Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Recepta online z refundacją - jak ją uzyskać?

Elektroniczna recepta w naszym kraju została wprowadzona w 2019 roku i zyskała popularność w okresie pandemii COVID-19, wypierając recepty papierowe. System ten umożliwia m.in. przedłużanie recepty na leki stałe bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w gabinecie lekarskim. 

Recepta online na refundowane leki może zostać wystawiona wyłącznie, jeśli lekarz, pielęgniarka lub przychodnia posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

Portal erecept.pl  oferuje konsultacje lekarskie z możliwością wystawienia recepty online z refundacją.

Konsultacja telefoniczna
Omów swój problem medyczny z lekarzem i uzyskaj leczenie, E-receptę, E-zwolnienie.
Recepta online z refundacją   jak ją uzyskać?
Autor: Redakcja Erecept.pl 25.07.2024

Recepta online - czym jest?

Recepta online, zwana też e-receptą, jest odpowiednikiem tradycyjnej papierowej recepty wystawianej podczas konsultacji medycznej. Nowoczesny system wystawiania recept minimalizuje ryzyko błędu, ułatwia monitorowanie historii leczenia oraz prowadzenie dokumentacji medycznej.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Jakie korzyści przynosi wprowadzenie recepty online?

Wystawiona recepta online przynosi szereg korzyści, które nie są możliwe do uzyskania w przypadku recepty papierowej m.in.:

  • recepta online jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta (zawsze możesz sprawdzić, jak przyjmować wystawiony lek);

  • w każdej chwili możesz zajrzeć do historii wystawionych recept;

  • receptę na potrzebne leki otrzymujesz bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w gabinecie lekarskim (np. w formie wiadomości SMS lub na Internetowym Koncie Pacjenta);

  • możesz zmienić e-recepty na e-recepty transgraniczne (recepta z refundacją wykupiona za granicą jest zawsze pełnopłatna);

  • czas wystawienia i realizacji recepty ulega skróceniu.

Jak otrzymać e-receptę online?

Aby otrzymać receptę online, można skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub aplikacji mojeIKP, jeśli twoja przychodnia obsługuje elektroniczne recepty tego rodzaju.

Jeśli nie posiadasz Internetowego Konta Pacjenta, do wystawienia recepty online może być potrzebna konsultacja lekarska (telefoniczna lub online). Lekarz może wystawić e-receptę (jeśli nie występują żadne przeciwwskazania zdrowotne), którą pacjent odbierze na telefonie (SMS) albo komputerze (e-mail).

W przypadku zarejestrowania wizyty po elektroniczną receptę należy wypełnić formularz medyczny oraz dołączyć dokumentację medyczną, która zostanie zweryfikowana przez lekarza.

Jak uzyskać e-receptę z refundacją na dany lek?

Recepta online na refundowane leki może zostać wystawiona wyłącznie, jeśli lekarz, pielęgniarka lub przychodnia posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Lekarz specjalista nie może wystawić recepty na leki niezwiązane ze schorzeniem, które leczy.

Aby lek podlegał refundacji, musi być w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Ponadto istnieją ściśle określone warunki dla każdego leku i tylko pacjenci spełniający konkretne wymagania mogą dostać refundację.

Czy w erecept.pl można otrzymać receptę online z refundacją?

Portal erecept.pl oferuję konsultację lekarską z możliwością wystawienia recepty refundowanej. Aby lekarz mógł zaznaczyć refundację na recepcie online, pacjent musi dołączyć dokumentację potwierdzającą prawo do refundacji leku.

Dokumentacją może być:

-zaświadczenie lekarskie z datą oraz pieczątką lekarza,
- wydruk wizyty lekarskiej z rejestracji swojej przychodni,
- wypis szpitalny.
Uprzednio wystawiona recepta z refundacją nie potwierdza prawa do zniżki i na jej podstawie serwis erecept.pl nie wystawia kolejnych recept na lek z refundacją.

Czy internetowe konto pacjenta jest konieczne w celu uzyskania recepty online?

Internetowe Konto Pacjenta nie jest konieczne do wystawienia e-recepty. Recepta online może zostać wystawiona m.in. podczas telefonicznej konsultacji lekarskiej (teleporady), a kod e-recepty wysłany zostanie w treści wiadomości SMS.

Jak wygląda przedłużenie recepty online na leki stałe?

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe uwzględnione w dokumentacji medycznej mogą wnioskować o wystawienie recepty online na leki stałe. Aby otrzymać e- receptę na leki stałe, należy skonsultować się z lekarzem telefonicznie, mailowo lub zamówić przez Internetowe Konto Pacjenta.

Co zrobić z otrzymanym kodem recepty?

W celu realizacji recepty należy udać się do apteki, podać 4-cyfrowy kod e-recepty oraz PESEL osoby, na którą został wystawiony dany lek. Jeśli pacjent ma dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, może pokazać w telefonie kod QR, który zostanie zeskanowany przez farmaceutę (nie trzeba wówczas podawać numeru PESEL).

Ile dni od daty wystawienia e-recepty online mam, aby wykupić leki?

Elektroniczna recepta ma taki sam okres ważności jak tradycyjna recepta. Czas na realizację recepty nie jest uzależniony od formy wystawienia, tylko od rodzaju wystawionych leków:

  • antybiotyki - 7 dni od daty wystawienia recepty online,

  • preparaty immunologiczne (np. szczepionki) - 120 dni od daty wystawienia e-recepty,

  • pozostałe recepty - 30 dni (jeśli lekarz zaznaczył inną opcję, będzie ona widoczna na recepcie)

Istnieje możliwość otrzymania recepty ważnej rok, ale wówczas pierwsze opakowanie z recepty musi być wykupione w ciągu 30 dni.

Czy e-receptę można zrealizować w dowolnej aptece?

Receptę na przepisane leki można zrealizować w każdej aptece. Jeśli jednak recepta zawiera więcej niż jedno opakowanie leku lub kilka różnych preparatów, należy je wszystkie wykupić w tej samej aptece.

Refundowane leki możesz kupić wyłącznie w aptece, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zobacz także: Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Czy lekarz może odmówić wystawiania recept online?

Może się okazać, że lekarz odmówi wystawienia recepty elektronicznej i zaprosi pacjenta na wizytę stacjonarną w celu poszerzenia diagnostyki i zbadania.

Zobacz także: Czy lekarz jest w stanie sprawdzić wykupienie recepty?

Bibliografia

  • pacjent.gov.pl www./pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta
  • pacjent.gov.pl www.pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-recepta
  • pacjent.gov.pl www.pacjent.gov.pl/poznaj-e-recepte-transgraniczna
  • gov.pl www.gov.pl/web/zdrowie/refundacja3
  • Inni czytali również