Probiotyk a tabletki antykoncepcyjne - czy warto stosować "dobre bakterie" podczas antykoncepcji?

Opublikowano 09.01.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Probiotyk a tabletki antykoncepcyjne   czy warto stosować

Tabletki antykoncepcyjne to obecnie najbardziej popularna forma antykoncepcji hormonalnej wśród kobiet. Nic dziwnego, ponieważ są one bardzo skuteczne w zapobieganiu niechcianej ciąży. Jednak jednym z minusów doustnej antykoncepcji hormonalnej jest to, że pigułki należy zażywać codziennie, a każde pominięcie dawki może obniżać skuteczność tabletek antykoncepcyjnych.

Tabletki antykoncepcyjne, jak każdy lek, mogą także wchodzić w interakcje z różnymi innymi substancjami leczniczymi, które potencjalnie mogą wpłynąć na skuteczność antykoncepcji. W tym artykule przyjrzymy się, czy przyjmowanie probiotyku może mieć negatywny wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych.

Spis treści

Czym są tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne to hormonalne środki antykoncepcyjne, które służą do zapobiegania zajściu w niechcianą ciążę przez kobiety. Ich składniki aktywne to:

  • etynyloestradiol, który jest syntetycznym odpowiednikiem estrogenu;

  • progestageny, które są syntetycznymi odpowiednikami progesteronu.

Jakie są rodzaje tabletek antykoncepcyjnych?

Istnieją różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, które różnią się od siebie głównie rodzajem i ilością zawartych w nich hormonów:

  • tabletki dwuskładnikowe, które zawierają zarówno etynyloestradiol, jak i progestageny;

  • tabletki jednoskładnikowe (minipigułki), które zawierają tylko progestageny i są często stosowane przez kobiety, które nie mogą przyjmować estrogenu, np. z powodu obecności czynników ryzyka wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych.

Jak działają pigułki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne mają kilka udowodnionych mechanizmów działania.

  1. Zapobieganie owulacji. Tabletki antykoncepcyjne zawierają hormony, takie jak etynyloestradiol i progestageny, które zapobiegają uwalnianiu komórki jajowej przez jajniki. W konsekwencji plemnik nie ma czego zapłodnić i nie może zajść proces zapłodnienia.

  2. Zagęszczenie śluzu szyjki macicy. Progestageny zawarte w tabletkach powodują, że śluz szyjki macicy staje się gęstszy i lepki. To utrudnia plemnikom dotarcie do komórki jajowej, znacznie zmniejszając szansę na zapłodnienie.

  3. Wpływ na błonę śluzową macicy. Hormony w tabletkach antykoncepcyjnych wpływają również na błonę śluzową macicy (endometrium), czyniąc ją cieńszą i mniej przyjazną dla zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej. Jeżeli pomimo dwóch powyższych mechanizmów i tak dojdzie do zapłodnienia, to implantacja zarodka w endometrium będzie znacznie utrudniona.

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą zapobiegania ciąży - ich skuteczność wynosi ponad 99%. Lecz należy pamiętać, że aby działały one prawidłowo, muszą być przyjmowane zgodnie z zaleceniami.

Jak zdobyć receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne są w Polsce dostępne tylko i wyłącznie na receptę. Jeżeli jest to pierwsza recepta na antykoncepcję hormonalną, to musi być ona przepisana przez specjalistę ginekologa. Jeżeli natomiast jest to kontynuacja leczenia, wtedy może ją wypisać każdy lekarz.

Wówczas, aby uzyskać receptę na antykoncepcję hormonalną, możesz udać się do swojego lekarza pierwszego kontaktu w przychodni lub skorzystać z konsultacji medycznej online, podczas której lekarz także będzie w stanie wystawić Ci receptę na pigułki antykoncepcyjne.

Zobacz także: Tabletki antykoncepcyjne - kto może wypisać receptę?

@erecept.pl Potrzebujesz tabletek antykoncepcyjnych? Dostaniesz je bardzo szybko na www.erecept.pl (link w bio) 🤗 #antykoncepcja #tabletkiantykoncepcyjne #cialokobiety #zabezpieczamysie #erecept ♬ dźwięk oryginalny - Erecept.pl

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Czym jest probiotyk?

Według oficjalnej definicji ISAPP (International Scientific Association for Probiotics and Prebiotics), probiotykami nazywamy żywe organizmy, które gdy podawane są w odpowiednich ilościach, wykazują korzystny efekt zdrowotny dla organizmu gospodarza.

Do probiotyków zaliczamy bakterie z rodzaju Lactobacillus, np. Lactobacillus rhamnosus czy z rodzaju Bifidobacterium, przykładowo Bifidobacterium breve. Do tej grupy należą także drożdżaki Saccharomyces boulardii.

