Zmiana tabletek antykoncepcyjnych a reakcja organizmu - czego można się spodziewać?

Opublikowano 19.12.2023

Autor Redakcja Erecept.pl

Zmiana tabletek antykoncepcyjnych a reakcja organizmu - czego można się spodziewać?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (dostępne są na receptę, w tym recepta online) to jedna z najbardziej popularnych metod antykoncepcji. Jest to antykoncepcja hormonalna, która wywołuje w organizmie zmiany uniemożliwiające zajście w ciążę. Czasami należy zmienić stosowany dotychczas preparat. W tym artykule omówimy, z czym może się to wiązać.

Spis treści

Jaka jest reakcja organizmu na zmianę tabletek antykoncepcyjnych?

Organizm może różnie reagować na zmianę tabletek antykoncepcyjnych, ponieważ każda osoba jest inna i inaczej reaguje na pewne zmiany.

Przy zmianie antykoncepcji można spodziewać się różnych dolegliwości. Niektóre z nich to m.in.:

 1. Zaburzenia miesiączkowania - może wystąpić opóźnienie krwawienia lub szybsze krwawienie. Po zmianie tabletek antykoncepcyjnych organizm może potrzebować czasu, aby dostosować się do nowych hormonów. Może to prowadzić do nieregularnych lub skąpych krwawień menstruacyjnych, a także do wystąpienia plamień między okresami.

 2. Bóle piersi - niektóre kobiety mogą doświadczać wzmożonego bólu lub wrażliwości piersi po zmianie tabletek antykoncepcyjnych. Może być to spowodowane różnicami w składzie hormonalnym nowych tabletek. Skład preparatu można sprawdzić na opakowaniu. Tabletki antykoncepcyjne powinny być odpowiednio dobrane przez lekarza.

 3. Zmiany nastroju - zmiany hormonalne, wywołane przez nowe tabletki antykoncepcyjne, mogą wpływać na samopoczucie i odczuwane emocje. Niektóre kobiety mogą odczuwać wahania nastroju, drażliwość, zmęczenie lub nawet depresję. Jednak nie wszystkie kobiety doświadczają tych objawów. W przypadku wystąpienia takich skutków ubocznych należy skonsultować się ze swoim lekarzem.

 4. Bóle głowy- zmiana tabletek antykoncepcyjnych może prowadzić do wystąpienia bólów głowy. Jeśli migreny stają się bardziej nasilone lub częste, warto skonsultować się z lekarzem i rozważyć opcję zastosowania innego preparatu.

 5. Zmiany masy ciała - niektóre kobiety mogą zauważyć zmiany wagi po zmianie tabletek antykoncepcyjnych. Zazwyczaj obserwowany jest wzrost masy ciała. Może to wynikać z retencji wody lub różnic w metabolizmie. Warto pamiętać, że indywidualne reakcje organizmu mogą się różnić.

Jeśli po zmianie tabletek antykoncepcyjnych wystąpią nieprzyjemne skutki uboczne lub trwają one dłużej niż kilka miesięcy, zaleca się skonsultowanie z lekarzem. Specjalista będzie mógł przeprowadzić wywiad lekarski i ocenić reakcję organizmu oraz zaproponować ewentualne zmiany w antykoncepcji lub inne rozwiązania.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Skutki uboczne po zmianie tabletek antykoncepcyjnych. Czy są groźne?

Skutki uboczne po zmianie tabletek antykoncepcyjnych mogą być różne dla każdej kobiety i zazwyczaj nie są groźne dla zdrowia. Niemniej jednak, niektóre działania niepożądane mogą być uciążliwe lub nieprzyjemne.

Warto obserwować swój organizm podczas stosowania tabletek dwuskładnikowych, jak i jednoskładnikowych, aby być świadomym, jaki efekt wywierają preparaty na nasze samopoczucie.

Dobrze dobrane tabletki antykoncepcyjne nie powinny powodować bardzo uciążliwych skutków ubocznych, dlatego jeżeli obserwujesz u siebie objawy, które są dla Ciebie bardzo problematyczne (jak np. występowanie zmian trądzikowych, spadek libido) skonsultuj się ze specjalistą! Lekarz ginekolog pomoże Ci dobrać optymalną metodę antykoncepcji.

Zmiana tabletek dwuskładnikowych na jednoskładnikowe - kiedy przyjąć preparat?

Stosowanie leku jednoskładnikowego można rozpocząć najpóźniej w dniu po przerwie w stosowaniu tabletek dwuskładnikowych (lub po okresie, w którym stosuje się tabletki placebo). W takim przypadku należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji (np. prezerwatywa) przez pierwszych siedem dni przyjmowania tabletek.

Zmiana minipigułki na tabletki dwuskładnikowe - czy to możliwe?

Tak, możliwa jest zmiana tabletek jednoskładnikowych na preparaty dwuskładnikowe, jeżeli nie ma przeciwwskazań do ich stosowania. Można bezpośrednio po odstawieniu tabletek jednoskładnikowych zacząć brać dwuskładnikowe albo poczekać na miesiączkę i rozpocząć przyjmowanie nowego preparatu od pierwszego dnia krwawienia.

