Sidretella 20 Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Sidretella 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Sidretella 20 to złożony doustny preparat antykoncepcyjny, stosowany w celu zapobiegania ciąży. Lek zawiera hormony żeńskie - etynyloestradiol i drospirenon. Przed przepisaniem złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych lekarz przeprowadza dokładny wywiad oraz badanie fizykalne w celu wykluczenia przeciwwskazań do stosowania preparatu u danej pacjentki.


Rozpocznij konsultacj─Ö z Sidretella 20
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Sidretella 20 - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 17.02.2024
Nazwa preparatu Sidretella 20
Substancje czynne Drospirenonum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 3 mg + 0,02 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Sidretella 20

Substancje czynne: etynyloestradiol i drospirenon

Wskazania: antykoncepcja doustna

Dawkowanie: tabletki powlekane stosowane przez 21 dni codziennie o stałej porze, następne tabletki przyjmować należy po 7-dniowej przerwie na krwawienie z odstawienia

Główne przeciwwskazania: ciąża, wysokie ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej lub tętniczej, nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze, nowotwory hormonozależne

Główne działania niepożądane: ból głowy, wahania nastroju, ból brzucha, trądzik, tkliwość piersi, zwiększenie masy ciała


e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Sidretella 20 - Cena, refundacja

Lek Sidretella 20 nie znajduje się na liście leków refundowanych. Cena może rożnić się w zależności od opakowania.

  • Sidretella 20 (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 32 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest Sidretella 20?

Lek Sidretella 20 to dwuskładnikowe, hormonalne tabletki antykoncepcyjne zawierające etynyloestradiol (estrogen) oraz drospirenon (progesteron). Wskazaniem do stosowania leku Sidretella 20 jest zapobieganie ciąży.

Aby rozpocząć przyjmowanie produktu leczniczego Sidretella 20, konieczna jest konsultacja z lekarzem ginekologiem, podczas której przeprowadzany jest dokładny wywiad lekarski. Lekarz powinien ocenić między innymi ryzyko powstawania zakrzepów krwi u pacjentki oraz przeprowadzić niezbędne badania. To pozwoli zdecydować czy przyjmowanie tabletek Sidretella 20 będzie dla pacjentki bezpieczne.

Antykoncepcja doustna nie chroni przed chorobami transmitowanymi drogą płciową. W celu wzmocnienia ochrony przed zakażeniami należy dodatkowo stosować prezerwatywę.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Preparat leczniczy Sidretella 20 chroni przed zajściem w ciążę poprzez hamowanie owulacji - przyjmowane hormony hamują oś podwzgórze-przysadka-jajniki. Lek wywołuje również zmianę konsystencji i właściwości śluzu szyjkowego, który staje się nieprzenikalny dla plemników oraz promuje zmiany w obrębie endometrium, które uniemożliwiają implantację.

Ponadto dzięki zastosowaniu tabletek Sidretella 20 cykl menstruacyjny ulega regulacji, a krwawienia z odstawienia są skąpe i mniej bolesne.


Jaki jest skład leku?

Jedno opakowanie leku Sidretella 20 zawiera 21 tabletek powlekanych o kolorze różowym, które zawierają hormony płciowe.

Każda tabletka zawiera 0,02 mg etynyloestradiolu i 3 mg drospirenonu oraz substancję pomocniczą (41,80 mg laktozy).

Inne substancje pomocnicze występujące w leku Sidretella 20 to: laktoza jednowodna, skrobia żelowana, kukurydziana, powidon, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, stearynian magnezu, alkohol poliwinylowy częściowo hydrolizowany, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 3350, talk, tlenek żelaza żółty (E172), tlenek żelaza czerwony (E172), tlenek żelaza czarny (E172).

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak stosowa─ç lek Sidretella 20?

Sidretella 20 przeznaczona jest do stosowania doustnego. Konieczne jest regularne przyjmowanie preparatu, codziennie o stałej porze, aby zapewnić jak najwyższą skuteczność antykoncepcyjną .

