Kalendarzyk miesiączki - dlaczego warto prowadzić? Czy jest skuteczny jako antykoncepcja?

Opublikowano 27.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Kalendarzyk miesiączki  dlaczego warto prowadzić? Czy jest skuteczny jako antykoncepcja?

Kobiety decydują się na korzystanie z naturalnych metod antykoncepcji z różnych względów - światopoglądowych, religijnych czy zdrowotnych, przez co często świadomie rezygnują z innych, bardziej zaawansowanych metod zapobiegania niechcianej ciąży.

Na szczęście istnieje szeroki wybór metod naturalnej antykoncepcji - jedną z nich jest prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego. Sposób ten opiera się na śledzeniu cyklu menstruacyjnego, co umożliwia obliczenie dni płodnych i utrzymywanie wstrzemięźliwości seksualnej podczas tego okresu.

Warto prowadzić kalendarzyk nie tylko po to, aby uniknąć niechcianej ciąży - metoda ma też kilka innych zastosowań: może ułatwić starania o ciąże oraz pomaga monitorować swój stan zdrowia. 

Spis treści

 • Metoda kalendarzykowa jest naturalną formą antykoncepcji, która opiera się na obliczaniu dni, w których istnieje możliwość zajścia w ciążę, i powstrzymywaniu się od stosunków seksualnych w tych okresach.
 • Kalendarzyk cechuje się niską skutecznością jako antykoncepcja. Nawet co druga kobieta zachodzi w ciążę, korzystając z tej metody antykoncepcji.
 • Korzystanie z kalendarzyka może przyczynić się do lepszego zrozumienia stanu zdrowia intymnego. Śledzenie regularności i długości cykli miesięcznych umożliwia wcześniejsze zauważenie niepokojących zmian, które mogą sygnalizować różne schorzenia.
 • Kalendarzyk online dostępny jest na erecept.pl (także w aplikacji).

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Co to jest metoda kalendarzykowa?

Metoda kalendarzykowa, znana również jako metoda Ogino-Knausa, to naturalny sposób antykoncepcji polegający na wyliczaniu dni, podczas których może potencjalnie dojść do zapłodnienia i unikaniu aktywności seksualnej w tym czasie.

Sposób wyliczania dni płodnych opiera się na założeniu, że czas od owulacji do kolejnego krwawienia miesiączkowego jest stały i trwa średnio 14 dni, a do zapłodnienia może dojść kilka dni przed oraz po owulacji.

@erecept.pl Jaką antykoncepcję stosujecie? Napiszcie w komentarzu 👇#tabletkiantykoncepcyjne #antykoncepcja #ginekolog #erecept ♬ Flowers - Miley Cyrus

Jak prowadzić kalendarzyk małżeński?

Aby zapewnić największą wiarygodność tej metody, należy wcześniej (przez co najmniej pół roku) obserwować cykle i zapisywać swoje spostrzeżenia w kalendarzu. Zaleca się, aby kobieta stosująca tę metodę odnotowywała każdorazowo, kiedy nastąpił pierwszy dzień cyklu (pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego).

Na podstawie takich notatek można później określić długość cykli oraz ich regularność, a następnie obliczyć dni płodne.

Jak obliczyć dni płodne?

W celu oszacowania, kiedy następuje pierwszy dzień okresu płodnego, należy:

 • w przypadku regularnych cykli - odjąć 18 od liczby dni w cyklu;

 • w przypadku nieregularnych cykli - odjąć 18 od liczby dni najkrótszego cyklu.

Aby wyznaczyć ostatni dzień płodny, należy:

 • w przypadku regularnych cykli - odjąć 11 od liczby dni w cyklu;

 • w przypadku nieregularnych cykli - odjąć 11 od liczby dni najdłuższego cyklu.

Kalkulacja dni płodnych według opisanej powyżej metody sprawdza się przede wszystkim u kobiet z regularnymi cyklami miesiączkowymi.

Jaka jest skuteczność kalendarzyka małżeńskiego?

Niestety, kalendarzyk małżeński charakteryzuje się niską skutecznością antykoncepcyjną. Indeks Pearla w przypadku stosowania tej metody antykoncepcji wynosi od 1 do 47 (w zależności od regularności cyklu). Oznacza to, że nawet co druga kobieta zachodzi w niechcianą ciążę, korzystając z kalendarzyka.

Jest to zatem dobry sposób dla par, które zgadzają się z ryzykiem niskiej skuteczności tej metody np. dla małżeństw nieplanujących dziecka, ale jednocześnie niemających nic przeciwko ewentualnej niespodziewanej ciąży.

