Sertagen Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Sertagen - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat leczniczy Sertagen to lek przeciwdepresyjny z grupy leków SSRI, czyli selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Substancją aktywną zawartą w tym preparacie jest sertralina. Na rynku obecnie są dostępne preparaty z tabletkami o dawkach 50 mg oraz 100 mg.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Sertagen
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Sertagen - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Sertagen
Substancje czynne Sertralinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 100 mg (Tabletki powlekane)
 • 50 mg (Tabletki powlekane)

Czym jest lek Sertagen?

Sertagen jest doustnym lekiem przeciwdepresyjnym, występującym w postaci tabletek powlekanych o dawkach 50mg oraz 100mg. Jego substancją aktywną jest sertralina, której mechanizm działania opiera się na selektywnym hamowaniu wychwytu zwrotnego serotoniny, więc lek ten należy do grupy SSRI (ang. selective serotonin reuptake inhibiotor). Sertagen stosowany jest w leczeniu zaburzeń psychicznych oraz niektórych chorób psychiatrycznych. Lekarz może wypisać Ci ten preparat w następujących wskazaniach:

 • Epizody dużej depresji

 • Zapobieganie nawrotom epizodów dużej depresji

 • Leczenie lęku napadowego

 • Leczenie lęku napadowego z towarzyszącą agorafobią

 • Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne

 • Leczenie zespołu lęku społecznego

 • Zespół lęku pourazowego (PTSD)

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Sertagen?

Lek Sertagen kosztuje ok 12 zł w przypadku opakowania zawierającego 28 tabletek w dawce 50 mg. Preparat znajduje się na liście leków refundowanych i jego cena może wynosić ok 4 zł.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jaki jest mechanizm działania leku Sertagen?

Substancja aktywna zawarta w leku Sertagen, a mianowicie sertralina, należy do grupy leków przeciwdepresyjnych SSRI. Mechanizm działania leków z tej grupy to silna i swoista inhibicja wychwytu zwrotnego serotoniny w neuronach, co sprawia, że jej stężenie w szczelinie synaptycznej pomiędzy neuronami się zwiększa.

Serotonina (5-HT) jest neuroprzekaźnikiem, czyli substancją chemiczną pełniącą istotną rolę w przekazywaniu sygnałów między komórkami nerwowymi w mózgu oraz innymi obszarami układu nerwowego. Jest znana przede wszystkim z wpływu na regulację nastroju, emocji, snu, apetytu i innych procesów psychicznych i fizjologicznych. Wpływ serotoniny na depresję jest związany z jej funkcją jako kluczowego neuroprzekaźnika wpływającego na równowagę emocjonalną i regulację nastroju. Niski poziom serotoniny w mózgu jest powiązany z rozwojem objawów depresji, choć relacja między poziomem serotoniny a depresją jest bardziej złożona niż jedynie spadek poziomu tego neuroprzekaźnika.

Oto na czym dokładnie polega mechanizm działania selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny:

 1. Wychwyt zwrotny serotoniny: W warunkach fizjologicznych, po tym jak serotonina uwolniona do szczeliny synaptycznej pobudzi receptory na błonie postsynaptycznej i spowoduje przekazanie sygnału, jest ona wychwytywana z powrotem do komórek nerwowych za pomocą specjalnego transportera zwrotnego. To ogranicza ilość serotoniny w przestrzeni międzykomórkowej synapsy, czyli miejsca przekazywania informacji pomiędzy dwoma komórkami nerwowymi.

 2. Blokowanie transporterów: Leki SSRI działają poprzez blokowanie wspomnianych transporterów zwrotnych serotoniny. W rezultacie serotonina pozostaje dłużej w synapsie, co zwiększa jej dostępność do oddziaływania z receptorami na powierzchni błon postsynaptycznych sąsiednich komórek nerwowych.

