Ból głowy z tyłu - skąd się bierze i jak go wyleczyć?

Opublikowano 15.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Ból głowy z tyłu  skąd się bierze i jak go wyleczyć?

Na podstawie danych naukowych szacuje się, że nawet 16% ludzi na świecie boryka się z bólem głowy każdego dnia. Ból z tyłu głowy może być objawem poważnej choroby, dlatego w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, należy skonsultować się lekarzem, który (w oparciu o wywiad i badania diagnostyczne) ustali jego przyczynę.

Spis treści

Typy bólu głowy z tyłu i jego przyczyny

Rozpoczynając diagnostykę z zakresu bólu w okolicach potylicy, należy odpowiednio zakwalifikować etiologię dolegliwości. Ból najczęściej jest pierwotny i występuje mimo braku zmian strukturalnych w obrębie mózgu, jednak może być również wtórny- występuje znacznie rzadziej i ma związek z innymi patologiami.

Ból z tyłu głowy możemy również podzielić ze względu na jego lokalizację oraz charakter. Rodzaje bólów głowy to m.in.ból głowy z tyłu nad karkiem, ból głowy z tyłu po prawej i lewej stronie, pulsujący, kłujący i napięciowy ból z tyłu głowy.

Ból głowy z tyłu nad karkiem

Neuralgia potyliczna - ból związany z podrażnieniem lub uszkodzeniem korzenia nerwu C2 i nerwu potylicznego, lokalizuje się najczęściej jednostronnie i ma związek z przewlekle występującym napięciem mięśni karku.

Zapalenie opon mózgowo- rdzeniowych - silny ból głowy jest często pierwszym objawem świadczącym o toczącym się zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych. Bólowi głowy mogą towarzyszyć dodatkowo chlustające wymioty, nudności, nadwrażliwość na światło, gorączka i dreszcze.

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa szyjnego (spondyloartroza) - powodem promieniującego bólu szyi i tyłu głowy jest proces degeneracyjny w obrębie połączeń kręgów (krążka międzykręgowego i stawów międzywyrostkowych). Zmienione morfologicznie kręgi uciskają na okoliczne nerwy i rdzeń kręgowy, wywołując kłujący ból okolicach potylicy.

Sztywność karku i ból z tyłu głowy - dodatni objaw sztywności karku wraz z innymi objawami oponowymi (objawem Brudzińskiego i Kerniga) mogą świadczyć o toczącym się procesie zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Jeżeli sztywność karku występuje niezależnie od infekcji w obrębie układu nerwowego, możemy podejrzewać chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa.

Ból głowy z tyłu po prawej i lewej stronie

Zapalenie ucha środkowego - ból w obrębie ucha środkowego jest najczęściej poprzedzony infekcją górnych dróg oddechowych. Niepokojące objawy wskazujące na ostre zapalenie ucha środkowego to również zaburzenie równowagi, porażenie nerwu twarzowego, gorączka oraz ropny wyciek z ucha, jeśli dojdzie do pęknięcia błony bębenkowej.

Zobacz także: Zapalenie ucha środkowego - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie tętnicy skroniowej (olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic) - najczęstsza choroba zapalna naczyń, współistniejąca często z polimialgią reumatyczną - układową chorobą tkanki łącznej. Ból skroniowy występuje zazwyczaj z nadwrażliwością skóry czaszki na dotyk.

Pulsujący, kłujący i napięciowy ból z tyłu głowy

Napięciowe bóle głowy - przewlekłe, trudne do zlokalizowania, jedne z najczęstszych przyczyn bólu głowy. Pulsujący ból głowy wywoływany jest m.in. przez stres, głód, alkohol, palenie papierosów i może trwać od kilku godzin do kilku dni. Napięciowy ból głowy nie ulega nasileniu pod wpływem aktywności fizycznej.

Migrenowe bóle głowy - bardzo silne bóle, w odróżnieniu od napięciowych bólów głowy nasilają się pod wpływem nawet niewielkiej aktywności fizycznej. Jeśli ból głowy poprzedzony jest objawami neurologicznymi jak np. podwójne widzenie, zawroty głowy, zaburzenia mowy - mówimy wówczas o migrenie z aurą.

