Femoston conti - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 25.03.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Femoston conti - E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Femoston conti jest lekiem hormonalnej terapii zastępczej (HTZ). Lek Femoston conti zmniejsza objawy niedoboru estrogenów u kobiet po menopauzie, u których od ostatniej miesiączki upłynęło co najmniej 12 miesięcy.

Rozpocznij konsultację z Femoston conti

Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Femoston conti
Substancje czynne Dydrogesteronum Estradiolum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 1 mg + 5 mg (Tabletki powlekane)

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Femoston conti

Substancja czynna: estradiol, dydrogesteron

Wskazania: leczenie objawów pomenopauzalnych, zapobieganie osteoporozie

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka dziennie w cyklu 28-dniowym

Główne przeciwwskazania: rak piersi, guzy estrogenozależne, nowotwory progestagenozależne, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, rozrost endometrium, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zaburzenia zakrzepowe, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic, choroba wątroby, porfiria, nadwrażliwość na składniki leku

Główne działania niepożądane: bóle głowy, bóle brzucha, bóle pleców, bóle/tkliwość uciskowa piersi

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Femoston conti?

Lek Femoston conti jest dostępny tylko na receptę. Kosztuje ok. 27 zł za opakowanie 28 tabletek, z refundacją ok. 15 zł.

Lek jest bezpłatny we wskazaniach podlegających refundacji dla osób, które ukończyły 65. rok życia.

Podane ceny są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Czym jest lek Femoston Conti?

Femoston conti to preparat stosowany w hormonalnej terapii zastępczej, znanej także jako HTZ. Jego działanie polega na redukcji objawów niedoboru estrogenów u kobiet, które przeszły okres menopauzy i nie miały miesiączki przez co najmniej rok.

W przypadku menopauzy organizm kobiety przestaje produkować wystarczającą ilość estrogenów, co może skutkować różnymi dolegliwościami, takimi jak uderzenia gorąca, nocne poty i zmiany nastroju. Femoston conti pomaga złagodzić te objawy, przywracając hormonalną równowagę w organizmie kobiety.

Innym wskazaniem jest zapobieganie osteoporozie u kobiet po menopauzie z wysokim ryzykiem złamań, u których występują objawy nietolerancji innych leków stosowanych w leczeniu osteoporozy lub, u których stosowanie takich leków jest przeciwwskazane.

Jaki jest skład leku Femoston conti?

Jedno opakowanie składa się z 28 tabletek leku Femoston conti.

Każda tabletka leku Femoston conti zawiera 1 mg 17β-estradiolu (Estradiolum) (w postaci estradiolu półwodnego) i 5 mg dydrogesteronu (Dydrogesteronum) oraz substancje pomocnicze takie jak:

  • rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, hypromeloza, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian,

  • otoczka tabletki: tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), hypromeloza, Makrogol 400.

Substancją pomocniczą o znanym działaniu jest laktoza jednowodna.

Jaki jest mechanizm działania leku Femoston conti?

Estradiol

Substancja czynna, 17ß-estradiol syntetyczny, jest chemicznie i biologicznie tożsamy z naturalnie występującym u ludzi estradiolem. Uzupełnia niedobory produkcji estradiolu u kobiet po menopauzie i zmniejsza objawy z nią związane. Estrogeny przyczyniają się także do zapobiegania utracie masy kostnej po menopauzie lub po usunięciu jajników.

Dydrogesteron

Dydrogesteron, gdy podawany doustnie, jest aktywnym progestagenem i wykazuje działanie zbliżone do progesteronu, który jest podawany w inny sposób. Ponieważ estrogeny stymulują wzrost błony śluzowej macicy (endometrium), terapia oparta wyłącznie na estrogenach może zwiększać ryzyko rozrostu i raka endometrium. W przypadku kobiet z zachowaną macicą, dodanie progestagenu istotnie zmniejsza to ryzyko związanego z estrogenami wzrostu i raka endometrium.

Jak stosować lek Femoston conti?

