Erdomed - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 16.12.2022

Erdomed   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Erdomed

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Erdomed to doustny lek mukolityczny zawierający substancję czynną erdosteinę, stosowany w schorzeniach górnych dróg oddechowych, płuc oraz oskrzeli. Preparat dostępny jest w formie kapsułek lub zawiesiny. Nie powinien być zażywany przed snem i wraz z preparatami przeciwkaszlowymi.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Erdomed

Erdomed jest preparatem zawierającym substancję czynną o działaniu wykrztuśnym - erdosteinę (pochodną metioniny). Lek wskazany jest w schorzeniach górnych dróg oddechowych, płuc oraz oskrzeli, w których obserwuje się nadmierne zaleganie wydzieliny. Lek rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.

Erdomed dostępny jest w formie kapsułek w dawce 300 mg oraz w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej o stężeniu 35 mg/ml. Lek wydawany jest na receptę.

Erdomed w postaci zawiesiny doustnej może być stosowany u dzieci powyżej 2 roku życia, z kolei preparat w formie kapsułek u pacjentów którzy skończyli 12 lat.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Jakie są wskazania do stosowania preparatu Erdomed?

Wyrób medyczny Erdomed ma zastosowanie w profilaktyce zaostrzeń sezonowego zapalenia oskrzeli o charakterze przewlekłym. Wśród wskazań wymienia się również choroby płuc, górnych dróg oddechowych oraz oskrzeli przebiegających z utrudnionym transportem i nieprawidłową sekrecją wydzieliny.

Odpowiedni poziom nawodnienia, kinezyterapia oraz oklepywanie wzmacniają efekt działania leku Erdomed.

Erdomed - Cena, refundacja

Lek Erdomed nie znajduje się na liście leków refundowanych. Koszt preparatu jest zależny od opakowania.

  • Erdomed (300 mg kapsułki 10 szt.) - cena wynosi ok. 17 zł
  • Erdomed (300 mg kapsułki 20 szt.) - cena wynosi ok. 28 zł
  • Erdomed (35 mg/ml proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 1 but. 100 ml) - cena wynosi ok. 23 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mechanizm działania

Substancją aktywną preparatu jest erdosteina- będąca prolekiem, zaliczana do tiolaktonowych pochodnych merkaptoaminokwasów. Metabolity erdosteiny powodują przerwanie mostków disiarczkowych pomiędzy mukoproteinami i cząsteczkami białek zawartych w wydzielinie śluzowej. Rozbicie ich chemicznej struktury zmniejsza lepkość i gęstość śluzu, a transport rzęskowy wydzieliny ulega usprawnieniu.

Erdostein awywołuje wzrost stężenia glutationu w formie zredukowanej oraz dezaktywuje substancje utleniające i zapobiega obniżeniu chemotaksji neutrofilii (ruchu w kierunku bodźca chemicznego).

Erdosteina poprzez rozrzedzenie wydzieliny, wzmacnia i potęguje działanie często stosowanego antybiotyku - amoksycyliny. U pacjentów chorujących na POChP (przewlekłą obturacyjną chorobę płuc) preparat zwiększa stężenie immunoglobulin IgA oraz wzmaga chemotaksję granulocytów.

Lek wpływa również na obniżenie adhezji patogenów do błon śluzowych układu oddechowego.

Erdomed - skład

Preparat w formie kapsułek zawiera 300 mg erdosteiny oraz substancje pomocnicze takie jak: dwutlenek tytanu - e171, indygotyna - e132, powidon, stearynian magnezu, celuloza mikrokrystaliczna, żelatyna, tlenek żółty żelaza - e172.

Erdomed w postaci zawiesiny doustnej zawiera 35 mg erdosteiny w 1 ml. Wśród substancji pomocniczych preparatu wyróżniana jest: sukraloza, benzoesan sodu, sacharoza, bezwodny kwas cytrynowy, karboksymetyloskrobia sodowa, 1201973 - Mask CLD nat. pwd flavor (wanilina, skrobiowy oktenylobursztynian sodu, olej kokosowy, naturalne aromaty, alfa-tokoferol, dwutlenek krzemu), blood orange pwd flavor (olejek pomarańczowy, guma arabska, butylowany hydroksyanizol, maltodekstryna).

