ellaOne - Tabletka dzień po - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 18.08.2021

ellaOne   Tabletka dzień po   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

ellaOne

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Tabletka "dzień po" EllaOne należy do metod antykoncepcji awaryjnej. Stosowana jest jednorazowo, do 120 godzin po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku EllaOne

Czym jest EllaOne?

Tabletki antykoncepcyjne EllaOne to jedna z metod antykoncepcji awaryjnej. Stosuje się ją w wyjątkowych, nagłych przypadkach by zapobiec ciąży po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia lub gdy inne metody antykoncepcji zawiodły.

W trakcie konsultacji medycznej specjalista przeprowadza wywiad. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to zostanie wystawiona e recepta na zakup preparatu EllaOne, który rekomenduje się jak najszybciej zażyć.

Podczas konsultacji niezbędne jest podanie dokładnych danych kontaktowych, a także historii chorób i ewentualnych uczuleń na poszczególne składniki leków. Lek przyjmuje się jednorazowo, do 120 godzin od odbycia stosunku płciowego bez zabezpieczenia.

Tabletki "dzień po" nie należy mylić z lekami wczesnoporonnymi. EllaOne zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej i tworzy niekorzystne warunki do zagnieżdżenia zarodka, ale nie przerywa ciąży.

Lek zastosowany już po zapłodnieniu i implantacji zarodka nie spełni swojej funkcji, nie wpłynie również negatywnie na rozwój płodu.

Preparat EllaOne dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub erecepty. Podczas jego stosowania należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza lub farmaceuty, gdyż przyjęty w sposób nieprawidłowy może okazać się nieskuteczny, a nawet szkodliwy.

Należy pamiętać iż EllaOne, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV, chlamydioza, kłykciny kończyste oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zawartość i skład produktu EllaOne

Substancją czynną produktu EllaOne jest Octan uliprystalu w dawce 30 mg. Wśród substancji pomocniczych wyróżniamy: Laktozę jednowodną, Powidon K30, Magnezu stearynian, Kroskarmelozę sodową.

W opakowaniu produktu EllaOne znajduje się jedna tabletka w kolorze białym, z zaokrąglonymi brzegami i wytłoczonym napisem "ella" po każdej ze stron. Cena opakowania różni się w zależności od apteki, zakres cenowy oscyluje w granicach 80-200 zł.

Produkt leczniczy ważny jest przez okres 3 lat. Należy chronić go przed promieniami słonecznymi oraz trzymać z dala od dzieci.

Mechanizm działania

Octan uliprystalu to substancja należąca do grupy hormonów płciowych i modulatorów układu płciowego.

Jest ona równie skuteczna jak lewonorgestrel, ma minimalne powinowactwo do receptora androgenowego i nie wykazuje powinowactwa do receptora mineralokortykosteroidowego czy estrogenowego u ludzi.

Lek utrudnia zajście w ciążę poprzez zahamowanie lub opóźnienie momentu owulacji (jajeczkowania). Jest to okres najwyższej płodności u kobiety, w którym dojrzała komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka jajnikowego i jest gotowa na połączenie się z plemnikiem.

Substancja wywołuje również zmiany w błonie śluzowej macicy, by ta była jak najmniej komfortowa do zagnieżdżenia się zapłodnionego zarodka.

Jak stosować antykoncepcję awaryjną?

Preparat EllaOne należy przyjąć w ciągu 5 dni (120 godzin) od stosunku płciowego, podczas którego nie zastosowano żadnych środków zabezpieczenia lub gdy zastosowane metody antykoncepcji zawiodły.

Zaleca się by produkt antykoncepcji awaryjnej został przyjęty jak najszybciej po odbyciu stosunku płciowego, gdyż krótszy odstęp zmniejsza ryzyko zapłodnienia i tym samym gwarantuje wyższą skuteczność leku.

Tabletkę przyjmuje się jednorazowo, doustnie, popijając dużą ilością wody. Jeśli w ciągu 3 godzin od zażycia preparatu doszło do wymiotów lub biegunki istnieje konieczność przyjęcia kolejnej dawki. Produkt skuteczny jest niezależnie od dnia cyklu menstruacyjnego.

