Rybelsus Konsultacja z E-receptą 49.99 zł już w 15 minut!

Rybelsus - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Rybelsus to doustny lek przeciwcukrzycowy z grupy analogów hormonu inkretynowego GLP 1, wspomagający również odchudzanie.
Rozpocznij konsultację z Rybelsus
Otrzymaj konsultację lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.
Rybelsus - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 26.07.2024
Nazwa preparatu Rybelsus
Substancje czynne Semaglutidum
Dostępność Na receptę
Postać
  • Tabletki
Dawki
  • 3 mg (Tabletki)
  • 7 mg (Tabletki)
  • 14 mg (Tabletki)

Podstawowe informacje o leku Rybelsus

Wskazania: Leczenie niedostatecznie kontrolowanej cukrzycy typu 2

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie; Dobowa dawka maksymalna to 14 mg semaglutydu

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, cukrzyca typu 1, ciężka niewydolność serca (NYHA IV), nerek lub wątroby, stan po operacji bariatrycznej

Główne działania niepożądane: Nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Rybelsus - Cena, refundacja

Lek Rybelsus nie jest objęty refundacją. Koszt preparatu różni się w zależności od rodzaju opakowania. W zależności od apteki, koszt miesięcznej terapii lekiem Rybelsus oscyluje w granicy 580-600 zł. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Rybelsus

Czym jest Rybelsus?

Rybelsus to doustny lek przeciwcukrzycowy zawierający semaglutyd - substancję z grupy analogów hormonu inkretynowego GLP 1. Jest to jedyny tego typu produkt na rynku, wszystkie inne leki z grupy analogów GLP 1 podaje się drogą podskórnych iniekcji. Substancją czynną zawartą w preparacie jest semaglutyd.

Rybelsus wskazany jest w leczeniu cukrzycy typu 2 u osób dorosłych w monoterapii - gdy metfomina jest przeciwwskazana lub źle tolerowana albo w terapii skojarzonej - w połączeniu z innymi lekami przeciwcukrzycowymi (w tym insuliną). Należy pamiętać, że leczenie farmakologiczne musi być prowadzone równocześnie z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.

Zdarza się, że lekarze przepisują Rybelsus off label (poza wskazaniami) w celu kontroli masy ciała u pacjentów z nadwagą lub otyłością, której nie muszą towarzyszyć zaburzenia metabolizmu węglowodanów.

Mechanizm działania

Substancja czynna preparatu Rybelsus - semaglutyd należy do analogów hormonu inkretynowego GLP-1, który reguluje poziom glukozy.

Substancja ta stymuluje oraz kontroluje uwalnianie insuliny z komórek Beta trzustki i hamuje uwalnianie glukagonu z komórek Alfa trzustki, co prowadzi do wzmożonego zużycia cukru i produkcji glikogenu.

Rybelsus również sprzyja normalizacji masy ciała - zmniejsza apetyt oraz opóźnia poposiłkowe opróżnianie żołądka, co przekłada się na dłuższe uczucie sytości po posiłku. Według niektórych badań wykazana również, że działa on protekcyjnie na układ sercowo naczyniowy poprzez: obniżanie skurczowego ciśnienia tętniczego, zmniejszanie stężenia lipidów we krwi oraz łagodzenie stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych.

Farmakokinetyka i skuteczność leczenia

Rybelsus cechuje się niewielką biodostępnością - tylko 1% dostarczonej substancji czynnej trafia ostatecznie do krwiobiegu. Zróżnicowany jest także stopień wchłaniania leku - współczynnik zmienności wynosi około 100%. Z tego powodu niemożliwy do przewidzenia jest efekt terapii lekiem Rybelsus.

W badaniach klinicznych po 12 tygodniach leczenia zaobserwowano u pacjentów obniżenie glikemii na czczo o 22% oraz glikemii poposiłkowej o 29% w porównaniu do placebo.

Skład leku

Jedno opakowanie leku Rybelsus może zawierać 10, 30, 60, 90 lub 100 białych lub jasnożółtych, owalnych tabletek. Na rynku dostępne są preparaty zawierające 3 mg, 7 mg lub 14 mg substancji czynnej - semaglutydu.

