Femoden Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Femoden - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Femoden jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz gestodenSubstancjami pomocniczym są: laktoza jednowodna, sacharoza, makrogol, edetynian sodu wapnia, stearynian magnezu, skrobia kukurydziana, powidon, węglan wapnia, talk i wosk montanoglikolowy. 
Rozpocznij konsultacj─Ö z Femoden
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Femoden - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 09.02.2024
Nazwa preparatu Femoden
Substancje czynne Ethinylestradiolum Gestodenum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
  • Tabletki dra┼╝owane
Dawki
  • 30 mcg + 75 mcg (Tabletki powlekane)
  • 30 mcg + 75 mcg (Tabletki dra┼╝owane)

Podstawowe informacje o leku Femoden

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz gestoden

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: Jedna tabletka raz dziennie przez 21 dni, później 7 dni przerwy

Główne przeciwwskazania: ciąża i okres karmienia piersią, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub jej ryzyko, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe lub ich ryzyko, wiek >35r.ż., nikotynizm, ciężka depresja, brak krwawienia miesięcznego lub krwawienie z dróg rodnych o nieznanej etiologii, migreny z objawami ogniskowymi, nieprawidłowo kontrolowana cukrzyca lub występowania powikłań naczyniowych cukrzycy, źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze, ciężkie zaburzenia lipidowe, zapalenie trzustki, hormonozależne nowotwory (piersi lub macicy), zaburzenia czynności wątroby, nowotwory wątroby

Główne działania niepożądane: Nudności, bóle brzucha, wzrost masy ciała, zawroty głowy, bóle głowy, zmiany nastroju, obniżenie nastroju, ból i tkliwość piersi, ryzyko żylnej i tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Femoden - Cena, refundacja

Koszty leczenia tym preparatem nie są refundowane. Cena leku zależy od opakowania.

  • Femoden (0,03 mg + 0,075 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 60 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Informacje og├│lne, stosowanie oraz dawkowanie leku Femoden

Czym jest Femoden?

Femoden jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym przeznaczonym dla kobiet powyżej 18 roku życia. Nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki oraz po menopauzie . Substancjami aktywnymi zawartymi w leku Femoden są: etynyloestradiol oraz gestoden.
Należy pamiętać, iż tabletki antykoncepcyjne Femoden, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chronią przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Żadna forma antykoncepcji hormonalnej nie zapewnia stuprocentowej ochrony przed zajściem w ciążę. Stosowanie leku Femoden wiąże się z 1% ryzykiem zawodności. Jeśli pacjentka nie przestrzega wszystkich zaleceń, ryzyko to ulega zwiększeniu.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Działanie antykoncepcyjne leku związane jest z hamującym wpływem estrogenów i gestagenów na przysadkę. Blokowanie wydzielania gonadotropin przez przysadkę skutkuje zahamowaniem owulacji i tym samym uniemożliwia zajście w ciążę.
Dodatkowo lek sprawia, że cykl miesiączkowy staje się bardziej regularny, a krwawienia miesiączkowe często mają mniejsze nasilenie oraz są mniej bolesne.

Tabletki antykoncepcyjne Femoden zmniejszają również ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru żelaza oraz prawdopodobnie zachorowania na raka endometrium oraz raka jajnika.

Jaki jest skład leku?

Jedno opakowanie produktu Femoden obejmuje 21 białych, okrągłych tabletek powlekanych. Cena preparatu może różnić się w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi około 33 zł za opakowanie.

Każda biała tabletka leku Femoden zawiera 0.03 mg etynyloestradiolu oraz 0,075 mg gestodenu. Do substancji pomocniczych użytych przy produkcji zaliczamy m.in.: laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, powidon, sodu wapnia edetynian, magnezu stearynian.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty.


Jak przyjmować lek Femoden?

Preparat powinno się przyjmować codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu - kolejno przez 21 dni cyklu, po których następuje siedem dni przerwy. Po zakończeniu 28 dniowego cyklu miesiączkowego należy rozpocząć kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych.

W ciągu pierwszych 2-3 dni przerwy od antykoncepcji powinno pojawić się krwawienie z odstawienia, zazwyczaj bardziej skąpe i mniej bolesne od normalnego krwawienia miesięcznego. Krwawienie może być wciąż aktywne w momencie gdy konieczne jest rozpoczęcie nowego opakowania, nie ma to jednak wpływu na harmonogram leczenia.

Do zapewnienia skuteczności antykoncepcji konieczne jest co najmniej 7 dniowe, nieprzerwane stosowanie leku. Ochrona tabletek antykoncepcyjnych zachowana jest również podczas przerwy między kolejnymi opakowaniami leku Femoden, nie powinno się jej jednak wydłużać.

Produkt może być stosowany tak długo, jak hormonalna ochrona antykoncepcyjna jest pożądana i nie stanowi zagrożenia dla życia lub zdrowia pacjentki. Podczas terapii konieczna jest coroczna konsultacja u ginekologa.