Przed przyjęciem tabletki "dzień po" należy wykonać test ciążowy by wykluczyć już istniejącą ciążę. Należy pamiętać, że żadna antykoncepcja, w tym antykoncepcja awaryjna, nie jest w 100% skuteczna.

Jeśli krwawienie miesięczne nie pojawi się w ciągu 7 dni od daty spodziewanej miesiączki lub wystąpią inne objawy ciąży należy ponownie wykonać test ciążowy.

Pacjentka, która podejrzewa u siebie ciążę pomimo zażycia tabletki powinna skonsultować się z lekarzem. Specjalista musi wykluczyć, jak w przypadku każdej ciąży, czy nie jest to ciąża pozamaciczna.

Nie zaleca się wielokrotnego stosowania EllaOne podczas jednego cyklu miesiączkowego.

Nie zaleca się również jednoczesnego przyjmowania preparatu EllaOne i drugiej dostępnej na rynku tabletki "dzień po" - Escapelle. Takie postępowanie nie spotęguje efektu antykoncepcyjnego, może natomiast osłabić działanie leków i wywołać groźne działania niepożądane.

Antykoncepcja po zastosowaniu tabletki "dzień po"

EllaOne nie zastępuje regularnej antykoncepcji, nie chroni przed zajściem w ciążę w ciągu całego cyklu menstruacyjnego, podczas którego ją przyjęto. Odzyskanie płodności następuje szybko, w związku z tym kolejne niezabezpieczone stosunki mogą skutkować zajściem w ciążę.

Po przyjęciu leku EllaOne, antykoncepcji awaryjnej można kontynuować stosowanie dotychczasowych metod zapobiegania ciąży. Należy jednak pamiętać, że EllaOne potrafi osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych.

W związku z tym do końca cyklu menstruacyjnego zaleca się dodatkowe mechaniczne zabezpieczenie np. prezerwatywy.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

ellaOne - Cena, refundacja

Lek ellaOne nie podlega refundacji i koszt zależy od opakowania.

  • ellaOne (30 mg tabletki 1 szt.) - cena wynosi ok. 98 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Możliwe działania niepożądane preparatu EllaOne

Najczęstsze działania niepożądane

Częstymi skutkami ubocznymi po zastosowaniu tabletki "dzień po" jest ogólne zmęczenie i wahania nastroju, bóle oraz dyskomfort w jamie brzusznej, mdłości, wymioty, ból brzucha, bóle miednicy, bóle pleców, bolesne miesiączkowanie, wrażliwość piersi, ból głowy oraz zawroty głowy.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Wśród rzadziej występujących działań niepożądanych EllaOne obserwujemy: podrażnienia pochwy, uderzenia gorąca, osłabienie libido, zaburzenia snu lub senność, niepokój, niestabilność emocjonalną, bóle mięśni, zmiany skórne i trądzik, zaburzenia apetytu, zgagę, wzdęcia, biegunki , zakażenia dróg moczowych.

Krwawienie miesięczne po zastosowaniu tabletki "dzień po" u większości kobiet (75%) występuje kilkudniowe opóźnienie wystąpienia miesiączki lub w przewidywanym terminie. Rzadziej obserwuje się przyspieszenie terminu miesiączki, opóźnienie dłuższe niż 7 dni lub międzymiesiączkowe krwawienie z dróg rodnych.

Przedawkowanie leku EllaOne

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu EllaOne. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku, w takim przypadku leczenie może być jedynie objawowe.

Gdzie można zgłaszać objawy niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny.


Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku EllaOne

Preparatu nie należy stosować jeśli u pacjentki występuje uczulenie (nadwrażliwość) na octan uliprystalu lub którykolwiek z pozostałych składników pomocniczych.

Leku nie należy przyjmować również jeżeli pacjentka jest w ciąży lub istnieje takie podejrzenie.

Do pozostałych przeciwwskazań należy ciężka astma oskrzelowa, nietolerancja laktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, zaburzenia czynności wątroby oraz nerek.

Interakcje z innymi lekami

W związku z możliwymi interakcjami nie należy równocześnie stosować leku EllaOne oraz produktów będących induktorami CYP3A4 m.in.: rifampicyny, fenytoiny, fenobarbitalu, karbamazepiny, newirapiny, okskarbazepiny, ziela dziurawca.

