w takim przypadku?

W dzisiejszych czasach większość leków dostępnych jest wyłącznie na receptę. Zarówno recepty online, jak i recepty papierowe towarzyszą pacjentom w codziennym życiu.

Niestety, zdarza się, że w wyniku pomyłki lub zaniedbania pacjenta, od daty wystawienia e recepty do chęci jej zrealizowania mija zbyt dużo czasu, a recepta traci ważność. Jak postępować w takiej sytuacji?

Spis treści

Ważność e-recepty – jak długo ważna jest recepta elektroniczna?

Zasady ważności e-recepty nie różnią się znacząco od tych dotyczących klasycznych papierowych recept.

W przypadku większości leków, e-receptę należy zrealizować w przeciągu 30 dni od daty wystawienia lub od "daty realizacji od", czyli konkretnego dnia, który lekarz ustalił jako najwcześniejszy możliwy termin, w którym pacjent może ją wykupić, zwany również opóźnioną datą realizacji.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Elektroniczne recepty – opóźnienie daty realizacji - kiedy jest przydatne?

Możliwość otrzymania recepty z odroczoną datą realizacji ma szczególne znaczenie dla pacjentów, którzy potrzebują wykupić lek z opóźnieniem w stosunku do terminu wizyty lekarskiej.

Dzieje się to np. w sytuacji, gdy pacjent ma wizytę u specjalisty dotyczącą problemu zdrowotnego, który występuje u niego sezonowo i będzie potrzebował leku na receptę dopiero za jakiś czas.

Dotyczy to między innymi pacjentów cierpiących na alergię, którzy często wymagają leków przeciwalergicznych tylko w sezonie wiosennym, a mimo to ich wizyta u specjalisty może odbywać się kilka miesięcy wcześniej. Dzięki opóźnionej dacie realizacji recepty mogą w wygodny sposób zrealizować receptę, dopiero gdy będzie im potrzebna.

Kolejnym przykładem zastosowania opóźnionej daty realizacji recepty jest proces ustalania idealnie dopasowanej do pacjenta dawki leków, np. przeciwdepresyjnych. Dzięki możliwości opóźnienia daty realizacji recepty, lekarz może rozplanować leczenie na kilka miesięcy do przodu uwzględniające różne dawki leków bez konieczności fatygowania pacjenta na wizyty do gabinetu tylko po to, aby odbierał kolejne recepty.

Pacjent może w tej sytuacji wykupić receptę na lek dopiero, gdy nadejdzie odpowiedni, określony przez lekarza czas, aby zacząć go stosować. Opóźniając datę realizacji recepty, lekarz upewnia się również, że pacjent nie zacznie przyjmować przepisanego leku za szybko, a leczenie będzie szło zgodnie z zaplanowanym przez niego schematem.

Kiedy obowiązuje roczny termin ważności recepty online?

Nie zawsze recepta ulega przeterminowaniu po 30 dniach od daty wystawienia lub od "daty realizacji od". Istnieje możliwość przedłużenia terminu ważności recepty nawet do roku, jeżeli lekarz wystawiający receptę zaznaczy "datę realizacji do", która określa maksymalny termin, w którym pacjent może wykupić receptę.

Co istotne, "data realizacji do" nie może być oddalona o więcej niż 365 dni od "daty realizacji od".

Zasada ta ma zastosowanie głównie w przypadku osób chorych przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki. Dzięki możliwości wykupienia leku w przeciągu roku od wizyty lekarskiej, pacjenci nie muszą zgłaszać się co miesiąc po receptę na ten sam lek, co znacznie ułatwia życie pacjentom oraz redukuje kolejki do specjalistów.

Czy posiadając receptę ważną na 365 dni, trzeba wykupić wszystkie opakowania naraz?

Wykupienie rocznego zapasu leków podczas jednej wizyty w aptece mogłoby być zbyt obciążające finansowo dla wielu pacjentów. Na szczęście, posiadając receptę ważną przez 365 dni, nie ma konieczności wykupienia wszystkich opakowań leku naraz i pacjenci mogą rozłożyć te zakupy w czasie.

Należy pamiętać jednak, aby wykupić pierwsze opakowanie leku w ciągu 30 dni od daty wystawienia recepty lub "daty realizacji od". W przeciwnym razie farmaceuta nie będzie mógł wydać wszystkich przepisanych przez lekarza opakowań leku.

Należy także rozsądnie wybrać aptekę, w której pacjent ma zamiar wykupić pierwsze opakowanie leku, ponieważ resztę opakowań tego leku będzie można zrealizować tylko w tej jednej aptece. Na szczęście, jeśli na jednej e-recepcie jest kilka różnych leków, to można każdy z nich zrealizować w innej placówce.

