Novynette Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Novynette - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Novynette  jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w produkcie są: etynyloestradiol oraz dezogestrel.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Novynette
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Novynette - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 21.02.2024
Nazwa preparatu Novynette
Substancje czynne Ethinylestradiolum Desogestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 0,02 mg + 0,15 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Novynette

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz dezogestrel

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jedna tabletka raz dziennie przez 21 dni, później 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko, wiek >35r.ż., nikotynizm, nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby, zapalenie trzustki przebiegające z hipertriglicerydemią

Główne działania niepożądane: Nastrój depresyjny, wahania nastroju, ból głowy , nudności, bóle brzucha, ból i tkliwość piersi, zwiększenie masy ciała.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Novynette - Cena, refundacja

Preparat Novynette nie należy do leków refundowanych. Koszt produktu jest uzależniony od rodzaju opakowania.

  • Novynette (0,02 mg + 0,15 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 13 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Jak uzyska─ç recept─Ö online w erecept.pl?

1. Wybór konsultacji i wypełnienie formularza

Na samym początku pacjent wybiera rodzaj konsultacji (do wyboru są m.in. konsultacje online, konsultacje telefoniczne z konkretnym lekarzem czy wizyta online u specjalisty). Następnie pacjent wypełnia formularz medyczny. W przypadku konsultacji online należy podać nazwę leku, schemat dawkowania, ilość opakowania oraz powód zażywania leku. Dzięki tym danom lekarz jest w stanie wystawić receptę.

2. Opłata usługi

Kolejny krok to opłata konsultacji za pomocą serwisu PayU.

3. Konsultacja medyczna z receptą online

Z każdym pacjentem przeprowadza się indywidualny wywiad medyczny, aby zdiagnozować dolegliwości i zlecić odpowiednie leczenie (recepta online). W przypadku pacjentów kontynuujących leczenie - warunkiem udzielenia konsultacji i wystawienia e-recepty jest dysponowanie przez podmiot leczniczy dokumentacją medyczną.

Po zakończonej konsultacji, w SMS-ie zostanie przesłany kod recepty, a na mailu pojawią się zalecenia od lekarza.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Novynette

Czym jest Novynette?

Novynette to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny należący do hormonalnych metod ochrony przed ciążą. Preparat przeznaczony jest dla kobiet pełnoletnich, które już miesiączkują, ale nie przeszły jeszcze menopauzy. Substancjami aktywnymi są tu: etynyloestradiol oraz dezogestrel.

Należy pamiętać, że Novynette nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jedyną metodą antykoncepcji, która jednocześnie zmniejsza ryzyko transmisji drobnoustrojów jest prezerwatywa męska.

Warto zaznaczyć, że żadna z dostępnych metod antykoncepcji nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Ryzyko zajścia w ciążę zwiększa się wraz z każdym odstępstwem od schematu leczenia zalecanego przez producenta.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Skuteczność antykoncepcyjną produktu Novynette zapewnia obecność dwóch hormonalnych substancji aktywnych - etynyloestradiolu, który należy do grupy estrogenów oraz dezogestrelu będącego gestagenem. Hamują one przysadkowe wydzielanie hormonów gonadotropowych (FSH i LH) i tym samym uniemożliwiają wystąpienie owulacji.

Lek stymuluje także zmiany w budowie endometrium, dzięki czemu macica staje się nieprzystosowana do ewentualnej implantacji już zapłodnionego zarodka. Zmienia również konsystencję śluzu szyjkowego, przez co staje się on zbyt gęsty dla plemników i spowalnia perystaltykę jajowodów.

Jaki jest skład Novynette?

Novynette jest produktem jednofazowym, co znaczy, że w każdej tabletce znajduje się identyczna ilość substancji czynnych: 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 0,15 mg dezogestrelu. Wśród substancji pomocniczych zastosowanych w preparacie wyróżniamy m.in.: tokoferol, magnezu stearynian, krzemu dwutlenek koloidalny, kwas stearynowy, powidon, skrobię ziemniaczaną, laktozę jednowodną, żółcień chinolinową.

