DuoResp Spiromax Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

DuoResp Spiromax E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Duoresp Spiromax to wziewny preparat stosowany w leczeniu astmy oraz przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z DuoResp Spiromax
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
DuoResp Spiromax E recepta recepta online z konsultacj─ů | cena dawkowanie przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 12.05.2024
Nazwa preparatu DuoResp Spiromax
Substancje czynne Budesonidum Formoteroli fumaras
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Proszek do inhalacji
Dawki
 • (160 mcg + 4,5 mcg)/dawk─Ö inh. (Proszek do inhalacji)
 • (320 mcg + 9 mcg)/dawk─Ö inh. (Proszek do inhalacji)

Podstawowe informacje o leku Duoresp Spiromax

Substancja czynna: budezonid i formoterol

Wskazania: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc

Zastosowanie: wziewne

Dawkowanie: zależne od wskazania

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancje czynne i pomocnicze, cukrzyca, zakażenie płuc, nadciśnienie, problemy kardiologiczne, choroby tarczycy lub nadnerczy, hipokaliemia, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, nietolerancja glukozy

Główne działania niepożądane: podrażnienie gardła, kaszel, chrypka, skurcz oskrzeli, nudności, kołatanie serca, tachykardia, zakażenia drożdżakami Candida jamy ustnej i gardła, zapalenie płuc, wysypka, pokrzywka, świąd, zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy i reakcja anafilaktyczna, zespół Cushinga, zahamowanie czynności nadnerczy, opóźnienie wzrastania, zmniejszenie gęstości mineralnej kości, hiperglikemia, hipoglikemia, agresja, pobudzenie psychoruchowe, lęk, zaburzenia snu, ból głowy, drżenia mięśniowe

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Duoresp Spiromax?

Lek Duoresp Spiromax 320 µg + 9 µg kosztuje 111 zł za opakowanie zawierające 60 dawek. Wersja leku w dawce 160 µg + 4,5 µg to koszt 121 zł za 120 dawek.

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Jak działa lek Duoresp Spiromax?

Mechanizm działania preparatu Duoresp Spiromax opiera się na działaniu dwóch substancji czynnych - budezonidu i formoterolu.

Budezonid

To glikokortykosteroid wykazujący działanie przeciwzapalne, skutkujące zmniejszeniem nasilenia astmy oraz redukcji jej zaostrzeń.

Formoterol

Substancja ta jest długodziałającym, selektywnym agonistą receptora β2-adrenergicznego. Jej działanie polega na relaksacji mięśniówki oskrzeli, co wywołuje ich rozszerzenie i ułatwia oddychanie.

Skład leku Duoresp Spiromax

Preparat Duoresp Spiromax to proszek do inhalacji zawierający dwie substancje czynne: budezonid i formoterol. Ponadto, lek ten ma składzie laktozę.

Skutki uboczne leku Duoresp Spiromax

Jak każdy lek, preparat Duoresp Spiromax może wywoływać działania niepożądane, do których należą:

 • podrażnienie gardła, kaszel, chrypka, skurcz oskrzeli, paradoksalny skurcz oskrzeli

 • nudności

 • kołatanie serca, tachykardia

 • drożdżakowe zakażenia jamy ustnej i gardła, zapalenie płuc

 • reakcje nadwrażliwości: wysypka, pokrzywka, świąd, zapalenie skóry, obrzęk naczynioruchowy i reakcja anafilaktyczna

 • zespół Cushinga, zahamowanie czynności kory nadnerczy, opóźnienie wzrastania, zmniejszenie gęstości mineralnej kości

 • hiperglikemia, hipoglikemia

 • agresja, pobudzenie psychoruchowe, lęk, zaburzenia snu

 • ból głowy, drżenia mięśniowe

 • zmniejszenie stężenia potasu

Ostrze┼╝enia dotycz─ůce stosowania leku Duoresp Spiromax

Interakcje leku Duoresp Spiromax z innymi lekami

Lek Duoresp Spiromax może wchodzić w interakcje z innymi preparatami leczniczymi.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeżeli stosowanie leku Duoresp Spiromax łączone jest z:

 • silnymi inhibitorami CYP3A4 (np. ketokonazol, itrakonazol, worykonazol, pozakonazol, klarytromycyna, telitromycyna, nefazodon i inhibitory proteazy wirusa HIV) - mogą zwiększać stężenie budezonidu w osoczu

 • lekami blokującymi receptory beta-adrenergiczne - mogą osłabiać lub hamować działanie formoterolu

 • chinidyną, dyzopiramidem, prokainamidem, fenotiazynami, lekami przeciwhistaminowymi (terfenadyna), inhibitorami monoaminooksydazy i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi - zwiększają ryzyko wydłużenia odstępu QTc i wystąpienia arytmii komorowych

 • L-Dopą, L-tyroksyną, oksytocyną - mogą zmniejszać tolerancję mięśnia sercowego na β2-sympatykomimetyki

 • inhibitorami monoaminooksydazy- połączenie to może wywołać nadciśnienie

 • węglowodorami halogenowymi- zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca

 • innymi lekami beta-adrenergicznymi i przeciwcholinergicznymi - mogą wywołać nadmierne rozszerzenie oskrzeli po jednoczasowym podaniu leku rozszerzającego oskrzela (formoterolu)