Jak rozpocząć stosowanie preparatu?

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, terapię za pomocą preparatu Femoden rozpoczyna się pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Rozpocząć można także między 2. a 5. dniem cyklu miesiączkowego, lecz wiąże się to koniecznością stosowania dodatkowej metody antykoncepcji przez pierwszych siedem dni

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletki, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, terapię można rozpocząć dzień po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzedniego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra.

Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletki, iniekcji, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu Femoden w dniu usunięcia systemu, planowanego wstrzyknięcia w wypadku zastrzyków antykoncepcyjnych lub w dowolnym dniu po przyjęciu tabletki poprzedniego preparatu. Przez pierwsze siedem dni należy wtedy stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.


Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, tabletki antykoncepcyjne Femoden można zacząć przyjmować natychmiast, bez konieczności używania dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej.

Lek można zacząć przyjmować w okresie od 21. do 28. dnia po poronieniu w drugim trymestrze ciąży lub po porodzie. W przypadku późniejszego rozpoczęcia terapii należy zastosować mechaniczne metody antykoncepcji.

Opóźnianie miesiączki

Istnieje możliwość modyfikacji terapii tabletek antykoncepcyjnych Femoden, tak by uniknąć krwawienia z odstawienia w danym miesiącu lub przesunąć krwawienie na inny dzień, nie jest to jednak zalecane. Zmiana długości cyklu miesiączkowego zwiększa ryzyko wystąpienia nieregularnych plamień i krwawienia z pochwy.

Jeśli pacjentka chce zapobiec krwawieniu, po zakończeniu jednego blistra należy rozpocząć nowe opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, z pominięciem 7 dniowej przerwy. Dalej terapię kontynuuje się zgodnie z wcześniejszym harmonogramem.

By zmienić termin krwawienia na inny dzień tygodnia niż zwykle, należy skrócić przerwę w stosowaniu antykoncepcji o dowolną liczbę dni. Dalej lek przyjmuje się w standardowy sposób.

Pomini─Öcie dawki preparatu Femoden

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Femoden?

Kiedy działają tabletki antykoncepcyjne? Antykoncepcja hormonalna działa wtedy, kiedy ją przyjmujesz. Jeśli pacjentka zapomniała przyjąć tabletkę w standardowym czasie, jednak opóźnienie to nie przekracza 12 godzin, należy jak najszybciej przyjąć lek. Ochrona antykoncepcyjna nie została tu osłabiona, nie ma konieczności używania dodatkowych metod antykoncepcji. Zaleca się kontynuowanie terapii według dotychczasowego schematu.

Jeśli opóźnienie przekracza 12 godzin, postępowanie będzie zależne od tygodnia cyklu miesiączkowego. Jeśli do pomyłki doszło w pierwszym tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zaległą tabletkę, nawet jeśli oznacza to spożycie dwóch tabletek antykoncepcyjnych na raz (zaległej i aktualnej). W tej sytuacji ochrona antykoncepcyjna mogła ulec zmniejszeniu, konieczne jest więc stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji mechanicznej przez kolejne siedem dni.

Jeżeli taka sytuacja ma miejsce w 2. tygodniu cyklu menstruacyjnego, to pacjentka powinna jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę, nawet jeżeli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek. Następnie kobieta powinna powrócić do przyjmowania tabletek o zwykłej porze. Jeżeli w ciągu 7 dni przed zapomnieniem zachowała zalecane dawkowanie, nie trzeba stosować dodatkowej antykoncepcji. Natomiast jeżeli nie przyjęto więcej niż 1 pigułki, to powinno się stosować dodatkową metodę, np. prezerwatywę przez kolejny tydzień.

Pominięcie dawki podczas 3. tygodnia cyklu powoduje, że skuteczność preparatu ulega zmniejszeniu z uwagi na zbliżającą się przerwę w stosowaniu. Aby uniknąć konieczności stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia, pacjentka może przyjąć pominięta tabletkę jak najszybciej i kontynuować terapię o normalnej porze. Po zakończeniu opakowania powinna natychmiast rozpocząć nowy blister. Druga opcją jest natychmiastowe przerwanie stosowania preparatu na 7 dni, podczas których powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Po przerwie terapię należy kontynuować według dotychczasowego schematu.

Jeśli po błędzie w terapii krwawienie z odstawienia będzie się opóźniać lub nie pojawi się wcale, należy wykluczyć ewentualną ciążę.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku zaburzeń żołądkowo-jelitowych tj. biegunka lub wymioty, wchłanianie produktu Femoden może ulec zmniejszeniu, co wiąże się z ryzykiem osłabienia skuteczności antykoncepcyjnej.

Jeśli wymioty wystąpiły w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki, należy zastosować nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe.

Mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Femoden

Jakie są najczęstsze działania niepożądane?

Do najczęstszych objawów niepożądanych związanych ze stosowaniem preparatu Femoden, ale także innych dwuskładnikowych leków antykoncepcyjnych, należą: nudności, bóle brzucha, wzrost masy ciała, bóle głowy, wahania nastroju, obniżenie nastroju, ból i tkliwość piersi.

