Erdomed Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Erdomed - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Erdomed to doustny lek mukolityczny zawierający substancję czynną erdosteinę, stosowany w schorzeniach górnych dróg oddechowych, płuc oraz oskrzeli. Preparat dostępny jest w formie kapsułek lub zawiesiny. Nie powinien być zażywany przed snem i wraz z preparatami przeciwkaszlowymi.
Rozpocznij konsultacj─Ö z Erdomed
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Erdomed - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.02.2024
Nazwa preparatu Erdomed
Substancje czynne Erdosteinum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • proszek do sporz─ůdzania zawiesiny doustnej
  • kapsu┼éki
Dawki
  • 35 mg/ml (proszek do sporz─ůdzania zawiesiny doustnej)
  • 300 mg (kapsu┼éki)

Podstawowe informacje o leku Erdomed

Substancja czynna: erdosteina

Wskazania: profilaktyka zaostrzeń zapalenia oskrzeli, w leczeniu mukolitycznym chorób oskrzeli, płuc i górnych dróg oddechowych

Stosowanie: doustne, dostępna jest forma zawiesiny i kapsułek

Dawkowanie: Zawiesina: 10 mg/kg m.c. na dzień w 2 dawkach podzielonych (od 2 r.ż.); kapsułki 1 kapsułka 2 x dziennie (od 12 r.ż.)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składnik preparatu, homocystinuria, niewydolność nerek i wątroby, wiek

Główne działania niepożądane: nudności, ból głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Erdomed - Cena, refundacja

Lek Erdomed nie znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.

  • Erdomed (300 mg kapsułki 10 szt.) - cena wynosi ok. 17 zł
  • Erdomed (300 mg kapsułki 20 szt.) - cena wynosi ok. 28 zł
  • Erdomed (35 mg/ml proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 1 but. 100 ml) - cena wynosi ok. 23 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest lek Erdomed?

Erdomed jest preparatem zawierającym substancję czynną o działaniu wykrztuśnym - erdosteinę (pochodną metioniny). Lek wskazany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych, płuc oraz oskrzeli, w których obserwuje się nadmierne zaleganie wydzieliny. Lek rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.

Erdomed dostępny jest w formie kapsułek w dawce 300 mg oraz w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej o stężeniu 35 mg/ml. Lek wydawany jest na receptę.

Erdomed w postaci zawiesiny doustnej może być stosowany u dzieci powyżej 2 roku życia, z kolei preparat w formie kapsułek u pacjentów którzy skończyli 12 lat.

Jakie s─ů wskazania do stosowania preparatu Erdomed?

Wyrób medyczny Erdomed ma zastosowanie w profilaktyce zaostrzeń sezonowego zapalenia oskrzeli o charakterze przewlekłym. Wśród wskazań wymienia się również choroby płuc, górnych dróg oddechowych oraz oskrzeli przebiegających z utrudnionym transportem i nieprawidłową sekrecją wydzieliny.

Odpowiedni poziom nawodnienia, kinezyterapia oraz oklepywanie wzmacniają efekt działania leku Erdomed.

Erdomed zamienniki

Lekami z t─ů sam─ů substancj─ů czynn─ů co Erdomed s─ů:

  • Erdomed Muko

Jaki jest mechanizm działania leku?

Substancją aktywną preparatu jest erdosteina - będąca prolekiem, zaliczana do tiolaktonowych pochodnych merkaptoaminokwasów. Metabolity erdosteiny powodują przerwanie mostków disiarczkowych pomiędzy mukoproteinami i cząsteczkami białek zawartych w wydzielinie śluzowej. Rozbicie ich chemicznej struktury zmniejsza lepkość i gęstość śluzu, a transport rzęskowy wydzieliny ulega usprawnieniu.

Erdosteina wywołuje wzrost stężenia glutationu w formie zredukowanej oraz dezaktywuje substancje utleniające i zapobiega obniżeniu chemotaksji neutrofilii (ruchu w kierunku bodźca chemicznego).

Erdosteina poprzez rozrzedzenie wydzieliny, wzmacnia i potęguje działanie często stosowanego antybiotyku - amoksycyliny. U pacjentów chorujących na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) preparat zwiększa stężenie immunoglobulin IgA oraz wzmaga chemotaksję granulocytów.

Lek wpływa również na obniżenie adhezji patogenów do błon śluzowych układu oddechowego.

Jaki jest skład leku Erdomed?

Preparat w formie kapsułek zawiera 300 mg erdosteiny oraz substancje pomocnicze takie jak: dwutlenek tytanu - e171, indygotyna - e132, powidon, stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, żelatyna, tlenek żółty żelaza - e172.

Erdomed w postaci zawiesiny doustnej zawiera 35 mg erdosteiny w 1 ml. Wśród substancji pomocniczych preparatu wyróżniana jest: sukraloza, benzoesan sodu, sacharoza, bezwodny kwas cytrynowy, karboksymetyloskrobia sodowa, 1201973 - Mask CLD nat. pwd flavor (wanilina, skrobiowy oktenylobursztynian sodu, olej kokosowy, naturalne aromaty, alfa-tokoferol, dwutlenek krzemu), blood orange pwd flavor (olejek pomarańczowy, guma arabska, butylowany hydroksyanizol, maltodekstryna).

Jak stosowa─ç lek Erdomed?

Kapsułki preparatu Erdomed umieszczone są w blistrach w blistrach wykonanych z folii aluminium/PVC. Jeden blister zawierać może 20 lub 10 tabletek.

