Microgynon 21 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Microgynon 21 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Microgynon to doustny lek antykoncepcyjny, który zawiera dwie substancje czynne - lewonorgestrel oraz etynyloestradiol.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Microgynon 21
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Microgynon 21 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 23.04.2024
Nazwa preparatu Microgynon 21
Substancje czynne Ethinylestradiolum Levonorgestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
  • Tabletki dra┼╝owane
Dawki
  • 30 mcg + 150 mcg (Tabletki powlekane)
  • 30 mcg + 150 mcg (Tabletki dra┼╝owane)

Podstawowe informacje o leku Microgynon

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz lewonorgestrel

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie przez pierwsze 21 dni cyklu, później 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej; Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby; Niezdiagnozowane krwawienie z pochwy

Główne działania niepożądane: Nudności, ból brzucha, podwyższenie masy ciała, ból głowy, obniżenie nastroju, ból piersi, plamienia i krwawienia śródcykliczne, brak miesiączki

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Microgynon 21 - Cena, refundacja

Lek Microgynon 21 znajduje się na liście leków refundowanych. Cena może różnić się w zależności od opakowania.

  • Microgynon 21 (0,03 mg + 0,15 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 8 zł i w przypadku refundacji ok. 3 zł
  • Microgynon 21 (0,03 mg + 0,15 mg tabletki powlekane 3 x 21 szt.) - cena wynosi ok. 22 zł i w przypadku refundacji ok. 7 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Microgynon

Czym jest Microgynon?

Microgynon jest doustnym hormonalnym lekiem antykoncepcyjnym, przeznaczonym dla miesiączkujących kobiet w wieku rozrodczym, w celu ochrony przed zajściem w ciążę. Produkt należy do grupy złożonych środków antykoncepcyjnych, czyli zawierających dwie hormonalne substancje czynne - w tym przypadku lewonorgestrel (komponenta gestagenowa) i etynyloestradiol (komponenta estrogenowa).

Hormonalne preparaty antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową np. zakażeniem wirusem HIV. Taką funkcję mają jedynie barierowe środki ochrony w postaci prezerwatywy męskiej.

Żadna metoda antykoncepcji nie zapewnia 100% skuteczności. By zmniejszyć ryzyko zajścia w ciążę, podczas stosowania produktu Microgynon należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Zawarte w preparacie Microgynon substancje hormonalne z grupy estrogenów (etynyloestradiol) oraz gestagenów (lewonorgestrel) chronią przed zajściem w ciążę poprzez wpływ na wiele różnych mechanizmów m.in. hamują owulację, wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy, które utrudniają ewentualną implantację zarodka, zagęszczają śluz szyjkowy czy spowalniają perystaltykę jajowodów.

Oprócz efektu antykoncepcyjnego Microgynon zmniejsza również nasilenie krwawienia miesięcznego, co chroni przed niedoborem żelaza, zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące miesiączce oraz reguluje cykl miesięczny. Według niektórych badań lek zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka jajnika i trzonu macicy.

Jaki jest skład leku?

Opakowanie produktu Microgynon zawiera 21 tabletek powlekanych w kolorze beżowym, które zapewniają ochronę antykoncepcyjną podczas jednego cyklu menstruacyjnego trwającego 28 dni.

W każdej beżowej tabletce powlekanej znajduje się identyczna ilość substancji czynnych - 30 mikrogramów etynyloestradiolu i 150 mikrogramów lewonorgestrelu. Substancjami pomocniczymi są tu m.in.: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, powidon K25, talk, magnezu stearynian.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.

Jak stosować Microgynon 21?

Microgynon przyjmuje się raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, przez 21 kolejnych dni cyklu miesięcznego. Po zakończeniu opakowania przewidziana jest siedmiodniowa przerwa, podczas której powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Niezależnie od krwawienia (jego obecności i nasilenia) po 7 dniach przerwy należy rozpocząć kolejny blister.

