Atywia Daily - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 02.11.2021

Atywia Daily   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Atywia Daily

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Atywia Daily jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Dodatkowe wskazanie to terapia umarkowanego trądziku. Substancje czynne zawarte w  leku to: etynyloestradiol i dienogest

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Atywia Daily

Czym jest Atywia Daily?

Atywia Daily 0,03 mg + 2 mg to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny. Lek przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18 roku życia i nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki.

Preparat ma dodatkowe zarejestrowane wskazanie, którym jest leczenie trądziku o umiarkowanym nasileniu.

Należy pamiętać iż preparat Atywia Daily, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne , nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą kontaktów płciowych.

Mechanizm działania

Antykoncepcyjne działanie leku Atywia Daily związane jest z wieloma mechanizmami, z których najważniejszym są zahamowanie owulacji oraz zmiana składu śluzu szyjkowego.

Oprócz ochrony przed zajściem w ciążę lek sprawia, że cykl miesiączkowy staje się bardziej regularny, krwawienia miesiączkowe często mają mniejsze nasilenie, redukowany jest problem, który stanowi bolesne miesiączkowanie. Lek zmniejsza także ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru żelaza. Ponadto istnieją dowody zmniejszenia ryzyka zachorowania na raka endometrium oraz raka jajnika.

Atywia Daily dodatkowo łagodzi zmiany skórne. Z tego powodu wykorzystuje się ją również w leczeniu trądziku o umiarkowanym nasileniu.

Skład leku

Jedno opakowanie produktu Atywia Daily obejmuje 21 białych tabletek zawierających substancje czynne oraz 7 zielonych tabletek placebo, zawierających wyłącznie substancje pomocnicze.

Każda aktywna tabletka ma w swoim składzie etynyloestradiol w dawce 0.03 mg oraz dienogest w dawce 2 mg. Wśród użytych substancji pomocniczych wyróżniamy: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, powidon K-30, magnezu stearynian.

Cena preparatu może się różnić w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi ok 30 zł za opakowanie zawierające 28 tabletek. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Jak przyjmować lek Atywia Daily?

Tabletki należy przyjmować przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu - przez 21 dni tabletki białe, później przez 7 dni tabletki zielone. Każde kolejne opakowanie powinno się rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej dawki z poprzedniego opakowania.

Krwawienie z odstawienia zazwyczaj rozpoczyna się po 2-3 dniach po rozpoczęciu stosowania zielonych tabletek placebo. Jeśli krwawienie nie zakończy się do dnia, w którym trzeba rozpocząć kolejne opakowanie, nie należy się tym martwić i przyjąć lek zgodnie z harmonogramem.

Do zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej konieczne jest co najmniej 7 dniowe, nieprzerwane stosowanie leku. Przerwa pomiędzy kolejnymi dawkami nie powinna przekraczać 7 dni.

Produkt Atywia Daily może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki.

Jak rozpocząć przyjmowanie leku Atywia Daily?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, przyjmowanie tabletek należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Stosowanie można także rozpocząć między 2 a 5 dniem cyklu miesiączkowego, lecz w takim przypadku podczas pierwszych 7 dni stosowania należy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć stosowanie produktu leczniczego Atywia Daily w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia dopochwowego systemu lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie leku Atywia Daily w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciem tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Stosowanie preparatu po poronieniu

Jeśli doszło do poronienia w pierwszym trymestrze ciąży, przyjmowanie tabletek Atywia Daily można rozpocząć natychmiast, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

W przypadku poronienia w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie lek można zacząć przyjmować po przerwie trwającej od 21 do 28 dni.

Jak opóźnić miesiączkę?

Istnieje możliwość opóźnienia wystąpienia krwawienia z odstawienia podczas terapii za pomocą Atywia Daily, jednak nie jest to zalecane. W tym celu po zakończeniu stosowania białych tabletek z jednego opakowania, należy od razu zacząć stosowanie białych tabletek z drugiego blistra, z pominięciem zielonych tabletek placebo. Dalej można kontynuować leczenie zgodnie z harmonogramem.

W czasie wydłużonego cyklu może dojść do pojawienia się krwawień śródcyklicznych lub plamień.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Atywia Daily - Cena, refundacja

Lek Atywia Daily nie jest refundowany przez NFZ. Koszt preparatu jest zależny od rodzaju opakowania.

  • Atywia Daily (0,03 mg + 2 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 40 zł
  • Atywia Daily (0,03 mg + 2 mg tabletki powlekane 3 x 28 szt.) - cena wynosi ok. 96 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Pominięcie dawki preparatu Atywia Daily

Co zrobić przy pominięciu dawki leku Atywia Daily?