Rzadziej występujące działania niepożądane

Wśród rzadziej obserwowanych działań niepożądanych złożonej antykoncepcji hormonalnej wyróżniamy: nerwowość, depresję, migreny, zawroty głowy, zaburzenia miesiączkowania (nieregularne krwawienia, brak miesiączki, skąpe miesiączki), upławy z pochwy, zmniejszenie libido, depresję, drażliwość, dolegliwości żołądkowe tj. wymioty i nudności, obrzęki obwodowe, nadciśnienie, hiperlipidemię, kamicę żółciową, toczeń rumieniowaty układowy, podrażnienie oczu, zmiany skórne (trądzik, ostuda, wysypka, pokrzywka).

Femoden a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Każdy dwuskładnikowy preparat antykoncepcyjny zwiększa ryzyko pojawienia się żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej w postaci zatorowości płucnej lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych. Należy jednak wspomnieć, że ryzyko to i tak jest niższe niż w przypadku zajścia w ciążę.
Ze względu na indywidualne właściwości użytej w produkcie substancji z grupy gestagenów ryzyko to może być większe lub mniejsze. Gestoden zawarty w leku Femoden należy do grupy wyższego ryzyka - szacuje się, że na 10 000 kobiet przyjmujących tę substancję, żylną chorobę zakrzepowo-zatorową rozwinie 9-12 pań.
Femoden zwiększa również ryzyko wystąpienia tętniczych incydentów zakrzepowo-zatorowych w postaci m.in. udaru niedokrwiennego mózgu, przemijającego napadu niedokrwiennego czy zawału serca.

Tabletki antykoncepcyjne Femoden a nowotwory

W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone środki antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy.
U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.
Zaobserwowano również występowanie łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej preparat Femoden wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby.

Czy Femoden można przedawkować?

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Femoden. Podejrzewa się, że mogą wtedy wystąpić objawy tj. nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje hormonalne zawarte w leku, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

W razie, gdy wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci

Jakie są przeciwskazania do stosowania leku Femoden?

Tabletki antykoncepcyjne Femoden przeciwwskazane są w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu.

Istnieje szereg schorzeń, w przypadku których nie należy stosować złożonych środków antykoncepcyjnych. Należą do nich m.in.: ciąża, okres karmienia piersią, niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub ryzyko jej wystąpienia (wiek >35r.ż., otyłość, długotrwałe unieruchomienie, zabieg w okolicy miednicy lub kończyn dolnych, predyspozycja rodzinna, stany sprzyjające zwiększonej krzepliwości krwi - nowotwór, toczeń rumieniowaty układowy, anemia sierpowatokrwinkowa, oporność na aktywowane białko C lub S, niedobór antytrombiny III), tętnicze epizody zakrzepowo-zatorowe lub ich czynniki ryzyka (wiek >35r.ż, nikotynizm, otyłość, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, hiperhomocysteinemia, wady zastawek serca, migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy, predyspozycja rodzinna), nowotwór piersi lub inny nowotwór hormonozależny, choroby wątroby.

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych.

Palenie papierosów przy równoczesnym przyjmowaniu doustnej, złożonej antykoncepcji znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych ze strony układu krążenia. Ryzyko to zwiększa się wraz z ilością wypalanych papierosów oraz wiekiem pacjentki. Z tego powodu pacjentkom po 35 r.ż., zwłaszcza uzależnionych od papierosów, zaleca się stosowanie innych metod antykoncepcyjnych.

Femoden zawiera laktozę oraz sacharozę, dlatego nie jest polecany do stosowania u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Interakcje między lekami

Femoden, podobnie jak inne tabletki antykoncepcyjne, może wchodzić w reakcje z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, teofilina, lamotrygina, diazepam, rytonawir.

Femoden można zastosować po około 2 tygodniach po zakończeniu leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje.

Femoden a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol w negatywny sposób wpływał na działanie doustnej, złożonej antykoncepcji. Zauważono jednak, że stan upojenia alkoholowego zwiększa ryzyko wystąpienia błędu podczas terapii np. opóźnienie lub pominięcie codziennej dawki. Wymioty, do których predysponuje stan upojenia alkoholowego, mogą zmniejszać wchłanianie i tym samym skuteczność doustnej antykoncepcji.

Femoden a ciąża

Produkt Femoden nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie stosowania produktu, należy go jak najszybciej odstawić.
Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone środki antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie ma również informacji na temat kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania leków w trakcie ciąży.

Femoden a karmienie piersią

Preparat Femoden może wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Femoden a prowadzenie pojazdów

Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Femoden na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone środki antykoncepcyjne nie obserwowano żadnych działań niepożądanych, które mogłyby utrudniać te czynności.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Femoden, [online], dost─Öpna pod adresem: http://chpl.com.pl/data_files/2012-07-16_Femoden_SPC_clean_040712.pdf
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