Tamivil Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Tamivil - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Tamivil to lek wskazany do leczenia grypy oraz jej zapobiegania po kontakcie z osobą zakażoną. Substancja czynna to oseltamiwir, czyli inhibitor enzymu neuraminidazy wirusa grypy. Jego działanie hamuje replikację i zmniejsza patogenność wirusa grypy typu A i B. W aptekach kosztuje około 58 złotych, wyłącznie za okazaniem recepty (recepta online).

Rozpocznij konsultację z Tamivil
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
💊Tamivil - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, opinie - Erecept.pl
Autor: Redakcja Erecept.pl
Dodano: 05.05.2025 13:32
Nazwa preparatu Tamivil
Substancje czynne Oseltamivirum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki
Dawki
  • 75 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Tamivil

Wskazania: Leczenie grypy u dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia, ważących ponad 40 kg, wykazujących charakterystyczne objawy choroby (najlepszy efekt terapeutyczny uzyskuje się, gdy lek zostanie podany w ciągu 48 godzin od pojawienia się objawów). Preparat może być również stosowany profilaktycznie u osób, które miały kontakt z potwierdzonym przypadkiem zakażenia wirusem grypy

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 75 mg dwa razy na dobę przez 5 dni (leczenie grypy) lub 75 mg raz na dobę przez 10 dni (profilaktyka po kontakcie z osobą chorą)

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na oseltamiwir bądź którąkolwiek z substancji pomocniczych

Główne działania niepożądane: Ból głowy, nudności, kaszel, wymioty, przekrwienie błony śluzowej nosa

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Tamivil? Cena, refundacja

Koszt zakupu leku Tamivil w aptekach wynosi około 58 złotych, jednak wyłącznie za odpłatnością 100%. Zatem nie znajduje się na liście leków refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jak działa lek Tamivil?

Oseltamiwir, substancja czynna preparatu Tamivil, należy do grupy inhibitorów neuraminidazy — enzymu obecnego na powierzchni wirusa grypy i odgrywającego kluczową rolę w jego replikacji. Działając poprzez zahamowanie procesu replikacji oraz zmniejszenie patogenności wirusów grypy typu A i B, oseltamiwir przyczynia się do skrócenia czasu trwania objawów chorobowych.

Skuteczność leczenia zależy od czasu podania. Zalecane jest przyjęcie leku nie później niż 48 godzin od wystąpienia objawów grypy lub kontaktu z osobą zakażoną.

Skład leku Tamivil

Substancja czynna leku Tamivil to oseltamiwir. Z kolei w skład substancji pomocniczych wchodzą:

  • celuloza mikrokrystaliczna;

  • krzemionka koloidalna bezwodna;

  • powidon K30;

  • krospowidon typ A;

  • stearynian magnezu.

Skutki uboczne leku Tamivil

Tamivil jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Do najczęściej występujących skutków ubocznych należą: ból głowy, nudności, rozstrój żołądka, wymioty, kaszel i przekrwienie błony śluzowej nosa.

Często zgłaszane działania niepożądane oseltamiwiru to także: zapalenie ucha środkowego, zapalenie spojówek, ból ucha, wodnista wydzielina z nosa, ból brzucha, niestrawność, uczucie pełności w nadbrzuszu, bezsenność, zawroty głowy, ból gardła, zapalenie oskrzeli, infekcje górnych dróg oddechowych, zapalenie zatok.

Z kolei niezbyt częste działania niepożądane obejmują: zaburzenia rytmu serca, zapalenie skóry, reakcje alergiczne, pokrzywka, wysypki skórne, drgawki, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Rzadko natomiast występowały: zaburzenia wzroku, piorunujące zapalenie wątroby, obrzęk naczynioruchowy, toksyczna martwica naskórka, reakcje anafilaktyczne, majaczenia, halucynacje.

Warto zaznaczyć, że działania niepożądane najczęściej pojawiają się po przyjęciu pierwszej dawki leku, jednak zazwyczaj ustępują w miarę kontynuowania terapii.

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Tamivil

Skuteczność leczenia oseltamiwirem została potwierdzona wyłącznie w przypadku grypy. Nie istnieją dowody na działanie leku wobec innych wirusów.

Tamivil nie zastępuje corocznego szczepienia przeciwko grypie, a służy do leczenia zakażenia wirusem, dlatego podawanie tego leku nie może wpływać na decyzję pacjenta o przyjęciu szczepionki.