Przez 21 dni przyjmuje się jedną tabletkę leku Sidretella dziennie, popijając ją niewielką ilością płynu, najlepiej wody. Należy zachować kolejność wskazaną na blistrze.

Po zakończeniu opakowania, przez następne 7 dni pacjentka nie przyjmuje hormonów płciowych. W trakcie przerwy, zwykle 2. lub 3. dnia po przyjęciu ostatniej tabletki, występuje krwawienie z odstawienia. Podczas przerwy zachowana jest skuteczność antykoncepcyjna.

Po tygodniowej przerwie należy wznowić regularne przyjmowanie preparatu Sidretella 20. Należy wspomnieć, że krwawienie z odstawienia może nie zakończyć się do momentu rozpoczęcia następnego opakowania. Nie wolno przerywać przyjmowania tabletek na dłużej niż 7 dni.

Jak rozpocz─ů─ç przyjmowanie tabletek Sidretella 20?

Rozpoczęcie terapii lekiem Sidretella 20 zależy od indywidualnej sytuacji pacjentki.

Jeżeli kobieta w poprzednim miesiącu nie stosowała złożonego hormonalnego środka antykoncepcyjnego, przyjmowanie preparatu należy rozpocząć pierwszego dnia miesiączki. Następnie należy przyjmować tabletki zgodnie z kolejnością wskazaną na blistrze.

W przypadku gdy kobieta przyjmowała do tej pory złożony doustny preparat antykoncepcyjny i zmienia go na lek Sidretella 20, terapię należy rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki dotychczasowego preparatu lub następnego dnia po zakończeniu przerwy na krwawienie z odstawienia.

Jeśli pacjentka stosowała terapeutyczny system dopochwowy (tzw. krążek) lub transdermalny (plastry), pierwszą dawkę leku Sidretella 20 należy przyjąć w dniu usunięcia systemu.

Jeśli pacjentka stosowała tabletki antykoncepcyjne zawierające wyłącznie progesteron, tzw. "mini pill", zmiana preparatu może odbyć się w dowolnym dniu cyklu.

Kobieta stosująca wcześniej implant, zastrzyk lub wkładkę wewnątrzmaciczną również może rozpocząć stosowanie preparatu leczniczego Sidretella 20 w dowolnym dniu cyklu (z implantu lub systemu w dniu jego usunięcia; ze wstrzyknięć -w dniu, w którym miał być podany kolejny zastrzyk), ale powinna zostać poinformowana o konieczności używania dodatkowej antykoncepcji mechanicznej (np. prezerwatywy) przez pierwsze 7 dni stosowania leku Sidretella 20.

Pacjentka, która doświadczyła poronienia w pierwszym trymestrze ciąży i chce rozpocząć stosowanie leku Sidretella 20, może to zrobić natychmiast po zakończeniu ciąży.

Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży należy rozpocząć przyjmowanie tabletek produktu leczniczego Sidretella od 21. do 28. dnia po zakończeniu ciąży. Jeśli kobieta zacznie terapię w późniejszym okresie, powinna stosować dodatkową formę antykoncepcji przez pierwsze 7 dni. W przypadku gdy wcześniej doszło już do stosunku płciowego, przed rozpoczęciem przyjmowania leku Sidretella 20 należy wykluczyć ciążę lub poczekać do wystąpienia pierwszego krwawienia miesiączkowego.

Pomini─Öcie dawki preparatu Sidretella 20

Jeżeli od planowanego zażycia tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin, skuteczność antykoncepcyjna leku Sidretella 20 nie uległa pogorszeniu. Należy przyjąć pominiętą tabletkę najszybciej jak to możliwe i kontynuować regularne stosowanie preparatu Sidretella 20.

Jeżeli od czasu planowanego przyjęcia tabletki upłynęło więcej niż 12 godzin, skuteczność leku Sidretella 20 może być zmniejszona. W zależności od tygodnia cyklu (rzędu na blistrze), postępowanie będzie się różniło.

