Lemena Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Lemena- E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lemena jest to lek w postaci tabletek antykoncepcyjnych, który zawiera jedną substancję czynną. Antykoncepcja hormonalna jest uważana za jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania ciąży. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku? Jaki jest mechanizm działania tabletek antykoncepcyjnych?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Lemena
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Lemena E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu Lemena
Substancje czynne Desogestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 75 mcg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Lemena

Substancja czynna: dezogestrel.

Wskazania: antykoncepcja.

Zastosowanie: tabletki doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka dziennie o tej samej porze.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, choroba zakrzepowo-zatorowa, występowanie ciężkich chorób wątroby, nowotwory hormonozależne.

Główne działania niepożądane: zwiększenie masy ciała, ból głowy, trądzik, nastrój depresyjny, ból piersi, nudności.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Lemena?

Lek Lemena jest dostępny na receptę i kosztuje ok. 28 zł za opakowanie 28 tabletek.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Lemena?

Lemena jest lekiem antykoncepcyjnym w postaci doustnych tabletek. Jest to tak zwana "minitabletka", to znaczy, że w porównaniu do stosowania środków antykoncepcyjnych zawierających dwa składniki - progestagen i estrogen, Lemena zawiera tylko jeden składnik czynny jakim jest progestagen - dezogestrel.

Minitabletki są często wybierane przez kobiety, które nie mogą stosować estrogenów z różnych przyczyn, takich jak karmienie piersią, ryzyko zakrzepów krwi, palenie u kobiet powyżej 35 roku życia, czy niektóre problemy zdrowotne.

Współczynnik Pearla (liczba nieplanowanych ciąż na 100 kobiet stosujących daną metodę antykoncepcji przez jeden rok), który jest miarą skuteczności antykoncepcyjnej, dla grupy stosujących dezogestrel wynosi 0,4. Skuteczność ta przy przyjmowaniu tabletek wynosi mniej niż przy przyjmowaniu złożonych środków antykoncepcyjnych, ale i tak jest bardzo wysoka.

Leki antykoncepcyjne dostępne są wyłącznie na receptę (recepta online) .

Jaki jest mechanizm działania leku Lemena?

Substancja czynna zawarta w leku Lemena - dezogestrel jest syntetycznym progestagenem, który ma kilka mechanizmów działania.

Progestagen w Lemena powoduje, że śluz szyjkowy staje się gęstszy i lepki. To utrudnia przejście plemników przez szyjkę macicy do macicy i jajowodów, co zmniejsza szanse na zapłodnienie.

Lemena może również wpływać na wyściółkę macicy (endometrium), czyniąc ją cieńszą i mniej przyjazną dla zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. To zmniejsza prawdopodobieństwo implantacji i rozwinięcia ciąży.

Chociaż nie jest to główny mechanizm działania, u niektórych kobiet stosujących minitabletki może dojść do zahamowania owulacji (uwolnienia komórki jajowej z jajnika). Nie jest to jednak tak powszechne jak w przypadku złożonych tabletek antykoncepcyjnych zawierających estrogen i progestagen.

Skuteczność minitabletek może być nieco niższa w porównaniu z złożonymi tabletkami antykoncepcyjnymi, szczególnie jeśli nie są one przyjmowane zgodnie z zaleceniami.

Jaki jest skład leku Lemena?

Jedna tabletka powlekana leku Lemena zawiera 75 mikrogramów dezogestrelu jako substancje czynną.

Rdzeń tabletki składa się z : laktozy jednowodnej, skrobi kukurydzianej, powidonu K30, d-α-tokoferolu (E 307), oleju sojowego, bezwodnej krzemionki koloidalnej, uwodnionej krzemionki koloidalnej i kwasu stearynowego, a otoczka z : hypromelozy 2910, makrogolu 400 oraz dwutlenku tytanu (E 171).

Jak stosowa─ç lek Lemena?

Bardzo ważne jest, aby przyjmowanie tabletek Lemena odbywało się codziennie, mniej więcej o tej samej porze. Regularność ta pomaga utrzymać stały poziom hormonów w organizmie, co jest kluczowe dla skuteczności antykoncepcji.

Pierwszą tabletkę zaleca się przyjąć w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. To zapewnia natychmiastową ochronę antykoncepcyjną, ponieważ organizm od razu zaczyna reagować na hormony zawarte w tabletce.