Brak jest aktualnie informacji na temat bezpieczeństwa i skuteczności oseltamiwiru u osób z ciężkimi chorobami przewlekłymi, mogącymi wymagać natychmiastowego leczenia.

Nie została ustalona skuteczność oseltamiwiru w leczeniu grypy u osób cierpiących na ciężką przewlekłą chorobę serca lub chorobę układu oddechowego.

Przy występowaniu ciężkiej niewydolności nerek u młodzieży powyżej 13. roku życia i dorosłych zaleca się zmniejszenie dawki, zarówno tej stosowanej leczniczo jak i profilaktycznie.

Zaleca się zachowanie ostrożności u pacjentów stosujących substancje, takie jak chlorpropamid (stosowany w leczeniu cukrzycy), metotreksat (lek stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów) czy fenylbutazon (używany w leczeniu bólu i stanów zapalnych), ponieważ – podobnie jak oseltamiwir – są one wydalane przez nerki do cewek nerkowych.

Dla kogo jest lek Tamivil?

Oseltamiwir (czyli substancja czynna leku Tamivil) jest stosowany w leczeniu grypy u dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia, u których zaobserwowano typowe objawy choroby w okresie aktywnego występowania wirusa grypy w populacji. W sytuacji pandemii możliwe jest również jego zastosowanie u niemowląt poniżej 12. miesiąca życia.

Do wskazań należy także profilaktyka grypy po kontakcie z osobą chorą na grypę, u dorosłych i dzieci powyżej 1. roku życia, w trakcie, gdy wirus jest obecny w populacji. Jeżeli wystąpiła pandemia, lek można zastosować w zapobieganiu grypie po ekspozycji także u niemowląt poniżej 12. miesiąca życia.

Dawkowanie leku Tamivil

Dawkowanie leku u dorosłych

Leczenie grypy wymaga stosowania dawki 75 mg dwa razy na dobę przez 5 dni. Należy je rozpocząć w ciągu 2 dni od wystąpienia objawów grypy. W celu zapobiegania grypie po kontakcie z przypadkiem klinicznie rozpoznanej grypy zaleca się przyjmowanie 75 mg raz na dobę przez 10 dni. Jeżeli występuje epidemia grypy, to w celu jej zapobiegania zalecana dawka to 75 mg raz na dobę, przyjmowana przez okres 6 tygodni.

Dawkowanie leku u dzieci w wieku powyżej 6 lat

Dzieci w wieku 6 lat i więcej (o masie ciała powyżej 40 kg) w przypadku leczenia grypy wymagają zastosowania podobnej dawki co dorośli, czyli 75 mg dwa razy na dobę przez 5 dni. Lek nie jest odpowiedni dla niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat i masie ciała poniżej 40 kg.

Lek Tamivil a ciąża

Dane zebrane po wprowadzeniu leku na rynek oraz wynikające z badań na zwierzętach nie wykazały szkodliwego działania oseltamiwiru na przebieg ciąży, zarodek, płód czy okres po urodzeniu. Dlatego kobiety w ciąży mogą przyjmować Tamivil, jednak wyłącznie po analizie przez lekarza bezpieczeństwa, patogenności wirusa i ewentualnych chorób kobiety.

Lek Tamivil a karmienie piersią

Dostępne informacje na temat przenikania oseltamiwiru i jego czynnego metabolitu do mleka matki są ograniczone. W związku z tym stosowanie leku Tamivil podczas karmienia piersią powinno być rozważone tylko wtedy, gdy korzyści dla matki przeważają nad ryzykiem dla dziecka.

Lek Tamivil a prowadzenie pojazdów

Oseltamiwir nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.

Tamivil dla dzieci - czy można stosować?

Tamivil można stosować u dzieci w wieku powyżej 6 lat i masie ciała przekraczającej 40 kg.

Tamivil - jaka jest dostępność leku?

Tamivil jest obecnie dostępny w blisko 96% aptek na terenie Polski.

FAQ Tamivil

Nie ma możliwości zakupu zamiennika Tamivil dostępnego bez recepty.

Nie, Tamivil jest lekiem przeciwwirusowym stosowanym w leczeniu grypy.

Tak, Tamivil jest jak najbardziej wskazany w leczeniu grypy typu A.

Bibliografia

  • Charakterystyka Produktu Leczniczego Tamivil [dostęp online kwiecień 2025] https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/36011/characteristic
  • Inni czytali również