Lek Femoston conti należy przyjmować doustnie.

Jak dawkować lek Femoston conti u dorosłych?

Tabletki należy przyjmować raz dziennie w 28-dniowym cyklu. Lek Femoston conti może być stosowany niezależnie od posiłku.

Podczas rozpoczynania i kontynuacji leczenia objawów pomenopauzalnych stosowana dawka leku Femoston conti powinna być jak najmniejsza w możliwie najkrótszym czasie.

Rozpoczęcie terapii polega na przyjmowaniu leku Femoston conti lub produktu zawierającego 0,5 mg estradiolu i 2,5 mg dydrogesteronu (Femoston mini) w zależności od czasu, jaki upłynął od ostatniej miesiączki i od ciężkości objawów metodą ciągłą złożoną.

Następnie dostosowanie dawki może być przeprowadzone w zależności od reakcji pacjentki na leczenie. Pacjentki, które przechodzą z innego produktu stosowanego w terapii metodą ciągłą sekwencyjną lub cykliczną, powinny zakończyć 28-dniowy cykl leczenia tym produktem, a następnie rozpocząć przyjmowanie leku Femoston conti. W przypadku pacjentek przechodzących z produktu stosowanego w terapii ciągłej złożonej, możliwe jest rozpoczęcie leczenia w dowolnym dniu.

Jak dawkować lek Femoston conti u dzieci?

Femoston conti nie powinien być stosowany przez dzieci i młodzież.

Jakie jest postępowanie w przypadku pominięcia dawki leku Femoston conti?

W sytuacji, gdy dawka została pominięta, pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę. Jeśli jednak minęło więcej niż 12 godzin od pominięcia dawki, zaleca się przyjęcie kolejnej dawki zgodnie z ustalonym harmonogramem, bez tabletki, która została pominięta. W takim przypadku istnieje większe ryzyko wystąpienia zaburzenia krwawienia w postaci krwawień lub plamień śródcyklicznych.

Jakie są najczęstsze działania niepożądane wywoływane przez lek Femoston conti?

Lek Femoston conti może wywoływać różne działania niepożądane u pacjentek. Bardzo często obserwowane są bóle głowy, bóle brzucha, bóle pleców oraz uczucie tkliwości w okolicy piersi.

Często występujące efekty uboczne obejmują drożdżycę pochwy, depresję, nerwowość, migrenę, zawroty głowy, nudności, wymioty, wzdęcia oraz skórne reakcje alergiczne, takie jak wysypka, pokrzywka i świąd.

Ponadto, pacjentki mogą doświadczać różnych zaburzeń miesiączkowania, takich jak plamienia po menopauzie, nieregularne cykle miesiączkowe z przedłużonym krwawieniem, obfite krwawienia miesiączkowe, zbyt rzadkie miesiączki lub brak miesiączek, a także bolesne miesiączkowanie.

Inne objawy, takie jak bóle w obrębie miednicy, upławy, uczucie zmęczenia, obrzęk obwodowy oraz zwiększenie masy ciała, również mogą wystąpić u pacjentek stosujących ten lek. Ważne jest, aby informować lekarza o wszelkich objawach niepożądanych i przestrzegać zaleceń medycznych w trakcie terapii.

Jakie są rzadsze działania niepożądane wywoływane przez lek Femoston conti?

W niezbyt częstych przypadkach, mogą wystąpić zwiększenie wymiarów mięśniaka gładkokomórkowego oraz reakcje nadwrażliwości. Osoby stosujące ten lek mogą również doświadczyć stanów takich jak zmiany w libido oraz żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, która jest poważnym schorzeniem związanym z tworzeniem się skrzepów krwi w naczyniach.

Działania niepożądane leku Femoston conti obejmują także zaburzenia czynności wątroby, czasem z objawami żółtaczki, osłabieniem i bólami brzucha. Dodatkowo, niezbyt często mogą wystąpić choroby pęcherzyka żółciowego, które mogą prowadzić do bólów i dyskomfortu w okolicy brzucha. Zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz utrata masy ciała to inne działania niepożądane, które mogą występować u niektórych pacjentek.

