Baclofen Polpharma - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 05.12.2023

Baclofen Polpharma   Recepta online   e Recepta z konsultacj─ů | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Baclofen jest lekiem wskazanym w schorzeniach przebiegających ze spastycznością w celu zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśniowego.

Nazwa preparatu Baclofen Polpharma
Substancje czynne Baclofenum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki
Dawki
  • 25 mg (Tabletki)
  • 10 mg (Tabletki)

Spis tre┼Ťci

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Baclofen Polpharma

Czym jest Baclofen?

Baclofen jest to lek wskazany w schorzeniach przebiegających ze stanami spastycznymi, takimi jak stwardnienie rozsiane, uszkodzenia rdzenia kręgowego, udary naczyniowe mózgu, porażenie mózgowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i urazy głowy.

Jaki jest mechanizm działania leku Baclofen?

Substancja Baclofen działa ośrodkowo, prawdopodobnie osłabiając przekaźnictwo na poziomie rdzenia kręgowego. Powoduje to zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz hamowanie odruchów skórnych.

Jaki jest skład leku?

Każda tabletka preparatu leczniczego Baclofen zawiera 10 lub 25 mg baklofenu. Substancjami pomocniczymi są: laktoza jednowodna, skrobia ziemniaczana, żelatyna, talk, stearynian magnezu oraz etyloceluloza.

Jak stosować lek u osób dorosłych?

U dorosłych preparat podaje się w trzech dawkach podzielonych: pierwsze 3 dni: 3x5 mg/dobę, następne 3 dni 3x10 mg/dobę, kolejne 3 dni 3x15 mg/dobę, późniejsze 3 dni 3x20 mg/dobę. Czas terapii jest indywidualny, zależny od stanu pacjenta.

Podczas terapii zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki produktu leczniczego Baclofen, zwykle efekt terapeutyczny osiąga się już przy 30 mg/dobę. Nie powinno się przekraczać dawki 100 mg/dobę.

By uniknąć objawów odstawiennych, lek Baclofen należy odstawiać stopniowo.

Jak stosować Baclofen u dzieci?

Leczenie preparatem Baclofen u dzieci należy rozpocząć od dawki 2x5mg/dobę. W razie potrzeby dawka może być zwiększana co 3 dni, aż do uzyskania efektu terapeutycznego. Zależnie od wieku dziecka dawkowanie wygląda następująco:

12 miesiąc życia - 2 rok życia: 10-20 mg/dobę

2-6 rok życia - 20-30 mg/dobę

6-10 rok życia - 30-60 mg/dobę

Dzieci powyżej 10 roku życia - dawka maksymalna zależy od masy ciała i wynosi 2,5 mg/kg masy ciała/dobę.

Przyjmowanie preparatu przez osoby starsze

Pacjenci w starszym wieku są bardziej narażeni na wystąpienie poważnych działań niepożądanych leku. Z tego powodu zwiększanie dawkowania Baclofenu należy przeprowadzać z wielką ostrożnością.

Jaka jest maksymalna dawka dobowa Baclofenu?

Dobowa dawka maksymalna leku, której nie powinno się przekraczać to 100 mg. Szczególną grupą pacjentów są osoby z zaburzeniami funkcji nerek i poddawani dializie. U tych chorych należy ograniczyć dawkę preparatu Baclofen do 5 mg/dobę.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Baclofen Polpharma

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Działania niepożądane produktu Baclofen pojawiają się najczęściej podczas przyjmowania dużych dawek preparatu lub przy zmianie dawki na większą. Bardziej narażeni są także starsi pacjenci. Na szczęście przemijają one zazwyczaj po zmniejszeniu dawki. W przypadku ciężkiego przebiegu konieczne może być całkowite odstawienie preparatu Baclofen.

Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są senność, uspokojenie, nudności i splątanie.