Nadciśnienie tętnicze - ból głowy nasilający się przy wysiłku fizycznym, związany ze skokiem ciśnienia, do którego dochodzi m.in. w przełomie nadciśnieniowym, kiedy to ciśnienie skurczowe osiąga wartość powyżej 160 mmHg, a rozkurczowe powyżej 120 mmHg.

Niedociśnienie wewnątrzczaszkowe - uciążliwy ból do którego dochodzi w wyniku zmniejszenia objętości płynu mózgowo-rdzeniowego np. związanego z wyciekiem.

Krwotok podpajęczynówkowy - objawia się bardzo silnym bólem głowy (zazwyczaj ból potylicy) o charakterze piorunującym (przez pacjentów określany często jako najsilniejszy ból głowy w życiu). Towarzyszą mu niekiedy nudności, wymioty, nadwrażliwość na światło i hałas.

Łagodny wysiłkowy ból głowy - obustronny, pulsujący ból tylnej części głowy, trwający od 5 minut do 24 godzin po wysiłku fizycznym.

Guz mózgu - charakter dolegliwości zależy w dużej mierze od lokalizacji guza. Guz mózgu zlokalizowany w płacie potylicznym i może objawiać się m.in. upośledzeniem widzenia, ze względu na obecność w tym miejscu dróg wzrokowych. Objawy typowe dla guza mózgu to również: nudności i bóle głowy nasilone w godzinach porannych, zaburzenia pamięci, napady padaczkowe oraz ubytki neurologiczne.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Leczenie i łagodzenie bólu

Leki przeciwbólowe należą do najpowszechniej nadużywanej grupy substancji leczniczych, szacuje się, że są one przyczyną uzależniania niemal 20% populacji. Jeśli cierpisz na często nawracający ból głowy, niezwłocznie skontaktuj się ze specjalistą, ponieważ nierzadko ma on charakter polekowy.

Kiedy i jakie leki stosować?

Odpowiednie leczenie dobiera się w zależności od podejrzewanej przyczyny bólu głowy. Najczęściej stosowanymi lekami dostępnymi na receptę są:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. naproksen - wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, stosowane m.in. w celu łagodzenia objawów zapalenia ucha środkowego;

 • wybiórczy agoniści receptorów 5-HT1 (tryptany) np. zolmitryptan - stosowane w leczeniu migrenowego bólu głowy (silnego i umiarkowanego);

 • β-adrenolityki np. metoprolol - lek pierwszego wyboru do leczenia zachowawczego bólu głowy spowodowanego migreną;

 • leki przeciwdepresyjne np. wenlafaksyna - leczenie bólu pochodzenia napięciowego;

 • leki przeciwwymiotne np. metoklopramid - w celu zapobieganiu wymiotom towarzyszącym silnym bólom głowy.

Diagnostyka i konsultacja lekarska

Podstawą procesu diagnostycznego jest określenie przyczyny bólu głowy. W tym celu należy udać się do neurologa lublekarza rodzinnego, który na podstawie wywiadu i badań diagnostycznych postawi rozpoznanie. Pomocne w diagnostyce różnicowej są:

 • badanie neurologiczne - obejmuje m.in. badanie objawów oponowych, nerwów czaszkowych, odruchów głębokich;

 • badanie EEG - nie jest to badanie wykonywane rutynowo w ocenie chorych z bólem głowy. Stosowane jest w przypadku bólu o charakterze napadowym jak np. migrena z aurą;

 • badania obrazowe - RTG, rezonans magnetyczny (wykazuje większą czułość w wykrywaniu nieprawidłowości w obrębie tylnego dołu czaszki), tomografia komputerowa (badanie z wyboru przy podejrzeniu krwawienia podpajęczynówkowego lub jeśli wystąpił uraz głowy);

 • badanie płynu mózgowo-rdzeniowego - wykonywane w przypadku podejrzenia zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Warto podkreślić, że klasyczne objawy zapalenia opon związane ze sztywnością karku, zaburzeniami świadomości, gorączką występują tylko u mniej niż 50% chorych;

 • badania laboratoryjne krwi - m.in. OB, morfologia, badania biochemiczne;

 • ustalenie czynników wyzwalających ból - np. aktywność fizyczna, czerwone wino;

 • określenie nasilenia bólu przy pomocy skali VAS (Visual Analogue Scale) - 0 oznacza brak bólu, a 10 - najsilniejszy ból w życiu.

