Metocard ZK Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Metocard ZK E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Metocard ZK zawiera metoprolol, który ma działanie beta-adrenolityczne. Jest stosowany w terapii nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, zaburzeniach rytmu serca, profilaktyce zgonu z przyczyn sercowych i ponownego zawału serca po przebytej ostrej fazie zawału mięśnia sercowego, kołataniu serca spowodowanego czynnościowymi zaburzeniami pracy serca, profilaktyce migreny, stabilnej objawowej niewydolności serca.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Metocard ZK
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Metocard ZK E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 13.02.2024
Nazwa preparatu Metocard ZK
Substancje czynne Metoprololi succinas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu
Dawki
 • 23,75 mg (Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu)
 • 47,5 mg (Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu)
 • 95 mg (Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu)

Podstawowe informacje o leku Metocard ZK

Substancja czynna: metoprolol

Wskazania: nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa, zaburzenia rytmu serca, profilaktyka zgonu z przyczyn sercowych i ponownego zawału serca po przebytej ostrej fazie zawału mięśnia sercowego, kołatanie serca spowodowane czynnościowymi zaburzeniami pracy serca, profilaktyka migreny, stabilna objawowa niewydolność serca

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 47,5 mg - 190 mg raz na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składniki leku, zaburzenia przewodzenia, nieleczona niewydolność serca, wstrząs kardiogenny, ciężkie zaburzenia krążenia tętniczego, niedociśnienie, kwasica metaboliczna, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc, nieleczony guz chromochłonny, stosowanie inhibitorów MAO

Główne działania niepożądane: obniżenie ciśnienia tętniczego, zmęczenie

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Metocard ZK?

Lek Metocard ZK w pełnej cenie kosztuje:

 • Metocard ZK 23,75 mg, 28 tabletek o przedłużonym uwalnianiu - około 14 zł,

 • Metocard ZK 47,5 mg, 28 tabletek o przedłużonym uwalnianiu - około 15 zł,

 • Metocard ZK 95 mg, 28 tabletek o przedłużonym uwalnianiu - około 24 zł.

Lek Metocard ZK jest dostępny tylko na receptę, także online .

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Jak działa lek Metocard ZK?

Lek Metocard ZK zawiera substancję czynną metoprolol, która jest lekiem o działaniu selektywnym na receptory beta1-adrenergiczne w sercu. Działanie to polega na blokowaniu tych receptorów w sercu przy użyciu znacznie mniejszych dawek niż te, które byłyby potrzebne do zablokowania receptorów beta2-adrenergicznych.

Metoprolol charakteryzuje się minimalnym działaniem stabilizującym błony komórkowe i nie posiada zdolności do wywoływania efektów agonistycznych.

Metoprolol redukuje lub blokuje stymulujący wpływ katecholamin na pracę serca. Katecholaminy to substancje uwalniane w odpowiedzi na stres fizyczny lub psychiczny. Lek ten skutkuje zmniejszeniem przyspieszonej akcji serca, pojemności minutowej, obniża też kurczliwość serca i ciśnienie tętnicze.

Skład leku Metocard ZK

Lek Metocard ZK występuje w trzech dostępnych dawkach: 23,75 mg, 47,5 mg i 95 mg.

 • Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu leku Metocard ZK 23,75 mg zawiera 23,75 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada 25 mg metoprololu winianu.

 • Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu leku Metocard ZK 47,5 mg zawiera 47,5 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada 50 mg metoprololu winianu.

 • Każda tabletka o przedłużonym uwalnianiu leku Metocard ZK 95 mg zawiera 95 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada 100 mg metoprololu winianu.

W rdzeniu tabletki znajdują się substancje: celuloza mikrokrystaliczna, metyloceluloza, skrobia kukurydziana, glicerol, etyloceluloza i magnezu stearynian.

W otoczce tabletki znajdują się: celuloza mikrokrystaliczna, hypromeloza, kwas stearynowy, tytanu dwutlenek (E171).

Skutki uboczne leku Metocard ZK

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Metocard ZK należą:

 • znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego i niedociśnienie ortostatyczne,

 • zmęczenie,

 • zawroty głowy, bóle głowy

 • bradykardia, zaburzenia równowagi, kołatanie serca,

 • zimne dłonie i stopy

 • duszność wysiłkowa

 • nudności, bóle brzucha, biegunka, zaparcia.