Jak zacząć stosować antykoncepcję hormonalną po raz pierwszy?

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystałaś z antykoncepcji lub miałaś dłuższą przerwę, zaleca się, abyś pierwszą pigułkę z opakowania przyjęła w pierwszym dnia cyklu, czyli wraz z rozpoczęciem miesiączki.

Dzięki temu antykoncepcja będzie skuteczna od samego początku i nie będzie konieczne stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia. Możliwe jest również przyjęcie pierwszej tabletki między 2. a 5. dniem cyklu, ale w takim przypadku w ciągu następnego tygodnia skuteczność antykoncepcji będzie nieco obniżona.

W takiej sytuacji przez kolejne siedem dni zaleca się stosowanie dodatkowego środka antykoncepcyjnego, np. prezerwatywy.

Antykoncepcja dwuskładnikowa

W przypadku antykoncepcji dwuskładnikowej istnieją specjalne wytyczne dotyczące sytuacji, gdy kobieta niedawno urodziła dziecko, przeszła aborcję lub poronienie.

W pierwszych dniach przyjmowania pigułki może być konieczne stosowanie dodatkowej metody antykoncepcji. To zależy od momentu, w którym rozpoczynasz przyjmowanie pigułki w cyklu menstruacyjnym.

Jeśli rozpoczynasz stosowanie pigułki antykoncepcyjnej skojarzonej w pierwszym dniu okresu (dzień pierwszy cyklu menstruacyjnego), będziesz chroniona przed ciążą od razu. Nie będziesz potrzebować żadnej dodatkowej metody antykoncepcji.

Jeśli rozpoczynasz przyjmowanie pigułki antykoncepcyjnej w piątym dniu okresu lub wcześniej, będziesz nadal chroniona przed ciążą od razu, chyba że twój cykl menstruacyjny jest krótki (okres występuje co 23 dni lub krócej).

Jeśli masz krótki cykl menstruacyjny, będziesz potrzebować dodatkowej metody antykoncepcji, takiej jak prezerwatywy, do momentu, gdy zażyjesz pigułkę przez 7 dni.

Jeśli rozpoczynasz przyjmowanie pigułki antykoncepcyjnej w dowolnym innym dniu cyklu, nie będziesz od razu chroniona przed ciążą. Będziesz potrzebować dodatkowej metody antykoncepcji do momentu, gdy zażyjesz pigułkę przez 7 dni.

Antykoncepcja jednoskładnikowa

Możesz rozpocząć stosowanie pigułki zawierającej sam progesteron w dowolnym momencie cyklu menstruacyjnego.

Jeśli rozpoczynasz przyjmowanie pigułki z samego progesteronu w pierwszym dniu cyklu menstruacyjnego (pierwszy dzień okresu), będzie działać od razu i będziesz chroniona przed ciążą. Nie będziesz potrzebować dodatkowej antykoncepcji.

Jeśli rozpoczynasz przyjmowanie pigułki z samego progesteronu w piątym dniu cyklu menstruacyjnego lub wcześniej (piąty dzień po rozpoczęciu okresu lub wcześniej), będziesz chroniona przed ciążą od razu, chyba że twój cykl menstruacyjny jest krótki (okres występuje co 23 dni lub krócej).

Jeśli masz krótki cykl menstruacyjny, będziesz potrzebować dodatkowej antykoncepcji, takiej jak prezerwatywy, do momentu, gdy zażyjesz pigułkę przez 2 dni.

Jeśli rozpoczynasz przyjmowanie pigułki z samego progesteronu w dowolnym innym dniu cyklu, nie będziesz od razu chroniona przed ciążą. Będziesz potrzebować dodatkowej antykoncepcji do momentu, aż przyjmiesz pigułkę przez kolejne 2 dni.

Antykoncepcja hormonalna po ciąży

Gospodarka hormonalna ulega wielu zmianom podczas ciąży oraz w czasie połogu, dlatego trudno jest oszacować możliwość zajścia w kolejną ciążę. Jest to również indywidualna kwestia dla każdej kobiety.

Tabletki antykoncepcyjne - świeżo upieczonym mamom, zalecane są tabletki antykoncepcyjne jednoskładnikowe, których substancją czynną jest syntetyczny progestagen. Ważne jest przyjmowanie ich każdego dnia o tej samej porze.


Zmiana z dwuskładnikowej pigułki lub minipigułki na wkładkę domaciczną - czy to możliwe?

Tak, jest możliwe przejście z dwuskładnikowej pigułki antykoncepcyjnej lub minipigułki na wkładkę domaciczną. Wkładki domaciczne (IUD) są jednymi z najskuteczniejszych metod antykoncepcyjnych i oferują długotrwałą ochronę przed ciążą.

Przejście na wkładkę domaciczną może wymagać wizyty u lekarza, który odpowiednio oceni Twój stan zdrowia i przeprowadzi procedurę umieszczenia wkładki.

