Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Czy podczas okresu można zajść w ciążę?

Wśród niektórych ludzi istnieje przekonanie, że uprawiając seks w trakcie menstruacji, nie można zajść w ciążę i część par stosuje takie podejście jako jedyną formę antykoncepcji


Okazuje się jednak, że zajście w ciążę jest możliwe również w trakcie okresu i jest kilka czynników, które do tego predysponują, m.in.: nieregularne cykle, krótkie cykle oraz przedłużające się krwawienia miesiączkowe. 


Czy podczas okresu można zajść w ciążę?
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.05.2024

Dlaczego pary decydują się na seks w trakcie miesiączki?


Za uprawianiem seksu podczas krwawienia miesiączkowego przemawiać może kilka argumentów (nie tylko chęć uniknięcia niechcianej ciąży).

Do najważniejszych z nich należą:

  • zwiększone nawilżenie - krew menstruacyjna może działać jako lubrykant i zwiększać komfort seksu;

  • łagodzenie bólu - kobiety cierpiące na bolesne miesiączki mogą stosować seks jako antidotum na bóle miesiączkowe. Podczas stosunku organizm kobiety wydziela endorfiny, dopaminę i oksytocynę, które działają przeciwbólowo i łagodzą dolegliwości związane z miesiączką;

  • stres - miesiączce często towarzyszy stres i obniżony nastrój. Seks może wykazywać działanie rozluźniające i redukować stres;

  • skrócenie czasu miesiączki - skurcze występujące podczas orgazmu pomagają pozbyć się krwi z macicy, co u części kobiet przekłada się na skrócenie czasu trwania okresu;

  • większa przyjemność - zdarza się, że w trakcie menstruacji wzrasta popęd seksualny oraz intensywność doznań podczas stosunku, co spowodowane jest zwiększonym przekrwieniem narządów płciowych.

@erecept.pl Co sądzicie o stosunku podczas okresu? #miesiączka #okres #menstruacja #ciąża #antykoncepcja #erecept #erecepta #stosunek #edukacjaseksualna ♬ Flowers - Miley Cyrus

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Wady seksu podczas okresu

Należy mieć świadomość, że seks podczas okresu może mieć też swoje wady. Oprócz oczywistej kwestii jaką jest estetyka nieprzypadająca do gustu wielu parom oraz duże ryzyko zabrudzenia pościeli, uprawianie seksu podczas okresu niesie ze sobą również pewne ryzyko zdrowotne.

Szyjka macicy jest trakcie menstruacji bardziej podatna na infekcje bakteryjne, które mogą być na nią przeniesione przez narządy intymne partnera. Ponadto w trakcie okresu rośnie ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą krwiopochodną takimi jak: HIV, WZW typu B oraz WZW typu C. Warto chronić się przed taką ewentualnością poprzez korzystanie z prezerwatyw.

Co więcej, istnieje także teoria sugerująca, że orgazm w trakcie miesiączki może powodować cofanie się krwi, powodując przemieszczanie komórek endometrium, co według niektórych źródeł może zwiększać ryzyko zachorowania na endometriozę.

Kiedy występuje owulacja?

Owulacja, czyli czas w trakcie cyklu miesiączkowego, podczas którego może dojść do zapłodnienia, występuje około 14 dni przed pierwszym dniem miesiączki.


Przy takim założeniu zajście w ciążę podczas miesiączki wydaje się być niemożliwe. Istnieje jednak kilka czynników, które mogą zmniejszać wiarygodność szacowania daty owulacji i sprawiać, że stosunek w trakcie okresu może skończyć się zapłodnieniem.

Jakie czynniki wpływają na zmianę daty owulacji i zwiększają ryzyko zajścia w ciążę podczas okresu?

Nieregularne cykle

Zasada głosząca, że owulacja następuje 14 dni przed krwawieniem miesiączkowym, dotyczy tylko kobiet z bardzo regularnym, 28-dniowym cyklem, ale nawet w takich przypadkach nie zawsze się sprawdza.