W 1. tygodniu cyklu należy natychmiast przyjąć zapomnianą tabletkę, nawet jeśli oznacza to jednoczasowe połknięcie dwóch tabletek leku Sidretella 20. Kolejne dawki należy przyjmować normalnie. Przez 7 dni wskazane jest dodatkowe stosowanie antykoncepcji mechanicznej. Jeżeli w poprzednim tygodniu doszło do stosunku płciowego, należy brać pod uwagę możliwość zajścia w ciążę.

W 2. tygodniu cyklu postępowanie jest podobne. Jeśli pominięta została tylko jedna tabletka, nie ma konieczności stosowania dodatkowej metody antykoncepcji. Jeśli jednak pacjentka zapomniała o więcej niż jednej dawce leku Sidretella 20, przez tydzień należy dodatkowo stosować antykoncepcję mechaniczną.

W 3. tygodniu cyklu, ze względu na znaczne ryzyko zmniejszenia skuteczności preparatu Sidretella z powodu nadchodzącej 7-dniowej przerwy, należy stosować dodatkową formę zabezpieczenia przed zajściem w ciążę. Można tego uniknąć pod warunkiem, że w poprzednim tygodniu przed pominięciem dawki pacjentka regularnie przyjmowała lek Sidretella 20. W tym celu po zakończeniu aktualnego opakowania należy od razu rozpocząć kolejne, z pominięciem przerwy. W trakcie wydłużonego cyklu może wystąpić plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe.

Alternatywnie można zrezygnować z przyjęcia pominiętej tabletki, a ten dzień potraktować jako pierwszy dzień 7-dniowej przerwy. Po przerwie należy rozpocząć stosowanie tabletek z nowego blistra. Jeśli od czasu zakończenia przyjmowania tabletek nie doszło do krwawienia z odstawienia, należy brać pod uwagę możliwość zajścia w ciążę i potrzebę wykonania testu ciążowego.

Jeśli w ciągu 3-4 godzin od przyjęcia preparatu Sidretella 20 doszło do wymiotów lub ciężkiej biegunki, wchłanianie leku może być osłabione. Należy przyjąć kolejną dawkę leku do 12 godzin od ustalonej pory stosowania leku.


Jakie s─ů najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Przyjmowanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych związane jest ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia żylnych i tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zatorowych. Ryzyko formowania zakrzepów krwi jest największe w pierwszym roku terapii. Przed rozpoczęciem leczenia zaleca się zaprzestanie palenia i zaznajomienie się z objawami zakrzepicy.

Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa może występować w formie zakrzepicy żył kończyn dolnych (kończyna jest wtedy czerwona, bolesna i obrzęknięta) oraz zatorowości płucnej (uczucie płytkiego oddechu, zawroty głowy, kaszel z krwiopluciem, przyspieszenie czynności serca, ostry ból w klatce piersiowej).

Obecność zakrzepów krwi w tętnicy oka może manifestować się jako bezbolesne zaburzenia widzenia.

Ryzyko powstania zakrzepów krwi wzrasta u kobiet otyłych, po 35. roku życia, u pacjentek długotrwale leżących z powodu np. operacji, u pacjentek z dodatnim wywiadem rodzinnym, a także chorujących na m.in. nowotwory czy toczeń rumieniowaty układowy.

Inne częste działania niepożądane leku Sidretella 20 obejmują: bóle głowy, chwiejność emocjonalną, ból brzucha, trądzik, ból, tkliwość i powiększenie piersi, bolesne bądź bardziej obfite miesiączki, a także zwiększenie masy ciała.


Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Niezbyt często obserwuje się skutki uboczne takie jak zakażenia grzybicze, opryszczka, reakcje alergiczne, zwiększony apetyt, depresja, nerwowość, zaburzenia snu, zawroty głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, częstoskurcz, zatorowość płucna, nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze, migrena, żylaki, zapalenie gardła, nudności, wymioty, zapalenie żołądka albo jelit, biegunka, zaparcia, obrzęk naczynioruchowy, łysienie, suchość skóry, wysypki, świąd, egzema, łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS), bóle i skurcze mięśni szyi i kończyn, zakażenie pęcherza moczowego, nowotwór piersi, mlekotok, torbiele jajników, uderzenia gorąca, upławy, zakażenie pochwy, suchość pochwy, ból w miednicy, nieprawidłowy wynik badania rozmazu szyjkowego, zmniejszenie popędu płciowego, obrzęk, obniżony poziom energii, zwiększone pragnienie i zwiększona potliwość, zmniejszenie masy ciała, uogólniony ból.


Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjentka podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinna powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.


Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Dotychczas nie zostały opisane przypadki przedawkowania preparatu Sidretella 20. U młodych kobiet mogą pojawić się nudności, wymioty, krwawienia z pochwy, które wymagają wyłącznie leczenia objawowego.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Wśród przeciwwskazań do stosowania leku Sidretella 20 wyróżniamy: reakcje alergiczne na substancje czynne lub substancje pomocnicze zawarte w preparacie Sidretella 20, przewlekłe zaburzenia czynności wątroby, guzy wątroby, ciężka lub ostra niewydolność nerek, nowotwory hormonozależne (np. piersi), niezdiagnozowane krwawienia z dróg rodnych, ciąża.

Przeciwwskazaniem do terapii lekiem antykoncepcyjnym Sidretella 20 jest wysokie prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi w żyłach (czynna lub przebyta żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, predyspozycja do jej występowania np. mutacja V Leiden, rozległa operacja i długotrwałe unieruchomienie, a także dodatkowe czynniki ryzyka tj. otyłość.

Przeciwwskazanie stanowią również: tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (np. dławica piersiowa, zawał mięśnia sercowego, udar mózgu) oraz stany do nich predysponujące (migrena z aurą, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, niewyrównane nadciśnienie tętnicze, wysokie poziomy cholesterolu).

Szczególną ostrożność należy zachować jeśli pacjentka pali papierosy, cierpi na choroby kardiologiczne, w jej rodzinie wystąpił udar lub zawał serca u osoby poniżej 50 r.ż., a także jeśli kobieta choruje na depresję, toczeń rumieniowaty układowy, przewlekłe zapalne choroby jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego) lub padaczkę.


Interakcje z innymi lekami

Przed włączeniem leku Sidretella 20 lekarz zapyta pacjentkę o wszystkie leki, suplementy diety i preparaty ziołowe, które przyjmuje. Każdy z nich może mieć wpływ na stężenie substancji czynnych we krwi oraz skuteczność preparatu Sidretella 20.

Szczególnie istotne jest jednoczesne stosowanie leków przeciwpadaczkowych takich jak karbamazepina lub okskarbazepina, leków przeciwgruźliczych, leków stosowanych w leczeniu zakażenia wirusem HIV lub HCV, leków przeciwgrzybiczych oraz ziela dziurawca zwyczajnego.

U pacjentek chorujących na epilepsję i stosujących lamotryginę, Sidretella 20 może modyfikować stężenie leku we krwi i prowadzić do zwiększenia częstotliwości napadów drgawkowych.

Warto również pamiętać, że preparat leczniczy Sidretella 20 może wpływać na skuteczność leków zawierających cyklosporynę, teofilinę lub tyzanidynę (lek stosowany w bólu mięśni ).


Sidretella 20 a ci─ů┼╝a

Ciąża stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do stosowania leku Sidretella 20.

Sidretella 20 a karmienie piersi─ů

Lek Sidretella 20 nie jest zalecany w okresie karmienia piersią. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, aby dobrać właściwy preparat antykoncepcyjny na ten czas.

Sidretella 20 a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Nie zaobserwowano wpływu leku Sidretella 20 na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.


Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Sidretella 20 https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28310/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