Przeciwwskazania do stosowania leku Duoresp Spiromax

Nie należy stosować leku Duoresp Spiromax, jeśli pacjent wykazuje nadwrażliwość na substancje czynne - budezonid lub formoterol, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Należy także poinformować lekarza i zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania tego leku, jeśli chory jest obciążony:

 • cukrzycą

 • zakażeniem płuc

 • nadciśnieniem

 • problemami kardiologicznymi (nierówne bicie serca, tachykardia, zwężenie tętnic lub niewydolność serca)

 • chorobami tarczycy lub nadnerczy

 • hipokaliemią

 • ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby

 • nietolerancją glukozy

Inne ostrzeżenia dotyczące leku Duoresp Spiromax

 1. Stosowanie leku wiąże się z ryzykiem wystąpienia grzybicy jamy ustnej. W celu obniżenia ryzyka zakażenia jamy ustnej należy wypłukać ją wodą zaraz po przyjęciu leku.

 2. Nagłe przerwanie stosowania leku Duoresp Spiromax jest odradzane. W przypadku chęci przerwania stosowania leku należy zadbać o stopniowe zmniejszanie dawki leku.

Dla kogo jest lek Duoresp Spiromax?

Stosowanie leczenia skojarzonego budezonidu i formoterolu zalecane jest dorosłym pacjentom chorującym na astmę lub POChP.

Nie zaleca się stosowania tego preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia.

Dawkowanie leku DuoResp Spiromax 160 ┬Ág + 4,5 ┬Ág

Dawkowanie leku DuoResp Spiromax zależy od wskazania do jego stosowania:

 1. Astma: dawka leku dobierana jest indywidualnie do pacjenta przez lekarza. Dawkę należy stopniowo zmniejszać do najmniejszej dawki zapewniającej skuteczną kontrolę objawów.

  Istnieją dwa schematy leczenia astmy lekiem DuoResp Spiromax:

  • Leczenie podtrzymujące (lek przyjmuje się codziennie jako leczenie podtrzymujące, a w przypadku zaostrzenia zaleca się stosowanie innego, szybko działającego leku rozszerzającego oskrzela): 1-2 inhalacje dwa razy na dobę, maksymalnie do 4 inhalacji dwa razy na dobę. W przypadku pojawienia się zaostrzenia astmy, należy użyć inny lek wziewny do stosowania doraźnego.

  • Leczenie podtrzymujące i leczenie doraźne (lek przyjmuje się codziennie jako leczenie podtrzymujące, a w przypadku ataku astmy stosuje się dodatkową dawkę tego samego preparatu) 2 inhalacje na dobę lub maksymalnie 2 inhalacje dwa razy na dobę. W razie ataku astmy stosuje się dodatkową dawkę leku. Nie należy przekraczać dawki 6 inhalacji na raz.

 2. POChP - 2 inhalacje dwa razy na dobę

DuoResp Spiromax należy stosować codziennie, nawet jeśli aktualnie nie występują żadne objawy astmy ani POChP. Nie należy samodzielnie zmieniać liczby inhalacji przepisanych przez lekarza.

Przedawkowanie leku Duoresp Spiromax

Lek DuoResp Spiromax należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Zastosowanie dawki leku większej niż zalecana może wiązać się z wystąpieniem objawów niepożądanych w postaci: drżenia, bólu głowy, kołotania serca, hiperglikemii, hipokaliemii, wydłużenia odstępu QTc, arytmii, nudności i wymiotów.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów należy skontaktować się z lekarzem. W razie konieczności odstawienia leku należy zastosować kortykosteroid w monoterapii.

Duoresp Spiromax a ci─ů┼╝a

Nie przeprowadzono odpowiednich badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku Duoresp Spiromax przez kobiety ciężarne.

Leczenie kobiet ciężarnych budezonidem i formoterolem powinno zatem odbywać się tylko, jeśli potencjalne korzyści ze stosowania z tych leków przeważają nad ewentualnym ryzykiem ich negatywnego wpływu na płód. Zawsze powinno się to odbywać za zgodą i pod kontrolą lekarza.

Jeżeli pacjentka stosująca lek DuoResp Spiromax zajdzie niespodziewanie w ciążę, nie powinna raptownie przerywać terapii tym lekiem i zamiast tego - niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Duoresp Spiromax a prowadzenie pojazd├│w

Wpływ leku Duoresp Spiromax na prowadzenie pojazdów mechanicznych jest nieistotny i nie ma przeciwwskazań do jazdy samochodem w trakcie terapii tym lekiem.

Duoresp Spiromax a alkohol

Nie zaleca się picia alkoholu w trakcie terapii lekiem Duoresp Spiromax, ponieważ alkohol może zmniejszać tolerancję mięśnia sercowego na β2-sympatykomimetyki.

Uwaga

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

 • Charakterystyka produktu leczniczego, [online], [dost─Öp 23.02.2024], dost─Öpna w Internecie: https://ec.europa.eu/health/documents/community-register/2016/20160704135030/anx_135030_pl.pdf
 • Inne popularne leki

  Inni czytali r├│wnie┼╝