Recepta online z refundacją - jak ją uzyskać?

Opublikowano 12.04.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Recepta online z refundacją  jak ją uzyskać?

Elektroniczna recepta w naszym kraju została wprowadzona w 2019 roku i zyskała popularność w okresie pandemii COVID-19, wypierając recepty papierowe. System ten umożliwia m.in. przedłużanie recepty na leki stałe bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w gabinecie lekarskim. 

Recepta online na refundowane leki może zostać wystawiona wyłącznie, jeśli lekarz, pielęgniarka lub przychodnia posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ).

Portal erecept.pl  oferuje konsultacje lekarskie z możliwością wystawienia recepty online z refundacją.

Spis treści

Recepta online - czym jest?

Recepta online, zwana też e-receptą, jest odpowiednikiem tradycyjnej papierowej recepty wystawianej podczas konsultacji medycznej. Nowoczesny system wystawiania recept minimalizuje ryzyko błędu, ułatwia monitorowanie historii leczenia oraz prowadzenie dokumentacji medycznej.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie korzyści przynosi wprowadzenie recepty online?

Wystawiona recepta online przynosi szereg korzyści, które nie są możliwe do uzyskania w przypadku recepty papierowej m.in.:

 • recepta online jest dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta (zawsze możesz sprawdzić, jak przyjmować wystawiony lek);

 • w każdej chwili możesz zajrzeć do historii wystawionych recept;

 • receptę na potrzebne leki otrzymujesz bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty w gabinecie lekarskim (np. w formie wiadomości SMS lub na Internetowym Koncie Pacjenta);

 • możesz zmienić e-recepty na e-recepty transgraniczne (recepta z refundacją wykupiona za granicą jest zawsze pełnopłatna);

 • czas wystawienia i realizacji recepty ulega skróceniu.

Jak otrzymać e-receptę online?

Aby otrzymać receptę online, można skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub aplikacji mojeIKP, jeśli twoja przychodnia obsługuje elektroniczne recepty tego rodzaju.

Jeśli nie posiadasz Internetowego Konta Pacjenta, do wystawienia recepty online może być potrzebna konsultacja lekarska (telefoniczna lub online). Lekarz może wystawić e-receptę (jeśli nie występują żadne przeciwwskazania zdrowotne), którą pacjent odbierze na telefonie (SMS) albo komputerze (e-mail).

W przypadku zarejestrowania wizyty po elektroniczną receptę należy wypełnić formularz medyczny oraz dołączyć dokumentację medyczną, która zostanie zweryfikowana przez lekarza.

Jak uzyskać e-receptę z refundacją na dany lek?

Recepta online na refundowane leki może zostać wystawiona wyłącznie, jeśli lekarz, pielęgniarka lub przychodnia posiada podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Lekarz specjalista nie może wystawić recepty na leki niezwiązane ze schorzeniem, które leczy.

Aby lek podlegał refundacji, musi być w obwieszczeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Ponadto istnieją ściśle określone warunki dla każdego leku i tylko pacjenci spełniający konkretne wymagania mogą dostać refundację.

Czy w erecept.pl można otrzymać receptę online z refundacją?

Portal erecept.pl oferuję konsultację lekarską z możliwością wystawienia recepty refundowanej. Aby lekarz mógł zaznaczyć refundację na recepcie online, pacjent musi dołączyć dokumentację potwierdzającą prawo do refundacji leku.

Dokumentacją może być:

-zaświadczenie lekarskie z datą oraz pieczątką lekarza,
- wydruk wizyty lekarskiej z rejestracji swojej przychodni,
- wypis szpitalny.
Uprzednio wystawiona recepta z refundacją nie potwierdza prawa do zniżki i na jej podstawie serwis erecept.pl nie wystawia kolejnych recept na lek z refundacją.

Czy internetowe konto pacjenta jest konieczne w celu uzyskania recepty online?

Internetowe Konto Pacjenta nie jest konieczne do wystawienia e-recepty. Recepta online może zostać wystawiona m.in. podczas telefonicznej konsultacji lekarskiej (teleporady), a kod e-recepty wysłany zostanie w treści wiadomości SMS.

Jak wygląda przedłużenie recepty online na leki stałe?