Podczas przerwy od antykoncepcji nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod ochrony. Przerwa między kolejnymi opakowaniami produktu Microgynon nie powinna jednak trwać dłużej niż ustalone przez producenta 7 dni.

Hormonalna terapia antykoncepcyjna za pomocą Microgynon może być kontynuowana tak długo jak jest bezpieczna dla pacjentki. Podczas leczenia wymagana jest regularna, coroczna konsultacja ginekologiczna.

Jak rozpocząć stosowanie preparatu?

Przed rozpoczęciem terapii za pomocą Microgynon należy ustalić bezpieczeństwo stosowania preparatu. Ginekolog przeprowadza pełen wywiad lekarski (uwzględniający indywidualne czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej), mierzy ciśnienie tętnicze, wykonuje badanie ginekologiczne i badanie piersi. Niekiedy konieczne jest również wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych.

Jeśli w poprzednim cyklu pacjentka nie stosowała żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, terapię za pomocą Microgynon rozpoczyna się 1. dnia cyklu miesiączkowego (1. dnia miesiączki). Zapewnia to natychmiastową ochronę przed zajściem w ciążę. Alternatywnie terapię można rozpocząć między 2. a 5. dniem cyklu, jednak przez pierwsze 7 dni konieczne będzie wtedy dodatkowe zabezpieczenie za pomocą prezerwatywy.

Jeśli pacjentka do tej pory stosowała inny złożony hormonalny produkt antykoncepcyjny - tabletki dwuskładnikowe, dopochwowy system terapeutycznego czy system transdermalny, terapię preparatem Microgynon rozpoczyna się następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej dotychczasowego preparatu lub w dniu usunięcia dotychczasowego systemu terapeutycznego.

Przy zmianie z metody wyłącznie progestagenowej (minitabletka, zastrzyki lub implant), pierwszą tabletkę Microgynon można przyjąć w dowolnym dniu cyklu lub w dniu usunięcia implantu czy systemu domacicznego uwalniającego lewonorgestrel. We wszystkich tych sytuacjach przez pierwsze 7 dni terapii należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Jak stosować lek po poronieniu?

Microgynon można zacząć stosować natychmiast po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży. W takiej sytuacji nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod ochrony.

Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży terapię antykoncepcyjną najlepiej rozpocząć w okresie od 21 do 28 dnia po zakończeniu ciąży. Jeśli pacjentka chciałaby rozpocząć antykoncepcję w późniejszym terminie, przez pierwsze 7 dni powinna korzystać z dodatkowych barierowych metod ochrony.

Opóźnianie miesiączki

By uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu jednego opakowania preparatu Microgynon, należy od razu rozpocząć nowy blister, z pominięciem siedmiodniowej przerwy. W trakcie wydłużonego cyklu mogą pojawić się krwawienia lub plamienia śródcykliczne.

By zmienić termin krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, należy skrócić okres przerwy między kolejnymi blistrami Microgynon o dowolną ilość dni. Przerwy tej nie należy jednak wydłużać.

Microgynon 21 a waga - czy powoduje tycie?

Według charakterystyki produktu leczniczego leku można stwierdzić, że zwiększenie masy ciała u pacjentki po zastosowaniu Microgyon 21 pojawia się często. To oznacza, że 1 na 100 pacjentek będzie zgłaszać tego typu działanie niepożądane.

Pomini─Öcie dawki preparatu Microgynon

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Microgynon?

Jeśli od standardowej godziny stosowania Microgynon nie minęło jeszcze 12 godzin, spóźnienie nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. Pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, a terapię kontynuować zgodnie ze schematem.

Jeśli opóźnienie jest jednak dłuższe niż 12 godzin, może to wpływać negatywnie na skuteczność Microgynon.

