Devikap Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Devikap - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Devikap to wyrób leczniczy, który zawiera cholekalcyferol - witaminę D. Zażywany jest w celu profilaktyki i uzupełnienia niedoborów, a także leczenia stanów związanych z deficytem witaminy D3.
Rozpocznij konsultacj─Ö z Devikap
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Devikap - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 04.12.2023
Nazwa preparatu Devikap
Substancje czynne cholekalcyferol Cholecalciferolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • P┼éyn doustny
 • kapsu┼éki mi─Ökkie
Dawki
 • 15 000 IU/ml (P┼éyn doustny)
 • 2000 IU (kapsu┼éki mi─Ökkie)
 • 4000 IU (kapsu┼éki mi─Ökkie)
 • 10 000 IU (kapsu┼éki mi─Ökkie)

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Devikap

Czym jest Devikap?

W składzie produktu leczniczego Devikap znajduje się witamina D, czyli cholekalcyferol. Wyrób Devikap stosowany jest w profilaktyce i leczeniu niedoborów witaminy D3. Jego zastosowaniem jest także leczenie schorzeń i stanów wynikających ze zbyt niskiego poziomu cholekalcyferolu w organizmie.

Obecnie na rynku preparat Devikap dostępny jest w formie płynu doustnego - kropli oraz kapsułek. Płyn doustny jest bezbarwny, ma smak i zapach anyżu. Kapsułki są owalne, miękkie oraz jasnożółte, a w ich wnętrzu znajduje się oleisty płyn.

Kto jest szczególnie narażony na niedobór witaminy D3?

Szczególnie narażeni na zbyt niski poziom witaminy D3 w organizmie są: osoby z otyłością lub nadwagą, ludzie pracujący w nocy, przebywający przeważnie w zamkniętych pomieszczeniach, z ciemną karnacją, osoby z dietą ubogą w witaminę D oraz zamieszkujące miejsca znajdujące się wysoko nad poziomem morza.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Witamina D zawarta w preparacie Devikap pełni wiele ważnych funkcji w organizmie człowieka. Jedną z najistotniejszych jest regulacja metabolizmu fosforu i wapnia, razem z hormonami produkowanymi przez tarczycę i przytarczyce - parathormonem i kalcytoniną. Cholekalcyferol reguluje zarówno wchłanianie wapnia i fosforu, jak i wydalanie tych pierwiastków przez nerki oraz wzmaga tworzenie białek wiążących wapń.

Witamina D3 uczestniczy w procesie uwapnienia kości. Jej nieodpowiedni poziom w okresie wzrastania może doprowadzić do choroby zwanej krzywica, a w późniejszym okresie życia do osteomalacji, co sprzyja złamaniom i nieprawidłowemu wzrastaniu szkieletu.

Utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo-fosforanowej ma wpływ na wiele ważnych procesów takich jak krzepnięcie, pobudzanie zakończeń nerwowych oraz zachowanie odpowiedniego napięcia mięśniowego. Cholekalcyferol wzmacnia również odporność poprzez wspomaganie tworzenia limfokin.

Fosfataza alkaliczna jest aktywowana przez tę witaminę i może posłużyć jako wskaźnik właściwej suplementacji witaminą D3.

Skład produktu leczniczego Devikap

Lek dostępny jest w formie kropli doustnych oraz kapsułek.

Preparat Devikap w postaci płynu doustnego zawiera w 1 ml 15 000 IU cholekalcyferolu. Jeden ml to około 30 kropli, więc jedna kropla to 500 IU witaminy D3. Substancjami pomocniczymi zawartymi w tym preparacie jest alkohol benzylowy, sacharoza, kwas cytrynowy jednowodny, makrogologlicerolu rycynooleinian, woda oczyszczona, składnik ulepszający zapach oraz smak anyżowy, disodu fosforan dwuwodny bądź dwunastowodny.

Wyrób medyczny Devikap w formie kapsułek dostępny jest w trzech wariantach: zawierający 10 000 j.m (250 mikrogramów cholekalcyferolu), 4000 j.m. (100 mikrogramów cholekalcyferolu) i 2000 j.m. (50 mikrogramów cholekalcyferolu). Kapsułka zawiera również substancję pomocniczą tj. krokoszowy olej oczyszczony typu I, a w składzie osłonki znajduje się woda oczyszczona, żelatyna, glicerol i trójglicerydy średniołańcuchowe.