Do częstych działań niepożądanych preparatu Baclofen należą: osłabienie, zmęczenie, hipotermia, wyczerpanie, bezsenność, dezorientacja, suchość w ustach, zaburzenia smaku, jadłowstręt, odruchy wymiotne, wymioty, zaparcia, biegunka, depresja oddechowa, uczucie pustki w głowie, bóle i zawroty głowy, ataksja, obniżenie ciśnienia krwi, osłabienie siły mięśniowej, drżenie i bóle mięśni, oczopląs, zaburzenia akomodacji, widzenia. Może się pojawić również wysypka, nadmierna potliwość, wielomocz lub mimowolne oddawanie moczu.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Rzadkimi działaniami niepożądanymi leku Baclofen są: zahamowanie oddechu, zaburzenia wytrysku, impotencja, zatrzymanie moczu, moczenie nocne, krwiomocz, obrzęki kostek, omdlenia, uczucie duszności, kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, obniżenie pojemności minutowej serca, bóle brzucha, euforia, pobudzenie, depresja, omamy, koszmary nocne, zwiększenie liczby napadów drgawkowych, parestezje, upośledzenie mowy.

Podczas stosowania farmaceutyku Baclofen mogą wystąpić również objawy niepożądane takie jak: hipotonia mięśni, drgawki, rozszerzenie naczyń obwodowych, niedociśnienie, bradykardia, obniżenie temperatury ciała, nadmierne wydzielanie śliny i zwiększenie aktywności parametrów wątrobowych. W związku z działaniem osłabiającym przekaźnictwo na poziomie rdzenia kręgowego, lek może doprowadzić do całkowitego zniesienia odruchów.

Działaniem niepożądanym produktu Baclofen może być również nasilenie spastyczności mięśni.

Jakie są objawy przedawkowania leku?

Obawy niepożądane takie jak senność, utrata świadomości, śpiączka czy zatrzymanie oddechu świadczą o przedawkowaniu leku Baclofen. Przedawkowanie może także doprowadzić do zahamowania czynności OUN i w konsekwencji do śmierci. W przypadku przedawkowania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Nie istnieje swoista odtrutka.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, zawierającego baclofen powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Baclofenu?

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy oraz nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie - baclofen, laktoza, skrobia ziemniaczana, żelatyna, etyloceluloza, talk, magnezu stearynian.

Stosowanie leku Baclofen u chorych z padaczką powinno się wiązać ze stałym nadzorem klinicznym. Możliwe jest wystąpienie zmian w EEG i zmiana skuteczności leków przeciwdrgawkowych.

Pacjenci z zaburzeniami psychiatrycznymi takimi jak zespoły psychotyczne, schizofrenia, otępienie powinni pozostawać pod szczególną obserwacją lekarza, ponieważ lek Baclofen może prowadzić do zaostrzenia stanu.

Szczególną ostrożność powinni zachować także chorzy z udarem mózgowym, zaburzeniami układu oddechowego lub czynności wątroby. U chorych ze zwiększonym napięciem mięśnia zwieracza pęcherza moczowego może wystąpić zatrzymanie moczu.

Interakcje Baclofenu z innymi lekami

U pacjentów przyjmujących sole litu, Baclofen może zwiększyć nadczynność ruchową.

Z kolei leki przeciwdepresyjne z grupy trójpierścieniowych mogą nasilać działanie Baclofenu i znacznie zmniejszać napięcie mięśniowe.

U osób chorujących na nadciśnienie tętnicze, przyjmujących Baclofen może wystąpić konieczność zmiany dawkowania leków hipotensyjnych.

Należy uważać na leki o potencjale nefrotoksycznym, gdyż mogą opóźniać wydalanie Baclofenu i tym samym prowadzić do wystąpienia toksycznych efektów leku. Chorzy z zaburzeniami czynności nerek powinni zachować szczególną ostrożność i dostosować dawkę leku do klirensu kreatyniny.

U pacjentów leczonych preparatami lewodopy z karbidopą (pacjenci z chorobą Parkinsona) może dojść do wystąpienia objawów takich jak omamy, pobudzenie i stany splątania.

Baclofen a alkohol

Leku nie należy łączyć z alkoholem oraz innymi substancjami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, ponieważ może nasilić się jego działanie uspokajające.

