Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Suchość pochwy - sposoby na nawilżenie miejsc intymnych

Suchość pochwy to problem, z którym boryka się wiele pacjentek zarówno bardzo młodych, jak i tych w okresie okołomenopauzalnym.

Dolegliwość ta kojarzy się zazwyczaj z bolesnym współżyciem, jednak w rzeczywistości jest to zagadnienie dużo bardziej złożone i dotyka wiele aspektów życia codziennego, negatywnie wpływając na komfort funkcjonowania oraz stan psychiczny kobiet. 

Leczenie suchości pochwy opiera się na stosowaniu preparatów nawilżających, lubrykantów, prawidłowej higienie, zmianie trybu życia oraz farmakoterapii. 

Konsultacja ginekologiczna
Omów swój problem medyczny z ginekologiem online
Suchość pochwy   sposoby na nawilżenie miejsc intymnych
Autor: Redakcja Erecept.pl 25.07.2024

Czym jest suchość pochwy?

Suchość pochwy to dolegliwość wynikająca z niedostatecznego nawilżenia okolic intymnych, spowodowana przez zmniejszoną produkcję śluzu pochwowego.

Przez nieodpowiednią wilgotność pochwy i sromu kobiety cierpiące na to obciążenie, odczuwają dyskomfort w okolicach intymnych, a także inne symptomy np. uczucie swędzenia, pieczenie, częste parcie na mocz, ból podczas stosunków seksualnych oraz w trakcie chodzenia w dopasowanych, obcisłych ubraniach.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jak można leczyć suchość pochwy?

Leczenie suchości pochwy jest różne w zależności od przyczyny oraz stopnia nasilenia dolegliwości. Niedostateczne nawilżenie pochwy można leczyć za pomocą:

  • preparatów o działaniu nawilżającym - np. żeli, czopków i kremów łagodzących objawy suchości. Istotną kwestią jest ich skład - warto zadbać, aby zawierały drobnocząsteczkowy kwas hialuronowy, który zapewnia doskonałe nawilżenie;

  • lubrykantów - zmniejszają one tarcie i zapewniają odpowiednie nawilżenie podczas seksu. Skład po raz kolejny odgrywa tu główną rolę i warto zwrócić uwagę, aby taki preparat zawierał substancje nawilżające, czyli np. kwas hialuronowy, kwas mlekowy, lipidy lub witaminę E;

  • prawidłowej higieny - warto korzystać z produktów do higieny intymnej o właściwościach nawilżających, a także unikać mocnych detergentów, irygacji pochwy oraz stosowania tamponów;

  • ćwiczeń mięśni dna miednicy - trening mięśni Kegla poprawia przepływ krwi do okolic narządów płciowych i może pozytywnie wpłynąć na nawilżenie pochwy;

  • psychoterapii, zmiany trybu życia - metody te są korzystne w przypadku suchości pochwy wynikającej z problemów psychicznych;

  • leczenia hormonalnego - np. w postaci tabletek, plastrów kremów lub czopków dopochwowych uzupełniających niedobór estrogenu. Preparaty dostępne są tylko na receptę.

W razie wystąpienia wątpliwości dotyczących wyboru leczenia, zalecana jest konsultacja z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednią metodę dostosowaną indywidualnie do pacjentki.

Domowe sposoby na suchość pochwy

Osoby niechętne do stosowania klasycznych metod walki z suchością pochwy lub mające przeciwwskazania do inwazyjnego leczenia hormonalnego, np. w okresie ciąży lub w trakcie hormonalnej terapii nowotworu, mogą skorzystać z bezpiecznych, domowych patentów na suchość.

Do takich metod należą:

  1. Spożywanie dużej ilości płynów (minimum 2 l wody na dobę) - pomaga zapewnić odpowiednie nawodnienie i redukuje suchość skóry i błon śluzowych.

  2. Jedzenie produktów bogatych w fitoestrogeny, czyli substancje roślinne o budowie i działaniu podobnym do estrogenów. Można ich szukać m.in. w rybach, soi, kawie, jagodach, warzywach strączkowych, płatkach owsianych, siemieniu lnianym, jabłkach, nasionach słonecznika, czereśniach, gruszkach, marchwi, orzeszkach ziemnych, żurawinie, czerwonym winie oraz cebuli.

  3. Stosowanie olejku kokosowego, wazeliny lub oliwki w celu doraźnego, miejscowego ukojenia nieprzyjemnych dolegliwości.

Warto zadbać o profilaktykę suchości pochwy i wdrożyć powyższe wskazówki w celu zapobiegania objawom, zanim się one pojawią.

Jakie są główne przyczyny suchości pochwy?

Suchość pochwy może być spowodowana wieloma czynnikami i bardzo istotną kwestią jest ich zdiagnozowanie. Do najczęstszych przyczyn suchości pochwy należą:

  1. Zaburzenia hormonalne - odpowiednie nawilżenie pochwy regulowane jest głównie przez estrogen i testosteron. Wszelkie stany związane ze zmianą ilości wydzielania tych hormonów mogą powodować suchość okolic intymnych i są prawdopodobnie najczęstszą przyczyną suchości pochwy.

    Do sytuacji predysponujących do zaburzeń hormonalnych i tym samym suchości pochwy należą: menopauza, ciąża, okres karmienia piersią i przyjmowanie antykoncepcji doustnej.

  2. Niektóre leki - suchość pochwy może być skutkiem ubocznym wielu leków, m.in.: przeciwhistaminowych, przeciwdepresyjnych, antybiotyków oraz preparatów na nadciśnienie.