W rzadkich przypadkach, lek Femoston conti może być związany z poważnymi skutkami ubocznymi, takimi jak zawał serca, który jest stanem nagłym i wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. Innym rzadkim działaniem niepożądanym jest obrzęk naczynioruchowy, który charakteryzuje się nagłym wzrostem objętości płynu w organizmie, co może prowadzić do obrzęku tkanek. Plamica naczyniowa to kolejne poważne ryzyko, które może być związane z lekiem Femoston conti i polega na występowaniu małych krwotoków w naczyniach krwionośnych.

Pacjentki stosujące lek Femoston conti powinny być świadome tych możliwych działań niepożądanych i regularnie konsultować się z lekarzem, aby monitorować swoje zdrowie oraz ewentualnie dostosować terapię, jeśli będzie to konieczne. Ważne jest, aby podczas przyjmowania leku zwracać uwagę na wszelkie objawy niepożądane i zgłaszać je swojemu lekarzowi w celu odpowiedniej oceny i postępowania medycznego.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są szczególne środki ostrożności w trakcie stosowania leku Femoston conti?

Rozpoczęcie terapii hormonalnej w leczeniu objawów menopauzy powinno być rozważane jedynie wtedy, gdy dolegliwości te znacząco wpływają na jakość życia pacjentki. Zawsze należy uwzględnić możliwe ryzyko i oczekiwane korzyści związane z podjęciem leczenia. Okresowe oceny tego stanu powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku, a terapia powinna być kontynuowana tak długo, jak długotrwałe korzyści przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami.

Pacjentka wymaga szczególnej uwagi, jeśli którykolwiek z poniższych stanów występował lub nasilał się podczas ciąży lub wcześniejszej terapii hormonalnej, zarówno w przeszłości, jak i obecnie. Należy pamiętać, że Femoston conti może prowadzić do nawrotu lub zaostrzenia tych schorzeń, w szczególności:

  • mięśniaki gładkie (włókniakomięśniaki gładkie macicy) lub endometrioza,

  • czynniki ryzyka wystąpienia zaburzeń zakrzepowo-zatorowych,

  • czynniki predysponujące do wystąpienia nowotworów zależnych od estrogenów, takie jak rak piersi u bliskich krewnych, którzy są w pierwszym stopniu pokrewieństwa,

  • nadciśnienie tętnicze,

  • choroba wątroby (na przykład gruczolak wątroby),

  • cukrzyca z obecnością lub bez powikłań naczyniowych,

  • kamica żółciowa,

  • migrena lub (ciężkie) bóle głowy,

  • toczeń rumieniowaty układowy,

  • rozrost endometrium w wywiadzie,

  • padaczka,

  • astma,

  • otoskleroza.

Leczenie należy przerwać w przypadku stwierdzenia przeciwwskazań, jak również w poniższych stanach:

  • żółtaczka lub pogorszenie się czynności wątroby,

  • istotny wzrost ciśnienia tętniczego,

  • pojawienie się bólów głowy o typie migrenowym,

  • ciąża.

Rozrost i rak błony śluzowej macicy

U kobiet z zachowaną macicą ryzyko rozrostu błony śluzowej tego narządu i rozwoju raka endometrium zwiększa się, gdy przez dłuższy okres czasu są stosowane leki zawierające tylko estrogeny. To zwiększone ryzyko utrzymuje się przez minimum 10 lat po zakończeniu terapii.

Cykliczne dodanie progestagenu w przez minimum 12 dni w miesiącu w przypadku cyklu trwającego 28 dni lub stosowanie ciągłej terapii estrogenowo-progestagenowej u kobiet z zachowaną macicą ma za zadanie zmniejszyć ryzyko związanego z terapią hormonalną z samymi estrogenami.

