Prezerwatywy dla kobiet - hit czy kit? Cena, rodzaje, sposób zakładania

Opublikowano 09.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Prezerwatywy dla kobiet  hit czy kit? Cena rodzaje sposób zakładania

Światowy rynek antykoncepcji jest oblegany przede wszystkim przez prezerwatywy przeznaczone dla mężczyzn. Mimo że damskie prezerwatywy istnieją już od 1991 roku, to nadal są jedną z najrzadziej stosowanych metod antykoncepcji.

Często kobiety nie wiedzą, jak używać i zakładać damskie kondomy, a niejednokrotnie nawet nie są świadome ich istnienia. Jest to jednak bardzo ciekawa metoda zapobiegania niechcianej ciąży, która co istotne, jako jedna z niewielu, zapewnia także ochronę przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Spis treści

Prezerwatywy dla kobiet – co to jest?

Prezerwatywa damska to rodzaj antykoncepcji mechanicznej przeznaczonej do stosowania przez kobiety.

Wizualnie przypomina ona męską prezerwatywę, lecz jest od niej znacznie szersza (7cm) i dłuższa (17cm). Co więcej, damska prezerwatywa zakończona jest dwoma pierścieniami: zewnętrznym (większym) kończącym się na wargach sromowych większych i wewnętrznym (mniejszym i ślepo zakończonym) od strony szyjki macicy.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Prezerwatywa dla kobiet – sposób działania

Sposób działania damskich prezerwatyw jest bardzo podobny do tych przeznaczonych dla mężczyzn.

Prezerwatywa oddziela mechanicznie pochwę od członka oraz izoluje ejakulat, uniemożliwiając plemnikom dotarcie do szyjki macicy oraz połączenie się ich z komórką jajową.

Dzięki takiemu działaniu prezerwatywa chroni też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

@erecept.pl A ty? Jak się zabezpieczasz? #antykoncepcja #prezerwatywa #diafragma #zabezpieczamysie #cialokobiety #erecept ♬ Intentions (Instrumental Version) [Originally Performed by Justin Bieber & Quavo] - Elliot Van Coup

Z czego jest zrobiony damski kondom?

Współcześnie produkowane damskie prezerwatywy zrobione są z nitrylu lub naturalnego lateksu.

Część dostępnych na rynku prezerwatyw zawiera też w składzie lubrykant gwarantujący łatwiejsze ich użytkowanie, szczególnie dla kobiet z suchością pochwy oraz dodatkowy środek antykoncepcyjny o działaniu plemnikobójczym, który zwiększa skuteczność antykoncepcyjną.

Czy prezerwatywy dla kobiet są skuteczne?

Skuteczność antykoncepcji ocenia się za pomocą tzw. wskaźnika Pearla. Wartość tego wskaźnika dla damskich prezerwatyw wynosi 5. Oznacza to, że na każde 100 par stosujących tę metodę, w przeciągu roku zdarza się 5 przypadków niechcianego zajścia w ciążę.

Sugeruje to zdecydowanie gorszą skuteczność od prezerwatyw męskich, przy których wskaźnik ten wynosi 2 oraz od antykoncepcji hormonalnej (dostępna tylko na receptę), której wskaźnik wynosi poniżej 1 niezależnie od formy przyjmowania hormonów.

Co więcej, szacowane wcześniej 5 punktów w skali Pearla dotyczy idealnego stosowania tej metody, a jak wiadomo, w praktyce zdarzają błędy. W takim wypadku skuteczność damskiej prezerwatywy znacznie spada, a wskaźnik Pearla wynosi aż 21.

Mimo stosunkowo niskiej skuteczności tej metody, w przypadku braku dostępu do innych metod lub przeciwwskazań do ich stosowania, korzystniejsze jest stosowanie damskiej prezerwatywy niż zupełny brak ochrony.

Jak się zakłada prezerwatywę dla kobiet?

Zakładanie damskiego kondoma jest trochę skomplikowane. Nie należy się jednak zniechęcać do tej metody antykoncepcji i wystarczy spokojnie wykonać poniższe kroki:

 1. Przed założeniem prezerwatywy, sprawdź datę ważności produktu i upewnij się, że na opakowaniu nie ma widocznych uszkodzeń.

 2. Umyj dokładnie ręce.

 3. Delikatnie otwórz opakowanie i wyjmij prezerwatywę (staraj się zrobić to ostrożnie i nie używaj w tym celu zębów, aby nie uszkodzić produktu).

 4. Złap za wewnętrzny pierścień i złóż go na pół lub zgnieć między palcami w kształt literki „C” i wsuń produkt głęboko do pochwy, aż do poczucia oporu (prezerwatywę dla kobiet należy umieścić tak, aby pierścień wewnętrzny okalał szyjkę macicy).

 5. Rozwiń resztę prezerwatywy i wysuń zewnętrzny pierścień poza pochwę, tak aby 2-3 cm produktu wystawały i zakryły część sromu.

Prezerwatywę dla kobiet można założyć do 8 godzin przed planowanym stosunkiem.

Jak wyjąć prezerwatywę dla kobiet?

Po zakończeniu stosunku należy zadbać o odpowiednie wyjęcie prezerwatywy.

W przeciwieństwie do męskiej prezerwatywy, prezerwatywy dla kobiet nie trzeba wyciągać od razu po stosunku, jednak warto zrobić to jak najszybciej.

W celu wyjęcia prezerwatywy należy chwycić za pierścień zewnętrzny, skręcić go i ostrożnie wyjąć cały produkt, uważając, aby nie wylać jego zawartości. W następnym kroku warto zawiązać damską prezerwatywę i wyrzucić ją do kosza.