Gdy do pomyłki dojdzie w 1. tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zaległą tabletkę, a przez kolejne 7 dni dodatkowo korzystać z prezerwatyw. Jeśli pomyłka ma miejsce w 2. tygodniu postępuje się identycznie, jednak nie ma potrzeby używania dodatkowych metod ochrony, o ile pacjentka stosowała lek prawidłowo przez 7 dni poprzedzających pominięcie dawki leku.

Przy opóźnieniu w 3. tygodniu cyklu można postąpić dwojako. W pierwszej wersji przyjmuje się zaległą tabletkę jak najszybciej, następnie kontynuuje się terapię zgodnie ze schematem. Po zakończeniu blistra należy od razu rozpocząć kolejny, z pominięciem siedmiodniowej przerwy. Alternatywnie można wyrzucić pozostałe w blistrze tabletki, a dzień pomyłki potraktować jako pierwszy dzień przerwy. Po zakończeniu siedmiodniowej przerwy należy rozpocząć nowe opakowanie Microgynon.

Jeśli po błędzie w terapii w spodziewanym terminie nie pojawi się krwawienie z odstawienia, należy wykluczyć możliwość zajścia w ciążę.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

Silna biegunka lub wymioty mogą ograniczać wchłanianie substancji czynnych preparatu Microgynon. Jeśli do zaburzeń żołądkowo-jelitowych doszło w ciągu 3-4 godzin po spożyciu tabletki, należy jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Microgynon

Jakie są częste działania niepożądane leku?

Do najczęstszych działań niepożądanych Microgynon, zgłaszanych przez ponad 1% pacjentek, należą: nudności, ból brzucha, wzrost masy ciała, ból głowy, obniżenie nastroju, ból i tkliwość piersi.

Lek, szczególnie na początku terapii, powodować może również zaburzenia cyklu menstruacyjnego - plamienia i krwawienia śródcykliczne czy brak miesiączki.

Jakie są rzadziej występujące działania niepożądane leku?

Wśród niezbyt często i rzadko obserwowanych działań niepożądanych Microgynon wyróżniamy: zatrzymanie płynów w ustroju, obrzęki, wymioty, biegunkę, obniżenie libido (popędu płciowego), zmiany skórne (pokrzywka, wysypka, rumień guzowaty, rumień wielopostaciowy), upławy z pochwy, wyciek z brodawek sutkowych.

Podczas długotrwałych obserwacji stwierdzono również, że Microgynon jest w stanie inicjować lub zaostrzać stany tj.: wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenia tolerancji glukozy, ostre zapalenie trzustki (zwłaszcza u pacjentek z hipertriglicerydemią), żółtaczka cholestatyczna, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy, zespół hemolityczno-mocznicowy, pląsawica Sydenhama, obrzęk naczynioruchowy, nieswoiste zapalne choroby jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego).

Microgynon a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Stosowanie złożonych hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych tj. Microgynon wiąże się z ryzykiem rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w postaci zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył kończyn dolnych. Ryzyko to jest największe w pierwszym roku terapii oraz po wznowieniu leczenia po przerwie trwającej co najmniej 4 tygodnie. Ryzyko wynikające z tej formy antykoncepcji jest jednak wciąż mniejsze niż to prezentowane podczas ciąży.

Do dodatkowych, indywidualnych czynników ryzyka tworzenia się zakrzepów w naczyniach żylnych należą: nadwaga (BMI>30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, operacja w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi (np. mutacja V Leiden), stany przebiegające z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.

Dwuskładnikowa antykoncepcja zwiększa również ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej w postaci udaru niedokrwiennego mózgu, przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu (TIA) czy zawału serca.

Do dodatkowych, indywidualnych czynników ryzyka tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych należą: wiek >35 roku życia), palenie papierosów, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, wady serca, zaburzenia rytmu serca - migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy, hiperhomocysteinemia.