Co może zmniejszyć skuteczność kalendarzyka?

Największą niepewnością związaną z korzystaniem z metody kalendarzykowej jest regularność cykli menstruacyjnych. Przez to, że metoda ta opiera się głównie na założeniu, że cykle trwają określoną liczbę dni, a niezmiernie rzadko zdarzają się kobiety z idealnie regularnymi cyklami, obarczona jest ona sporym ryzykiem powstania niechcianej ciąży.

Istnieje wiele czynników mogących wpływać na rytm cyklu miesięcznego, a tym samym zaburzać wiarygodność obliczeń stosowanych w tej metodzie. Do takich czynników należą:

 • stres, nieregularny tryb życia, przemęczenie;

 • zaburzenia hormonalne;

 • infekcje, gorączka, choroby ogólnoustrojowe;

 • antybiotyki;

 • nadużywanie alkoholu;

 • zaburzenia psychiczne;

 • podróże;

 • rygorystyczne odchudzanie się.

W przypadku posiadania powyższych czynników ryzyka nie zaleca się stosowania metody kalendarzowej jako jedynej formy antykoncepcji.

Dla kogo jest kalendarzyk?

Idealną kandydatką do korzystania z metody kalendarzowej jest kobieta z regularnymi cyklami, która jest w stanie zaakceptować spore ryzyko związane z niską skutecznością tej metody.

Nie zaleca się stosowania jej natomiast w przypadku, gdy kobieta ma nieregularne cykle (różnica pomiędzy najkrótszym a najdłuższym cyklem wynosi ponad 8 dni). Co więcej, nie powinno się stosować kalendarzyka w okresie połogu, a także, gdy cykle trwają krócej niż 25 dni.

Jak rozpoznać owulację i zwiększyć skuteczność kalendarzyka małżeńskiego?

Ze względu na niską skuteczność antykoncepcyjną metody kalendarzowej, warto obserwować swoje ciało pod kątem innych objawów sugerujących wystąpienie owulacji i w przypadku ich wystąpienia również powstrzymać się od współżycia.

Charakterystyczne objawy owulacji obejmują:

 • wzrost ilości śluzu pochwowego - wydzielina staje się bezbarwna, bezwonna i ciągnąca się (przypomina białko jaja kurzego);

 • tkliwość piersi;

 • zwiększony popęd seksualny;

 • jednostronny ból podbrzusza;

 • bardziej miękka i lekko rozwarta szyjka macicy;

 • niewielki wzrost temperatury ciała (o około 0.5 stopnia Celsjusza) - spowodowany wyrzutem progesteronu. Istnieje oddzielna metoda naturalnej antykoncepcji polegająca na codziennym mierzeniu temperatury ciała w pochwie.

Obserwowanie swojego ciała pod kątem powyższych objawów pozwala z większym prawdopodobieństwem dokonać prawidłowej oceny dni płodnych.

Zalety i wady stosowania kalendarzyka małżeńskiego

Zalety - dlaczego warto prowadzić kalendarzyk?

Wyznaczenie dni płodnych metodą kalendarzową ma kilka bardzo istotnych zalet:

 • prostota w użyciu - konieczne jest wykonanie jedynie kilku bardzo łatwych obliczeń;

 • brak ingerencji w organizm kobiety - w przeciwieństwie do np. antykoncepcji hormonalnej, która niesie ze sobą wiele skutków ubocznych oraz ma liczne przeciwwskazania zdrowotne, kalendarzyk nie wpływa w żaden sposób na zdrowie pacjentki;

 • zwiększona świadomość własnego ciała i możliwość wychwycenia nieprawidłowości zdrowotnych - śledzenie cyklu to nie tylko metoda antykoncepcji, ale także dobry nawyk pozwalający na wykrycie problemów zdrowotnych, które mogą objawiać się zmianą regularności cyklu miesięcznego;

 • niska cena - inne metody zapobiegania ciąży bywają dosyć kosztowne, natomiast kalendarzyk małżeński nie wymaga żadnych nakładów finansowych;

 • brak przeciwwskazań światopoglądowych - metoda kalendarzyka małżeńskiego jest akceptowana przez osoby wierzące, którym religia uniemożliwia korzystanie z innych metod antykoncepcji.

