Nimesil Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Nimesil - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nimesil to lek przeciwbólowy z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wskazany w leczeniu ostrego bólu oraz bólów miesiączkowych. Nie jest lekiem wydawanym w aptece bez recepty. Substancją czynną jest tu nimesulid. Stosowanie leku powinno się odbywać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności i pod czujnym okiem lekarza.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Nimesil
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Nimesil - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 22.05.2024
Nazwa preparatu Nimesil
Substancje czynne Nimesulidum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • granulat do sporz─ůdzania zawiesiny doustnej
Dawki
  • 100 mg (granulat do sporz─ůdzania zawiesiny doustnej)

Podstawowe informacje o leku Nimesil

Substancja czynna: Nimesulid

Wskazania: Leczenie przeciwbólowe

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Osoby >12 r.ż. 1 saszetka (100 mg) 1-2 razy dziennie Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancje, śródmiąższowe zapalenie nerek, ciężkie zaburzenia funkcji wątroby, choroba wrzodowa, krwawienie do OUN w wywiadzie, zaburzenia krzepnięcia krwi, ciężka niewydolność serca

Główne działania niepożądane: Nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, zaparcia, niestrawność, zapalenie błony śluzowej żołądka, skórne reakcje alergiczne, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, złe samopoczucie, zawroty i bóle głowy,ból brzucha,senność, zbyt szybka akcja serca, wzrost ciśnienia tętniczego, duszność, zapalenie jamy ustnej i przewodu pokarmowego, uderzenia gorąca, skurcz oskrzeli, zaburzenia funkcji wątroby

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Nimesil - Cena, refundacja

Nimesil jest lekiem refundowanym. Cena może rożnić się w zależności od opakowania.

  • Nimesil (100 mg granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 9 saszetek 2 g) - cena wynosi ok. 18 zł
  • Nimesil (100 mg granulat do sporządzania zawiesiny doustnej 30 saszetek 2 g) - cena wynosi ok. 17 zł i w przypadku refundacji ok. 9 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czy Nimesil jest na receptę?

Tak, ten lek jest na receptę. Nimesil to lek, który można otrzymać wyłącznie po okazaniu recepty w aptece.

Nimesil - na co pomaga?

Nimesil jest lekiem przeciwbólowym, mającym zastosowanie w krótkotrwałej terapii i ostrych bólów miesiączkowych. Substancją czynną zawartą w tym wyrobie medycznym jest nimesulid(łac. Nimesulidum), należący do niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Można go kupić w aptekach wyłącznie po okazaniu recepty - na platformie Erecept recepta online dostępna nawet w 15 minut! Lek nie jest objęty żadną refundacją.

inhibitorami konwertazy angiotensyny

Jaki jest skład leku Nimesil?

Lek występuje pod postacią granulatu koloru jasnożółtego o zapachu pomarańczy, przeznaczonym do sporządzania zawiesiny doustnej. Aktualnie w obrocie znajdują się opakowania składające się z 9, 14 lub 30 saszetek, przy czym każda z nich zawiera po 100 mg substancji aktywnej - niemesulidu.

Do substancji pomocniczych użytych przy produkcji należą m.in: sacharoza, kwas cytrynowy bezwodny, maltodekstryna czy makrogolu eter cetostearylowy.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Nimesulid to substancja należąca do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Hamuje ona aktywność enzymu cyklooksygenazy i tym samym produkcję prostaglandyn, które mają zdolność do aktywacji procesu zapalnego. Lek działa również przeciwbólowo i przeciwgorączkowo.

Nimesil w postaci zawiesiny doustnej

Jak stosowa─ç lek Nimesil?

Zawartość saszetki należy rozpuścić w odpowiedniej ilości płynu np. 1/2 szklanki wody o temperaturze pokojowej, następnie wypić powstały roztwór. Lek przyjmuje się na chwilę po spożyciu posiłku.

Lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu produktu Nimesil po analizie stanu zdrowia i indywidualnej sytuacji każdego pacjenta. Leczenie można rozpocząć jedynie wtedy, gdy poprzednie terapie przeciwbólowe nie przynosiły oczekiwanych efektów.