Osoby cierpiące na choroby przewlekłe uwzględnione w dokumentacji medycznej mogą wnioskować o wystawienie recepty online na leki stałe. Aby otrzymać e- receptę na leki stałe, należy skonsultować się z lekarzem telefonicznie, mailowo lub zamówić przez Internetowe Konto Pacjenta.

Co zrobić z otrzymanym kodem recepty?

W celu realizacji recepty należy udać się do apteki, podać 4-cyfrowy kod e-recepty oraz PESEL osoby, na którą został wystawiony dany lek. Jeśli pacjent ma dostęp do Internetowego Konta Pacjenta, może pokazać w telefonie kod QR, który zostanie zeskanowany przez farmaceutę (nie trzeba wówczas podawać numeru PESEL).

Ile dni od daty wystawienia e-recepty online mam, aby wykupić leki?

Elektroniczna recepta ma taki sam okres ważności jak tradycyjna recepta. Czas na realizację recepty nie jest uzależniony od formy wystawienia, tylko od rodzaju wystawionych leków:

 • antybiotyki - 7 dni od daty wystawienia recepty online,

 • preparaty immunologiczne (np. szczepionki) - 120 dni od daty wystawienia e-recepty,

 • pozostałe recepty - 30 dni (jeśli lekarz zaznaczył inną opcję, będzie ona widoczna na recepcie)

Istnieje możliwość otrzymania recepty ważnej rok, ale wówczas pierwsze opakowanie z recepty musi być wykupione w ciągu 30 dni.

Czy e-receptę można zrealizować w dowolnej aptece?

Receptę na przepisane leki można zrealizować w każdej aptece. Jeśli jednak recepta zawiera więcej niż jedno opakowanie leku lub kilka różnych preparatów, należy je wszystkie wykupić w tej samej aptece.

Refundowane leki możesz kupić wyłącznie w aptece, która ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Zobacz także: Czy rozpoczętą receptę można wykupić w innej aptece?

Czy lekarz może odmówić wystawiania recept online?

Może się okazać, że lekarz odmówi wystawienia recepty elektronicznej i zaprosi pacjenta na wizytę stacjonarną w celu poszerzenia diagnostyki i zbadania.

Zobacz także: Czy lekarz jest w stanie sprawdzić wykupienie recepty?

Bibliografia

pacjent.gov.pl

www./pacjent.gov.pl/internetowe-konto-pacjenta/erecepta

pacjent.gov.pl

www.pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-recepta

pacjent.gov.pl

www.pacjent.gov.pl/poznaj-e-recepte-transgraniczna

gov.pl

www.gov.pl/web/zdrowie/refundacja3

Inni czytali również

Recepta online straciła ważność  jak postępować w takim przypadku?
Recepta online straciła ważność - jak postępować w takim przypadku?

W dzisiejszych czasach większość leków dostępnych jest wyłącznie na receptę. Zarówno recepty online, jak i recepty papierowe towarzyszą pacjentom w codziennym życiu.Niestety, zdarza się, że w wyniku pomyłki lub zaniedbania pacjenta, od daty wystawienia e recepty do chęci jej zrealizowania mija zbyt dużo czasu, a recepta traci ważność. Jak postępować w takiej sytuacji?

Artykuł
16.12.2023
Fanipos E recepta recepta online z konsultacją | cena dawkowanie przeciwwskazania
Fanipos E-recepta- recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Fanipos jest stosowany w leczeniu sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa i całorocznego zapalenia błony śluzowej nosa. Substancją czynną jest kortykosteroid - propionian flutykonazonu, który po podaniu donosowym zmniejsza obrzęk i podrażnienie błony śluzowej.

Charakterystyka produktów leczniczych
28.02.2024
Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?
Jak dostać receptę bez wizyty u lekarza?

Zainteresowanie i zapotrzebowanie na elektroniczne recepty stale rośnie. W dobie telemedycyny stało się to proste i szybkie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu na kolejki w przychodniach. Wystawienie recepty, nie zawsze wymaga osobistego kontaktu z ochroną zdrowia. Jak zdobyć receptę bez wizyty u lekarza? Z poniższego artykułu dowiesz się, jak otrzymać e-receptę (recepta online).

Artykuł
20.12.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!