W razie opóźnienia w przyjęciu białej tabletki leku Atywia Daily, które jest jednak mniejsze niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana.

Jeśli od zaplanowanej godziny przyjęcia białej tabletki minęło więcej niż 12 godzin, istnieje ryzyko, że ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Należy przyjąć tabletkę tak szybko jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Przez kolejne dni 7 dni konieczne jest stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej np. prezerwatyw.

Pominięcie zielonej tabletki placebo znajdującej się w ostatnim rzędzie blistra nie stanowi zagrożenia dla ochrony antykoncepcyjnej.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Atywia Daily może być zmniejszone, co zwiększa ryzyko utraty skuteczności antykoncepcji. Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancje czynne, należy zastosować nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe.

Możliwe działania niepożądane preparatu Atywia Daily

Najczęstsze działania niepożądane leku:

Stosowanie następujących rodzajów leków podczas jednoczesnego stosowania Atywia Daily może zwiększać ryzyko wystąpienia niepożądanych efektów ubocznych:
paracetamol (stosowany w bólu i gorączce), kwas askorbinowy (witamina C), atorwastatyna (stosowana w celu obniżenia poziomu lipidów we krwi), troleandomycyna (antybiotyk), leki przeciwgrzybicze, będące pochodnymi imidazolu (stosowane w zakażeniach grzybiczych), takie jak flukonazol, indynawir (stosowany w leczeniu zakażenia HIV).
U kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne Atywia Daily, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, najczęściej opisywano następujące objawy niepożądane: ból głowy lub migrena , zawroty głowy, osłabienie, obniżenie nastroju (a nawet depresja) oraz libido, zwiększony apetyt, a tym samym wzrost masy ciała, zaburzenia żołądkowo-jelitowe m.in.: ból brzucha, nudności i wymioty, biegunka.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Lek Atywia może powodować także ból piersi, ból pleców, bóle mięśni, tłuszczaki piersi, stany zapalne narządów płciowych np. waginoza bakteryjna, kandydoza pochwy i sromu, zapalenie pęcherza moczowego, nieprawidłowe krwawienie z macicy, torbiele przydatków macicy, zapalenie jajników i jajowodów.

Podczas terapii istnieje także ryzyko pojawienia się choroby skóry: wysypka, pokrzywka często występująca ze świądem, alergiczne zapalenie skóry, reakcje nadwrażliwości m.in objawy obrzęku naczynioruchowego lub pokrzywka, łuszczyca, nadmierne pocenie się, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, wypadanie włosów lub wirylizacja (rozwój cech typowo męskich u kobiet pod wpływem dużego stężenia androgenów, najczęstszym objawem wirylizacji jest hirsutyzm - nadmierne owłosienie w typowo męskich lokalizacjach).

Rzadko obserwuje się także zakażenia górnych dróg oddechowych, zapalenie oskrzeli, zapalenie zatok, niedokrwistość, zaburzenia snu, napady agresji i rozdrażnienia, zaburzenia widzenia, szumy uszne, zapalenie błony śluzowej żołądka, bóle pleców, ból w klatce piersiowej, dysplazję lub zapalenie szyjki macicy, torbiele piersi, atopowe zapalenie skóry, mlekotok, grzybica pochwy lub inne zakażenia grzybicze, rumień guzowaty, choroby grypopodobne, zatrzymanie płynów, objaw "skórki pomarańczowej".

Atywia Daily a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Złożona antykoncepcja, szczególnie u kobiet >35 r.ż palących papierosy niesie za sobą również niebezpieczeństwo wystąpienia tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych np. udar mózgu, przemijający napad niedokrwienny (TIA), zawał serca.

Najbardziej niebezpiecznym powikłaniem stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest żylna choroba zatorowo-zakrzepowa czyli zwiększone ryzyko zakrzepów krwi. Może ona przyjmować formę tj. zatorowość płucna lub zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych,

Atywia Daily a nowotwory

W niektórych badaniach podczas terapii lekiem Atywia Daily obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.

U kobiet przyjmujących złożone hormonalne leki antykoncepcyjne obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Zaobserwowano również występowanie nowotworów łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej preparat Atywia Daily wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby.

Przedawkowanie leku Atywia Daily

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania leku Atywia Daily. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: mdłości, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w produktu Atywia Daily, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe.