  Konsultacja online

  Niniejszy artykuł nie stanowi porady medycznej, w razie niepokojących objawów należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Serwis erecept.pl oferuje konsultacje medyczne bez wychodzenia z domu.

Bibliografia

Serwis MP, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/bol/aktualnosci/296301,16-proc-ludzi-odczuwa-bol-glowy-kazdego-dnia

Serwis rehmedis, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

https://rehmedis.pl/neuralgia-potyliczna/

Serwis podyplomie, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

https://podyplomie.pl/neurologia/29018,zapalenie-opon-mozgowo-rdzeniowych-i-mozgu-spojrzenie-neurologa-na-dyzurze-w-izbie-przyjec-lub

Serwis ortopedia, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

http://www.ortopeda.biz.pl/leksykon/spondyloartroza.pdf

Serwis MP, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/choroby/choroby-uszu/177491,ostre-zapalenie-ucha-srodkowego

Serwis MP, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/reumatologia/choroby/165442,olbrzymiokomorkowe-zapalenie-tetnic

Serwis neurologiczne, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

http://www.neurologiczne.pl/napieciowy-bol-glowy.htm

Serwis podyplomie, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

https://podyplomie.pl/medycyna/10582,bole-glowy-o-podlozu-metabolicznym?page=3

Serwis krok do zdrowia, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

https://krokdozdrowia.com/co-to-jest-niedocisnienie-wewnatrzczaszkowe-objawy-przyczyny-i-leczenie/

Serwis MP, [online] [dostęp 30.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/udar/udar-mozgu/135923,krwotok-podpajeczynowkowy

Serwis MP, [online] [dostęp 31.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/objawy/152658,bol-glowy

Serwis podyplomie, [online] [dostęp 31.01.2024] dostępny w internecie:

https://podyplomie.pl/neurologia/16667,przydatnosc-badania-plynu-mozgowo-rdzeniowego-w-diagnostyce-bakteryjnych-zapalen-opon

Serwis podyplomie, [online] [dostęp 31.01.2024] dostępny w internecie:

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/651/original/10-25.pdf?1477388204

Serwis MP, [online] [dostęp 31.01.2024] dostępny w internecie:

https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/146318,polekowe-bole-glowy

Inni czytali również

Ból barku  choroby przyczyny objawy leczenie
Ból barku - choroby, przyczyny, objawy, leczenie

Ból barku to częsta dolegliwość układu mięśniowo-szkieletowego, która może być spowodowana zarówno wewnętrznymi nieprawidłowościami barku, jak i problemami niezwiązanymi z narządem ruchu.Do pierwszej grupy należą urazy, zwyrodnienia oraz zapalenia stawu barkowego, ścięgien, otaczających więzadeł lub struktur okołostawowych. Bóle barku mogą znaczenie obniżać komfort życia, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Charakterystyka produktów leczniczych
19.02.2024
Co zrobić przy bólu karku i szyi?
Co zrobić przy bólu karku i szyi?

Ból szyi to częsty powód zgłaszania się pacjentów do lekarza pierwszego kontaktu. W zależności od czasu trwania może mieć charakter ostry (trwający do 6 tygodni) lub przewlekły (minimum 6 miesięcy). Przyczyną bólu karku może być zwyrodnienie kręgów szyjnych, zwiększone napięcie mięśni szyi, a także zła pozycja ciała np. podczas snu.Pacjenci zgłaszają się z bólem szyi i karku w pierwszej kolejności do lekarza rodzinnego, który po wstępnym badaniu może skierować pacjenta do neurologa, ortopedy lub neurochirurga.

Artykuł
27.03.2024
Aulin E recepta  recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Aulin E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat leczniczy Aulin, będący niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym, jest zalecany do leczenia ostrego bólu (m.in. głowy lub stawów) i pierwotnego bolesnego miesiączkowania. W przypadku tych schorzeń pełni rolę terapii drugiego rzutu.Aulin posiada skuteczne właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jednak ważne jest, aby nie przekraczać 15-dniowego okresu przyjmowania. W celu uniknięcia ewentualnych działań niepożądanych konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz producenta dotyczących sposobu stosowania preparatu.

Charakterystyka produktów leczniczych
08.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!