Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Wprowadzenie e-recept stanowi dla wielu bardzo duże ułatwienie. Czasami bywają trudności z ich realizacją i ta procedura budzi wątpliwości. Czy można kupić tylko jedno opakowanie leku z e-recepty? Jak zrealizować recepty w różnych aptekach? Czy trzeba wykupić wszystkie leki z e-recepty (recepta online) w jednej, konkretnej aptece?

Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, E-receptę, E-zwolnienie.
Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?
Autor: Redakcja Erecept.pl 21.06.2024

Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Lek z e-recepty wystawiony w kilku opakowaniach należy zrealizować w tej samej aptece, natomiast jeśli lekarz wystawił dwa różne produkty lecznicze - można je wykupić w oddzielnych aptekach.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Co się stanie, jak nie wykupię recepty?

Niewykupienie recepty nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, pomijając oczywiście potencjalne negatywne skutki zdrowotne.

Jak odzyskać utracony kod recepty?

Aby odzyskać utracony kod recepty należy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, a następnie odszukać go w zakładce “Recepty”.

Czy lekarz jest w stanie sprawdzić wykupienie recepty?

Tak, lekarz jest w stanie sprawdzić, czy pacjent zrealizował receptę, a nawet to ile leków wykupił. Wystarczy, że zaloguje się do Internetowego Konta Pacjenta.

Czym jest e-recepta?

E-recepta, czyli elektroniczna recepta , jest dokumentem w cyfrowej postaci, który zawiera informacje o przepisanych przez lekarza lekach wraz z ich dawkowaniem oraz zalecanym czasem stosowania.

Dzięki wprowadzeniu e-recept wypisywanie, przetwarzanie oraz proces realizacji recept został usprawniony. Od stycznia 2020 roku taki sposób wystawiania recept jest obowiązkowy, z pewnymi wyjątkami (np. recepta pro auctore lub pro familiae, brak dostępu do systemu teleinformatycznego).

Aby wykupić przepisane leki w danej aptece, należy podać 4-cyfrowy kod e-recepty oraz PESEL pacjenta. Do każdej e-recepty nadaje się nowy kod. Możliwe jest wykupienie zamienników leków, o ile nie zostało to inaczej określone w e-recepcie.

E-recepty w różnych aptekach

Wśród pytań dotyczących e-recepty, często pojawia się to o możliwość realizacji e-recepty w różnych aptekach.

Na przykład, jeśli lekarz przepisał na recepcie trzy opakowania danego leku, pacjent kupił jedno opakowanie, to kolejne przepisane opakowania leku musi kupić w tej samej aptece.

Co w przypadku przepisania kilku różnych leków? Jeśli lekarz wystawił dwa opakowania leku A, jedno opakowanie leku B, to pacjent może kupić leki A i B w różnych aptekach. Natomiast drugie opakowanie leku A musi być kupione tam, gdzie wykupione zostało pierwsze opakowanie.

Reasumując, jeden lek z e-recepty, nawet w kilku opakowaniach, należy zrealizować w jednej aptece.

Dlaczego trzeba kupić lek w jednej aptece? Czy jest możliwość wydawania zamienników leków?

Jak tłumaczy Ministerstwo Zdrowia, realizacja e-recepty na jeden lek ma na celu bezpieczeństwo samego pacjenta. Dla recept jest wystawiany dokument realizacji recepty DRR: jeśli wykupimy lek częściowo, to ustawia się w DRR status częściowej realizacji. Kupowanie tego samego leku z jednej e-recepty w dowolnej, innej aptece zwiększałoby ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki, co przykłada się na utrudnione wykonywanie korekt.

Ponadto w przypadku leków refundowanych, taka sytuacja utrudniałaby prawidłowe rozliczanie się apteki z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co więcej, ogranicza to ryzyko popełnienia błędów w przypadku wydawania zamienników leków (co w wielu przypadkach jest możliwe, o ile lekarz nie zaznaczy na e-recepcie inaczej), różnych konfiguracji opakowań (np. inna liczba tabletek) itd.

Oczywiście może to stanowić pewne utrudnienie, jeśli w danej aptece dostępne są leki w mniejszej ilości, a po kolejne opakowanie leku trzeba wrócić po pewnym czasie. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad kolejnymi ulepszeniami systemu e-recept i możliwe, że już niedługo możliwe będzie dokończenie realizacji recepty w dowolnej aptece.

Jeśli wiesz, że będziesz kupować pierwsze opakowanie jednego leku w innej aptece niż zwykle, to warto poprosić lekarza o wystawienie oddzielnej e-recepty, aby móc wykupić opakowania z kolejnej e-recepty w dowolnej innej aptece.

Materiał ten ma charakter wyłącznie informacyjny i nie może zastępować zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Bibliografia

Serwis Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, [online], [dostęp 2 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://pacjent.gov.pl/

Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, [online], [dostęp 2 czerwca 2023], dostępny w internecie: https://www.gov.pl/

Inni czytali również