Do rzadszych działań niepożądanych leku Metocard ZK można zaliczyć:

 • zwiększenie masy ciała,

 • depresja, osłabienie koncentracji, senność lub bezsenność, koszmary senne, nerwowość, napięcie, zapominanie lub osłabienie pamięci, splątanie, omamy, zmiany osobowości,

 • parestezje (np. uczucie mrowienia)

 • przejściowe zaostrzenie objawów niewydolności serca, blok przedsionkowo-komorowy pierwszego stopnia, ból w klatce piersiowej (w okolicy przedsercowej), czynnościowe objawy zaburzeń rytmu serca, zaburzenia przewodzenia w sercu,

 • skurcz oskrzeli, nieżyt nosa,

 • wymioty, suchość w ustach, zaburzenia smaku,

 • wysypka, zwiększona potliwość, wypadanie włosów, nadwrażliwość na światło, łuszczyca i zmiany łuszczycopodobne,

 • kurcze mięśni, ból stawów, osłabienie mięśni

 • obrzęk,

 • zaostrzenie utajonej cukrzycy,

 • zaburzenia widzenia, suchość lub podrażnienie oczu, zapalenie spojówek,

 • nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby, zapalenie wątroby,

 • impotencja, zaburzenia seksualne, plastyczne stwardnienie prącia

 • małopłytkowość, leukopenia

 • szumy uszne, zaburzenia słuchu,

 • martwica u pacjentów z ciężkimi chorobami naczyń obwodowych występującymi przed leczeniem, pogorszenie chromania przestankowe- go lub zespołu Raynauda.

Jeżeli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane niepokojące pacjenta, a w szczególności reakcje nadwrażliwości (wysypka, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, świąd) czy objawy ciężkiej reakcji alergicznej (trudności w oddychaniu lub przełykaniu) należy skontaktować się z lekarzem.

Ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku Metocard ZK

Konieczna jest ostrożność w przypadku stosowania leków beta-adrenolitycznych przez pacjentów cierpiących na astmę oskrzelową. Jeśli pacjent z astmą stosuje leki beta2-adrenomimetyczne w postaci tabletek lub inhalacji, należy monitorować dawkę tych leków i dostosować ją, jeśli to konieczne, po rozpoczęciu terapii metoprololem w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Warto zaznaczyć, że metoprolol w tej formie działa słabiej na receptory beta2-adrenergiczne w porównaniu do tradycyjnych leków beta1-adrenolitycznych.

Metoprolol może wpływać na kontrolę poziomu glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą i utrudniać rozpoznawanie objawów hipoglikemii. Ryzyko zakłóceń w metabolizmie węglowodanów lub maskowania symptomów hipoglikemii jest mniejsze, gdy stosuje się metoprolol w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu w porównaniu do tradycyjnych tabletek selektywnych leków beta1-adrenolitycznych, a znacznie mniejsze niż przy stosowaniu leków beta-adrenolitycznych nieselektywnych.

Podczas stosowania metoprololu, może występować nasilenie zaburzeń przewodnictwa między przedsionkami a komorami serca, co potencjalnie może prowadzić do wystąpienia bloku przedsionkowo-komorowego.

Metoprolol może wzmagać objawy chorób naczyń obwodowych z uwagi na jego efekt hipotensyjny.

W sytuacji, gdy metoprolol jest przepisywany pacjentom z guzem chromochłonnym, zaleca się wcześniejsze stosowanie leku o działaniu alfa-adrenolitycznym, a następnie kontynuowanie go równocześnie z metoprololem.

Stosowanie metoprololu może ukryć symptomy nadczynności tarczycy.

Przed operacją konieczne jest powiadomienie anestezjologa o stosowaniu leków beta-adrenolitycznych przez pacjenta. Nie zaleca się jednak ich nagłego odstawiania przed zabiegiem.