Jak stosować lek Devikap?

Dawkowanie produktu należy dostosowywać indywidualnie dla pacjenta, biorąc pod uwagę obecny poziom oraz ilość dostarczanego wapnia - w suplementach oraz pożywieniu.

Produkt w formie kropli należy podawać na łyżce i stosować doustnie. Aby prawidłowo obliczyć liczbę kropli zaleca się trzymanie butelki z preparatem pod kątem 45 stopni. Jedna kropla to 500 IU cholekalcyferolu.

Produkt w formie kapsułek najlepiej zażywać podczas głównego posiłku, połykając w całości i popijając wodą.

Docelowe stężenie witaminy D3 mieści się w granicach 30-50 ng/ml, a o niedoborze mówimy gdy poziom 25-hydroksycholekalcyferolu spadnie poniżej 20 ng/ml.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Devikap w formie kropli:

Profilaktyka niedoborów: 1 kropla dziennie (500 IU)

Osteomalacja mająca związek z zażywaniem substancji przeciwdrgawkowych: 2-8 kropli dziennie (1000 IU - 4000 IU/dzień)

Leczenie niskiego poziomu witaminy D3: lekarz dostosowuje dawkę indywidualnie, zależnie od poziomu niedoboru i wyników badań

Devikap w formie kapsułek:

W przypadku preparatu Devikap 2000 IU zwykle stosuje się 1 kapsułkę dziennie (dawkę można modyfikować w zależności od reakcji na stosowanie i masę ciała). U otyłych dorosłych (BMI ? 30 kg/m2 p.c.) konieczna może być podwójna dawka - 2 kapsułki dziennie.

Preparat Devikap 4000 IU zazwyczaj stosowany jest u otyłych osób i u osób z niedoborami cholekalcyferolu w organizmie. Standardowa dawka to 1 kapsułka dziennie.

Preparat Devikap 10000 IU stosowany jest u osób ze znacznymi niedoborami.

Leczenie cholekalcyferolem należy stosować przez 3 miesiące lub gdy poziom witaminy D3 osiągnie wartości >30-50 ng/ml. Później zaleca się przyjmowanie dawki podtrzymującej właściwej dla określonej masy ciała oraz wieku.

Jak dawkować lek u dzieci?

Devikap w formie kropli:

Profilaktyka niedoborów: 1 kropla dziennie - 500 IU

Krzywica związana z niedoborem cholekalcyferolu: 6-20 kropli dziennie (3000 IU - 10000 IU/dzień)

Osteomalacja mająca związek z zażywaniem substancji przeciwdrgawkowych: 2 krople dziennie (1000 IU/dzień)

Leczenie niskiego poziomu witaminy D3: lekarz dostosowuje dawkę indywidualnie, zależnie od poziomu niedoboru i wyników badań

Devikap w formie kapsułek:

Preparat Devikap 2000 IU jest przeciwwskazany u dzieci

Preparat Devikap 4000 IU i 10000 IU: jest przeciwwskazany u osób

Dawka maksymalna produktu

Dla osób dorosłych, ciężarnych, kobiet karmiących piersią i dzieci od 11 do 17 r.ż. górna granica bezpiecznej dawki to do 4000 IU witaminy D3 na dzień.

U dzieci do pierwszego roku życia maksymalna wartość przyjmowanej witaminy D3 to 1000 IU/dzień, a od 1 do 10 roku życia wartość ta wzrasta do 2000 IU/dobę.

U osób z otyłością dopuszczalna maksymalna wartość suplementacji witaminy D3 dziennie to 10000 IU. Należy pamiętać że są to wartości maksymalne, a nie rekomendowane.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Devikap - Cena, refundacja

Lek Devikap nie znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.

 • Devikap (2000 j.m. kapsułki 30 szt.) - cena wynosi ok. 17 zł
 • Devikap (4000 j.m. kapsułki 30 szt.) - cena wynosi ok. 24 zł
 • Devikap (10000 j.m. kapsułki 30 szt.) - cena wynosi ok. 43 zł
 • Devikap (15000 j.m./ml krople doustne, roztwór 1 but. 10 ml) - cena wynosi ok. 5 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Devikap

Działania niepożądane produktu Devikap

Działania niepożądane przy prawidłowej suplementacji i stosowaniu Devikap w dawkach profilaktycznych są bardzo rzadkie.

