Depresja z atakami agresji - jak wygląda i jak sobie z nią radzić?

Opublikowano 12.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Depresja z atakami agresji  jak wygląda i jak sobie z nią radzić?

Depresja to choroba psychiczna, która powoli staje się jednym z głównych problemów społeczeństwa XXI wieku. Coraz więcej ludzi prezentuje główne objawy depresji - spadek nastroju, utrata zainteresowań wraz z anhedonią (czyli utratą zdolności radowania się) czy obniżenie energii.

Jednak poza objawami, które na pierwszy rzut oka kojarzą się z tą chorobą, depresja może prezentować się także w sposoby pozornie wcale z nią nieutożsamiane. Takim nieoczywistym objawem depresji mogą być zachowania agresywne i napady złości.

Spis treści

Czym jest depresja?

Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10), depresja jest uważana za zaburzenie afektywne, czyli związane z zaburzeniami nastroju.

Depresja może przyjmować różne postacie. Może wystąpić jako pojedynczy, jednorazowy epizod depresyjny lub jako choroba afektywna jednobiegunowa, inaczej nazywana nawracającymi zaburzeniami depresyjnymi, gdy osoba doświadcza wielu epizodów depresji w swoim życiu, z okresami bezobjawowymi pomiędzy nimi.

@erecept.pl Nie można lekceważyć depresji! Czujesz się źle i chcesz o tym porozmawiać? Wybierz jeden z numerów alarmowych przy stanach depresyjnych. #depresja #depresjanastolatków #chorobapsychiczna #erecept ♬ dźwięk oryginalny - Erecept.pl

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są objawy depresji?

Objawy depresji mogą być zróżnicowane i obejmować szeroki zakres dolegliwości zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Jest to choroba, która wpływa na całą osobowość i codzienne funkcjonowanie. Oto główne objawy mogące wskazywać na depresję:

 • obniżony nastrój - osoba cierpiąca na depresję może czuć się stale smutna, przygnębiona, lub doświadczać uczucia pustki. Często towarzyszą temu płaczliwość i brak zdolności do odczuwania radości nawet z zazwyczaj przyjemnych sytuacji;

 • zmniejszone zainteresowanie lub przyjemność z działalności - może to objawiać się jako brak chęci do uczestnictwa w aktywnościach społecznych, hobby, a nawet codziennych czynnościach. Osoba może stracić zainteresowanie wszelkimi formami aktywności, które wcześniej dostarczały jej satysfakcji;

 • zmiany w apetycie i wadze - niektóre osoby cierpiące na depresję doświadczają znacznego zwiększenia lub zmniejszenia apetytu, co może prowadzić do szybkiego przybierania na wadze lub jej utraty. Jest to często połączone z ogólną zmianą nawyków żywieniowych;

 • problemy ze snem - zaburzenia snu mogą przyjmować różne formy, od bezsenności (trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu) po hipersomnię (nadmierną senność w ciągu dnia). Często mają także miejsce wybudzenia bardzo wcześnie rano, po czym pacjent nie może ponownie zapaść w sen;

 • zmęczenie lub brak energii - osoby cierpiące na depresję często odczuwają chroniczne zmęczenie, które nie jest łagodzone przez odpoczynek lub sen. To zmęczenie może być tak paraliżujące, że utrudnia wykonanie najprostszych czynności;

 • poczucie bezwartościowości lub nadmiernych wyrzutów sumienia - może obejmować negatywne myślenie o sobie, przekonanie o własnej nieadekwatności, a także nieuzasadnione poczucie winy, które jest nieproporcjonalne do rzeczywistej sytuacji;

 • trudności z koncentracją - osoby cierpiące na depresję mogą mieć problem ze skupieniem uwagi, podejmowaniem decyzji czy pamięcią. Może to znacznie wpłynąć na wydajność w pracy lub w szkole;

 • myśli samobójcze - jeden z najbardziej alarmujących objawów. Mogą to być myśli o śmierci, samookaleczeniu, rozważanie samobójstwa, czy nawet przygotowania do podjęcia próby samobójczej;

 • spowolnienie psychoruchowe - stan, w którym chora osoba doświadcza widocznej redukcji w szybkości i sprawności ruchów ciała oraz procesów myślowych;

 • fizyczne dolegliwości - często osoby cierpiące na depresję doświadczają różnych objawów somatycznych, takich jak bóle głowy, bóle mięśni, problemy z trawieniem, które nie mają oczywistej przyczyny medycznej i nie reagują na standardowe leczenie.

Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia doświadcza tych objawów, ważne jest, aby szukać profesjonalnej pomocy. Depresja jest chorobą, która wymaga odpowiedniego leczenia, a wcześniejsza interwencja może znacząco poprawić rokowania.

Jakie są kryteria rozpoznania depresji?

Według klasyfikacji ICD-10, aby lekarz mógł postawić rozpoznanie epizodu depresyjnego, objawy choroby muszą utrzymywać się przez co najmniej dwa tygodnie oraz muszą być obecne minimum dwa z objawów podstawowych (osiowych) oraz przynajmniej dwa z objawów dodatkowych.