Wśród substancji pomocniczych użytych przy produkcji tego wyrobu medycznego wyróżniamy: sól sodową kwasu salkaprozowego, powidon K90, celulozę mikrokrystaliczną, magnezu stearynian.

Jak stosować lek?

Rybelsus należy przyjmować doustnie, codziennie, niezależnie od pory dnia, przynajmniej 30 minut przed posiłkiem popijając małą ilością wody. Tabletki nie należy kruszyć, łamać ani żuć.

Pacjenci stosujący wcześniej Ozempic mogą przejść na Rybelsus po konsultacji z lekarzem. Pierwszą tabletkę Rybelsus można przyjąć po 7 dniach od ostatniej iniekcji lekiem Ozempic.

Kobiety w wieku rozrodczym powinny stosować skuteczną antykoncepcję podczas terapii Rybelsus ze względu na potencjalne ryzyko dla płodu.

Rybelsus dawkowanie leku u dorosłych?

Lek stosuje się każdego dnia, raz dziennie, niezależnie od pory dnia. Terapię należy rozpocząć od dawki 3 mg. Po upływie miesiąca dawkę można zwiększyć do 7 mg. W celu dodatkowej poprawy kontroli glikemii, po kolejnym miesiącu leczenia dawkę można zwiększyć do 14 mg.

Nie ma potrzeby dostosowywania dawki Rybelsus u pacjentów z zaburzeniami funkcji nerek czy wątroby.

Rybelsus dawkowanie leku u dzieci?

Z uwagi na zbyt mało informacji dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania tabletek Rybelsus u osób poniżej 18 roku życia, produkt jest przeciwwskazany w tej grupie wiekowej.

Jaka jest dawka maksymalna?

Dziennie nie należy przekraczać dawki 14 mg podczas terapii preparatem zawierającym semaglutyd, stosowanym w formie doustnej.

Możliwe działania niepożądane preparatu Rybelsus - skutki uboczne

Tak jak każdy lek, Rybelsus może również powodować wystąpienie działań niepożądanych, jednak nie będą się one pojawiały u wszystkich pacjentów.

Najczęstsze działania niepożądane

Najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi podczas terapii lekiem Rybelsus są:

  • hipoglikemia (podczas stosowania równocześnie z insuliną lub pochodną sulfonylomocznika);

  • zaburzenia żołądkowo-jelitowe: ból brzucha, nudności, wymioty i biegunka.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Do często występujących działań niepożądanych (zgłaszanych przez ≥ 1/100) zalicza się:

  • bóle brzucha, wzdęcia, zaparcia, niestrawność, zapalenie żołądka czy choroba refluksowa przełyku;

  • podwyższone parametry funkcji trzustki (amylaza i lipaza),;

  • zmniejszenie apetytu;

  • zmęczenie;

  • powikłania związane z retinopatią cukrzycową.

Rzadziej obserwowane skutki uboczne podczas stosowania leku Rybelsus są: przyspieszenie akcji serca, kamica żółciowa, ostre zapalenie trzustki, reakcje alergiczne (w tym wstrząs anafilaktyczny).

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli w trakcie leczenia lekiem Rybelsus pojawią się objawy ciężkich reakcji alergicznych (takie jak: trudności z oddychaniem, obrzęk twarzy i gardła, świszczący oddech, przyspieszone bicie serca, blada i chłodna skóra, zawroty głowy lub uczucie osłabienia). Jeżeli wystąpi uporczywy, silny ból brzucha, także należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, ponieważ objawy te mogą świadczyć o wystąpieniu ostrego zapalenia trzustki.


Rybelsus a hipoglikemia

Przyjmowanie semaglutydu w monoterapii lub w połączeniu z metforminą i/lub inhibitorami kotransportera SGLT 2 i/lub pochodnymi tiazolidynodionu niesie za sobą bardzo małe ryzyko wystąpienia hipoglikemii.

