Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Clindamycin-MIP 300 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Clindamycin MIP to tabletki powlekane z antybiotykiem. Co zawiera Clindamycin MIP? Na jakie choroby działa?

Clindamycin-MIP 300 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 11.05.2024
Nazwa preparatu Clindamycin-MIP 300
Substancje czynne Clindamycini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 300 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Clindamycin MIP

Substancja czynna: klindamycyna

Wskazania: zakażenia bakteryjne, m.in. zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia ucha, zakażenia skóry i tkanek miękkich

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dorośli i młodzież powyżej 14 r.ż: 600 mg do 1.8 g na dobę w 3-4 dawkach podzielonych; dzieci powyżej 5 r.ż. 8-25 mg na kg masy ciała w 3-4 dawkach podzielonych

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na klindamycynę, linkomycynę lub substancję pomocniczą

Główne działania niepożądane: bóle brzucha, wymioty, biegunka, zapalenie jamy ustnej

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje Clindamycin MIP?

Cena Clindamycin-MIP 600 wynosi:

- 31,14 zł za 12 tabletek
- 40,29 zł za 16 tabletek
- 71,82 zł za 30 tabletek
Lek podlega refundacji dla osób z infekcjami spowodowanymi przez bakterie wrażliwe na klindamycynę, w tym: infekcje kości i stawów, infekcje uszu, nosa i gardła, infekcje zębów oraz zapalenie kości i szpiku związane z chorobami periodontologicznymi, infekcje dolnych dróg oddechowych, infekcje w obrębie jamy brzusznej, infekcje miednicy i narządów płciowych kobiet, infekcje skóry i tkanek miękkich, a także płonicę. W przypadku ciężkich infekcji zalecane jest podawanie leku drogą dożylną.

Czym jest Clindamycin MIP?

Clindamycin MIP zawiera, w zależności od nazwy preparatu, 150, 300 lub 600 mg klindamycyny (Clindamycin MIP 150/300/600) w tabletce w postaci chlorowodorku klindamycyny.

Możliwe jest podawanie leku w postaci dożylnej zamiast doustnej w warunkach szpitalnych, co w przypadku ciężkiego zakażenia zaleca się pacjentom.

Mechanizm działania Clindamycin MIP

Klindamycyna zawarta w tabletkach jest antybiotykiem należącym do linkozamidów. W zależności od utrzymywanego stężenia i podatności drobnoustrojów, ma działanie bakteriostatyczne, jak i bakteriobójcze. Mechanizm działania klindamycyny polega na hamowaniu syntezy białek oraz indukowaniu procesów immunologicznych pozwalających na zniszczenie bakterii.

Skład leku Clindamycin-MIP

Poza chlorowodorkiem klindamycyny tabletki powlekane zawierają mikrokrystaliczną celulozę, mannitol, talk, stearynian magnezu, krospowidon, bezwodną krzemionkę koloidalną, dwutlenek tytanu, makrogol, Eudragit E.

Jak stosowa─ç lek?

Clindamycin MIP stosuje się w przypadku wystąpienia zakażeń bakteryjnych szczepami wrażliwymi na działanie tego antybiotyku. Mogą to być zakażenia dolnych dróg oddechowych, zakażenia kości, zakażenia ucha, nosa oraz gardła, odzębowe zapalenia kości szczęki i żuchwy, zakażenia w obrębie zębów, w obrębie jamy brzusznej, zakażenia żeńskich narządów płciowych, w obrębie miednicy. Również płonica, zakażenia skóry i tkanek miękkich mogą być wskazaniami do stosowania leku.

Klindamycyny nie stosuje się w leczeniu zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, ponieważ nie osiąga ona leczniczego stężenia w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nieodpowiednie stosowanie antybiotyków, w tym niestosowanie się do dawek, przyjmowanie antybiotyków bez wskazań, nieprzyjęcie wszystkich dawek może prowadzić do nadmiernego rozwoju opornych bakterii.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Dawkę ustala się w zależności od rodzaju, ciężkości zakażenia i wynosi ona od 600 mg do 1.8 g klindamycyny na dobę. Dawkę dobową podaje się w 3-4 dawkach podzielonych.

Zmniejszenie dawki może być wymagane u pacjentów z niewydolnością nerek lub wątroby w zależności od ilości podawanego leku oraz ciężkości zaburzeń.

W trakcie terapii długotrwałej istotna jest okresowa kontrola obrazu krwi.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Klindamycyna może być stosowana u dzieci powyżej 5 lat. Dawkę przelicza się na kg masy ciała, w zależności od zaleceń lekarza prowadzącego jest to od 8 do 25 mg klindamycyny na kilogram masy ciała. Dawka jest dostosowywana do rodzaju i ciężkości zakażenia.

Dawka dobowa jest dzielona na 3-4 porcje podawane w równych odstępach czasowych.

Dzieci w wieku powyżej 14 lat stosują lek w dawkach jak dorośli.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Do najczęstszych działań niepożądanych obserwowanych podczas zastosowania leku Clindamycin MIP należą objawy z przewodu pokarmowego, takie jak biegunka, wymioty, bóle brzucha. Możliwe jest także zapalenie w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, języka, przełyku.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Rzadko Clindamycin MIP może powodować działania niepożądane takie jak: rzekomobłoniaste zapalenie jelit (w przypadku wystąpienia zapalenia preparaty hamujące perystaltykę jelit nie powinny być stosowane!), zapalenie pochwy, pęcherzowe zapalenie skóry, zapalenie wielostawowe, objawy alergiczne (w tym wstrząs anafilaktyczny), zaburzenia krwi i układu chłonnego, świąd, podwyższone poziomy tzw. enzymów wątrobowych (przejściowo), blokada nerwowo-mięśniowa.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç objawy niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazania do stosowania leku to nadwrażliwość na substancję czynną lub linkomycynę lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Szczególną ostrożność powinni wykazywać pacjenci mający zaburzenia czynności wątroby, zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, wcześniejsze choroby żołądka lub jelit.

Interakcje z innymi lekami

Klindamycyna nie powinna być stosowana jednocześnie z antybiotykami makrolidowymi, ponieważ wzajemnie osłabiają swoje działanie. Ze względu na swoje działanie klindamycyna może wzmacniać działanie leków zwiotczających, stosowanych podczas znieczulenia ogólnego do operacji.

Doustne leki antykoncepcyjne mogą mieć osłabione działanie podczas stosowania klindamycyny.

Clindamycin MIP a ci─ů┼╝a

Nie wykazano negatywnego działania na płód, natomiast zawsze należy określić, czy korzyści z zastosowania dla matki przewyższają ewentualne ryzyko.

Clindamycin MIP a karmienie piersi─ů

Klindamycyna przenika do pokarmu kobiecego i może wywoływać objawy u dziecka, takie jak biegunka, wymioty, zakażenia o podłożu drożdżakowym.

Clindamycin MIP a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Klindamycyna nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dost─Öp 10.02.2024], dost─Öpna w Internecie: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/11436/characteristic
  • Inni czytali r├│wnie┼╝