W pierwszych miesiącach terapii mogą wystąpić krótkotrwałe krwawienia lub plamienia. Jeśli takie krwawienia lub plamienia pojawią się w późniejszym okresie terapii lub utrzymują się pomimo zakończenia leczenia, konieczne jest przeprowadzenie diagnostyki. Procedury te mogą obejmować biopsję błony śluzowej macicy.

Rak piersi

Wszystkie dostępne informacje potwierdzają, że ryzyko zachorowania na raka piersi jest wyższe u kobiet stosujących terapię hormonalną z estrogenem i progestagenem lub samym estrogenem, w zależności od długości stosowania tej terapii.

U kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą estrogenowo-progesteronową zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi uwidacznia się po około 3 latach.

Dodatkowe ryzyko zmniejsza się z upływem czasu, a tempo powrotu do poziomu wyjściowego zależy od długości stosowania HTZ. Jeśli HTZ trwała ponad 5 lat, ryzyko może się utrzymywać przez 10 lat lub dłużej.

HTZ, zwłaszcza w formie łącznej terapii estrogenowo-progestagenowej, powoduje zwiększenie gęstości wyników mammograficznych, co może stanowić wyzwanie w procesie radiologicznego wykrywania raka piersi.

Nowotwór jajnika

Nowotwór jajnika występuje znacznie rzadziej niż nowotwór piersi. Z danych epidemiologicznych wynika, że przyjmowanie leku hormonalnej terapii zastępczej wiąże się z nieznacznie zwiększonym ryzykiem nowotworu jajnika, które uwidacznia się w ciągu 5 lat stosowania i zmniejsza się w czasie po odstawieniu tych środków.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa

HTZ zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (ŻChZZ), to znaczy, że może się pojawić zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna. Największe prawdopodobieństwo wystąpienia tego rodzaju epizodu obserwuje się zwłaszcza w ciągu pierwszego roku stosowania hormonalnej terapii zastępczej.

Powszechnie akceptowane czynniki predysponujące do ryzyka zakrzepów krwi i rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej obejmują: stosowanie estrogenów, starszy wiek, operacje chirurgiczne, przedłużone unieruchomienie, otyłość (BMI>30 kg/m2), ciąża, połóg, toczeń rumieniowaty układowy i rak. Nie ma jednoznacznej opinii dotyczącej możliwej roli żylaków w ryzyku wystąpienia ŻChZZ.

Jak to ma miejsce w przypadku wszystkich pacjentów po operacjach, istotne jest zachowanie środków profilaktycznych, które mogą zapobiec wystąpieniu żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej. Zaleca się, aby przed planowaną operacją przerwać terapię hormonalną zastępczą na okres od 4 do 6 tygodni oraz unikać jej przez dłuższy okres po operacji, kiedy pacjentka jest w stanie ograniczonej aktywności. Nie należy ponownie rozpoczynać terapii aż do momentu, gdy pacjentka wróci do pełnej aktywności.

Hormonalna terapia zastępcza jest niewłaściwa w przypadku wykrycia zaburzeń zakrzepowych na podstawie wywiadu rodinnego lub w przypadku, gdy zaburzenie jest uznawane za poważne, takie jak niedobór białka C, białka S, antytrombiny lub kombinacja tych zaburzeń.

U kobiet, u których występuje zaburzenie krzepliwości krwi i które w związku z tym przyjmują przewlekle leki przeciwkrzepliwe należy starannie rozważyć stosunek ryzyka do spodziewanych korzyści związanych z HTZ.

Jeśli dojdzie do wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po rozpoczęciu terapii hormonalnej zastępczej, konieczne jest przerwanie leczenia. Pacjentka musi być świadoma konieczności niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem prowadzącym, jeśli pojawią się objawy, które mogą wskazywać na możliwość żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, takie jak bolesny obrzęk tkanek kończyny, nagły ból w klatce piersiowej lub trudności z oddychaniem.

