Naraya Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Naraya - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Naraya jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz drospirenon.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Naraya
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Naraya - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 05.02.2024
Nazwa preparatu Naraya
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 3 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Naraya

Substancje czynne: Etynyloestradiol oraz drospirenon

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jedna tabletka raz dziennie przez 21 dni, później 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na którykolwiek składnik, ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko, wiek >35 lat, nikotynizm, nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, ciężka choroba wątroby, zapalenie trzustki przebiegające z hipertriglicerydemią

Główne działania niepożądane: Chwiejność emocjonalna, bóle głowy, ból brzucha, wzrost masy ciała, trądzik, ból piersi i powiększenie piersi, bolesne miesiączkowanie, krwotok maciczny

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Naraya - Cena, refundacja

Lek Naraya nie podlega refundacji. Cena preparatu jest zależna od opakowania.

  • Naraya (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 33 zł
  • Naraya (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 3 x 21 szt.) - cena wynosi ok. 80 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Naraya?

Naraya to doustny, złożony hormonalny lek antykoncepcyjny , przeznaczony dla kobiet pełnoletnich, które już miesiączkują, ale nie przeszły jeszcze menopauzy. Substancjami aktywnymi zawartymi w produkcie są: etynyloestradiol oraz drospirenon.

Tabletki antykoncepcyjne Naraya, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chronią przed zakażeniem wirusem HIV. Jedyną formą antykoncepcji, które ogranicza ryzyko transmisji chorób przenoszonych drogą płciową jest prezerwatywa.

Należy pamiętać, że żadna metoda antykoncepcji nie wykazuje 100% skuteczności. Ryzyko zapłodnienia zwiększa się wraz z każdym błędem popełnionym podczas terapii.

Jaki jest mechanizm działania leku Naraya?

Naraya swoją skuteczność antykoncepcyjną zawdzięcza obecności dwóch substancji czynnych - substancji z grupy estrogenów (etynyloestradiol) oraz gestagenów (drospirenon). Wspólnie hamują one uwalnianie hormonów gonadotropowych przez przysadkę, tym samym uniemożliwiając wystąpienie owulacji. Zmniejszają one również perystaltykę jajowodów, zagęszczają śluz szyjkowy oraz wywołują zmiany w obrębie błony śluzowej macicy.

Naraya sprzyja także regulacji cyklu menstruacyjnego, zmniejsza obfitość krwawienia miesięcznego oraz współwystępujące dolegliwości bólowe.

Jaki jest skład leku Naraya?

Naraya należy do leków antykoncepcyjnych o charakterze jednofazowym, czyli w każdej tabletce zawarta jest taka sama ilość substancji czynnych: 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu. Wśród substancji pomocniczych użytych przy produkcji wyróżniamy m.in.: laktozę jednowodną, skrobię żelowaną, kukurydzianą, powidon, kroskarmelozę sodową, polisorbat, magnezu stearynian.

Cena preparatu Naraya może się różnić w zależności od apteki, jednak średnio wynosi około 30 zł za opakowanie zawierające 21 różowych, okrągłych tabletek powlekanych. Jedno opakowanie zapewnia ochronę antykoncepcyjną podczas jednego cyklu menstruacyjnego trwającego 28 dni.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak stosowa─ç lek Naraya?

Preparat Naraya przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletkę należy połknąć w całości, podczas posiłku lub niezależnie od niego, popijając wodą.

Lek należy stosować raz dziennie, codziennie, mniej więcej o tej samej porze przez 21 kolejnych dni cyklu miesięcznego. Po zakończeniu blistra przewidziana jest siedmiodniowa przerwa od antykoncepcji, po której należy rozpocząć nowe opakowanie.

Krwawienie z odstawienia rozpoczyna się zazwyczaj 2-3 dnia przerwy od antykoncepcji i może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania.

Ochrona antykoncepcyjna zapewniona jest przy co najmniej siedmiodniowej, nieprzerwanej terapii lekiem Naraya. Warto zaznaczyć, że pacjentka chroniona jest również podczas tygodniowej przerwy na końcu cyklu - nie można jej jednak wydłużać.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia. Wymagana jest jednak coroczna konsultacja ginekologiczna, by móc regularnie oceniać stan zdrowia pacjentki i indywidualne czynniki ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie preparatu?

Decyzję o rozpoczęciu stosowania preparatu Naraya podejmuje ginekolog po uprzednim wykonaniu badania fizykalnego, USG przezpochwowego, badania piersi i odpowiednich badań laboratoryjnych. Konieczna jest również ocena indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych, terapię lekiem Naraya rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Przyjmowanie tabletek rozpocząć można również między 2. a 5. dniem cyklu, jednak w takiej sytuacji przez pierwsze 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji barierowej.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletek, systemu dopochwowego lub transdermalnego, terapię można rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzedniego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletek, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu Naraya w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu dotychczasowego preparatu. Ważne jest, by przez pierwsze 7 dni stosować dodatkowych mechanicznych środków antykoncepcyjnych.