 3. Wzmożona aktywacja receptorów: Zwiększona ilość serotoniny w synapsie prowadzi do wzmożonego pobudzania receptorów serotoninowych (receptorów 5-HT) w obrębie ośrodkowego układu nerwowego. To może wpłynąć na regulację nastroju, emocji i innych funkcji mózgu, których serotonina jest zaangażowana.

 4. Skutki kliniczne: W przypadku depresji i niektórych innych zaburzeń psychicznych, niski poziom serotoniny w mózgu jest często związany z objawami takimi jak smutek, apatia czy utrata zainteresowania. Zwiększając dostępność serotoniny za pomocą leków SSRI, można wpłynąć na poprawę nastroju i złagodzenie tych objawów.

Sertralina ma także bardzo słaby wpływ na wychwyt zwrotny noradrenaliny i dopaminy.

Jaki jest skład leku Sertagen?

Substancją aktywną leku Sertagen jest chlorowodorek sertraliny w ilości, która odpowiada 50mg lub 100mg sertraliny, w zależności od dawki preparatu. W skład leku wchodzą także liczne substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna (Avicel PH 101 oraz 102), wodorofosforan wapnia, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), stearynian magnezu obecne w rdzeniu tabletki oraz hypromeloza, dwutlenek tytanu (E171), polidekstroza, triacetyna oraz makrogol 8000 w otoczce tabletki.

Jak stosowa─ç lek Sertagen?

Lek Sertagen powinno się stosować doustnie rano lub wieczorem w pojedynczej dawce dobowej. Nie ma znaczenia czy tabletki przyjmowane są wraz z posiłkiem czy niezależnie od niego.

Jak dawkować lek Sertagen u dorosłych?

Dawkowanie preparatu leczniczego Sertagen zależy od wielu czynników, takich jak diagnoza medyczna, indywidualna reakcja pacjenta na lek oraz zalecenia lekarza. Dawkowanie typowe dla depresji, zaburzeń lękowych i innych schorzeń psychicznych zwykle zaczyna się od niskiej dawki, która stopniowo jest zwiększana, aby osiągnąć optymalny efekt terapeutyczny. Standardowe zalecenia obejmują:

 • Depresja:

  Dawka początkowa wynosi 50 mg raz na dobę. Jeżeli pacjenci nie reagują na tę dawkę, może ona zostać zwiększona. Zmiany dawkowania powinny być dokonywane w odstępach co najmniej tygodniowych - każdego razu dawkę zwiększamy o 50 mg, aż do dawki maksymalnej 200 mg. Nie należy zmieniać dawkowania leku Sertagen częściej niż raz na siedem dni. Początek działania leku powinien być widoczny po około tygodniu, lecz czasem do osiągnięcia efektu terapeutycznego jest potrzebne więcej czasu.

  Podczas długotrwałego leczenia depresji dawka podtrzymująca leku Sertagen powinna być utrzymana na najniższym poziomie, zapewniającym oczekiwany efekt terapeutyczny, a w razie potrzeby należy ją dostosować do stanu pacjenta.

  Chorzy na depresję powinni być leczeni przez przez co najmniej 6 miesięcy, aby objawy choroby ustąpiły. Sertagen ma udowodnione działanie w zapobieganiu nawrotowi depresji.

 • Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne:

  Dawka początkowa, tak jak w przypadku depresji wynosi 50 mg raz na dobę. Jeżeli pacjenci nie reagują na tę dawkę, może ona zostać zwiększona. Zmiany dawkowania powinny być dokonywane w odstępach co najmniej tygodniowych - każdego razu dawkę zwiększamy o 50 mg, aż do dawki maksymalnej 200 mg. Nie należy zmieniać dawkowania leku Sertagen częściej niż raz na siedem dni. Początek działania leku powinien być widoczny po około tygodniu, lecz czasem do osiągnięcia efektu terapeutycznego jest potrzebne więcej czasu, szczególnie w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

  Podczas długotrwałego leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych dawka podtrzymująca leku Sertagen powinna być utrzymana na najniższym poziomie, zapewniającym oczekiwany efekt terapeutyczny, a w razie potrzeby należy ją dostosować do stanu pacjenta. Powinno się regularnie oceniać, czy kontynuacja leczenia jest konieczna, gdyż zdolność zapobiegania nawrotom zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych nie została udowodniona.