Co istotne, jednorazowo na roczną receptę można wykupić lek na maksymalnie 120 dni, a kolejną porcję leków można wykupić po 90 dniach od kupienia pierwszej porcji leku.

Zobacz także: Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Jak długo ważna jest recepta na antybiotyk?

Grupą leków, w przypadku których zasady realizacji recepty są inne niż większości środków, są antybiotyki. Prawo farmaceutyczne stanowi, że w przypadku antybiotyków przeznaczonych do stosowania wewnętrznego lub parenteralnego okres ważności recepty elektronicznej wynosi 7 dni od daty wystawienia.

Zasada ta nie dotyczy antybiotyków w formie maści czy kremów do stosowania zewnętrznego - w przypadku takich leków e-recepta ważna jest 30 dni.

Zobacz także: Jak zdobyć receptę na antybiotyk?

Recepty ważne przez 120 dni - na jakie preparaty?

Istnieją kolejne wyjątki od reguły 30-dniowego terminu ważności recepty. Do leków wyłączonych z tej reguły zaliczane są produkty lecznicze i środki spożywcze specjalnego przeznaczenia sprowadzane w ramach importu docelowego oraz preparaty immunologiczne wytwarzane indywidualnie dla pacjenta.

W przypadku tych leków pacjent ma aż 120 dni na zrealizowanie recepty.

Jak sprawdzić, ile wynosi termin ważności recepty online?

Sprawdzenie terminu ważności może być trudniejsze w przypadku e-recepty niż klasycznej papierowej recepty.

Aby uzyskać wgląd do e-recepty nie mając jej papierowego wydruku, należy odnaleźć ją, logując się na Internetowe Konto Pacjenta i wchodząc w zakładkę "Recepty". Otwierając interesującą nas receptę, możemy ustalić datę jej wystawienia oraz "datę realizacji od", a także "datę realizacji do".

W przypadku, gdy pacjent posiada wydruk e recepty, datę jej wystawienia można znaleźć w prawym górnym rogu pod kodem kreskowym.

E-recepta straciła ważność - co zrobić w takiej sytuacji?

Jeżeli okaże się, że mimo wszystko recepta straciła ważność, istnieje kilka sposobów, żeby naprawić sytuację. Po pierwsze, można skontaktować się z lekarzem, który wystawił interesującą nas receptę i poprosić go o korektę terminu ważności recepty.

Jeżeli jednak dostęp do tego lekarza jest utrudniony lub pacjent pilnie potrzebuje leku, a kolejka do specjalisty przekracza możliwości czekania, należy skontaktować się z innym lekarzem.

Inny specjalista nie ma możliwości korekty recepty wystawionej przez poprzedniego lekarza, ale może podjąć decyzję o wypisaniu nowej recepty, jeżeli uzna takie postępowanie za słuszne.

Rozwój telemedycyny umożliwił w ostatnim czasie trzecią opcję, którą można wykorzystać w takiej sytuacji, czyli skorzystanie z konsultacji online bez wychodzenia z domu, na przykład na stronie erecept.pl i otrzymanie nowej recepty nawet w ciągu godziny.

Bibliografia

Serwis Narodowy Fundusz zdrowia [dostęp: 13.12.2023], [online], dostępny w internecie:

http://www.nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/recepty-leki-apteki/informacje-ogolne/ogolne-zasady-wystawiania-recept/

Inni czytali również

Co się stanie  jeśli nie wykupię recepty?
Co się stanie, jeśli nie wykupię recepty?

W Polsce wykupienie wielu leków w aptece możliwe jest jedynie po uzyskaniu właściwej recepty (recepta online). Recepty mogą być wystawiane przez lekarza zarówno podczas wizyty w gabinecie, jak i online. W tym artykule omówimy skutki niewykupienia leków z wystawionego dokumentu.

Artykuł
27.03.2024
Co grozi za fałszowanie recept?
Co grozi za fałszowanie recept?

Recepty elektroniczne (recepta online) spowodowały, że aktualnie można wykupić niezbędne produkty lecznicze (np. substancje przeciwbólowe) bez konieczności osobistej wizyty w gabinecie lekarskim. Pomimo to nadal dużym zagrożeniem są fałszywe recepty. W poniższym artykule omówione zostały podstawowe kwestie dotyczące sfałszowanych recept.

Artykuł
30.01.2024
Jak odzyskać utracony kod recepty?
Jak odzyskać utracony kod recepty?

Zgubienie kodu do e-recepty (recepta online) może być frustrującym doświadczeniem dla pacjenta, który pilnie potrzebuje leków przepisanych przez lekarza. Co zrobić, aby odzyskać utracony kod? Jak uniknąć takiej sytuacji w przyszłości?

Artykuł
20.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!