Jak stosowa─ç lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, przyjmowanie tabletek Naraya można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności używania dodatkowych mechanicznych środków antykoncepcyjnych.

Przyjmowanie tabletek można rozpocząć w okresie od 21. do 28. dnia po poronieniu w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie. Jeśli pacjentka podejmie decyzję w późniejszym okresie, przez pierwsze 7 dni terapii konieczne będzie dodatkowe stosowanie prezerwatyw.

Op├│┼║nianie miesi─ůczki

Jeśli pacjentka chciałaby uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu, po zakończeniu jednego opakowania leku Naraya należy od razu rozpocząć kolejne, z pominięciem przerwy. Dalej terapię kontynuuje się zgodnie ze schematem.

Jeśli pacjentka chciałaby przesunąć termin krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, przerwę od antykoncepcji można skrócić o dowolną ilość dni, ale nie należy jej wydłużać. Dalej terapię kontynuuje się zgodnie ze schematem.

Taka modyfikacja schematu leczenia jest bezpieczna, jednak niezalecana. Podczas wydłużonego cyklu istnieje ryzyko pojawienia się śródcyklicznego krwawienia lub plamienia z pochwy.

Jak stosowa─ç lek Naraya u dzieci?

Produkt leczniczy jest przeznaczony do stosowania wyłącznie u pacjentek po pierwszej miesiączce.

Badania przeprowadzone w grupie wiekowej poniżej 18. roku życia nie wykazały różnic w bezpieczeństwie i skuteczności leku w porównaniu z kobietami powyżej 18. roku życia.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia tabletki?

Jeśli opóźnienie w przyjęciu tabletki jest mniejsze niż 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, a ochrona antykoncepcyjna zostanie zachowana. 

Jeśli jednak opóźnienie jest większe niż 12 godzin, ochrona antykoncepcyjna mogła ulec zmniejszeniu. W takiej sytuacji postępowanie jest zależne od tygodnia cyklu miesiączkowego.

Jeśli przerwa w stosowaniu preparatu wystąpiła w 1. tygodniu cyklu, należy natychmiast przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza o przyjęcie dwóch tabletek na raz. Przez kolejne 7 dni należy korzystać dodatkowo z prezerwatyw.

Jeśli przerwa w stosowaniu preparatu wystąpiła w 2. tygodniu cyklu postępowanie jest podobne jak w 1. tygodniu – należy możliwie jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Jeśli pacjentka prawidłowo stosowała produkt leczniczy przez 7 dni poprzedzających pominięcie pigułki, nie ma konieczności używania prezerwatyw podczas stosunku. 

Pominięcie tabletki w 3. tygodniu cyklu jest obarczone dużym ryzykiem zmniejszenia skuteczności produktu. Istnieje jednak sposób na utrzymanie ochronnego efektu leku. Jeśli przez 7 dni poprzedzających pominięcie pigułki pacjentka przyjmowała antykoncepcję prawidłowo, należy natychmiast przyjąć pominiętą dawkę preparatu, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Po zakończeniu bieżącego opakowania należy od razu rozpocząć następne bez siedmiodniowej przerwy. Takie postępowanie wyklucza konieczność stosowania dodatkowej mechanicznej metody antykoncepcji. 

Jeśli w spodziewanym terminie nie pojawi się krwawienie z odstawienia, należy wykluczyć ewentualną ciążę. 

Co zrobi─ç je┼Ťli dosz┼éo do wymiot├│w?

W przypadku biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Naraya może być zmniejszone, co wiąże się z koniecznością korzystania z dodatkowych barierowych środków antykoncepcyjnych. 

Jeśli do wymiotów doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy zastosować nową tak szybko jak jest to możliwe.

Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Wśród kobiet stosujących Naraya najczęściej opisywano działania niepożądane takie jak: chwiejność emocjonalnaból głowy, ból brzucha, wzrost masy ciała, trądzikból piersi i powiększenie piersi, bolesne miesiączkowanie, krwotok maciczny. 

Złożone, hormonalne preparaty antykoncepcyjne mogą wywoływać lub zaostrzać stany takie jak: obrzęk naczynioruchowy, zapalenia trzustki, wzrost ciśnienia, zaburzenie metabolizmu węglowodanów, cholestaza, kamica żółciowa, porfiria, toczeń rumieniowaty układowy (SLE), zespół hemolityczno-mocznicowy, pląsawica Sydenhama, utrata słuchu spowodowana otosklerozą, nieswoiste zapalenie jelit.

Jakie s─ů rzadsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Naraya?