 • Lęk napadowy, zespół lęku społecznego i zespół lęku pourazowego (PTSD):

  Dawka początkowa wynosi 25 mg raz na dobę. Po tygodniu stosowania dawkę powinno się zwiększyć do 50 mg na dobę. Jeżeli pacjenci nie reagują na tę dawkę, może ona zostać znów zwiększona. Zmiany dawkowania powinny być dokonywane w odstępach co najmniej tygodniowych - każdego razu dawkę zwiększamy o 50 mg, aż do dawki maksymalnej 200 mg. Nie należy zmieniać dawkowania leku Sertagen częściej niż raz na siedem dni. Początek działania leku powinien być widoczny po około tygodniu, lecz czasem do osiągnięcia efektu terapeutycznego jest potrzebne więcej czasu.

  Podczas długotrwałego leczenia zaburzeń lękowych, dawka podtrzymująca leku Sertagen powinna być utrzymana na najniższym poziomie, zapewniającym oczekiwany efekt terapeutyczny, a w razie potrzeby należy ją dostosować do stanu pacjenta. Powinno się regularnie oceniać, czy kontynuacja leczenia jest konieczna, gdyż zdolność zapobiegania nawrotom lęku napadowego nie została udowodniona.

  Nie należy samemu rozpoczynać leczenia Sertagenem - lek ten może być przypisany tylko przez lekarza, który oceni, czy w Twojej sytuacji ten lek będzie odpowiedni i zaleci jak go bezpiecznie stosować.

  Należy pamiętać, że dawki mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego tolerancji na lek. W trakcie terapii lekarz będzie monitorować reakcję pacjenta i dostosowywać dawkę leku w miarę potrzeb.

  Nigdy nie należy samodzielnie zmieniać dawki lub przerywać przyjmowania sertraliny bez konsultacji z lekarzem. Nagłe zaprzestanie stosowania tego leku może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące dawkowania sertraliny, skonsultuj się z lekarzem.

Jak dawkowa─ç lek Sertagen u dzieci?

Produkt leczniczy Sertagen może być stosowany u dzieci i młodzieży tylko w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Jednakże decyzja o zastosowaniu sertraliny u dzieci musi być starannie rozważona i oparta na ocenie korzyści i ryzyka przez lekarza.

 • Dzieci w wieku 6-12 lat: należy przez pierwsze 7 dni leczenia stosować 25 mg raz na dobę, a następnie po upływie tygodnia dawka może być zwiększona do 50 mg raz na dobę

 • Dzieci w wieku 13-17 lat: dawka początkowa to 50 mg raz na dobę.

  Jeżeli pacjenci nie reagują na powyższe dawki, mogą ona zostać zwiększone. Zmiany dawkowania powinny być dokonywane w odstępach co najmniej tygodniowych - każdego razu dawkę zwiększamy o 50mg, aż do dawki maksymalnej 200 mg. Nie należy zmieniać dawkowania leku Sertagen częściej niż raz na siedem dni. Początek działania leku powinien być widoczny po około tygodniu, lecz czasem do osiągnięcia efektu terapeutycznego jest potrzebne więcej czasu. Co bardzo ważne, przy zwiększaniu dawki do powyżej 50mg u dzieci i młodzieży, należy wziąć pod uwagę mniejszą masę ciała u dzieci w porównaniu z dorosłymi.

  Nie została wykazana skuteczność stosowania leku Sertagen u dzieci z depresją.

Jaka jest dawka maksymalna produktu Sertagen?