Warto zauważyć, że wkładki domaciczne różnią się między sobą. Istnieją wkładki miedziane, które działają przez uwalnianie jonów miedzi oraz hormonalne wkładki, które uwalniają hormon progestagen. Oba typy wkładek domacicznych mają wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Przy przejściu z tabletek antykoncepcyjnych na spiralę zawierającą hormony, zaleca się umieszczenie spirali na siedem dni przed przyjęciem ostatniej tabletki antykoncepcyjnej. W ten sposób zapewniona jest ciągłość ochrony przed ciążą.

W przypadku wkładki niehormonalnej, np. miedzianej, można ją zaaplikować do piątego dnia po przyjęciu ostatniej pigułki antykoncepcyjnej. Ta opcja również zapewnia skuteczną ochronę przed ciążą.

Przed zmianą metody antykoncepcji zawsze zaleca się konsultację z lekarzem, który może ocenić Twój stan zdrowia, doradzić w wyborze odpowiedniej wkładki domacicznej oraz przeprowadzić niezbędne procedury.

Lekarz będzie w stanie odpowiedzieć na wszelkie pytania i wątpliwości dotyczące przejścia na wkładkę domaciczną oraz wyjaśnić wszystkie korzyści i potencjalne skutki uboczne tej metody antykoncepcji.

Brak okresu po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej - kiedy możemy się martwić?

Brak wystąpienia miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych jest zjawiskiem całkowicie normalnym i może występować u większości kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Przyjmuje się, że w ciągu sześciu miesięcy od zaprzestania stosowania antykoncepcji powinna pojawić się kolejna miesiączka. Jeśli po tym okresie nie nastąpił powrót miesiączki, zaleca się skonsultowanie z lekarzem ginekologiem i przeprowadzenie odpowiednich badań.

W przypadku braku miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, zalecane jest wykonanie badań hormonalnych.

Badania te mogą obejmować oznaczenie poziomów hormonu folikulotropowego (FSH), hormonu luteinizującego (LH), tyreotropiny (TSH), prolaktyny, estradiolu i progesteronu. Te wyniki pomogą lekarzowi ocenić funkcję hormonalną organizmu i zidentyfikować ewentualne przyczyny braku miesiączki.

Warto pamiętać, że każde ciało jest inne i czas powrotu regularnej miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych może się różnić. Jednakże, w przypadku braku miesiączki należy skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych problemów i ustalenia dalszych kroków.

Chcę zmienić antykoncepcję - do kogo się udać?

Jeśli chcesz zmienić metodę antykoncepcji, najlepiej skonsultować się z lekarzem ginekologiem-położnikiem. To oni posiadają specjalistyczną wiedzę na temat antykoncepcji i będą mogli udzielić Ci odpowiednich porad oraz dostosować metodę antykoncepcji do Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji.

Bibliografia

 1. "Czy brak krwawienia z odstawienia jest niepokojący?", lek. Paweł Żmuda- Trzebiatowski, serwis medonet, [dostęp online], dostępny w internecie:
  https://www.medonet.pl/zdrowie/pytania-do-lekarzy,czy-brak-krwawienia-z-odstawienia-jest-niepokojacy-,porada,64429559.html

 2. "Kiedy zmiana tabletek jednoskładnikowych na dwuskładnikowe?", Barbara Grzechocińska, serwis poradnikzdrowie.pl, [dostęp online], dostępny w internecie:
  https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/choroby-kobiece/kiedy-zmiana-tabletek-jednoskladnikowych-na-dwuskl-aa-8Waf-xQuD-nGmM.html

 3. NHS inform, "Progestogen-only pill (POP, mini pill)", [dostęp online], dostępny w internecie: https://www.nhsinform.scot/healthy-living/contraception/combined-pill

 4. NHS inform, "Combined pill", [dostęp online], dostępny w internecie:
  https://www.nhsinform.scot/healthy-living/contraception/progestogen-only-pill-pop-mini-pill#:~:text=You%20can%20start%20the%20progestogen,won%27t%20need%20extra%20contraception.

Inni czytali również

Livopill - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Livopill - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Livopill jest to lek zaliczany do antykoncepcji awaryjnej używanej w przypadku, gdy podczas stosunku płciowego, nie zastosowano żadnej antykoncepcji lub zastosowana metoda zawiodła. Tabletkę należy przyjąć jednorazowo, nie później niż w ciągu 72 godzin, a najlepiej w ciągu 12. Działa poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej oraz jej implantacji. Może być stosowany w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Jest dostępny wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
18.02.2024
Leverette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Leverette - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Leverette to przykład złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego. Występuje w formie tabletek doustnych i zawiera 2 substancje czynne - lewonorgestrel oraz etynyloestradiol. Takie formy antykoncepcji cechują się wysoką skutecznością, o ile stosowane są poprawnie.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.02.2024
Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej
Czy tabletki antykoncepcyjne szkodzą zdrowiu? Wady i zalety antykoncepcji hormonalnej

Tabletki antykoncepcyjne są bardzo skuteczną metodą ochrony przed nieplanowaną ciążą, ale ich stosowanie nie jest obojętne dla organizmu. Jakie ryzyko wiąże się z przyjmowaniem antykoncepcji hormonalnej? Jakie inne zastosowania znalazła dla niej współczesna medycyna?

Artykuł
23.01.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!