Cena leku Novynette może się różnić w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi około 13 zł za opakowanie zawierające 21 bladożółtych, dwuwypukłych tabletek powlekanych, które zapewniają ochronę antykoncepcyjną w ciągu całego, 28-dniowego cyklu menstruacyjnego.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak przyjmować lek Novynette?

Novynette należy stosować doustnie. Tabletkę połyka się w całości, razem z posiłkiem lub niezależnie od niego, popijając dużą ilością wody.

Tabletki przyjmuje się każdego dnia, raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia przez kolejne, pierwsze 21 dni cyklu miesięcznego. Później przewidziana jest siedmiodniowa przerwa od antykoncepcji, po której należy rozpocząć kolejne opakowanie.

Podczas pierwszych 2-3 dni przerwy powinno pojawić się krwawienie z odstawienia - podobne do typowego krwawienia miesięcznego, jednak zazwyczaj bardziej skąpe i mniej bolesne. Może być ono wciąż aktywne w dniu rozpoczęcia nowego opakowania Novynette, nie wpływa to na sposób postępowania.

Skuteczność antykoncepcyjną zapewnia nieprzerwana, co najmniej siedmiodniowa terapia za pomocą Novynette. Ochrona zapewniona jest również podczas przerwy między dwoma opakowaniami, nie należy jej jednak wydłużać.

Terapię złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych można kontynuować tak długo jak jest to przez pacjentkę pożądane i bezpieczne. Wymagana jest jednak coroczna konsultacja ginekologiczna, podczas której lekarz ponownie oceni stan zdrowia kobiety oraz indywidualne czynniki ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Jak rozpocząć stosowanie leku?

Decyzja o rozpoczęciu stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych powinna zostać podjęta po konsultacji z ginekologiem i przeprowadzeniu przez niego badania fizykalnego, przezpochwowego USG, badania piersi i ewentualnych badań laboratoryjnych. Lekarz ocenia również indywidualne ryzyko zakrzepowo-zatorowe.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, terapię za pomocą Novynette należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Zacząć można także między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, lecz w takim przypadku podczas pierwszych 7 dni konieczna jest dodatkowa antykoncepcja mechaniczna.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych - tabletki, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, terapię można rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej dotychczasowego leku lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletki, implantu lub systemu domacicznego (IUS), terapię Novynette można rozpocząć w dniu usunięcia systemu, w dniu, w którym powinien być podany kolejny zastrzyk, lub w dowolnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki dotychczasowego leku. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni stosować dodatkową antykoncepcję barierową.

Jak stosować lek po poronieniu?

Novynette można zacząć stosować natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży. W takim przypadku nie ma konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Lek można zacząć przyjmować w okresie od 21. do 28. dnia po poronieniu w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie. Jeśli pacjentka chce rozpocząć terapię po tym okresie, przez pierwsze 7 dni konieczne będzie dodatkowe używanie prezerwatyw.

Opóźnianie miesiączki

W wyjątkowych sytuacjach istnieje możliwość bezpiecznej modyfikacji schematu terapii, nie jest to jednak zalecane postępowanie.

By uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu tabletek z jednego opakowania należy od razu rozpocząć kolejne, z pominięciem siedmiodniowej przerwy. Dalej należy kontynuować zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

By przesunąć termin krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, po zakończeniu opakowania należy skrócić zaplanowaną przerwę o dowolną ilość dni, nie należy jej jednak wydłużać. Dalej kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

Pomini─Öcie dawki preparatu Novynette

Co zrobić w razie pominięcia dawki preparatu Novynette?

Jeśli pacjentka zapomniała o tabletce, jednak opóźnienie to jest krótsze 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę. Takie spóźnienie nie zmniejsza skuteczności antykoncepcyjnej Novynette.