Dawką maksymalną leku Sertagen jest 200 mg na dobę.

Natomiast należy pamiętać, że decyzję dotyczącą dawki maksymalnej sertraliny dla konkretnego pacjenta powinien podjąć lekarz prowadzący na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta, reakcji na leczenie oraz ewentualnych skutków ubocznych. Ważne jest, aby zawsze przestrzegać zaleceń lekarza i nie próbować samodzielnie zwiększać dawki sertraliny, ponieważ może to zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Pomini─Öcie dawki preparatu Sertagen

Jeżeli zdarzy Ci się pominąć dawkę preparatu Sertagen, nie przyjmuj pominiętej tabletki. Za to powinieneś przyjąć kolejną tabletkę o zwykłej porze. Nie należy stosować podwójnej dawki leku w celu uzupełnienia dawki, która została pominięta.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Sertagen

Leki stosowane w leczeniu depresji zawierające sertralinę, takie jak Sertagen, to leki wpływające na cały organizm. Sertagen może więc powodować działania niepożądane. Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi, mogącymi wystąpić podczas stosowania leku Sertagenu są:

 • Nudności

 • Bezsenność

 • Zawroty głowy

 • Senność

 • Bóle głowy

 • Biegunka

 • Suchość w ustach

 • Nudności

 • Wymioty

 • Zaparcia

 • Wysypka

 • Zaburzenia wzwodu

 • Zaburzenia wytrysku

 • Zmęczenie

 • Ból w klatce piersiowej

 • Złe samopoczucie

 • Zwiększenie masy ciała

 • Kołatanie serca

 • Zaburzenia czucia

 • Szum uszny

 • Nieprawidłowe widzenie

 • Zaburzenia czynności seksualnych

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Sertagen

Poniżej przedstawiamy niektóre działania niepożądane leku Sertagen, które rzadziej mogą wystąpić podczas stosowania preparatu:

 • Nietrzymanie moczu

 • Zaburzenia koordynacji

 • Owrzodzenie jamy ustnej

 • Owrzodzenie języka

 • Osłabienie mięśniowe

 • Zaburzenia mowy

 • Zaburzenia smaku

 • Zwiększone stężenie cholesterolu

 • Niedoczynność tarczycy

 • Nadciśnienie tętnicze

 • Zapalenie uchyłków jelita

 • Zwiększenie częstości oddawania moczu

 • Choroba zwyrodnieniowa stawów

 • Zapalenie trzustki

 • Hiponatremia

 • Zaburzenia przewodu pokarmowego

 • Zwiększone wydzielanie śliny

 • Nieprawidłowe krwawienia

 • Nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych

 • Zwiększenie wrażliwości czuciowej

 • Objawy zespołu serotoninowego lub złośliwego zespołu neuroleptycznego, takie jak: pobudzenie, splątanie, obfite pocenie się, biegunka, gorączka, nadciśnienie tętnicze, sztywność, tachykardia, dyskineza, przeczulica, skurcz naczyń mózgowych, niepokój psychoruchowy, zaburzenia czucia

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Sertagen?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania leku Sertagen

Objawy przedawkowania sertraliny mogą być poważne i wymagają natychmiastowej opieki medycznej. Jeśli podejrzewasz przedawkowanie sertraliny u siebie lub u kogoś bliskiego, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub udać się na SOR.

Objawy przedawkowania Sertagenu to działania niepożądane zależne od serotoniny, takie jak senność, nudności, wymioty, tachykardia, drżenie, pobudzenie i zawroty głowy. W rzadkich przypadkach może też wystąpić śpiączka. Po przedawkowaniu sertraliny zgłaszano również powikłania kardiologiczne, takie jak wydłużenie odstępu QTc lub wystąpienie częstoskurczu komorowego typu torsade de pointes. Dlatego każdy pacjent po przedawkowaniu Sertagenu powinien być monitorowany za pomocą zapisu EKG.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Sertagen?