Rzadziej pacjentki zgłaszały: reakcje alergiczne, zwiększony apetyt, nudności, wymioty, biegunkę lub zaparcia, depresję, nerwowość, zmniejszenie libido, uderzenia gorąca, zaburzenia snu, zwiększoną częstotliwość kandydozy pochwy i zapalenia pęcherza, zaburzenia miesiączkowania, brak miesiączki, upławy, suchość pochwy, mlekotok, zawroty głowy, wysokie ciśnienie krwi, zaburzenia widzenia, parestezje, obniżenie lub podwyższenie ciśnienia krwi, nadciśnienie tętnicze, migreny, żylaki, łysienie, zmiany skórne (wyprysk, wysypka, suchość, łojotok), bóle mięśniowo-stawowe, obrzęki. 

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwskazania do stosowania leku Naraya?

Naraya przeciwskazana jest w następujących stanach: nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, ciąża i okres karmienia piersią, zatorowość płucna i/lub zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych, czynniki ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, udar niedokrwienny mózgu, TIA i/lub zawał serca, czynniki ryzyka tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, niezdiagnozowane krwawienia z pochwy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego,  nowotwory piersi, trzonu macicy lub wątroby, ciężka choroba wątroby  , zapalenie trzustki z hipertriglicerydemią. 

Z uwagi na zwiększone ryzyko zakrzepowo-zatorowe złożona antykoncepcja hormonalna przeciwwskazana jest u kobiet >35 r.ż., szczególnie uzależnionych od tytoniu. Bezpieczniejsze jest u nich stosowanie antykoncepcji hormonalnej zawierającej wyłącznie gestageny. 

 

Naraya zawiera laktozę, przez co nie jest polecana u pacjentek z dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje z innymi lekami

Podczas stosowania preparatu Naraya może dojść do interakcji z innymi lekami tj.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV lub HCV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir. 

Preparat Naraya można zastosować po około 2 tygodniach od zakończenia leczenia produktami zawierającymi wyżej wymienione substancje. 

Naraya a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Dwuskładnikowa antykoncepcja hormonalna zwiększa ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych), ryzyko utworzenia się zakrzepów jest największe w czasie pierwszego roku stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych po raz pierwszy lub po powrocie do terapii po co najmniej 4 tygodniowej przerwie. Ryzyko to jest jednak mniejsze niż ryzyko zakrzepowo-zatorowe, które niesie za sobą ciąża. 

Do indywidualnych czynników ryzyka żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej należą: wiek >35 latotyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, operacje w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi (np. niedobór antytrombiny III, oporność na białko C lub S, mutacja V Leiden), stany, które przebiegają z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy. 

Istnieje również związek między stosowaniem dwuskładnikowych hormonalnych środków antykoncepcyjnych (np. Naraya), a zwiększeniem częstotliwości tętniczych epizodów zakrzepowo-zatorowych (m.in.: udaru mózgu, przemijającego ataku niedokrwiennego - TIA czy zawału serca).

Do czynników ryzyka tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej należą: wiek >35 latnikotynizmotyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, hiperhomocysteinemia, wady zastawkowe serca, migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy. 

Naraya a nowotwory

W badaniach zaobserwowano zwiększone ryzyko rozwoju raka szyjki macicy u kobiet, które stosują złożoną antykoncepcję hormonalną przez okres dłuższy niż 5 lat. Może to jednak wynikać z większego narażenia na zakażenie wirusem HPV - głównego czynnika etiologicznego raka szyjki macicy. 

Zauważono również nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak stabilizuje się ono w ciągu 10 lat od zaprzestania terapii hormonalnej. 

Zwiększona jest także częstotliwość rozwoju nowotworów wątroby - zazwyczaj łagodnych, rzadko złośliwych. 

Naraya a alkohol

Nie udowodniono negatywnego wpływu alkoholu  na skuteczność środków antykoncepcyjnych. Stan upojenia alkoholowego sprzyja jednak wystąpieniu wymiotów (co może osłabić wchłanianie leku) oraz popełnieniu błędu w terapii. 

Naraya a ci─ů┼╝a

Naraya nie jest przeznaczona do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii, należy jak najszybciej odstawić produkt. 

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci matek, które stosowały złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę lub we wczesnych etapach ciąży. 

Naraya a karmienie piersi─ů

Naraya może zmniejszać ilość i zmieniać skład pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jej stosowania w okresie karmienia piersią.

Naraya a prowadzenie pojazd├│w

Nie zgłaszano występowania działań niepożądanych, które mogłyby negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn, podczas terapii za pomocą produktu Naraya

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Bibliografia

Charakterystyka produktu leczniczego Naraya, [online], [dostęp 13.10.2023] dostępna w internecie: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/22486/characteristic

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