Choroba wieńcowa

W trakcie leczenia skojarzonym estrogenowo-progestagenowym względne ryzyko choroby wieńcowej nieznacznie rośnie. Niemniej jednak, ponieważ bezwzględne ryzyko choroby wieńcowej silnie zależy od wieku, liczba dodatkowych przypadków choroby wieńcowej związanych z terapią skojarzoną estrogenowo-progestagenową jest minimalna u zdrowych kobiet w okresie okołomenopauzalnym, ale wzrasta wraz z wiekiem.

Niedokrwienny udar mózgu

Leczenie skojarzone estrogenowo-progestagenowe oraz monoterapia estrogenami zwiększają ryzyko udaru niedokrwiennego mózgu do 1,5-krotnie.

Inne stany kliniczne

Ze względu na zatrzymywanie płynów spowodowane przez estrogeny, pacjentki z zaburzeniami czynności serca lub nerek potrzebują szczególnego monitorowania medycznego.

Kobiety z wcześniejszym rozpoznaniem hipertriglicerydemii, które są poddawane hormonalnej terapii zastępczej, muszą być pod szczególną opieką medyczną. Zgłaszane były pojedyncze przypadki zapalenia trzustki u tych pacjentek w wyniku znacznego wzrostu poziomu triglicerydów pod wpływem terapii.

Hormony estrogenowe, które są dostarczane do organizmu, mogą spowodować lub zwiększyć nasilenie objawów dziedzicznego i nabytego obrzęku naczynioruchowego.

Estrogeny powodują zwiększenie aktywności globuliny wiążącej hormony tarczycy, co prowadzi do zwiększonego całkowitego stężenia hormonów tarczycy. Może dojść do zwiększenia aktywności innych białek transportujących obecnych we krwi, takich jak globulina wiążąca kortykosteroidy (CBG) i globulina wiążąca hormony płciowe (SHBG). To spowoduje podwyższenie stężenia w krwi odpowiednio kortykosteroidów i hormonów płciowych.

W składzie produktu znajduje się laktoza jednowodna, dlatego lek Femeston conti nie jest odpowiedni dla pacjentek cierpiących na rzadko występującą dziedziczną nietolerancję galaktozy, niedobór laktazy lub zespół zaburzonego wchłaniania glukozy-galaktozy.

To skojarzenie estrogenu i progestagenu, które zawiera lek Femoston conti nie działa antykoncepcyjnie.

Jak objawia się przedawkowanie leku Femoston conti?

Estrogeny i dydrogesteron są substancjami o niskiej toksyczności. W przypadkach przedawkowania mogą pojawić się takie objawy, jak: nudności, wymioty, tkliwość uciskowa piersi, zawroty głowy, bóle brzucha, senność lub zmęczenie czy krwawienia po odstawieniu produktu. Zwykle nie wymagają one leczenia objawowego.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Femoston conti?

Lek Femoston conti, stosowany w hormonalnej terapii zastępczej, jest skutecznym narzędziem w łagodzeniu objawów menopauzy u kobiet. Niemniej jednak istnieją pewne przeciwwskazania, które należy uwzględnić przed rozpoczęciem tego leczenia.

Jednym z głównych przeciwwskazań jest obecność raka piersi lub uzasadnione podejrzenie jego wystąpienia u pacjentki. Ponadto, jeśli istnieje podejrzenie złośliwych guzów estrogenozależnych, takich jak rak endometrium, lub podejrzenie nowotworów zależnych od progestagenów, na przykład oponiaka, to stosowanie leku jest przeciwwskazane.

Innym ważnym aspektem są niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych. Jeśli pacjentka cierpi na nieleczony rozrost błony śluzowej macicy, również nie powinna przyjmować leku Femoston conti. Ponadto, obecność lub historia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, taka jak zakrzepica żył głębokich lub zatorowość płucna, stanowi przeciwwskazanie.

Osoby ze znanymi zaburzeniami zakrzepowymi, takimi jak niedobór białka C, białka S lub antytrombiny, również nie powinny stosować leku Femoston conti. Leczenie lekiem Femoston conti pacjentki z czynnymi lub niedawno przebytymi zaburzeniami zakrzepowo-zatorowymi tętnic, np. chorobą niedokrwienną serca lub zawałem serca jest niezalecane.