Źródłem probiotyków mogą być preparaty farmaceutyczne w postaci leku, suplementy diety, a także mleczne napoje fermentowane (kefir, maślanka, jogurt) czy produkty kiszone (kapusta, ogórki).

Jak działają probiotyki?

W normalnych warunkach w przewodzie pokarmowym panuje stan zwany eubiozą, który polega na tym, że około 90% bakterii tworzących naturalną florę bakteryjną w jelicie stanowią korzystne bakterie Lactobacillus, inaczej zwane także bakteriami kwasu mlekowego. Natomiast pozostałe 10% to bakterie szkodliwe, które (przy prawidłowych proporcjach takich jak powyżej) nie mają wielkiego znaczenia.

Problem pojawia się, gdy w wyniku stresu, nieprawidłowych nawyków żywieniowych czy po przebyciu antybiotykoterapii, ta proporcja się zmienia i szkodliwe bakterie zaczynają się namnażać, co powoduje wiele nieprzyjemnych objawów, m.in. zaparcia, biegunka czy wzdęcia, a także wzrost substancji toksycznych w organizmie, takich jak amoniak, azotyny lub aminy.

W takim właśnie przypadku na ratunek przybywają probiotyki - wpływają one na zwiększenie ilości korzystnych bakterii w mikroflorze jelitowej, a przy zaburzonej florze bakteryjnej przywracają równowagę pomiędzy korzystnymi i niekorzystnymi szczepami bakterii, zmniejszając liczbę bakterii patogennych.

Czy przyjmowanie probiotyku wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?

Przyjmowanie probiotyków samo w sobie nie wpływa na skuteczność pigułek antykoncepcyjnych. Jednak kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę, jest także to, czy preparaty probiotyczne zaburzają proces wchłaniania tabletek antykoncepcyjnych?

Może się tak zdarzyć, gdyż niektóre preparaty probiotyczne mogą zawierać dodatkowe substancje, które przyspieszają ruchy jelit do tego stopnia, że czas przebywania tabletek antykoncepcyjnych w przewodzie pokarmowym skróci się na tyle, że tabletki nie zdążą się prawidłowo wchłonąć.

Dlatego na wszelki wypadek warto jest zachować około 4 godziny odstępu pomiędzy przyjęciem tabletki antykoncepcyjnej a preparatu probiotycznego zawierającego takie substancje.

Czy warto stosować probiotyk podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Stosowanie probiotyków podczas używania tabletek antykoncepcyjnych może być korzystne, zwłaszcza jeśli doświadczasz problemów z przewodem pokarmowym lub chcesz poprawić ogólną kondycję swojego układu trawiennego.

Bibliografia

Portal Medycyna Praktyczna [online], [dostęp: 7 stycznia 2024], dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/zasady/142829,probiotyki-prebiotyki-i-synbiotyki

Portal Optibac Probiotics [online], [dostęp: 7 stycznia 2024], dostępny w internecie:

https://www.optibacprobiotics.com/faqs/suitability/probiotics-birth-control-pill#:~:text=Is%20it%20safe%20to%20take,They%20are%20not%20a%20drug.

Inni czytali również

Jakie mogą być nietypowe skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?
Jakie mogą być nietypowe skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne należą do jednych najpopularniejszych metod ochrony przed nieplanowaną ciążą, która oferuje wiele korzyści, takie jak skuteczność i regulację cyklu menstruacyjnego. Niemniej jednak, jak każdy lek, doustne środki antykoncepcyjne mają pewne działania niepożądane. Warto zrozumieć, jakie mogą być potencjalne skutki uboczne związane z zażywaniem tych tabletek, aby móc podejmować świadome decyzje dotyczące antykoncepcji.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest na receptę (recepta online).

Artykuł
23.01.2024
Levomine mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Levomine mini - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Levomine mini to preparat stosowany w celu zapobiegania ciąży. Jest jednym z hormonalnych środków antykoncepcyjnych i zawiera dwie substancje czynne - etynyloestradiol i lewonorgestrel. Tabletki antykoncepcyjne charakteryzują się wysoką skutecznością, o ile są prawidłowo i regularnie stosowane.

Charakterystyka produktów leczniczych
14.02.2024
Jakie są przeciwwskazania do zastosowania tabletki „dzień po”?
Jakie są przeciwwskazania do zastosowania tabletki „dzień po”?

Tabletki "dzień po" to antykoncepcja stosowana po niezabezpieczonym stosunku płciowym lub gdy dane zabezpieczenie nie było wystarczające. Jednak jak przy każdej substancji istnieją przeciwwskazania do ich stosowania. Sprawdź, czy możesz przyjąć tabletkę "dzień po".

Artykuł
21.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!