Należy kontynuować przyjmowanie jednej tabletki każdego dnia, bez względu na wystąpienie ewentualnego krwawienia. To znaczy, że nawet jeśli wystąpi krwawienie (tak zwane krwawienie z odstawienia) w trakcie cyklu tabletek, nadal należy kontynuować przyjmowanie tabletek zgodnie z planem.

Jeśli pacjentka zakończy jeden blister to stosowanie kolejnego blistra należy rozpocząć następnego dnia, bez przerwy. Zapobiega to narażeniu organizmu na wahania poziomu hormonów, które mogą wystąpić podczas przerwy i utrzymuje ciągłość ochrony antykoncepcyjnej.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Lemena ?

Sposób rozpoczęcia przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych zależy od wielu czynników.

Jeśli pacjentka nie stosowała wcześniej żadnej hormonalnej metody antykoncepcji zalecanym sposobem jest rozpoczęcie przyjmowania pierwszej tabletki Lemena w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, czyli pierwszego dnia miesiączki. Rozpoczęcie stosowania tabletek w tym czasie zapewnia natychmiastową ochronę antykoncepcyjną.

Można również zacząć przyjmowanie tabletek między drugim a piątym dniem cyklu, ale w takim przypadku należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (na przykład prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek w pierwszym cyklu. Jest to konieczne, ponieważ poziom ochrony antykoncepcyjnej nie jest od razu na optymalnym poziomie.

W przypadku wcześniejszego stosowania złożonych środków antykoncepcyjnych przejście na produkt leczniczy Lemena wymaga uwzględnienia kilku kluczowych zasad.

Jeśli wcześniej stosowano tabletki antykoncepcyjne pierwszą tabletkę należy zastosować następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki zawierającej substancję czynną poprzedniego produktu.

Jeśli pacjentka miała założony system terapeutyczny dopochwowy, należy rozpocząć stosowanie leku Lemena w dniu ich usunięcia. W tych przypadkach nie ma potrzeby stosowania dodatkowej metody antykoncepcji.

W przypadku stosowania środka antykoncepcyjnego zawierającego tylko progestagen można przerwać przyjmowanie minitabletki każdego dnia i rozpocząć lek Lemena od razu.

Jeśli pacjentka miała założony implant lub system domaciczny przyjmowanie tabletek Lemena należy rozpocząć w dniu ich usunięcia.

Gdy pacjentka stosowała iniekcje domięśniową powinna rozpocząć lek Lemena w dniu planowanego następnego wstrzyknięcia. Nie jest wymagane aby zastosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Zalecane jest, aby rozpocząć stosowanie produktu leczniczego Lemena, będącego środkiem antykoncepcyjnym, bezpośrednio po doświadczeniu poronienia w pierwszym trymestrze ciąży. Dodatkowa metoda antykoncepcji nie jest potrzebna.

Zaleca się rozpoczęcie stosowania tabletek Lemena, w okresie od 21 do 28 dni po porodzie lub po poronieniu, które miało miejsce w drugim trymestrze ciąży. Jeśli rozpoczęcie nastąpiło później, w takich przypadkach należy zastosować dodatkową mechaniczną metodę antykoncepcji.

Pamiętaj, że te zasady są ogólnymi wytycznymi, więc przed rozpoczęciem stosowania tabletek antykoncepcyjnych skonsultuj się z lekarzem.

Jak dawkować lek Lemena u dorosłych?

Przyjmowanie tabletek preparatu Lemena należy wykonywać codziennie o tej samej porze, po jednej tabletce, która zawiera 75 mikrogramów dezogestrelu.

W przypadku pominięcia przyjęcia tabletki antykoncepcyjnej Lemena lub w przypadku wystąpienia zaburzeń żołądka i jelit, które mogą wpływać na wchłanianie leku, ważne jest odpowiednie postępowanie, aby zmniejszyć ryzyko nieplanowanej ciąży.

Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki wynosi mniej niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a następnie kontynuować przyjmowanie kolejnych tabletek zgodnie z planem.

Jeśli opóźnienie wynosi powyżej 12 godzin należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. Należy kontynuować przyjmowanie kolejnych tabletek zgodnie z planem. Dodatkowo, należy zastosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywy) przez następne 7 dni.

Jeśli pominięcie tabletki nastąpiło w pierwszym tygodniu stosowania i w poprzednim tygodniu odbył się stosunek płciowy, istnieje zwiększone ryzyko ciąży.