Nimesil należy przyjmować przez jak najkrótszy okres potrzebny do złagodzenia objawów - nieprzerwanie przez maksymalnie 15 dni. Ogranicza to ryzyko wystąpienia działań niepożądanych,przede wszystkim ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli po pełnym cyklu terapeutycznym oczekiwany efekt przeciwbólowy nie nastąpił, należy odstawić preparat i rozważyć zastosowanie leków z innej kategorii.

Należy pamiętać, że podczas terapii preparatem, nie należy stosować innych leków przeciwbólowych.

nimesil inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny

Jak dawkować lek u dorosłych?

Osobom dorosłym zaleca się stosowanie jednej saszetki leku (100 mg nimesulidu), 1-2 razy dziennie w zależności od potrzeb.

Nie ma konieczności zmniejszania dawki u pacjentów w wieku podeszłym.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Dzieci powyżej 12 r.ż. mogą stosować Nimesil w dawce identycznej jak u osób dorosłych - saszetka 1-2 razy dziennie.

Ze względu na niewystarczające dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa lek przeciwwskazany jest dla dzieci poniżej 12 r.ż.

Jaka jest dawka maksymalna?

Dziennie nie należy przekraczać dawki 200 mg nimesulidu, zawartej w 2 saszetkach produktu.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane produktu Nimesil

Jeśli lek stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta - tzn. przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych jest niewielkie.

Objawy ze strony przewodu pokarmowego

Najczęściej obserwowane działania niepożądane po zastosowaniu preparatu dotyczyły przewodu pokarmowego. Pacjenci przeważnie zgłaszali nudności, wymioty i biegunkę, jednak niektórzy skarżyli się również na wzdęcia, zaparcia, niestrawność, ból w podbrzuszu, smoliste stolce, krwawienie układu pokarmowego czy wrzodziejące zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.

Nimesil zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, co może wiązać się z perforacją i krwawieniem z przewodu pokarmowego. Sprzyja również zaostrzeniu stanu zapalnego okrężnicy i choroby Leśniowskiego-Crohna.

Inne dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Wśród rzadziej występujących działań niepożądanych produktu możemy obserwować: złe samopoczucie, zawroty głowy, bóle głowy i senność, zbyt szybką akcję serca i wzrost ciśnienia tętniczego, duszność, uderzenia gorąca, skurcz oskrzeli, zaburzenia funkcji wątroby, krwiomocz, zatrzymanie moczu, obrzęki, zmiany w obrazie krwi obwodowej (niedokrwistość, małopłytkowość), reakcje nadwrażliwości, zaburzenia lękowe, niepokój, koszmary senne, zmiany skórne (rumień, wysypka, świąd).

Obserwowano łagodne i przemijające działania niepożądane dotyczące układu pokarmowego takie jak: zgaga, nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia.

Bardzo rzadko po zastosowaniu produktu leczniczego Nimesil obserwuje się stany tj. rumień wielopostaciowy, ciężkie reakcje pęcherzowe,zespół Stevensa-Johnsona czy martwica toksyczno-rozpływna naskórka. W przypadku niewielkich oznak wysypki skórnej lub zmian na błonach śluzowych należy niezwłocznie odstawić lek. Ryzyko zachorowania największe jest w pierwszym miesiącu terapii.

Z tego powodu wymagana jest ostrożność podczas stosowania leku.

inhibitorami konwertazy angiotensyny

Przedawkowanie preparatu Nimesil

Przekroczenie dobowej dawki produktu grozi przedawkowaniem, objawiającym się w postaci bólu w nadbrzuszu, wymiotów i wzmożonej senności.W rzadkich przypadkach wystąpić może krwawienie z przewodu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, ostra niewydolność nerek, zatrzymanie oddechu lub śpiączka.

Nie istnieje specyficzna odtrutka na nimesulid, dlatego leczenie może być jedynie objawowe. We wczesnym okresie zatrucia (do 4 godzin od spożycia) zalecane jest indukowanie wymiotów, podawanie węgla aktywnego i środków przeczyszczających. Należy także monitorować czynność wątroby i nerek.