Prezerwatywy dla kobiet to produkty jednorazowego użytku i przed każdym stosunkiem należy założyć nowy kondom.

Zalety i wady prezerwatyw dla kobiet

Zalety

Damskie prezerwatywy mają kilka istotnych zalet, które mogą wpłynąć na wybór tej metody antykoncepcji:

 • ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową - oprócz antykoncepcji, prezerwatywy zapewniają też skuteczną ochronę przed chorobami wenerycznymi;

 • brak wpływu na hormony - dzięki neutralnemu wpływowi na gospodarkę hormonalną, mogą być one stosowane u kobiet z przeciwwskazaniami do antykoncepcji hormonalnej lub obawiających się jej powikłań;

 • bezpieczeństwo dla alergików - prezerwatywy zrobione z nitrylu mogą być stosowane w przypadku alergii na lateks występującej zarówno u kobiety, jak i jej partnera;

 • większa satysfakcja dla partnera - wiele mężczyzn jest niechętnych do stosowania prezerwatyw przez ich negatywny wpływ na czerpanie przyjemności ze stosunku. Damskie kondomy mają dużą średnicę i nie przylegają bezpośrednio do narządów płciowych mężczyzny, co może być czynnikiem pozytywnie wpływającym na odbiór tej metody przez panów.

Wady

Damskie kondomy nie cieszą się zbyt dużą popularnością z kilku bardzo istotnych powodów:

 • trudność w zakładaniu - wkładanie kobiecej prezerwatywy jest stosunkowo skomplikowane i wymaga sporej zręczności;

 • mały wybór - w przeciwieństwie do męskich odpowiedników, rynek nie oferuje dużego wyboru prezerwatyw dla kobiet;

 • dyskomfort podczas użytkowania - część kobiet może uważać tę metodę antykoncepcji za niewygodną. Kobieca prezerwatywa może uwierać miejsca intymne, a ponadto często wydaje specyficzne dźwięki podczas stosunku, co może psuć atmosferę zbliżenia;

 • niezadowalający efekt wizualny - niektóre kobiety narzekają na wygląd damskiej prezerwatywy, która niestety wystaje z pochwy, co może powodować dyskomfort psychiczny użytkowniczki;

 • możliwość zsunięcia się w trakcie stosunku - zdarza się, że damska prezerwatywa wysunie się na zewnątrz lub wsunie do wnętrza pochwy, co może źle wpływać na skuteczność antykoncepcji i zakończyć się niechcianą ciążą. Ponadto często istnieje konieczność przytrzymania prezerwatywy ręką, aby nie spadła w takcie stosunku, co może negatywnie wpływać na przebieg stosunku i wywołać niepotrzebny stres;

 • niska dostępność i wysoka cena.

Ile kosztuje prezerwatywa dla kobiet? Gdzie ją kupić?

Cena prezerwatyw dla kobiet to czynnik, który może zniechęcać wiele osób do tej formy antykoncepcji. Damskie prezerwatywy są znacznie droższe niż te przeznaczone dla mężczyzn, a cena jednej sztuki to aż 15 zł.

Nie tylko cena determinuje niskie zainteresowanie tym produktem. Prezerwatywy damskie są także znacznie trudniej dostępne niż męskie i raczej nie da się ich kupić w supermarketach czy drogeriach na terenie Polski. Damskich kondomów najlepiej szukać w aptekach oraz w sklepach internetowych.

Bibliografia

Portal Drugs, [online] [dostęp 25.12.2023] dostępny w internecie:

https://www.drugs.com/medical-answers/birth-control-failure-rates-pearl-index-explained-3554953/

Serwis Your Kaya, [online] [dostęp 25.12.2023] dostępny w internecie:

https://yourkaya.pl/blogs/you-know/prezerwatywy-damskie-czym-sa

Portal SexEd, [online] [dostęp 25.12.2023] dostępny w internecie:

https://sexed.pl/prezerwatywa-damska-co-warto-wiedziec/

Inni czytali również

💊ellaOne - Konsultacja i recepta online - cena, ulotka i skuteczność leku
💊ellaOne - Konsultacja i recepta online - cena, ulotka i skuteczność leku

Tabletka ellaOne to lek antykoncepcyjny stosowany w celu zapobiegania ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub w przypadku, gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła. Pigułka jest skuteczna w 98%, jeśli zostanie przyjęta w ciągu 120 godzin (5 dni) od stosunku płciowego.

Charakterystyka produktów leczniczych
20.12.2023
Czy możliwe jest aby lekarz odmówił wystawienia recepty na tabletkę
Czy możliwe jest, aby lekarz odmówił wystawienia recepty na tabletkę "dzień po"?

Tabletka "dzień po" to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, która jest stosowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub w przypadku, gdy inne metody antykoncepcji zawiodły (np. pęknięcie prezerwatywy). Kto może wystawić receptę na antykoncepcję awaryjną? Czy lekarz może odmówić przepisania tabletki "dzień po"?

Artykuł
07.01.2024
Światowy Dzień Antykoncepcji - czym jest i jakie znaczenie ma dla zdrowia kobiet?
Światowy Dzień Antykoncepcji - czym jest i jakie znaczenie ma dla zdrowia kobiet?

Obchodzony 26 września od 2007 roku Światowy Dzień Antykoncepcji ma na celu propagowanie wiedzy na temat środków antykoncepcyjnych, w szczególności wśród młodych osób. Dlaczego ten dzień jest taki ważny? Jaka jest rola tego "święta" dla kobiet?

Artykuł
08.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!