Stosowanie Sertagenu może być przeciwwskazane u niektórych pacjentów, dlatego przed przyjęciem leku zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który oceni, czy ten konkretny preparat jest dla Ciebie bezpieczny.

Poniżej przedstawiamy przeciwwskazania do stosowania leku Sertagen:

 • Nadwrażliwość na sertralinę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych - osoby, które są nadwrażliwe lub uczulone na sertralinę lub inne składniki preparatu, nie powinny go stosować.

 • Stosowanie inhibitorów MAO - stosowanie sertraliny oraz inhibitorów MAO (leki będące inhibitorami monoaminooksydazy) równocześnie lub stosowanie sertraliny w ciągu 14 dni od zaprzestania stosowania inhibitorów MAO może prowadzić do tzw. zespołu serotoninowego, który objawia się między innymi pobudzeniem psychoruchowym, drżeniem mięśniowym i hipotermią i jest groźny dla zdrowia i życia. Dlatego stosowanie tych leków równocześnie jest przeciwwskazane.

  Inhibitory MAO to leki również stosowane w niektórych schorzeniach psychicznych, dlatego bardzo ważne jest aby zwrócić uwagę na to, żeby nie były stosowane razem z lekami z grupy SSRI.

  Sertralinę należy odstawić na co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem leczenia inhibitorem MAO.

 • Jednoczesne stosowanie pimozydu - pimozyd to lek przeciwpsychotyczny, którego nie należy stosować równocześnie z Sertagenem.

 • Sok grejpfrutowy - nie należy pić soku grejpfrutowego podczas terapii sertraliną, gdyż zwiększa on stężenie tego leku we krwi, co może powodować ciężkie działania niepożądane.

Kiedy nale┼╝y zachowa─ç ostro┼╝no┼Ť─ç przy stosowaniu leku Sertagen?

Podczas stosowania sertraliny należy zachować ostrożność u pacjentów z niektórymi stanami chorobowymi. Poniżej przedstawiamy listę sytuacji, w których zaleca się szczególną ostrożność podczas stosowania leku Sertagen:

 • Schizofrenia - w wyniku stosowania leku Sertagen u chorych na schizofrenię mogą ulec nasileniu objawy psychotyczne

 • Napady padaczkowe w wywiadzie - należy unikać stosowania sertraliny u pacjentów z niekontrolowaną padaczką, acpacjentów z dobrze kontrolowaną padaczką należy uważnie obserwować. Jeżeli podczas stosowania leku pojawi się napad padaczkowy, to preparat należy odstawić

 • Epizody manii lub hipomanii w wywiadzie - u małego odsetka pacjentów stosujących sertralinę zaobserwowano epizody manii lub hipomanii, pacjentów z tego typu stanami w przeszłości należy ściśle monitorować

 • Zamiana innych leków przeciwdepresyjnych na Sertagen, szczególnie z grupy SSRI

 • Myśli samobójcze - pacjenci doświadczających myśli samobójczych przyjmujący lek Sertagen muszą być intensywnie monitorowani podczas pierwszych tygodni przyjmowania leku aż do momentu uzyskania efektu terapeutycznego, gdyż doświadczenie kliniczne wskazuje, że w pierwszym okresie zdrowienia paradoksalnie ryzyko samobójstwa się zwiększa.

 • Nieprawidłowe krwawienia/ krwotoki w wywiadzie, przyjmowanie leków wpływających na czynność płytek, takich jak niesteroidowe leki przeciwzapalne

 • Pacjenci z chorobą serca, hipokaliemią lub hipomagnezemią lub z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku wydłużenia odstępu QTc, rzadkoskurczu lub jednoczesnym stosowaniem leków powodujących wydłużenie odstępu QTc - są to pacjenci z czynnikami ryzyka dla pojawienia się częstoskurczu komorowego torsade de pointes podczas stosowania sertraliny, dlatego u takich pacjentów lek należy stosować szczególnie ostrożnie