Nie zaleca się gwałtownego zaprzestawania stosowania leków beta-adrenolitycznych. W przypadku potrzeby przerwania leczenia należy to robić stopniowo przez co najmniej dwie kolejne przekształcone dawki leku, zmniejszając dawkę o połowę, aż osiągniemy dawkę odpowiadającą połowie najmniejszej dawki leku, czyli 11,875 mg metoprololu bursztynianu (co równa się 12,5 mg metoprololu winianu). Tę końcową dawkę należy stosować przez co najmniej cztery dni przed całkowitym zakończeniem terapii. W przypadku wystąpienia niepożądanych efektów proces odstawiania leku powinien być jeszcze bardziej powolny. Nagłe przerwanie stosowania produktów beta-adrenolitycznych może prowadzić do nasilenia niewydolności serca, zwiększyć ryzyko zawału serca i nagłego zgonu.

Tak jak to ma miejsce w przypadku innych leków beta-adrenolitycznych, metoprolol może zwiększać wrażliwość na alergeny i nasilać reakcje anafilaktyczne. U osób stosujących produkty beta-adrenolityczne, działanie adrenaliny nie zawsze przynosi oczekiwane korzyści terapeutyczne.

Produkty beta-adrenolityczne mogą nasilać symptomy łuszczycy lub przyczyniać się do jej pojawienia się.

Produkty selektywne beta1-adrenolityczne powinny być używane z ostrożnością u pacjentów cierpiących na dławicę Prinzmetala.

Dla kogo jest lek Metocard ZK?

Lek Metocard ZK jest przeznaczony do stosowania przez dorosłych i dzieci od 6 roku życia.

Dorośli mogą przyjmować Metocard ZK w leczeniu niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, dławicy piersiowej, w zaburzeniach rytmu serca, zwłaszcza w częstoskurczu nadkomorowym, w epizodach kołatania serca spowodowanego czynnościowymi zaburzeniami pracy serca, w stabilnej objawowej niewydolności serca. Metocard ZK jest również wykorzystywany w profilaktyce migreny i w profilaktyce zgonu z przyczyn sercowych i ponownego zawału serca po przebytej ostrej fazie zawału mięśnia sercowego.

Wskazaniem do stosowania leku Metocard ZK u dzieci i młodzieży od 6 roku życia jest nadciśnienie tętnicze.

Metocard ZK nie powinien być przyjmowanych przez pacjentów cierpiących na blok przedsionkowo-komorowy drugiego bądź trzeciego stopnia, nieleczoną niewydolność serca, objawową i klinicznie istotną bradykardię zatokową, zespół chorego węzła zatokowego, ciężkie zaburzenia obwodowego krążenia tętniczego, niedociśnienie, ciężką astmę oskrzelową lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i nieleczony guz chromochłonny.

Nie wolno go również przyjmować w stanie wstrząsu kardiogennego i kwasicy metabolicznej oraz w trakcie terapii inhibitorami monoaminooksydazy i beta-mimetykami.

Dawkowanie leku Metocard ZK

Metocard ZK w tabletkach powinno się przyjmować raz dziennie, rano. Tabletki należy połykać całe lub można je podzielić, ale nie należy ich gryźć ani miażdżyć. Przyjmowanie tabletek Metocard ZK powinno być poprzedzone spożyciem co najmniej pół szklanki wody.

Dawkowanie Metocard ZK zależy od wskazań:

 • nadciśnienie tętnicze

U pacjentów z łagodnym lub umiarkowanym nadciśnieniem zaleca się stosowanie dawki 47,5 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada 50 mg metoprololu winianu, raz dziennie. W przypadku konieczności dawkę można zwiększyć do zakresu od 95 mg do 190 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada odpowiednio 100 mg do 200 mg metoprololu winianu na dobę. W razie potrzeby można również rozważyć dodanie innego leku hipotensyjnego do planu leczenia.

 • dławica piersiowa

95-190 mg metoprololu bursztynianu (co odpowiada 100-200 mg metoprololu winianu) raz dziennie. W razie potrzeby do schematu leczenia można dołączyć inne leki stosowane w leczeniu choroby wieńcowej.

 • zaburzenia rytmu serca

95-190 mg metoprololu bursztynianu (co odpowiada 100-200 mg metoprololu winianu) jeden raz na dobę.