Stosowanie semaglutydu razem z insuliną i/lub pochodnymi sulfonylomocznika może zwiększyć ryzyko hipoglikemii. Do objawów hipoglikemii należą m.in.: drżenie kończyn, wzmożona potliwość, splątanie, kołatanie serca, niepokój, głód. By zapobiec takiej sytuacji, podczas włączania farmaceutyku Rybelsus należy stopniowo obniżać dawkę dotychczas stosowanych leków. Ostrożność jest tu kluczowa, gdyż nagłe ograniczenie podaży insuliny może spowodować wystąpienie kwasicy ketonowej.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane produktu Rybelsus?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przedawkowanie semaglutydu

Przyjęcie zbyt dużej dawki preparatu Rybelsus może wiązać się z pojawieniem działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Nie istnieje swoista odtrutka na semaglutyd, w razie przedawkowania należy wprowadzić odpowiednie leczenie objawowe.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Rybelsus przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Produktu nie należy stosować u pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1 lub jako forma leczenia cukrzycowej kwasicy ketonowej.

Z uwagi na brak wystarczających doświadczeń terapeutycznych Rybelsus przeciwwskazany jest u pacjentów cierpiących na ciężką zastoinową niewydolność serca (NYHA IV), schyłkową niewydolność nerek czy ciężkie zaburzenia funkcji wątroby. Także u pacjentów, którzy przeszli operację bariatryczną.

Interakcje z innymi lekami

Rybelsus zmniejsza tempo opróżniania żołądka, co może wpłynąć na stopień wchłaniania i całkowitą ekspozycję innych doustnych substancji. Z tego powodu należy częściej kontrolować funkcję tarczycy u pacjentów równocześnie przyjmujących tyroksynę oraz INR u pacjentów przyjmujących warfarynę.

Uwagi wymaga również kojarzenie leku Rybelsus z innymi lekami przeciwcukrzycowymi. Nie ma konieczności modyfikacji dotychczasowego leczenia za pomocą metforminy, inhibitorów kotransportera SGLT 2 (np. empagliflozyna) czy pochodnych tiazolidynodionów (np. pioglitazon). Z uwagi na ryzyko wystąpienia hipoglikemii konieczna jest modyfikacja leczenia za pomocą insuliny lub pochodnych sulfonylomocznika (np. glipizyd).

Produkty lecznicze obecne w żołądku mogą obniżać stopień wchłaniania semaglutydu. Z tego powodu po przyjęciu tabletki Rybelsus konieczna jest co najmniej półgodzinna przerwa od stosowania innych leków.

Rybelsus a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji pomiędzy lekiem Rybelsus, a napojami alkoholowymi . Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się jednoczesnego stosowania alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Rybelsus a ciąża

Podczas badań na zwierzętach wykazano negatywny wpływ produktu Rybelsus na rozwijający się płód. Z tego powodu lek przeciwwskazany jest u kobiet w ciąży.

Kobiety w wieku rozrodczym, podczas terapii preparatem Rybelsus, powinny stosować skuteczną antykoncepcję. Przed podjęciem decyzji o zajściu w ciążę powinno upłynąć co najmniej 2 miesiące od zakończenia terapii produktem zawierającym semaglutyd.

Rybelsus a karmienie piersią

Niektóre składniki leku mają zdolność przenikania do mleka kobiecego. Ze względów bezpieczeństwa Rybelsus przeciwwskazany jest u kobiet karmiących piersią.

Rybelsus a prowadzenie pojazdów

Rybelsus nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługę maszyn. Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania pochodnych sulfonylomocznika i/lub insuliny, ponieważ epizody hipoglikemii występujące podczas powyższych aktywności mogą zagrażać życiu.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Rybelsus - leki z tą samą substancją czynną

Lekiem z tą samą substancją czynną jest Ozempic (do wstrzykiwania).


Przed rozpoczęciem stosowania, zapoznaj się z treścią ulotki załączonej do opakowania oraz skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Rybelsus, [online], dostępna pod adresem: https://www.novonordisk.pl/content/dam/nncorp/pl/pl/pdfs/products/Rybelsus_ChPL.pdf
  • Inne popularne leki

    Inni czytali również