Nimesil granulat do sporządzania zawiesiny

Przeciwwskazania do stosowania leku oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Nimesil przeciwwskazany jest w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu, a także przebytej reakcji nadwrażliwości na kwas acetylosalicylowy (aspiryna) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Lek ten jest niewskazany jest u osób cierpiących na ciężkie zaburzenia czynności nerek (klirens kreatyniny wątroby. Jeśli podczas leczenia dojdzie do nagłego pogorszenia funkcji nerek, terapię należy niezwłocznie przerwać.

Preparat przeciwwskazany jest w schorzeniach tj.: choroba wrzodowa żołądka (owrzodzenia przewodu pokarmowego) czy dwunastnicy,krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego w przeszłości, inne czynne krwawienia lub choroby przebiegające z krwawieniem w wywiadzie, ciężkie zaburzenia krzepnięcia i ciężka niewydolność serca.

Preparatu nie powinni stosować także pacjenci uzależnieni od leków, alkoholu czy narkotyków oraz prezentujący objawy grypy lub objawy grypopodobne.

Rozwagę należy zachować przed rozpoczęciem długotrwałego leczenia preparatem u osób z czynnikami ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia np. nadciśnienie tętnicze, hiperlipidemia, cukrzyca, palenie tytoniu.

Interakcje z innymi lekami

Lek Nimesil może wchodzić w interakcje z: solami litu, teofiliną, digoksyną, cymetydyną, środkami o działaniu zobojętniającym (np. wodorotlenkiem glinu), metotreksatem, kwasem walprolinowym, kwasem salicylowym oraz cyklosporynami.

Z uwagi na zwiększone ryzyko krwawienia należy monitorować osoby stosujące równocześnie Nimesil i leki przeciwzakrzepowe (np. warfaryna, kwas acetylosalicylowy).

Jeśli pacjent podczas terapii Nimesilem przyjmuje dodatkowe leki, które również zwiększają ryzyko choroby wrzodowej (np. kwas acetylosalicylowy, klopidogrel, kortykosteroidy, leki przeciwdepresyjne z grupy SSR), należy rozważyć włączenie preparatu działającego ochronnie na błonę śluzową żołądka np. IPP, mizoprostol.

Nimesulid może powodować chwilowe osłabienie działania leków przeciwnadciśnieniowych, przede wszystkim diuretyków (np. furosemid), inhibitorów konwertazy angiotensyny iantagonistów receptora angiotensyny II.

Nimesil a alkohol

Ze względu na ryzyko podrażnienia błony śluzowej żołądka podczas terapii za pomocą leku Nimesil, a także innych NLPZ, przeciwwskazane jest równoczesne spożywanie alkoholu.

Nimesil a ci─ů┼╝a

Podawanie produktu leczniczego kobietom w ciąży nie jest wskazane. Udowodniono, że może wywierać negatywny wpływ na przebieg ciąży oraz rozwój płodu, z tego powodu przeciwwskazany jest on dla kobiet w ciąży (zwłaszcza w III trymestrze) oraz dla kobiet planujących zajść w ciążę w najbliższym czasie.

Lek zwiększa ryzyko poronienia oraz hamuje skurcze macicy prowadząc do opóźnienia lub przedłużenia porodu. Sprzyja również wystąpieniu wad wrodzonych u dziecka - wad serca, nerek , płuc oraz wytrzewienia.

Nimesil granulat do sporządzania zawiesiny doustnej

Nimesil a karmienie piersi─ů

Nie ma informacji dotyczących zdolności przenikania nimesulidu do pokarmu kobiecego, ze względów bezpieczeństwa Nimesil przeciwwskazany jest w okresie karmienia piersią.

Nimesil a prowadzenie pojazd├│w

Ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych takich jak zawroty głowy, zaburzenia równowagi lub senność należy unikać prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn po zażyciu preparatu Nimesil.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Nimesil może powodować działania niepożądane takie jak owrzodzenie przewodu pokarmowego. granulat do sporządzania zawiesiny

Nimesil - leki z t─ů sam─ů substancj─ů czynn─ů

Tę samą substancję czynną co Nimesil zawiera Aulin.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Nimesil, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/12121/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