Jak stosować lek Erdomed?

Kapsułki preparatu Erdomed umieszczone są w blistrach w blistrach wykonanych z folii aluminium/PVC. Jeden blister zawierać może 20 lub 10 tabletek.

Preparat w formie zawiesiny to szklana butelka o pojemności 125 ml wraz z proszkiem w ilości 50 g oraz miarką podziału na 10 ml, 5 ml i 2,5 ml. Po zalaniu proszku przegotowaną letnią wodą otrzymuje się 100 ml doustnej zawiesiny. Butelkę z zawiesiną należy wstrząsnąć przed każdym użyciem.

Erdomed przyjmuje się doustnie, niezależnie od posiłku. Preparat nie powinien być stosowany bezpośrednio przed snem, gdyż wzmaga odruch kaszlowy - można go przyjmować minimum 3 godziny przed nocnym odpoczynkiem. Podczas terapii konieczna jest intensywna płynoterapia.

Jak dawkować Erdomed?

Lek w postaci kapsułek wskazany jest dla osób powyżej 12 roku życia, zwykle stosuje się 1 kapsułkę (300 mg erdosteiny) 2 razy dziennie.

Zawiesina doustna przeznaczona jest dla dzieci > 2 roku życia. U małych pacjentów zalecana dzienna dawka to 10 mg/kg m.c. erdosteiny w dwóch dawkach podzielonych, przy czym należy pamiętać, że 1 ml płynu to 35 mg erdosteiny. Zatem w przeliczeniu na masę ciała u dzieci ważących 15 - 20 kg stosuje się 2 x 2,5 ml/dobę, w przedziale 21-30 kg 2 x 5 ml/dobę, a u dzieci ważących >30 kg 2 x 7,5 ml/dobę.

U osób z umiarkowaną niewydolnością nerek , wśród pacjentów starszych - w podeszłym wieku oraz w zaostrzeniach POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc) nie ma konieczności modyfikacji dawek preparatu.

Pominięcie dawki preparatu Erdomed

W przypadku pominięcia dawki leku należy szybko ją przyjąć i powrócić do regularnego schematu dawkowania. Dawek nie należy jednak podwajać. W przypadku wszelkich wątpliwości należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Działania niepożądane leku Erdomed

Działania niepożądane po zażyciu preparatu są bardzo rzadkie. Odnotowano nieliczne i rzadkie objawy takie jak: gorączka, biegunka, zgaga, nudności, utrata i zaburzenia smaku, pokrzywka oraz wysypka.

Podczas badania klinicznego przeprowadzonego z udziałem populacji 1520 osób przyjmujących erdosteinę 1-3% badanych zauważono nudności, ból głowy i dolegliwości bólowe nadbrzusza. U 0,5-1% pacjentów obserwowano dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunka, zaparcie), zawroty głowy, suchość błon śluzowych jamy ustnej i złe samopoczucie. Osoby przyjmujące placebo miały podobne objawy niepożądane.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Przedawkowanie

Brak zgłoszeń przypadków przedawkowania.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

Erdomed przeciwwskazany jest w przypadkach tj.: nadwrażliwość na jakikolwiek składnik wyrobu medycznego, homocystynuria, a także zaburzenia czynności nerek (GFR wątroby (podwyższone próby wątrobowe - ALP (fosfataza zasadowa), AspAT i ALAT).

Należy zachować szczególną ostrożność u osób ze słabym odruchem kaszlowymi wszelakimi zaburzeniami mechanizmu oczyszczania dróg oddechowych.

Zawiesiny nie stosuje się wśród dzieci roku życia, a kapsułek roku życia. Jeżeli bezpośrednio po zażyciu substancji wystąpiły objawy nadwrażliwości i inne niepokojące dolegliwości, należy jak najszybciej przerwać leczenie.