Stosowanie produktu przez długi czas w zbyt wysokich dawkach lub przy rzadko spotykanej nadwrażliwości na witaminę D3 może doprowadzić do hiperwitaminozy D w wyniku zatrucia.

Zatrucie cholekalcyferolem może objawić się poprzez: wzrost stężenia wapnia we krwi, arytmię, nadciśnienie tętnicze, bóle głowy, splątanie, światłowstręt, zapalenie spojówek, hipercholesterolemię, utratę masy ciała (brak łaknienia), nadmierne pragnienie, wzmożoną potliwość, obniżony nastrój, depresję, psychozę, spadek libido, bóle mięśni i stawów, osłabienie mięśniowe, zaparcia, biegunki, wymioty, zapalenie trzustki, kamicę nerkową, wielomocz czy też zwapnienie tkanek (np. zwapnienie nerek). Inne skutki uboczne hiperwitaminozy to: objawy obrzęku naczynioruchowego (np. obrzęk twarzy), pokrzywka, wysypka skórna, świąd bądź trudności w oddychaniu.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu zawierającego Devikap powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Zbyt wysokie dawki i długotrwałe przyjmowanie preparatu Devikap może spowodować przedawkowanie, a w efekcie wzrost ilości stężenia wapnia w krwi i moczu - hiperkalcemię oraz hiperkalciurię.

Hiperkalcemia objawia się niespecyficznie poprzez występowanie: wymiotów, biegunek, a później zaparć oraz obniżenia apetytu. Do innych zgłaszanych objawów należą bóle głowy, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia psychiczne, kamica nerkowa, zwapnienia tkanek, obniżona czynność nerek i bardzo rzadko spotykane przypadki zgonu. Witamina d3 w zbyt wysokiej dawce może wywołać także zapalenie trzustki, światłowstręt, zaburzenia psychotyczne, świąd skóry, choroby serca (np. zaburzenia rytmu serca), nadmierne pragnienie, reakcje alergiczne czy też bóle mięśni.

Leczenie przedawkowania

W przypadku przedawkowania preparatu Devicap należy odstawić wszystkie produkty lecznicze zawierające witaminę D3. Zaleca się unikanie ekspozycji słonecznej przez kilka tygodni po przedawkowaniu, a dieta powinna zawierać jak najmniej witaminy D3 i obniżoną ilość wapnia. Rozważyć można stosowanie diuretyków i uzupełniającego nawodnienia oraz leczenie glikokortykosteroidami lub kalcytoniną.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Najistotniejszym przeciwwskazaniem do stosowania produktu Devikap jest nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Nie należy stosować Devikap u osób ze zwiększonym poziomem stężenia wapnia w organizmie, gdy występuje kamica nerkowa i zwapnienia nerkowe. Zażywanie preparatu jest zakazane przy ciężkiej niewydolności nerek, sarkoidozie oraz hiperwitaminozie D.

Lek Devikap w formie kapsułek w wariantach 4000 IU i 10000 IU jest przeciwwskazany u dzieci i młodzieży

Kiedy należy zachować ostrożność?

Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem przyjmowania preparatu Devikap gdy: stosuje się preparaty lecznicze które mogą wchodzić w interakcje z wyrobem medycznym Devikap (np. tiazydowe leki moczopędne, glikozydy nasercowe), zażywane są wyroby medyczne zawierające duże dawki wapnia, pacjent cierpi na kamicę nerkową, choroby serca, pacjent jest unieruchomiony, kobieta jest w ciąży bądź karmi piersią.

Interakcje z innymi lekami

Zawsze należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich przyjmowanych lekach i suplementach ze względu na potencjalne interakcje lekowe.

Substancje przeciwdrgawkowe (np. fenytoina), barbiturany (np. fenobarbital), żywice jonowymienne, leki przeczyszczające (np. olej parafinowy) oraz orlistat mogą powodować zmniejszenie wchłaniania preparatu Devicap, przez co pożądany efekt leczniczy może nie zostać osiągnięty.

Stosowanie kortykosteroidów, izoniazydu lub ryfampicyny może wpływać osłabiająco na efekt działania cholekalcyferolu.