  3. Zaburzenia psychiczne - wysoki poziom stresu oraz lęk mogą powodować zmniejszenie wydzielania estrogenu i tym samym prowadzić do suchości pochwy. Ponadto sfera psychiczna ma kluczowy wpływ na nawilżenie pochwy zależnie od pobudzenia seksualnego, a zatem wszelkie nieprawidłowości w psychice mogą objawiać się zmniejszoną wilgotnością pochwy w trakcie stosunku.

  4. Nieprawidłowa pielęgnacja - zbyt częste i intensywne mycie okolic intymnych, stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków oraz depilacja mogą powodować przesuszenie pochwy.

  5. Leczenie nowotworów - zarówno radioterapia, jak i chemioterapia oraz hormonoterapia mogą powodować suchość pochwy jako działanie niepożądane.

  6. Choroby narządów płciowych - nieleczone infekcje pochwy, zapalenie przedsionka pochwy i sromu mogą objawiać się suchością pochwy.

  7. Różne choroby ogólnoustrojowe- m.in. zespół Sjögrena oraz cukrzyca.

Zobacz także: Jak dbać o higienę intymną? Płyn, żel, chusteczki czy dezodorant?

Hormony a nawilżenie pochwy

Hormony(estrogen i testosteron) mają kluczowy wpływ na fizjologiczny mechanizm nawilżania pochwy.

Estrogeny

Estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, wywierają efekty widoczne w całym organizmie kobiety. W obrębie pochwy powodują:

  • pogrubienie błony śluzowej pochwy;

  • zwiększenie ilości wydzieliny pochwowej;

  • zwiększenie elastyczności ścian pochwy;

  • wzrost poziomu nawilżenia;

  • zapewnienie prawidłowej mikroflory - osiągane poprzez obniżenie pH.

Testosteron

Mimo że większość osób kojarzy testosteron z fizjologią mężczyzn, hormon ten występuje także w niewielkich ilościach u kobiet, a jego niedobór może powodować różne konsekwencje, m.in.:

  • pogorszenie przepływu krwi do narządów płciowych;

  • osłabienie nawilżania pochwy;

  • suchość pochwy.

Jakie są objawy suchości pochwy?

Suchość pochwy może objawiać się na wiele sposobów i nie ogranicza się jedynie do uczucia suchości miejsc intymnych. Kobiety cierpiące na tę dolegliwość zgłaszają także:

  • pieczenie;

  • świąd;

  • ból i krwawienie podczas oraz po aktywności seksualnej;

  • ból w codziennych sytuacjach, takich jak siedzenie, noszenie ciasnych ubrań czy jazda na rowerze;

  • uczucie częstego parcia na mocz;

  • drobne urazy, otarcia lub krwawienia w miejscach intymnych;

  • zmianę konsystencji wydzieliny z pochwy;

  • częste infekcje dróg moczowych.

Suchość pochwy podczas menopauzy

Menopauza wiąże się ze zmniejszeniem produkcji estrogenu i w efekcie redukcją ilości śluzu pochwowego, więc jest to okres, w którym kobiety są szczególnie narażone na suchość pochwy. Szacuje się, że w okresie okołomenopauzalnym nawet co druga kobieta cierpi na tę dolegliwość.

W przypadku występowania szczególnie dotkliwych dolegliwości związanych z suchością pochwy w okresie menopauzy, lekarz może zalecić stosowanie hormonalnej terapii zastępczej w postaci tabletek, plastrów lub kremów.

Czy antykoncepcja hormonalna powoduje suchość pochwy?

Wiele kobiet skarży się na pojawienie się objawów suchości pochwy po rozpoczęciu stosowania antykoncepcji hormonalnej. Zjawisko to nie jest przypadkowe i ma swoje uzasadnienie medyczne.

Podczas przyjmowania egzogennych hormonów, spada produkcja estrogenu produkowanego naturalnie przez jajniki. Ilość syntetycznych hormonów przyjmowanych jako antykoncepcja nie równoważy całkowicie spadku poziomu estrogenu endogennego, co powoduje objawy niedoboru estrogenu, czyli m.in. suchość pochwy.

W efekcie antykoncepcja, czyli metody pozwalające na bezpieczne czerpanie przyjemności z seksu, powoduje efekt odwrotny do zaplanowanego - wywołuje suchość oraz ból w trakcie stosunku, a co za tym idzie, przyczynia się do spadku libido i niechęci do zbliżeń intymnych.

W przypadku wystąpienia suchości pochwy podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej należy skonsultować się z lekarzem, który może zmienić preparat na inny - niewywołujący objawów suchości.

Co zrobić w przypadku pojawienia się objawów suchości pochwy?

Niedostateczne nawilżenie pochwy to dolegliwość, która ze względu na swoje możliwe powikłania nie powinna być ignorowana. Jeżeli doświadczasz suchości pochwy, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem ginekologiem, który będzie w stanie ustalić źródło problemu i zalecić odpowiednie leczenie.

W serwisie erecept.pl można skorzystać z konsultacji z ginekologiem online .

Bibliografia

  • Portal Health Harvard, [online], [dostęp 03.02.2024], dostępna w Internecie: https://www.health.harvard.edu/womens-health/dont-ignore-vaginal-dryness-and-pain
  • NHS UK, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.nhs.uk/conditions/vaginal-dryness/
  • Inni czytali również