Dodatkowym przeciwwskazaniem jest obecna lub przebyta choroba wątroby, aż do momentu, gdy wskaźniki czynności wątroby wrócą do normy. Porfiria (dziedziczna choroba krwi) i stwierdzona nadwrażliwość na składniki leku lub substancje pomocnicze również stanowią przeciwwskazanie do jego stosowania.

Jakie są interakcje leku Femoston conti z innymi lekami?

Brak dostępnych badań dotyczących wpływu leku Femoston conti na oddziaływania z innymi lekami.

Metabolizm estrogenów i progestagenów może ulec przyspieszeniu w obecności substancji, które stymulują aktywność enzymów uczestniczących w metabolizmie leków, w szczególności enzymów z rodziny cytochromu P450. Przykłady takich substancji obejmują leki przeciwdrgawkowe, takie jak fenobarbital, karbamazepina i fenytoina, oraz leki przeciwzakaźne, takie jak ryfampicyna, ryfabutyna, newirapina i efawirenz.

Mimo że rytonawir i nelfinawir są znane jako silne inhibitory enzymów z rodziny cytochromu P450, to w przypadku jednoczesnego stosowania z hormonami steroidowymi wykazują zdolność do stymulacji tych enzymów.

Preparaty zawierające dziurawiec zwyczajny mogą nasilać metabolizowanie estrogenów i progestagenów na drodze cytochromu P450.

Konsekwencją zwiększonego metabolizmu estrogenów i progestagenów może być osłabienie ich efektów klinicznych oraz zmiana charakteru krwawień z dróg rodnych.

Estrogeny same w sobie mogą wpływać na spowolnienie metabolizmu leków poprzez konkurencyjne blokowanie enzymów cytochromu P450. Należy szczególnie zwracać na to uwagę w przypadku leków o wąskim zakresie terapeutycznym, takich jak:

  • takrolimus i cyklosporyna A,

  • fentanyl,

  • teofilina.

W praktyce klinicznej może to prowadzić do zwiększenia stężenia tych substancji w krwiobiegu, aż do osiągnięcia poziomu toksycznego. Dlatego istnieje potrzeba regularnego monitorowania poziomów leków przez dłuższy okres czasu i ewentualnej konieczności dostosowania dawek leków, takich jak takrolimus, fentanyl, cyklosporyna A i teofilina.

Wykazano, że hormonalne środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny, gdy są podawane jednocześnie z lamotryginą znacznie zmniejszają jej stężenie w osoczu, ze względu na indukcję glukuronidacji lamotryginy. Może to zmniejszyć kontrolę napadów.

Czy można stosować lek Femoston conti w trakcie ciąży?

Lek Femoston conti jest niewskazany do stosowania w czasie ciąży.

Jeżeli do ciąży dojdzie w trakcie przyjmowania produktu Femoston conti, terapię należy natychmiast przerwać.

Wyniki większości dotychczas opublikowanych badań epidemiologicznych dotyczących nieumyślnego narażenia płodu na podawanie estrogenów z progestagenami w czasie ciąży nie wykazały działania teratogennego lub toksycznego na płód. Nie ma wystarczających danych o stosowaniu estradiolu lub dydrogesteronu u kobiet w ciąży.

Czy można stosować lek Femoston conti w trakcie karmienia piersią?

Lek Femoston conti nie powinien być przyjmowany w trakcie karmienia piersią.

Czy stosowanie leku Femoston conti wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych?