Tiazydowe leki moczopędne powodują zmniejszenie wydalania wapnia, co przy dodatkowym zastosowaniu preparatu Devikap może doprowadzić do hiperkalcemii i jej powikłań.

Połączenie glikozydów nasercowych wraz z witaminą D3 może zwiększyć efekt toksyczny glikozydów i spowodować wzrost zagrożenia wywołania zaburzeń rytmu serca

Zastosowanie preparatu Devikap z innymi analogami witaminy D powoduje wzrost toksyczności stosowanych substancji i może doprowadzić do zatrucia.

Stosowanie wyrobów medycznych o działaniu zobojętniającym zawierających magnez oraz glin wraz z witaminą D3 zwiększa zawartość glinu i magnezu we krwi, co może mieć toksyczny efekt działania związków glinu na kości i doprowadzić do hipermagnezemii.

Aktynomycyna (lek cytotoksyczny) oraz preparaty przeciwgrzybicze imidazolowe hamują powstawanie aktywnej formy witaminy D3.

Devikap działa przeciwstawnie do wyrobów medycznych używanych w hiperkalcemii (np. pamidronianu, kalcytoniny czy też etydronianu).

Ketokonazol może doprowadzić zarówno do zaburzeń syntezy jak i rozpadu aktywnej formy witaminy D.

Dodatkowa suplementacja wapniem zwiększa ryzyko hiperkalcemii, przez co powinna być wprowadzana wyłącznie na zlecenie lekarza i pod jego nadzorem.

Devikap a ciąża

Prawidłowa suplementacja witaminą D w okresie ciąży pozytywnie wpływa na wewnątrzmaciczny rozwój dziecka i powoduje zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia hipotrofii płodu. Ciężarnym zazwyczaj zaleca się przyjmowanie 2000 IU witaminy D na dzień, jednak zalecenia te mogą ulec zmianie w zależności od kontekstu klinicznego (masy ciała, poziomu niedoboru).

Należy zachować szczególną ostrożność podczas suplementacji w okresie ciąży. Hiperwitaminoza może mieć teratogenne działanie na płód i wywoływać np. wrodzone wady serca czy niepełnosprawność intelektualną.

Nie należy stosować preparatu w bardzo dużych dawkach przez długi czas.

Devikap a karmienie piersią

Kobietom karmiącym piersią rekomenduje się przyjmowanie 2000 IU cholekalcyferolu na dzień. Witamina D posiada zdolność przenikania do mleka kobiecego.

Nie należy przyjmować preparatu w bardzo dużych dawkach, gdyż może to doprowadzić do wystąpienia objawów zatrucia witaminą D u dziecka.

Devikap a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Devikap najprawdopodobniej nie ma wpływu na obsługę maszyn oraz zdolność prowadzenia pojazdów.

Kiedy należy udać się do lekarza?

Osoby stosujące wyrób leczniczy Devikap powinny regularnie badać stężenie wapnia i fosforanów w organizmie w celu uniknięcia przedawkowania. Warto pomyśleć o umówieniu się na konsultację lekarską w wypadku pojawienia się takich objawów jak: nieintencjonalne zmniejszenie masy ciała, obfite pocenie, objawy wskazujące na zapalenie trzustki (ból w nadbrzuszu, nudności, wymioty), nadmierne pragnienie, zapalenie spojówek, obniżone libido, bóle głowy, światłowstręt, dolegliwości związane ze zmianami w przewodzie pokarmowym lub wydalniczym.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotycz─ůcych leku Devikap

Substancja czynna: cholekalcyferol

Wskazania: leczenie niedoboru witaminy D3, profilaktyka niedoboru cholekalcyferolu, leczenie stanów wynikających z niedoboru witaminy D3

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: kapsułki stosuje się zwykle u osób dorosłych w dawce 2000 IU-4000 IU na dzień; kropelki przeznaczone są dla dzieci i dorosłych, w celu zapobiegania niedoborom zwykle 1 kropla dziennie (500 IU na dzień)

Główne przeciwwskazania: Nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie; hiperkalcemia, hiperwitaminoza D

Główne działania niepożądane: zaparcia, biegunka, ból brzucha, nudności, świąd, wysypka, pokrzywka, hiperkalcemia, reakcje nadwrażliwości

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego Devikap, [online], dost─Öpna pod adresem: https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/19480/characteristic
 • Inni czytali r├│wnie┼╝