Jeśli jednak pacjentka przypomniała sobie o tabletce po upływie 24 godzin, ochrona antykoncepcyjna mogła ulec zmniejszeniu. Postępowanie będzie zależne od tygodnia cyklu miesiączkowego. Jeśli sytuacja ma miejsce w 1. tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę (nawet jeśli oznacza to połknięcie na raz dwóch tabletek - zaległej i aktualnej), a przez kolejne 7 dni stosować dodatkowo antykoncepcję barierową.

Jeżeli do pomyłki doszło w 2. tygodniu cyklu menstruacyjnego, to pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Potem kobieta powinna powrócić do normalnego przyjmowania tabletek o zwykłej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni przed zapomnieniem zachowała zalecane dawkowanie, nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji. Natomiast jeżeli nie przyjęto więcej niż 1 pigułki, to powinno się stosować dodatkową metodę, np. prezerwatywę.

Pominięcie dawki podczas 3. tygodnia cyklu powoduje, że skuteczność preparatu ulega znaczącemu zmniejszeniu z uwagi na zbliżającą się przerwę w stosowaniu. Aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia, pacjentka może przyjąć pominięta tabletkę jak najszybciej i kontynuować terapię o normalnej porze. Po zakończeniu opakowania powinna pominąć przerwę na krwawienie i od razu rozpocząć nowy blister. Druga opcją jest natychmiastowe przerwanie stosowania preparatu na 7 dni, podczas których powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Po przerwie terapię należy kontynuować według dotychczasowego schematu. Jeśli tabletki nie były przyjmowane przez pacjentkę prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pomyłkę, kobieta powinna zastosować się do zaleceń z pierwszej z wymienionych opcji oraz stosować mechaniczne metody antykoncepcji przez kolejny tydzień.

Jeśli w czasie przerwy od antykoncepcji nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy wykluczyć ewentualną ciążę.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku biegunki lub wymiotów, wchłanianie leku Novynette może być zmniejszone, co wiąże się z koniecznością korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.

Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy zastosować nową tak szybko jak jest to możliwe.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Novynette

Najczęstsze działania niepożądane

Wśród najczęstszych działań niepożądanych terapii za pomocą leku Novynette wyróżniamy: obniżenie i wahania nastroju, objawy depresji , bóle głowy, nudności, ból brzucha, bóle piersi, zatrzymanie płynów w organizmie i tym samym zwiększenie masy ciała.

Podczas terapii antykoncepcyjnej, szczególnie na jej początku, możliwe jest wystąpienie zmian w cyklu miesięcznym: może on ulec wydłużeniu lub skróceniu, a krwawienie może być bardziej obfite, skąpe lub nie pojawiać się wcale.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Wśród rzadszych działań niepożądanych Novynette obserwujemy: zmniejszenie popędu seksualnego, migreny, wymioty, biegunka, zmiany skórne (wysypka, pokrzywka, rumień guzowaty i wielopostaciowy), powiększenie i wydzielina z piersi, wydzielina z pochwy, kandydoza pochwy.
Złożone, hormonalne preparaty antykoncepcyjne mogą wywoływać lub zaostrzać stany takie jak: obrzęk naczynioruchowy, zapalenia trzustki, wzrost ciśnienia, zaburzenie metabolizmu węglowodanów, cholestaza, kamica żółciowa, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), zespół hemolityczno-mocznicowy, pląsawica Sydenhama, utrata słuchu spowodowana otosklerozą, nieswoiste zapalenie jelit.
Stosowanie dwuskładnikowej antykoncepcji może wpłynąć na wyniki niektórych badań laboratoryjnych: parametrów funkcji tarczycy, nadnerczy, wątroby, nerek, parametrów metabolizmu węglowodanów, profilu lipidowego, krzepnięcia i fybrynolizy, proteinogram. Wyniki te pozostają jednak zazwyczaj w granicach normy.

Novynette a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia rak szyjki macicy u kobiet stosujących złożone preparaty antykoncepcyjne przez ponad 5 lat. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia wpływają na to inne czynniki np. leki czy charakter życia seksualnego. Stosunki seksualne bez prezerwatywy zwiększają ryzyko zakażenia drobnoustrojami przenoszonymi drogą płciową, w tym HPV - głównego czynnika etiologicznego raka szyjki macicy.