Preparat w formie zawiesiny to szklana butelka o pojemności 125 ml wraz z proszkiem w ilości 50 g oraz miarką podziału na 10 ml, 5 ml i 2,5 ml. Po zalaniu proszku przegotowaną letnią wodą otrzymuje się 100 ml doustnej zawiesiny. Butelkę z zawiesiną należy wstrząsnąć przed każdym użyciem.

Erdomed przyjmuje się doustnie, niezależnie od posiłku. Preparat nie powinien być stosowany bezpośrednio przed snem, gdyż wzmaga odruch kaszlowy - można go przyjmować minimum 3 godziny przed nocnym odpoczynkiem. Podczas terapii konieczna jest intensywna płynoterapia.

Jak dawkowa─ç Erdomed?

Lek w postaci kapsułek wskazany jest dla osób powyżej 12 roku życia, zwykle stosuje się 1 kapsułkę (300 mg erdosteiny) 2 razy dziennie.

Zawiesina doustna przeznaczona jest dla dzieci > 2 roku życia. U małych pacjentów zalecana dzienna dawka to 10 mg/kg m.c. erdosteiny w dwóch dawkach podzielonych, przy czym należy pamiętać, że 1 ml płynu to 35 mg erdosteiny. Zatem w przeliczeniu na masę ciała u dzieci ważących 15 - 20 kg stosuje się 2 x 2,5 ml/dobę, w przedziale 21-30 kg 2 x 5 ml/dobę, a u dzieci ważących >30 kg 2 x 7,5 ml/dobę.

U osób z umiarkowaną niewydolnością nerek , wśród pacjentów starszych - w podeszłym wieku oraz w zaostrzeniach POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) nie ma konieczności modyfikacji dawek preparatu.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Erdomed?

W przypadku pominięcia dawki leku należy szybko ją przyjąć i powrócić do regularnego schematu dawkowania. Dawek nie należy jednak podwajać. W przypadku wszelkich wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Jakie s─ů dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Erdomed?

Działania niepożądane po zażyciu preparatu są bardzo rzadkie. Odnotowano nieliczne i rzadkie objawy takie jak: gorączka, biegunka, zgaga, nudności, utrata i zaburzenia smaku, pokrzywka oraz wysypka.

Podczas badania klinicznego przeprowadzonego z udziałem populacji 1520 osób przyjmujących erdosteinę 1-3% badanych zauważono nudności, ból głowy i dolegliwości bólowe nadbrzusza. U 0,5-1% pacjentów obserwowano dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, zaparcie), zawroty głowy, suchość błon śluzowych jamy ustnej i złe samopoczucie. Osoby przyjmujące placebo miały podobne objawy niepożądane.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku Erdomed?

Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania leku Erdomed.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Erdomed przeciwwskazany jest w przypadkach tj.: nadwrażliwość na jakikolwiek składnik wyrobu medycznego, homocystynuria, a także zaburzenia czynności nerek (GFR wątroby (podwyższone próby wątrobowe - ALP (fosfataza zasadowa), AspAT i ALAT).

Należy zachować szczególną ostrożność u osób ze słabym odruchem kaszlowymi wszelakimi zaburzeniami mechanizmu oczyszczania dróg oddechowych.

Zawiesiny nie stosuje się wśród dzieci roku życia, a kapsułek roku życia. Jeżeli bezpośrednio po zażyciu substancji wystąpiły objawy nadwrażliwości i inne niepokojące dolegliwości, należy jak najszybciej przerwać leczenie.

Z uwagi na zawartość sacharozy w preparacie w formie zawiesiny wyrobu tego nie powinni przyjmować pacjenci z zespołem złego wchłaniania galaktozy-glukozy, nietolerancją fruktozy oraz z niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Interakcje z innymi lekami

Erdosteina zwiększa stężenie amoksycyliny w układzie oddechowym.

Leki przeciwkaszlowe w połączeniu z preparatem Erdomed mogą nasilać niewydolność oddechową poprzez gromadzenie wydzieliny oskrzelowej i utrudnianie jej usunięcia. Nie należy łączyć tych preparatów (w szczególności przed snem).

Połączenie erdosteiny z lekami stosowanymi w infekcjach dróg oddechowych jest dozwolone i nie zaobserwowano istotnych interakcji. Do leczenia można bezpiecznie dołączyć leki jak: glikokortykosteroidy, teofilina oraz antybiotyki tj. amoksycylina, kotrimoksazol i erytromycyna.

Erdomed a alkohol

Nie ma dostępnych informacji wskazujących na wystąpienie interakcji między lekiem Erdomed, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Erdomed a ci─ů┼╝a i karmienie piersi─ů

W przeprowadzonych badaniach na zwierzętach nie zaobserwowano szkodliwego wpływu erdosteiny na rozwój oraz przebieg ciąży, poród czy późniejszy rozwój dziecka.

Badań wśród kobiet ciężarnych nie dokonano i nie zaleca się stosowania preparatu Erdomed podczas ciąży i karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Erdomed a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Wyrób medyczny Erdomed nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Erdomed (proszek do sporządzania zawiesiny), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/261/characteristic

Charakterystyka Produktu Leczniczego Erdomed (kapsułki), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9111/characteristic

Ulotka Produktu Leczniczego Erdomed (proszek do sporządzania zawiesiny), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/261/leaflet

Ulotka Produktu Leczniczego Erdomed (kapsułki), [online], [dostęp 11.10.2023r.], dostępna pod adresem: https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/9111/leaflet

Inni czytali r├│wnie┼╝