 • Niewydolność wątroby - podczas stosowania sertraliny u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby należy zachować ostrożność. Należy rozważyć zmniejszenie dawek lub zmniejszyć częstość podawania leku. Sertralina nie powinna być stosowana u pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby

 • Stosowanie u osób w podeszłym wieku - stosowanie leku u osób starszych jest bezpieczne, lecz zaobserwowano, że takie osoby są bardziej podatne na występowanie istotnej klinicznie hiponatremii

 • Stosowanie u dzieci i młodzieży (poza leczeniem zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych)

 • Cukrzyca - stosowanie leków z grupy SSRI może wpływać na kontrolę glikemii, dlatego może być niezbędne dostosowanie dawki insuliny lub doustnych leków przeciwcukrzycowych

 • Zamknięcie kąta przesączania w przebiegu jaskry lub jaskra w wywiadzie - leki zawierające sertralinę mogą spowodować rozszerzenie źrenic, co może zmniejszyć kąt przesączania w oku i wywołać zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i jaskrę z zamkniętym kątem przesączania. Dlatego u pacjentów z takim wywiadem należy zachować ostrożność podczas stosowania Sertagenu.

Jeżeli któryś z powyższych stanów Ciebie dotyczy, koniecznie poinformuj o tym lekarza, który weźmie to pod uwagę podczas ustalania leczenia i dostosuje odpowiednią dawkę leku lub zaleci zmianę preparatu.

Interakcje z innymi lekami preparatu Sertagen

Sertralina może wchodzić w interakcje z różnymi innymi lekami, co może wpływać na ich działanie lub bezpieczeństwo. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia sertraliną poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, zarówno na receptę, jak i bez recepty, oraz suplementach diety. Lekarz będzie w stanie ocenić potencjalne ryzyko interakcji i odpowiednio dostosować terapię.

Poniżej znajduje się lista niektórych leków, z którymi sertralina może wchodzić w interakcje:

 • Inhibitory monoaminooksydazy (MAO), np. seleglinina

 • Pimozyd

 • Inne leki serotoninergiczne, np. tryptofan, fenfluramina i agoniści 5-HT

 • Produkty roślinne zawierające dziurawiec

 • Leki wydłużające odstęp QT

 • Leki mające wpływ na czynność płytek, np. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) czy kwas acetylosalicylowy

 • Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne

 • Leki metabolizowane przez cytochrom P450

 • Substancje blokujące przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, np. miwakurium

 • Warfaryna

 • Tryptany

 • Lit

 • Fenytoina

 • Metamizol

Czy podczas leczenia preparatem Sertagen mo┼╝na pi─ç alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania preparatu Sertagen. Alkohol może wpływać na działanie sertraliny i zwiększać ryzyko działań niepożądanych.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Sertagen w ci─ů┼╝y?

Stosowanie sertraliny w ciąży jest tematem, który wymaga szczególnej uwagi i indywidualnej oceny przez lekarza. Sertralina jest lekiem z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), stosowanych w leczeniu depresji, zaburzeń lękowych i innych schorzeń psychicznych. Jej stosowanie w ciąży jest kwestią złożoną, ponieważ istnieje potrzeba zbalansowania potencjalnych korzyści dla matki z ewentualnym ryzykiem dla zdrowia płodu.

Nie są dostępne odpowiednio kontrolowane badania dotyczące wpływu sertraliny na płód oraz przebieg ciąży, lecz w badaniach doświadczalnych nie obserwowano występowania żadnych wad wrodzonych spowodowanych stosowaniem tego leku.

Oficjalne zalecenia są takie, że nie zaleca się stosowania sertraliny w czasie ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety uzasadnia taką potrzebę, a potencjalne korzyści z leczenia przeważają nad ewentualnymi zagrożeniami.