Femoston conti nie ma istotnego wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn lub wpływ ten jest minimalny.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Femoston conti

Substancja czynna: estradiol, dydrogesteron

Wskazania: leczenie objawów pomenopauzalnych, zapobieganie osteoporozie

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: 1 tabletka dziennie w cyklu 28-dniowym

Główne przeciwwskazania: rak piersi, guzy estrogenozależne, nowotwory progestagenozależne, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, rozrost endometrium, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, zaburzenia zakrzepowe, zaburzenia zakrzepowo-zatorowe tętnic, choroba wątroby, porfiria, nadwrażliwość na składniki leku

Główne działania niepożądane: bóle głowy, bóle brzucha, bóle pleców, bóle/tkliwość uciskowa piersi

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Femoston conti, [dostęp online listopad 2023], dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11154/characteristic

Indeks leków mp.pl [dostęp online luty 2024], dostępny w internecie:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=6437

Inni czytali również

Rzeżączka: Przyczyny, objawy i leczenie
Rzeżączka: Przyczyny, objawy i leczenie

Rzeżączka należy do chorób przenoszonych drogą płciową, której częstość występowania zwiększyła się w ostatnich latach. Co ważne, nawet początkowo bezobjawowa, nieleczona rzeżączka może prowadzić do poważnych powikłań. Jakie są najczęstsze objawy rzeżączki? Jak się przed nią chronić? Czy kontakty seksualne to jedyna droga zakażenia? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Artykuł
27.03.2024
Livopill - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Livopill - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Livopill jest to lek zaliczany do antykoncepcji awaryjnej używanej w przypadku, gdy podczas stosunku płciowego, nie zastosowano żadnej antykoncepcji lub zastosowana metoda zawiodła. Tabletkę należy przyjąć jednorazowo, nie później niż w ciągu 72 godzin, a najlepiej w ciągu 12. Działa poprzez hamowanie uwalniania komórki jajowej oraz jej implantacji. Może być stosowany w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego. Jest dostępny wyłącznie na receptę.

Charakterystyka produktów leczniczych
18.02.2024
Jaką antykoncepcję wybrać po 40. roku życia?
Jaką antykoncepcję wybrać po 40. roku życia?

Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna jest dobrą alternatywą dla doustnej antykoncepcji hormonalnej. Wkładka zakładana jest przez lekarza ginekologa na okres od 3 do 5 lat. Zawiera lewonorgestrel (progestagen), który zagęszcza śluz szyjkowy. Jest to bezpieczna i wygodna metoda antykoncepcji u dojrzałych kobiet ze względu na to, że nie zawiera estrogenu i nie wymaga pamiętania o regularnym przyjmowaniu tabletek. Krwawienia miesięczne są mniej bolesne i mniej obfite, wobec czego wkładka może być pomocna w łagodzeniu objawów endometriozy . Hormonalna wkładka wewnątrzmaciczna (IUD) posiada bardzo niski wskaźnik Pearla, co znaczy, że ma wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży.Krążek dopochwowy wydziela estrogeny i progesteron. Krążek musi być wymieniany co około 3 tygodnie. Przeciwwskazany u pacjentek, u których występuje wysokie ryzyko zakrzepów.Plastry antykoncepcyjne zawierają estrogeny i progesteron. Mogą być mniej skuteczne u pacjentek z masą ciała powyżej 90 kg ze względu na słabsze przenikanie hormonów do krwiobiegu przez grubszą warstwę tkanki tłuszczowej. Plastry nie obciążają żołądka i wątroby, wobec czego warto rozważyć ich zastosowanie u pacjentek z chorobami układu pokarmowego. Implanty podskórne charakteryzują się najniższym wskaźnikiem Pearla. U pacjentek powyżej 40 roku życia zaleca się zachowanie dużej ostrożności w ich stosowaniu.Zastrzyki antykoncepcyjne zawierają tylko gestageny, wobec czego są dobrym wyborem u pacjentek z przeciwwskazaniami do stosowania estrogenów. Są dość tanią metodą i wykonuje się raz na 3 miesiące.Antykoncepcja awaryjna, jak sama nazwa wskazuje, nie powinna być podstawową metodą antykoncepcyjną. Ten rodzaj antykoncepcji bywa jednak konieczny w sytuacjach kryzysowych, gdy np. doszło do pęknięcia prezerwatywy w trakcie stosunku.

Artykuł
09.02.2024
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!