Z uwagi na zawartość sacharozy w preparacie w formie zawiesiny wyrobu tego nie powinni przyjmować pacjenci z zespołem złego wchłaniania galaktozy-glukozy, nietolerancją fruktozy oraz z niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Interakcje z innymi lekami

Erdosteina zwiększa stężenie amoksycyliny w układzie oddechowym.

Leki przeciwkaszlowe w połączeniu z preparatem Erdomed mogą nasilać niewydolność oddechową poprzez gromadzenie wydzieliny oskrzelowej i utrudnianie jej usunięcia. Nie należy łączyć tych preparatów (w szczególności przed snem).

Połączenie erdosteiny z lekami stosowanymi w infekcjach dróg oddechowych jest dozwolone i nie zaobserwowano istotnych interakcji. Do leczenia można bezpiecznie dołączyć leki jak: glikokortykosteroidy, teofilina oraz antybiotyki tj. amoksycylina, kotrimoksazol i erytromycyna.

Erdomed a alkohol

Nie są dostępne informacje wskazujące na wystąpienie interakcji między lekiem Erdomed, a żywnością lub napojami - w tym alkoholem. Nie zmienia to faktu, że nie zaleca się łączenia alkoholu oraz wyrobów medycznych.

Erdomed a ciąża i karmienie piersią

W przeprowadzonych badaniach na zwierzętach nie zaobserwowano szkodliwego wpływu erdosteiny na rozwój oraz przebieg ciąży, poród czy późniejszy rozwój dziecka.

Badań wśród kobiet ciężarnych nie dokonano i nie zaleca się stosowania preparatu Erdomed podczas ciąży i karmienia piersią. Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem.

Erdomed a prowadzenie pojazdów mechanicznych

Wyrób medyczny Erdomed nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych czy obsługi maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Erdomed

Substancja czynna: erdosteina

Wskazania: profilaktyka zaostrzeń zapalenia oskrzeli, w leczeniu mukolitycznym chorób oskrzeli, płuc i górnych dróg oddechowych

Stosowanie: doustne, dostępna jest forma zawiesiny i kapsułek

Dawkowanie: Zawiesina: 10 mg/kg m.c. na dzień w 2 dawkach podzielonych (od 2 r.ż.); kapsułki 1 kapsułka 2 x dziennie (od 12 r.ż.)

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na składnik preparatu, homocystinuria, niewydolność nerek i wątroby, wiek

Główne działania niepożądane: nudności, ból głowy, dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Erdomed - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Augmentin- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania
Augmentin- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena,dawkowanie, przeciwwskazania

Augmentin to antybiotyk szerokospektralny, który jest dostępny wyłącznie na receptę. Działa zarówno na bakterie Gramm-dodatnie, jak i na Gramm-ujemne. Wykorzystywany jest w leczeniu dorosłych jak i dzieci. Dostępny jest w różnych dawkach oraz postaciach. Stosowany jest w różnego rodzaju zakażeniach. Połączenie amoksycyliny z kwasem klawulanowym w jednym preparacie pozwoliło na rozszerzenie zakresu działania amoksycyliny na wiele bakterii wytwarzających β-laktamazy. Antybiotyk ten wchodzi również w skład niektórych wielolekowych schematów eradykacji bakterii H. pylori w chorobie wrzodowej żołądka.

Charakterystyka produktów leczniczych
22.08.2023
Nebbud - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Nebbud - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Nebbud to lek sterydowy w postaci zawiesiny do nebulizacji, stosowany w leczeniu astmy oskrzelowej, zaostrzeniu POChP oraz ciężkim zapaleniu krtani. Substancją czynną jest tu budezonid.

Charakterystyka produktów leczniczych
26.01.2022
Budixon Neb - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Budixon Neb - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Budixon Neb to lek w postaci zawiesiny do nebulizacji, który zawiera syntetyczny kortykosteroid- budezonid. Preparat leczniczy stosować można już od 6. miesiąca życia dziecka.

Charakterystyka produktów leczniczych
25.04.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!