Warto też zrozumieć, że niewyleczona depresja u kobiety w ciąży również może mieć negatywny wpływ na zdrowie matki oraz prawidłowy rozwój dziecka. Wiele czynników, takich jak nasilenie objawów choroby, wcześniejsza reakcja na leczenie, inne dostępne opcje terapeutyczne i inne schorzenia towarzyszące, musi być wziętych pod uwagę podczas podejmowania decyzji o stosowaniu sertraliny w ciąży.

Należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne potencjalne ryzyka związane z przyjmowaniem sertraliny w trakcie ciąży. Mogą obejmować m.in zespół odstawienny u niemowląt, obejmujący objawy takie jak podrażnienie, drżenie czy trudności w karmieniu lub zwiększone ryzyko wystąpienia przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN).

Jeżeli matka stosuje sertralinę podczas trzeciego trymestru ciąży, noworodka należy poddać uważnej obserwacji, gdyż po urodzeniu mogą pojawić się następujące obajwy: niewydolność oddechowa, sinica, bezdech, napady drgawkowe, wahania temperatury ciała, trudności z przyjmowaniem pokarmu, wymioty, hipoglikemia, wzmożone napięcie mięśniowe, obniżone napięcie mięśniowe, wygórowanie odruchów, drżenia mięśniowe, skurcze mięśni, drażliwość, podsypianie, ciągły płacz, senność lub zaburzenia snu.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Sertagen w okresie karmienia piersi─ů?

Nie zaleca się stosowania leku u matek karmiących piersią, chyba że w ocenie lekarza związane z tym potencjalne korzyści z leczenia przeważają nad ewentualnymi zagrożeniami.

Dotychczas nie stwierdzono jakichkolwiek działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią przez matki stosujące sertralinę, jednak nie można wykluczyć ryzyka takich działań, gdyż lek przenika do mleka matki.

Czy lek Sertagen wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w mechanicznych?

Leki przeciwdepresyjne takie jak Sertagen mogą upośledzać psychiczne lub fizyczne funkcje konieczne do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Stosując sertralinę, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia samochodu lub obsługiwanie maszyn, ponieważ lek ten może powodować działania niepożądane, takie jak senność, zmęczenie, zawroty głowy czy zaburzenia koncentracji. Wpływ sertraliny na zdolność prowadzenia samochodu może być zróżnicowany w zależności od indywidualnej reakcji organizmu na lek oraz dawki, którą przyjmujesz.

Jeśli zauważasz, że sertralina powoduje u ciebie senność, zmniejsza koncentrację lub wpływa na twoją zdolność prowadzenia samochodu, powinieneś unikać prowadzenia samochodu. Jeśli dopiero zaczynasz stosować sertralinę lub zmieniasz dawkę, może być zalecane, abyś początkowo unikał prowadzenia samochodu lub operowania maszynami, dopóki nie dowiesz się, w jaki dokładnie sposób lek na ciebie wpływa.

Najważniejsze jest, aby być odpowiedzialnym i dbać o bezpieczeństwo własne oraz innych na drodze. Jeśli masz wątpliwości dotyczące zdolności prowadzenia samochodu pod wpływem sertraliny, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie mógł ocenić, jak lek wpływa na ciebie i czy możesz prowadzić samochód bezpiecznie.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Sertagen

Substancja czynna: Sertralina

Wskazania: Leczenie epizodów depresji, lęku napadowego, zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, zespołu lęku społecznego czy zespołu lęku pourazowego (PTSD)

Zastosowanie: Doustnie, raz na dobę, niezależnie od posiłków

Dawkowanie: Od 25 mg do 200 mg na dobę

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na sertralinę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych, stosowanie inhibitorów MAO, stosowanie pimozydu

Główne działania niepożądane: Nudności, bezsenność, zawroty głowy, biegunka, suchość w ustach

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Sertagen, [online], [dostęp: 31.08.2023], dostępna w internecie:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/17600/characteristicInne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