Objawy osiowe (podstawowe)

Przynajmniej dwa z poniższych trzech objawów muszą być obecne, aby rozpoznać epizod depresyjny:

 • obniżony nastrój przez większość dnia, niemal każdego dnia;

 • znaczne zmniejszenie zainteresowania lub przyjemności ze wszystkich lub prawie wszystkich aktywności;

 • zmniejszona energia lub zwiększone zmęczenie.

Objawy dodatkowe

Ponadto, poza objawami podstawowymi, również minimum dwa z objawów dodatkowych muszą być obecne w celu stwierdzenia epizodu depresyjnego:

 • zmniejszona pewność siebie oraz samoocena;

 • bezzasadne poczucie winy lub bezwartościowości;

 • myśli samobójcze;

 • gorsza koncentracja;

 • zmiana apetytu lub wagi;

 • zaburzenia snu;

 • spowolnienie psychoruchowe.

Czy zachowania agresywne także mogą być objawem depresji?

Tak, zachowania agresywne mogą być jednym z objawów depresji, choć nie są one tak powszechne jak inne symptomy, takie jak smutek, anhedonia czy brak energii. Depresja może wpływać na emocje i zachowania w różny sposób, a u niektórych osób może objawiać się w postaci złości, drażliwości lub agresji.

Istotne jest, aby rozumieć, że agresja związana z depresją często wynika z frustracji, poczucia bezsilności czy przewlekłego stresu. Osoba cierpiąca na depresję może mieć trudności z radzeniem sobie ze swoimi emocjami, co może prowadzić do wybuchów gniewu lub agresywnych zachowań.

Warto jednak zaznaczyć, że nie każde agresywne zachowanie jest wynikiem depresji. Jeśli zauważasz u siebie lub u kogoś bliskiego zmiany w zachowaniu, w tym zwiększoną agresję, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub psychologiem w celu dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia.

U jakich osób napady złości mogą wskazywać na depresję?

Napady agresji czy zwiększona drażliwość mogą być głównymi objawami depresji szczególnie w dwóch bardzo ważnych grupach społecznych: jedną z nich są nastolatkowie oraz dzieci, a drugą - mężczyźni.

W taki sposób depresja może manifestować także się u osób z zaburzeniami osobowości typu borderline oraz u pacjentów ze specyficznym typem depresji - depresją agitowaną.

Bardzo ważnym jest mieć świadomość, że depresja może mieć różne oblicza, aby czasem spojrzeć głębiej oraz zastanowić się, czy za przykrywką wybuchów złości naszego dziecka czy partnera nie kryje się niezdiagnozowana choroba psychiczna.

Depresja u dzieci i nastolatków

Badania wskazują, że w obecnych czasach na depresję cierpi coraz więcej dzieci i nastolatków. U młodszych osób jednak depresja często manifestuje się przez drażliwość i złość, a nie przez typowy dla dorosłych obniżony nastrój.

Dzieci i nastolatkowie mogą mieć trudności z wyrażaniem swoich uczuć, więc złość, agresja i gniew skierowane często w stronę ich rodziców, mogą być ich sposobem na radzenie sobie z depresyjnymi uczuciami.

Zobacz także: Depresja u nastolatków - jak wygląda i jak się ją leczy?

Depresja u mężczyzn

Statystycznie rzecz biorąc, mężczyźni częściej niż kobiety pod wpływem depresji wykazują agresywne zachowania, gniew i drażliwość.

Mężczyźni, gdy mają do czynienia z przewlekłym stresem czy silnymi emocjami, takimi jak smutek, często nie są w stanie wyrazić tego, co czują, nie chcą o tym rozmawiać, często przez z góry narzucone społeczne normy, których czują potrzebę się trzymać. Konsekwencją takiego zjawiska jest tłumienie emocji, których nagromadzenie następnie może objawiać się atakami złości.

Zobacz także: Depresja u mężczyzn - jak wygląda męska depresja?

Depresja u osób z zaburzeniami osobowości typu borderline

Depresja u osób z zaburzeniem osobowości typu borderline może mieć unikalne cechy i wyzwania związane z jej leczeniem. Zaburzenie osobowości typu borderline charakteryzuje się niestabilnością w zakresie emocji, tożsamości, relacji międzyludzkich i zachowania. W przypadku tego zaburzenia osobowości, depresja również może przejawiać się w postaci wzmożonej złości i agresji.

Czym jest depresja agitowana?

Depresja agitowana, znana również jako depresja z pobudzeniem czy depresja lękowa, to szczególna forma depresji, w której objawy typowe dla depresji, takie jak obniżony nastrój i utrata zainteresowania, współistnieją z wyraźnym pobudzeniem psychoruchowym.

Charakteryzuje się ona kombinacją emocjonalnego bólu i fizycznego niepokoju, co odróżnia ją od klasycznej postaci depresji, gdzie dominują spowolnienie psychoruchowe i apatia.