Gdzie można zgłaszać objawy niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku

Preparatu Atywia Daily nie należy stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Do bezwzględnych przeciwwskazań, w przypadku których nie należy stosować złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych należą: ciąża lub okres karmienia piersią (do 6 miesięcy po porodzie), niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, nowotwór piersi lub inny nowotwór hormonozależny (np. rak błony śluzowej macicy), zdekompensowana marskość wątroby, nowotwory wątroby, zapalenie żyły, aktualna lub występująca w przeszłości żylna choroba zakrzepowo-zatorowa oraz czynniki, które mogą zwiększać ryzyko powstania zakrzepu (m.in.: trombofilia - predyspozycja do tworzenia się zakrzepów krwi np. oporność na aktywowane białko C lub S, niedobór antytrombiny III, mutacja V Leiden, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, wiek >35 r.ż., BMI >30, palenie papierosów, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, choroba zatorowo-zakrzepowa w najbliższej rodzinie, dyslipidemia, cukrzyca , zapalenie trzustki, uszkodzenia zastawek serca oraz zaburzenia rytmu serca), bardzo wysokie ciśnienie krwi, aktualna tętnicza choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej czynniki ryzyka (zawał lub udar w przeszłości, zespół antyfosfolipidowy, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, migrena z aurą, ciężka dyslipoproteinemia)

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych, głównie ze strony układu sercowo-naczyniowego, podczas stosowania leku Atywia Daily oraz innych dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Ryzyko to wzrasta jeszcze bardziej z wiekiem i ilością wypalanych papierosów i odnosi się do kobiet powyżej 35 roku życia.

Preparat Atywia Daily zawiera laktozę, dlatego nie jest polecany do przyjmowania przez pacjentki z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania farmaceutyku Atywia Daily może dojść do wystąpienia interakcji z innymi substancjami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.

Produkt leczniczy Atywia Daily można zastosować po około 2 tygodniach po zakończeniu leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje.

Atywia Daily a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Atywia, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Atywia Daily a ciąża

Produkt Atywia nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. W przypadku podejrzenia ciąży należy go jak najszybciej odstawić.

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie ma również informacji na temat kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży.

Atywia Daily a karmienie piersią

Preparat może wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Atywia Daily a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Atywia Daily na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących preparatu Atywia Daily

Substancje czynne: Etynyloestradiol oraz dienogest
Wskazania: Ochrona przed ciążą oraz leczenie trądziku o umiarkowanym nasileniu
Stosowanie: Doustne
Dawkowanie: Należy stosować 1 tabletkę raz dziennie
Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty zakrzepowo- zatorowe i ich czynniki ryzyka (oporność na białko C lub S, niedobór antytrombiny III, rozległy zabieg operacyjny związany z długotrwałym unieruchomieniem, choroby naczyń mózgowych, zawał mięśnia sercowego, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych); Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby
Główne działania niepożądane: Bóle głowy, ból piersi, zapalenie pochwy i sromu, zwiększony apetyt i wzrost masy ciała, obniżenie nastroju, zawroty głowy, migrena, nadciśnienie tętnicze, bolesność brzucha, nudności, wymioty, biegunka, łysienie, wysypka, świąd, nieprawidłowe krwawienia, torbiel jajnika, zmęczenie


Na platformie Erecept e-recepta nawet w 15 minut!

Inne popularne leki:

Atywia Daily - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Fakty i mity na temat antykoncepcji
Fakty i mity na temat antykoncepcji

W dzisiejszych czasach nieprawdziwych informacji w internecie jest ogrom, przez lata narosło wiele mitów wokoło tematu środków antykoncepcyjnych. Niektóre z nich zostały omówione poniżej.

Artykuł
22.02.2023
Antykoncepcja a zaburzenia endokrynologiczne - jakie są zalecenia lekarzy?
Antykoncepcja a zaburzenia endokrynologiczne - jakie są zalecenia lekarzy?

Zaburzenia endokrynologiczne mogą znacząco wpływać na życie i zdrowie kobiet, a jednym z aspektów, który wymaga szczególnej uwagi, jest antykoncepcja. Wartość porad lekarzy w tym obszarze jest nieoceniona, ponieważ wybór odpowiedniej metody antykoncepcji może być kluczowy dla pacjentek z problemami hormonalnymi. W niniejszym artykule omówimy zalecenia specjalistów dotyczące antykoncepcji w kontekście zaburzeń endokrynologicznych, analizując, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, aby zapewnić pacjentkom bezpieczne i skuteczne rozwiązania.

Artykuł
27.09.2023
Belara - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Belara - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Belara to doustny, dwuskładnikowy leki antykoncepcyjny. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są etynyloestradiol oraz octan chlormadynonu.

Charakterystyka produktów leczniczych
02.11.2021
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!