W przypadku ciężkich zaburzeń żołądka i jelit, takich jak silne wymioty lub biegunka, wchłanianie substancji czynnych może być niecałkowite. W takiej sytuacji należy również zastosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Jeśli po zastosowaniu tabletki antykoncepcyjnej Lemena, wymioty wystąpią w ciągu 3-4 godzin mogą one znacznie zaburzyć wchłanianie leku. Postępowanie jest podobne do sytuacji pominięcia tabletki - należy przyjąć kolejną tabletkę jak najszybciej i zastosować dodatkową ochronę przez 7 dni.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Lek powoduje zahamowanie owulacji w prawie 100%, co odróżnia go od innych produktów zawierających wyłącznie progestageny. To może być jednym z powodów przez które u kobiet stosujących produkt Lemena stwierdzano nieregularne krwawienia występują częściej niż w przypadku innych minipigułek.

U 20-30% kobiet stosujących Lemena może dojść do zwiększenia częstotliwości krwawień, podczas gdy u kolejnych 20% częstotliwość ta może się zmniejszyć lub krwawienia mogą całkowicie ustąpić.

U niektórych kobiet stosujących Lemena obserwowano pojawienie się wydzieliny z piersi. Jest to znany efekt uboczny niektórych leków hormonalnych.

Lemena może wywołać nasilenia wrodzonego obrzęku naczynioruchowego. Obrzęk naczynioruchowy to stan charakteryzujący się nagłym, często bolesnym obrzękiem skóry, błon śluzowych i, w rzadszych przypadkach, narządów wewnętrznych, który może być wynikiem reakcji alergicznej lub innych czynników.

Może wystąpić także :

 • zwiększenie masy ciała

 • bóle głowy

 • nudności

 • trądzik

 • nastrój depresyjny

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Rzadziej występujące działania niepożądane to na przykład :

 • nietolerancja szkieł kontaktowych

 • wymioty

 • łysienie

 • bolesne miesiączkowanie

 • zmęczenie

 • wysypka

Podczas stosowania niskodawkowych środków antykoncepcyjnych może dochodzić do dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. W niektórych przypadkach te pęcherzyki mogą być większe niż zwykle spotykane w trakcie normalnego cyklu miesiączkowego.

Często te powiększone pęcherzyki, znane jako torbiele czynnościowe, zanikają samoistnie i nie wymagają leczenia. Są to zmiany łagodne i często bezobjawowe, rzadko wymagają interwencji chirurgicznej. W większości przypadków są one nieszkodliwe i nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia.

Chociaż zazwyczaj pojawianie się torbieli czynnościowych jest bezobjawowe, w niektórych przypadkach mogą one być przyczyną niewielkiego bólu brzucha.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Nie należy stosować Lemena, jeśli występuje nadwrażliwość (uczulenie) na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w składzie leku.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (ŻChZZ) to termin obejmujący dwie powiązane ze sobą stany: zakrzepicę żył głębokich (ZŻG) oraz zatorowość płucną (ZP). Są to poważne stany medyczne, które mogą wymagać natychmiastowej interwencji lekarskiej.

Obecność lub historia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej jest przeciwwskazaniem do stosowania leku Lemena. W przypadku stwierdzenia żylnej choroby zakrzepowo zatorowej podczas stosowania Lemena, zaleca natychmiastowego zaprzestania przyjmowania doustnych leków antykoncepcyjnych w tym leku Lemena.

Jeżeli obecnie lub w przeszłości występowały ciężkie choroby wątroby i wyniki biochemicznych parametrów czynności wątroby nie wróciły jeszcze do normy, stosowanie Lemena jest przeciwwskazane. Stosowanie leku Lemena może także mieć wpływ na wyniki niektórych badań laboratoryjnych.

W przypadku obecności lub jeśli występuje podejrzenie hormonozależnych nowotworów złośliwych, stosowanie Lemena może być niebezpieczne. Należy więc zastosować indywidualne rozważenie stosunku korzyści do strat.

Jeśli występuje krwawienie z pochwy, którego przyczyna nie jest znana, konieczne jest przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych Lemena i skonsultowanie się z lekarzem.

W przypadku rozwoju nadciśnienia lub znaczącego wzrostu ciśnienia tętniczego, konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem. Lekarz może ocenić sytuację i zdecydować o dalszym planie leczenia, który może obejmować zmianę metody antykoncepcji.