Po zastosowaniu tabletki "dzień po" istnieje ryzyko zmniejszenia skuteczności doustnych tabletek antykoncepcyjnych, w związku z tym zaleca się stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatyw do końca cyklu miesiączkowego.

Tabletka EllaOne a ciąża

Stosowanie preparatu EllaOne jest przeciwwskazane podczas ciąży lub przy jej podejrzeniu. Z badań przeprowadzonych dotychczas wynika jednak, że octan uliprystalu nie oddziaływuje negatywnie na płód.


Tabletka EllaOne a karmienie piersią

Octan uliprystalu ma zdolność przenikania do mleka matki. Z tego względu po przyjęciu leku EllaOne należy zaprzestać karmienie piersią na okres tygodnia. W tym czasie, w celu podtrzymania laktacji, zaleca się odciąganie i wyrzucanie odciągniętego pokarmu.

Tabletka EllaOne a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między EllaOne, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Niemniej jednak nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Tabletka EllaOne a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Po zastosowaniu preparatu EllaOne istnieje ryzyko wystąpienia zawrotów głowy o umiarkowanej intensywności, senności i zaburzeń widzenia. Z tego względu przed rozpoczęciem wykonywania czynności niebezpiecznych tj. prowadzenie pojazdów mechanicznych czy obsługa maszyn należy poznać indywidualną reakcję na lek.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku EllaOne

Substancja czynna: Octan uliprystalu

Wskazania: Antykoncepcja awaryjna

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jednorazowo jedna tabletka

Główne przeciwwskazania: Ciąża i jej podejrzenie, nadwrażliwość na składnik preparatu, ciężka astma oskrzelowa , dziedziczna nietolerancja galaktozy, niedobór laktazy typu Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy, zaburzenia czynności wątroby oraz nerek

Główne działania niepożądane: Zmęczenie i wahania nastroju, ból brzucha, nudności, wymioty, bóle miednicy, bóle pleców, bóle głowy i zawroty głowy, bolesne miesiączkowanie oraz wrażliwość piersi

Warto pamiętać, że największa skuteczność leku jest w ciągu pierwszych 24 godzin od odbycia stosunku płciowego, a w przypadku wystąpienia wymiotów do 3 godzin od zażycia leku należy przyjąć tego samego dnia jeszcze jedną tabletkę. Jednakże wymaga to konsultacji z lekarzem.

Na platformie Erecept recepta online dostępna nawet w 15 minut!

ellaOne - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

NuvaRing - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
NuvaRing - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

NuvaRing jest dwuskładnikowym, hormonalnym preparatem antykoncepcyjnym w postaci dopochwowego systemu terapeutycznego. Do substancji czynnych należą tu etonogestrel oraz etynyloestradiol, które uwalniane są w stałej dawce przez całą dobę.

Charakterystyka produktów leczniczych
28.10.2021
Vibin a Vibin mini - czym różnią się te tabletki antykoncepcyjne?
Vibin a Vibin mini - czym różnią się te tabletki antykoncepcyjne?

Preparaty lecznicze Vibin oraz Vibin mini to doustne hormonalne leki antykoncepcyjne, których celem jest  zapobieganie ciąży. Oba te preparaty antykoncepcyjne należą do rodzaju dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych i zawierają te same substancje czynne - etynyloestradiol oraz drospirenon. W związku z tym nasuwa się pytanie - jakie są różnice pomiędzy tymi preparatami? W naszym artykule znajdziesz odpowiedź!

Artykuł
08.09.2023
Łysienie u kobiet - czemu kobiety łysieją i jak sobie z tym radzić?
Łysienie u kobiet - czemu kobiety łysieją i jak sobie z tym radzić?

Łysienie zwykle postrzegane jest jako problem dotyczący przede wszystkim mężczyzn, jednak ocenia się, że co najmniej jedna trzecia wszystkich kobiet również cierpi z tego powodu. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak sobie z nim radzić? Jakie są skuteczne sposoby na leczenie łysienia?

Artykuł
07.11.2022
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!