U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zakończenia tej formy terapii.

Zaobserwowano również zwiększoną częstotliwość rozwoju nowotworów wątroby - łagodnych, bardzo rzadko złośliwych.

Novynette a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Terapia złożonymi, hormonalnymi preparatami antykoncepcyjnymi tj. Novynette wiąże się ze zwiększeniem ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej pod postacią zatorowości płucnej oraz zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych. Szacuje się, że wśród 100 tysięcy kobiet stosujących produkt zawierający dezogestrel, w ciągu roku 9-12 rozwinie żylny epizod zakrzepowo-zatorowy. Należy jednak zaznaczyć, że ryzyko to jest i tak mniejsze niż to związane z zajściem w ciążę.

Do czynników, które jeszcze bardziej wzmagają ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej należą: wiek >35 lat, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, operacje w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi (np. niedobór antytrombiny III, oporność na białko C lub S, mutacja V Leiden), stany, które przebiegają z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.

Badania wykazały również związek stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, a zwiększeniem częstotliwości tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych w postaci np. udaru mózgu, przemijającego ataku niedokrwiennego (TIA) czy zawału serca.

Do czynników ryzyka tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej należą: wiek >35 lat, nikotynizm, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, hiperhomocysteinemia, wady zastawkowe serca, zaburzenia rytmu serca - migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy.

Objawami żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej mogą być: nagły napad niewyjaśnionych duszności lub przyspieszenia oddechu, nagły napad kaszlu bez oczywistej przyczyny, który może być połączony z pluciem krwią, ostry ból w klatce piersiowej, który może nasilać się przy głębokim oddychaniu, ciężkie zamroczenie lub zawroty głowy, przyspieszone lub nieregularne bicie serca, silny ból w żołądku. Jeśli pacjentka doświadczyła któregoś z wyżej wymienionych objawów powinna zgłosić się do lekarza.

Przedawkowanie leku Novynette

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Novynette. Podejrzewa się, że mogą wtedy wystąpić objawy tj.: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje hormonalne zawarte w leku Novynette, leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Novynette?

Tabletki antykoncepcyjne Novynette przeciwwskazane są w przypadku schorzeń takich jak: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciąża i okres karmienia piersią, zatorowość płucna i/lub zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, udar niedokrwienny mózgu, TIA i/lub zawał serca, czynniki ryzyka tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, niezdiagnozowane krwawienia z pochwy, nowotwory piersi, trzonu macicy lub wątroby, ciężka choroba wątroby, przewlekłe zapalne choroby jelit, przewlekłe zaburzenia czynności wątroby, zapalenia trzustki z hipertriglicerydemią.

Novynette zawiera laktozę, przez co nie jest polecany przy dziedzicznej nietolerancji galaktozy, braku laktazy lub zespole złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania Novynette może dojść do interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.

Leczenie za pomocą Novynette można rozpocząć po około 2 tygodniach od zakończenia terapii wyrobami medycznymi zawierającymi wyżej wymienione substancje.

Novynette a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol wpływał negatywnie na skuteczność antykoncepcyjną Novynette. Stan upojenia alkoholowego zwiększa jednak ryzyko wystąpienia wymiotów, co może zmniejszyć wchłanianie produktu oraz ryzyko popełnienia błędu w terapii.

Novynette a ciąża

Produkt Novynette nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciąże w trakcie terapii, produkt należy jak najszybciej odstawić.

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę lub stosujące je nieumyślnie na wczesnym etapie ciąży.

Novynette a karmienie piersią

Novynette może wpływać negatywnie na laktację i powodować zmniejszenie ilości oraz zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do momentu zakończenia karmienia.

Novynette a prowadzenie pojazdów

U kobiet stosujących złożone hormonalne preparaty antykoncepcyjne np. Novynette nie obserwowano żadnych działań niepożądanych, które wpływałyby negatywnie na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Novynette - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Leki, które zawierają te same substancje czynne co Novynette, to:
- Ovulastan.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Novynette, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8845/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