 • leczenie profilaktyczne po zawale mięśnia sercowego

190 mg metoprololu bursztynianu (co odpowiada 200 mg metoprololu winianu) jeden raz na dobę.

 • kołatanie serca spowodowane czynnościowymi zaburzeniami serca

95 mg metoprololu bursztynianu (co odpowiada 100 mg metoprololu winianu) raz dziennie. W razie potrzeby dawkowanie można zwiększyć do 190 mg metoprololu bursztynianu (co odpowiada 200 mg metoprololu winianu).

 • profilaktyka migreny

95-190 mg metoprololu bursztynianu (co odpowiada 100-200 mg metoprololu winianu) jeden raz na dobę.

 • stabilna objawowa niewydolność serca

U pacjentów, którzy już otrzymują terapie dla stabilnej niewydolności serca przy użyciu innych leków, dawka metoprololu bursztynianu jest ustalana indywidualnie. Zalecana dawka początkowa dla pacjentów z niewydolnością serca w klasie III-IV według NYHA wynosi 11,88 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada 12,5 mg metoprololu winianu, raz dziennie w pierwszym tygodniu leczenia. W drugim tygodniu dawkę można zwiększyć do 23,75 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada 25 mg metoprololu winianu.

Zalecana dawka początkowa dla pacjentów w klasie II niewydolności serca według NYHA wynosi 23,75 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada 25 mg metoprololu winianu, raz dziennie, przez pierwsze dwa tygodnie leczenia. Po tym okresie zaleca się podwojenie dawki. Dawka jest zwiększana co dwa tygodnie, aż osiągnie się 190 mg metoprololu bursztynianu, co odpowiada 200 mg metoprololu winianu, raz dziennie, lub do poziomu maksymalnej dawki, która jest tolerowana przez pacjenta, w trakcie długotrwałej terapii.

 • nadciśnienie tętnicze u dzieci i młodzieży

Dla pacjentów w wieku 6 lat i starszych z nadciśnieniem tętniczym, zalecana dawka początkowa wynosi 0,48 mg/kg masy ciała metoprololu bursztynianu, co odpowiada 0,5 mg/kg masy ciała metoprololu winianu, podawana raz dziennie. Ostateczna dawka, wyrażona w miligramach, powinna być jak najbardziej zbliżona do dawki oszacowanej w mg/kg masy ciała.

Jeśli nie wystąpi poprawa kliniczna po podaniu dawki 0,5 mg/kg masy ciała metoprololu bursztynianu, można rozważyć zwiększenie dawki do 0,95 mg/kg masy ciała metoprololu bursztynianu, co odpowiada 1,0 mg/kg masy ciała metoprololu winianu. Jednakże nie należy przekraczać dawki 47,5 mg/kg masy ciała metoprololu bursztynianu, co odpowiada 50 mg metoprololu winianu.

W przypadku braku odpowiedzi klinicznej na dawkę 1,0 mg/kg mc. dawkę można zwiększyć do maksymalnej dawki dobowej wynoszącej 1,90 mg/kg mc. metoprololu bursztynianu (co odpowiada 2,0 mg/kg mc. metoprololu winianu).

Metocard ZK a ci─ů┼╝a

Ponieważ nie istnieją wystarczająco kontrolowane badania dotyczące stosowania metoprololu u kobiet w ciąży, należy rozważyć podawanie tego produktu tylko wtedy, gdy potencjalne korzyści dla matki są większe niż potencjalne ryzyko dla rozwijającego się zarodka lub płodu.

Metocard ZK a prowadzenie pojazd├│w

Metocard ZK może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w niewielkim lub umiarkowanym stopniu.

Podczas leczenia metoprolem, pacjenci mogą odczuwać zawroty głowy i zmęczenie, dlatego ważne jest, aby dokładnie ocenić, jak organizm reaguje na lek przed rozpoczęciem prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Warto zaznaczyć, że te objawy mogą być bardziej nasilone w przypadku spożywania alkoholu lub po zmianie produktu.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Metocard ZK, [dost─Öp online stycze┼ä 2024], dost─Öpna w internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/20854/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