W przypadku wystąpienia znaczących wzrostów ciśnienia tętniczego, które nie reagują na zastosowane leczenie nadciśnienia wskazane przez lekarza, należy rozważyć przerwanie stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Interakcje z innymi lekami

Niektóre leki mogą przyspieszać metabolizm hormonów płciowych, prowadząc do ich szybszego klirensu z organizmu. Do takich leków należą:

 • Pochodne hydantoiny (np. fenytoina)

 • Barbiturany (np. fenobarbital)

 • Prymidon

 • Karbamazepina

 • Ryfampicyna

 • Okskarbamazepina

 • Ryfabutyna

 • Topiramat

 • Felbamat

 • Rytonawir

 • Nelfinawir

 • Gryzeofulwina

 • Produkty zawierające ziele dziurawca zwyczajnego

Podczas stosowania wymienionych leków zaleca się stosowanie dodatkowej, mechanicznej metody antykoncepcji. Dodatkowa ochrona powinna być kontynuowana przez cały okres stosowania tych leków i przez 28 dni po ich odstawieniu.

Stosowanie węgla aktywowanego może zmniejszać wchłanianie hormonów z tabletek, zmniejszając skuteczność antykoncepcji. W takim przypadku należy postąpić jak w przypadku zapomnienia o przyjęciu tabletki.

Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą wpływać na metabolizm innych leków, co może zwiększać lub zmniejszać ich stężenie w osoczu i tkankach (np. cyklosporyny).

Przy przepisywaniu nowych leków należy zawsze brać pod uwagę potencjalne interakcje z antykoncepcją hormonalną.

Ważne jest, aby kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne konsultowały się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem jakiejkolwiek nowej terapii lekowej, aby upewnić się, że nie wpłynie ona negatywnie na skuteczność antykoncepcji lub na działanie innych przyjmowanych leków.

Lemena a alkohol

Chociaż nie ma bezpośrednich dowodów sugerujących, że umiarkowane spożywanie alkoholu wpływa na skuteczność Lemena, zawsze warto zachować ostrożność i być świadomym potencjalnego ryzyka związanego ze spożywaniem alkoholu podczas stosowania jakiejkolwiek formy leczenia.

Alkohol może wpływać na pracę jelit - wchłanianie substancji czynnych w przewodzie pokarmowym. Może to potencjalnie zmniejszyć skuteczność środków antykoncepcyjnych zawierających progestagen, jeśli wchłanianie substancji zostanie zakłócone.

Zaleca się przyjmowanie tabletek Lemena co najmniej 2 godziny przed spożyciem alkoholu.

Spożywanie alkoholu, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, może wpływać na pamięć i zdolność podejmowania decyzji, zwiększając ryzyko pominięcia dawki leku.

Lemena a ci─ů┼╝a

Stosowanie tabletek Lemena, które zawierają progestagen (konkretnie dezogestrel), jest przeciwwskazany w ciąży. Jeśli ciąża zostanie zdiagnozowana podczas stosowania tego leku, zaleca się niezwłoczne zaprzestanie jego przyjmowania.

Lemena a karmienie piersi─ů

Na podstawie dostępnych danych klinicznych, produkt leczniczy Lemena nie wydaje się mieć istotnego wpływu na ilość lub jakość wytwarzanego mleka matki, w tym na zawartość laktozy, białka, czy na stężenie tłuszczów.

Podczas przyjmowania tabletek Lemena zanotowano przypadki zmniejszenia produkcji mleka u niektórych kobiet stosujących Lemena, jest to zjawisko rzadkie.

Niewielkie ilości składnika aktywnego, etonogestrelu, mogą przenikać do mleka matki.

Na tej podstawie wnioskuje się, że Lemena może być bezpiecznie stosowana przez kobiety karmiące piersią. Mimo to zaleca się monitorowanie wzrostu i rozwoju niemowląt, których matki stosują Lemena.

Lemena a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Na podstawie informacji z badań farmakodynamicznych, stosowanie tabletek Lemena nie wywiera wpływu lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Oznacza to, że nie powinien on negatywnie wpływać na czujność, koncentrację czy zdolność reakcji, które są kluczowe w takich działaniach.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Portal Rejestry medyczne, [online], [listopad 2023], dost─Öpny w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/34044/characteristic
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