Wady kalendarzyka małżeńskiego

Oprócz najistotniejszej kwestii - niskiej skuteczności, metoda kalendarzyka małżeńskiego cechuje się kilkoma dodatkowymi wadami:

 • nie bierze pod uwagę wielu zmiennych mogących wpływać na regularność cyklu oraz skuteczność tej metody (stres, nieregularny tryb życia, przemęczenie, zaburzenia hormonalne itd.);

 • wiąże się z koniecznością abstynencji przez wiele dni w miesiącu (w czasie dni płodnych, które często trwają nawet kilkanaście dni) - biorąc pod uwagę, że okres okołoowulacyjny jest czasem, gdy kobieta ma największą ochotę na seks, wprowadza to spory dyskomfort w życiu pacjentki;

 • może powodować niepokój i niepewność czy ochrona przed niechcianą ciążą jest wystarczająca;

 • metoda jest zależna od kobiety, która musi dobrze znać swój organizm, aby dokonać poprawnego oszacowania dni płodnych.

Metoda kalendarzykowa jako sposób naturalnego planowania rodziny

Metoda kalendarzykowa stosowana jest nie tylko w celach antykoncepcyjnych. Niektóre pary korzystają z metody Knausa-Ogino także w trakcie starań o potomstwo. W takich przypadkach po wstępnej obserwacji cyklu i ustaleniu dni płodnych współżycie powinno się odbywać w dni obliczone jako płodne, co zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu prokreacyjnego.

Internetowe kalendarzyki

Wraz z postępem technologii wiele aspektów życia codziennego staje się łatwiejszych. Jednym z nich jest prowadzenie kalendarzyka małżeńskiego online.

Kalendarzyk online można prowadzić między innymi na stronie erecept.pl oraz w aplikacji serwisu. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy mieć kalendarz dni płodnych zawsze pod ręką. Pozwala on w szybki i prosty sposób sprawdzić dni płodne, przewidywany czas owulacji oraz czas krwawienia.

Ponadto internetowy kalkulator dni płodnych pomaga wyeliminować prawdopodobieństwo pomyłki w trakcie obliczeń matematycznych, co zwiększa skuteczność tej metody.

Kalendarzyk jako pomocne narzędzie oceny zdrowia intymnego

Kalendarzyk może okazać się pomocny w ocenie swojego stanu zdrowia intymnego. Monitorowanie długości i regularności cyklów pozwala na szybkie wychwycenie niepokojących zmian, mogących być objawem różnych chorób np. obfitych miesiączek w przypadku endometriozy .

Ponadto, ginekolog często zadaje pytania o regularność cykli oraz o datę ostatniej miesiączki w trakcie wizyty lekarskiej. Sumiennie prowadzony kalendarzyk może okazać się być przydatny, aby szczerze odpowiedzieć na te pytania.

Inni czytali również

Czy można przyjąć razem tabletkę dzień po i pigułkę antykoncepcyjną?
Czy można przyjąć razem tabletkę dzień po i pigułkę antykoncepcyjną?

Antykoncepcja awaryjna wzbudza wiele emocji i kontrowersji. Wynikają one jednak przede wszystkim z  niezrozumienia mechanizmu jej działania. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy więc poruszyć temat różnic pomiędzy antykoncepcją awaryjną a tabletkami antykoncepcyjnymi, a także odpowiedzieć na pytanie, czy obie te formy zapobiegania ciąży można ze sobą łączyć.Antykoncepcja awaryjna i antykoncepcja hormonalna dostępne są tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
27.03.2024
Co warto wiedzieć o antykoncepcji dla kobiet z PCOS?
Co warto wiedzieć o antykoncepcji dla kobiet z PCOS?

PCOS, czyli zespół policystycznych jajników, jest powszechnie diagnozowanym schorzeniem u kobiet na całym świecie. Różne badania wskazują, że w Polsce PCOS może dotyczyć nawet około 4-12% kobiet w wieku rozrodczym. Po postawieniu diagnozy, ginekolog często przepisuje pacjentkom doustne tabletki antykoncepcyjne, które są lekiem pierwszego rzutu w terapii PCOS. W tym artykule sprawdzimy, jaką rolę odgrywa antykoncepcja hormonalna u kobiet z zespołem policystycznych jajników.Antykoncepcja hormonalna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
19.12.2023
Jak długo działa wkładka domaciczna? Czy jest skuteczna?
Jak długo działa wkładka domaciczna? Czy jest skuteczna?

Spirala antykoncepcyjna, określana też mianem wkładki domacicznej, to jedna z metod antykoncepcji dostępnych dla kobiet. Ma wiele zwolenniczek, ponieważ zabezpiecza przed ciążą przez długi czas i jest w tym bardzo skuteczna. Jak działa i ile kosztuje spirala antykoncepcyjna? Dowiedz się tego z naszego wpisu!Spirala antykoncepcyjna dostępna jest tylko na receptę (recepta online).

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!