Microgynon a nowotwory

Podczas długotrwałego stosowania Microgynon (powyżej 5 lat) obserwuje się zwiększone ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Może wynikać to jednak ze zwiększonej ekspozycji na zakażenie wirusem HSV podczas rezygnacji z antykoncepcji barierowej. Wirus ten jest główną przyczyną rozwoju nowotworu w ogólnej populacji.

Kobiety stosujące złożoną antykoncepcję hormonalną narażone są również na większe ryzyko rozwoju raka piersi. Ryzyko to normalizuje się w ciągu 10 lat od zaprzestania terapii.

Podczas długotrwałej terapii obserwuje się także zwiększenie częstotliwości zachorowania na łagodne nowotwory wątroby. Rzadko obserwuje się nowotwory złośliwe.

Przedawkowanie leku

Dotychczas nie zgłaszano incydentów ciężkich lub szkodliwych reakcji po przyjęciu zbyt wielu tabletek preparatu Microgynon przez osoby dorosłe. W wyniku przedawkowania spodziewać się można ewentualnych nudności, wymiotów lub krwawienia z pochwy. Leczenie w takim przypadku ma charakter wyłącznie objawowy.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania Microgynon?

Wśród przeciwwskazań do stosowania preparatu Microgynon wyróżniamy schorzenia i stany tj.: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciąża i okres karmienia piersią, przebycie zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, wysokie ryzyko rozwoju żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, przebycie zawału serca, udaru niedokrwiennego mózgu lub TIA (przemijający atak niedokrwienny), wysokie ryzyko rozwoju tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, migrena z ogniskowymi objawami niedokrwiennymi, zapalenie trzustki, krwawienia z pochwy o nieznanym pochodzeniu, przewlekłe zaburzenia czynności wątroby, podejrzenie lub obecność nowotworów złośliwych zależnych od hormonów płciowych (piersi, trzonu macicy) lub wątroby.

Kobietom stosującym złożone doustne preparaty antykoncepcyjne odradza się palenie. Kobietom po 35. roku życia palących tytoń, z uwagi na znaczny wzrost ryzyka rozwoju tętniczych incydentów zakrzepowo-zatorowych, stosowanie preparatu jest przeciwwskazane.

Interakcje z innymi lekami

Podczas antybiotykoterapii (z wyjątkiem gryzeofulwiny i ryfampicyny) oraz przez 7 dni po zakończeniu leczenia konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji barierowej.

Z uwagi na ryzyko upośledzenia funkcji wątroby, przeciwwskazane jest równoczesne stosowanie Microgynon oraz leków przeciwwirusowych stosowanych przy zakażeniu HCV np. ombitaswir.

Microgynon a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Podczas upojenia alkoholowego obserwuje się jednak zwiększone ryzyko wystąpienia wymiotów, co może osłabić wchłanianie substancji czynnych.

Microgynon a ciąża

Microgynon przeciwwskazany jest podczas ciąży. Jeśli podczas terapii pacjentka zajdzie w ciążę, powinna jak najszybciej odstawić lek.

Nie udowodniono, by Microgynon zwiększał ryzyko wad wrodzonych u płodów matek, które stosowały antykoncepcję przed ciążą lub nieświadomie podczas pierwszych tygodni ciąży.

Microgynon a karmienie piersią

Microgynon może negatywnie wpływać na ilość i jakość pokarmu kobiecego. Ze względów bezpieczeństwa lek przeciwwskazany jest do czasu zakończenia karmienia piersią.

Microgynon a prowadzenie pojazdów

Dotychczas nie zaobserwowano, by Microgynon wywierał negatywny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn. Prewencyjnie należy jednak poznać indywidualną reakcję na lek przed rozpoczęciem wykonywania niebezpiecznych czynności.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Microgynon - leki z tymi samymi substancjami czynnymi

Te same substancje czynne co Microgynon zawierają leki:
- Leverette,
- Levomine,
- Rigevidon,
- Seasonique,
- Stediril 20.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Microgynon, [online], [dostęp 26.09.2022], dostępne pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/4381/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