W przypadku kobiet o nieregularnych cyklach przewidzenie daty owulacji jest bardzo trudne i wzrasta u nich ryzyko niechcianej ciąży w przypadku seksu w trakcie okresu bez stosowania antykoncepcji. Czynniki predysponujące do nieregularnych cykli to: stres, nieregularny tryb życia, przemęczenie, zaburzenia hormonalne, infekcje, gorączka, choroby ogólnoustrojowe, antybiotyki, nadużywanie alkoholu, zaburzenia psychiczne, podróże oraz rygorystyczne odchudzanie się, zespół policystycznych jajników, karmienie piersią, intensywny wysiłek fizyczny, mięśniaki, endometrioza oraz zapalenie narządów miednicy mniejszej.


Krótsze cykle

W przypadku, gdy kobieta doświadcza krótkich cykli, do owulacji dochodzi nawet o kilka dni wcześniej niż w trakcie 28-dniowego cyklu. W niektórych przypadkach owulacja może nastąpić już w 6. dniu cyklu, czyli jeszcze w trakcie krwawienia lub tuż po nim.


Długie miesiączki

Jeśli miesiączka trwa dłużej niż 6 dni, to jednocześnie skraca się faza folikularna cyklu menstruacyjnego i tym samym - zmniejsza się odstęp czasowy pomiędzy ostatnim dniem krwawienia a owulacją. Zwiększa to ryzyko zajścia w ciążę przez stosunek w trakcie miesiączki.

Jak długo żyją plemniki?

Kolejnym czynnikiem mogącym wpływać na ryzyko zajścia w ciążę podczas okresu jest zmienna długość życia plemników.


Plemniki w pochwie ze względu na panujące tam kwaśne pH żyją maksymalnie kilka godzin. Jeżeli natomiast uda im się dotrzeć do szyjki macicy, gdzie pH ma sprzyjający im zasadowy charakter, są w stanie przeżyć tam do 7 dni i doprowadzić do zapłodnienia nawet aż po tygodniu od stosunku.


Z tego powodu niechciana ciąża w wyniku uprawiania seksu podczas miesiączki może nastąpić nawet w przypadku regularnych, 28-dniowych cykli. Dzieje się to na przykład, jeśli miesiączka trwa 6 dni, współżycie odbywa się ostatniego dnia krwawienia, a owulacja następuje w 13. dniu cyklu. Jeśli plemniki przeżyją zakładane 7 dni, będą wciąż w stanie doprowadzić do zapłodnienia, mimo że stosunek odbył się aż tydzień wcześniej.


Zobacz także: Test ciążowy - kiedy zrobić? Jak wygląda?

Czy podczas cyklu istnieją dni, podczas których na 100% nie można zajść w ciążę?

Mimo istniejącego założenia, że owulacja następuje 14 dni przed okresem, nie da się jej nigdy w 100% przewidzieć i może wystąpić tak naprawdę w dowolnym czasie. Nawet kobiety miesiączkujące bardzo regularnie mogą doświadczać wahań cyklu i mieć owulację w niespodziewanym terminie.

Oznacza to, że choć ryzyko w czasie miesiączki jest niskie, nie istnieje czas w trakcie cyklu, który pozwala na niezabezpieczony stosunek bez żadnego ryzyka zajścia w ciążę.

Jeżeli po odbytym niezabezpieczonym stosunku w trakcie okresu boisz się, że mimo zmniejszonego ryzyka zapłodnienia i tak zajdziesz w ciąże, możesz rozważyć skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej.

Bibliografia

  • Healthline, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.healthline.com/health/pregnancy/sex-on-period
  • Medical News Today, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://www.medicalnewstoday.com/articles/324829
  • Kids Health, [online], [05.2024], dostępna pod adresem: https://kidshealth.org/en/teens/sex-during-period.html
  • Inni czytali również