Główne cechy depresji agitowanej obejmują:

 • pobudzenie psychomotoryczne - osoba wykazuje nadmierną ruchliwość, nie może usiedzieć w miejscu, może mieć tendencję do nieustannego chodzenia w tę i z powrotem;

 • nadmierna drażliwość - może dochodzić do szybkich zmian nastrojów, wybuchów złości, nadmiernego irytowania się z powodu drobnych rzeczy;

 • niepokój i lęk - utrzymujące się uczucie niepokoju, często w połączeniu z lękiem i napięciem;

 • bezsenność - problemy ze snem, często w postaci trudności z zasypianiem lub częstym budzeniem się w nocy;

 • mentalne napięcie - osoba może doświadczać uczucia ciągłego napięcia, trudności z koncentracją, a także szybkiego ciągu myśli;

 • myśli i mówienie o śmierci lub samobójstwie - w niektórych przypadkach mogą wystąpić myśli samobójcze lub mówienie o śmierci, co jest szczególnie niebezpieczne ze względu na obecność pobudzenia.

Depresja agitowana wymaga dokładnej diagnozy i odpowiedniego leczenia, ponieważ stan ten może zwiększać ryzyko zachowań samobójczych. Leczenie zazwyczaj obejmuje farmakoterapię oraz terapie psychoterapeutyczne. Do leków najczęściej stosowanych w leczeniu depresji lękowej należą między innymi mirtazapina i trazodon.

Jeśli podejrzewasz u siebie lub u kogoś bliskiego depresję agitowaną, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Jak leczy się depresję z atakami agresji?

Leczenie każdego rodzaju depresji, także tej z atakami agresji, polega przede wszystkim na włączeniu leków przeciwdepresyjnych. Najlepsze rezultaty widzimy wtedy, gdy farmakoterapia jest połączona także z psychoterapią.

Farmakoterapia depresji

Najczęściej stosowane są inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI) oraz trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne (TLPD). Leki te regulują poziomy neurotransmiterów w mózgu, co może pomóc poprawić nastrój i zmniejszyć inne objawy depresji.

Ważne jest, aby pamiętać, że działanie antydepresantów zwykle staje się zauważalne po kilku tygodniach regularnego stosowania. Warto także wziąć pod uwagę, że na początku terapii samopoczucie pacjenta może wręcz ulec pogorszeniu - nie należy wtedy odstawiać tabletek, gdyż jest to normalna reakcja.

Kto może wypisać receptę na leki przeciwdepresyjne?

Leki antydepresyjne dostępne są na receptę, którą może wypisać każdy lekarz. Dlatego też, jeżeli odczuwasz objawy depresji, warto udać się do psychiatry, ale nie tylko - jeżeli do specjalisty są długie kolejki, możesz także zgłosić się ze swoimi objawami do lekarza pierwszego kontaktu w przychodni lub umówić się na konsultację medyczną online.

Co zrobić, jeżeli podejrzewasz, że masz depresję?

Jeśli podejrzewasz u siebie depresję, skontaktuj się z lekarzem. Na wizytę u psychiatry nie potrzebujesz skierowania. Możesz skorzystać też z pomocy dostępnej przez telefon:

 • Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji (środa, czwartek 17:00-19:00) tel. 22 594 91 00, koszt zgodnie ze stawką operatora,

 • Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym (poniedziałek-piątek, 14:00-22:00) tel. 116 123, bezpłatny,

 • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży (czynny 24 h) tel. 116 111.

Bibliografia

Portal Medycyna Praktyczna [online], [dostęp: 22 grudnia 2023], dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/choroby/69882,depresja

Portal Medycyna Praktyczna [online], [dostęp: 22 grudnia 2023], dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/aktualnosci/240186,depresja-u-mezczyzn-moze-sie-objawiac-agresja

Portal Sensity [online], [dostęp: 22 grudnia 2023], dostępny w internecie:

https://www.sensity.pl/depresja-z-atakami-agresji-jak-sobie-z-nia-radzic/

Inni czytali również

Arketis E recepta  recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Arketis E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Arketis to lek z grupy selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, przeznaczony do stosowania doustnego. Blokuje on wychwyt zwrotny serotoniny w szczelinie synaptycznej, prowadząc do zwiększenia neuroprzekaźnictwa między komórkami nerwowymi. Preparat ten stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.03.2024
Spamilan E recepta  recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Spamilan E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat leczniczy Spamilan jest używany w krótkotrwałej terapii zaburzeń lękowych oraz w celu złagodzenia symptomów lęku, niezależnie od tego, czy towarzyszy im depresja.Jego aktywnym składnikiem jest buspiron, który jako agonista receptorów serotoninowych, wykazuje mniej efektów ubocznych i ma mniejszy potencjał uzależniający w porównaniu z innymi często używanymi lekami przeciwlękowymi, takimi jak benzodiazepiny.

Charakterystyka produktów leczniczych
13.02.2024
Fluoxetin Polpharma E recepta  recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Fluoxetin Polpharma E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Fluoxetin Polpharma to doustny lek o działaniu przeciwdepresyjnym stosowany m.in. w leczeniu depresji, choroby, na którą w Polsce cierpi blisko 1,2 mln osób. Substancją czynną leku jest fluoksetyna, należąca do grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI). Preparat wskazany jest także w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych oraz bulimii. Ma postać tabletek do stosowania doustnego dostępny jest wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
15.04.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!