Baclofen a ciąża

Substancja czynna leku przenika przez łożysko. Nie przeprowadzono badań z zastosowaniem preparatu u kobiet w ciąży, jednak podczas testów na zwierzętach obserwowano większą częstość występowania przepukliny pępkowej u płodów, zmniejszenie masy urodzeniowej oraz zaburzenia kostnienia szkieletu.

Stosowanie preparatu w czasie ciąży powinno się odbywać tylko za decyzją i pod nadzorem lekarza, ponieważ substancja czynna może stanowić ryzyko dla płodu.

Baclofen a karmienie piersią

Baclofen przenika do mleka matki, z tego powodu podczas terapii nie jest zalecane karmienie piersią.

Baclofen a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Z uwagi na ryzyko osłabienia uwagi i koncentracji, pacjenci stosujący Baclofen powinni powstrzymać się od prowadzenia pojazdów, obsługi maszyn oraz od wykonywania innych niebezpiecznych czynności.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Baclofen Polpharma

Substancja czynna: Baclofen

Wskazania: Schorzenia przebiegające ze stanami spastycznymi

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Dawka podtrzymująca zazwyczaj 30mg/dobę w 3 dawkach podzielonych. Maksymalnie 100mg/dobę

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w preparacie; choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

Główne działania niepożądane: Senność, osłabienie, zmęczenie, uspokojenie, splątanie, hipotermia, wyczerpanie, bezsenność, dezorientacja, suchość w ustach, zaburzenia smaku, jadłowstręt, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, depresja oddechowa, uczucie pustki w głowie, bóle i zawroty głowy, ataksja, obniżenie ciśnienia krwi, osłabienie siły mięśniowej, drżenie i bóle mięśni, oczopląs, zaburzenia akomodacji, widzenia

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Baclofen, [online], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/864/characteristic

Inni czytali r├│wnie┼╝

Sumamigren - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Sumamigren - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Sumamigren jest stosowany w leczeniu napad├│w migreny. Substancj─ů czynn─ů tego leku jest sumatryptan, kt├│ry zw─Ö┼╝aj─ůc naczynia, kt├│rych rozszerzenie jest prawdopodobnie przyczyn─ů b├│l├│w migrenowych, zmniejsza nasilenie objaw├│w migreny. Efekt przeciwb├│lowy uzyskuje si─Ö w ci─ůgu 30 minut po podaniu leku.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
24.11.2023
Czy ZUS ma wgl─ůd do recept?
Czy ZUS ma wgl─ůd do recept?

Prawie ka┼╝da osoba w trakcie swojego ┼╝ycia skorzysta ze zwolnie┼ä lekarskich z powodu choroby. Pracownicy mog─ů by─ç niezdolni do pracy r├│wnie┼╝ z powodu sprawowania opieki nad chorym dzieckiem lub innym bliskim cz┼éonkiem rodziny.┬áZ tego powodu warto zna─ç swoje uprawnienia jako pacjent oraz wiedzie─ç do czego s─ů upowa┼╝nieni pracownicy┬á ZUS. Czy ZUS ma wgl─ůd do recept (recepta online)?

Artykuł
21.11.2023
Jak dosta─ç recept─Ö w weekend?
Jak dosta─ç recept─Ö w weekend?

Cz─Östo zdarza si─Ö, ┼╝e chorujemy w weekendy. Nie zawsze taki stan wymaga wezwania zespo┼éu ratownictwa medycznego b─ůd┼║┬ápilnej interwencji medycznej. Czasem pacjent chce uzyska─ç porad─Ö medyczn─ů czy potrzebuje┬ádodatkowej konsultacji┬áw przypadku┬ánag┼éego zachorowania. W tym artykule om├│wimy, co robi─ç, gdy chcemy skonsultowa─ç si─Ö z lekarzem w weekend. Jak otrzyma─ç recept─Ö┬á(recepta online) w wolne dni?

Artykuł
21.11.2023
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!