Aidee Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Aidee - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Wyrób medyczny Aidee zaliczany jest do grupy złożonych doustnych środków antykoncepcyjnych. Substancjami aktywnymi preparatu są dwa hormony: etynyloestradiol oraz dienogest w niskich dawkach. Lek Aidee stosuje się w celu zapobiegania ciąży oraz w leczeniu trądziku.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Aidee
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Aidee - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 14.02.2024
Nazwa preparatu Aidee
Substancje czynne Dienogestum Ethinylestradiolum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Tabletki powlekane
Dawki
  • 0,03 mg + 2 mg (Tabletki powlekane)
  • 2 mg + 0,03 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Aidee

Substancja czynna: dienogest oraz etynyloestradiol

Wskazania: antykoncepcja hormonalna

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: należy przyjmować jedną tabletkę dziennie o stałej porze przez 21 dni, po czym wykonuje się 7-dniową przerwę od przyjmowania preparatu

Główne przeciwwskazania: choroba zakrzepowo-zatorowa, nadwrażliwość na składnik preparatu, nowotwory hormonozależne, zatorowość płucna

Główne działania niepożądane: ból głowy, ból piersi

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Aidee - Cena, refundacja

Lek Aidee nie znajduje się na liście leków refundowanych. Cena może rożnić się w zależności od opakowania.

  • Aidee (0,03 mg + 2 mg tabletki powlekane 21 szt.) - cena wynosi ok. 30 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest lek Aidee?

Preparat Aidee to złożony doustny środek antykoncepcyjny zawierający w swoim składzie etynyloestradiol oraz dienogest w niskiej dawce. Wskazaniem do zastosowania leku Aidee jest działanie antykoncepcyjne oraz leczenie zmian trądzikowych o umiarkowanym nasileniu w razie braku efektów po zastosowaniu leczenia miejscowego. Włączenie preparatu Aidee powinno zostać dokonane przez lekarza m. in. na podstawie oceny indywidualnego ryzyka wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo zatorowej.

Mechanizm działania leku

Skuteczność leku Aidee jest wysoka, a rzeczywisty wskaźnik Pearla wynosi 0,454. Preparat Aidee zawiera etynyloestradiol (estrogen) oraz dienogest (progesteron). Głównym działaniem leku jest zmiana konsystencji i właściwości śluzu szyjkowego oraz hamowanie owulacji.

Preparat Aidee wpływa na obniżenie stężenia androgenów (działa antyandrogenowo) i tą właściwość wykorzystuje się w leczeniu trądziku.

Zażywanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych ze zwiększoną dawką hormonów płciowych powoduje obniżenie ryzyka powstania nowotworu jajnika i nowotworu endometrium.

Skład leku Aidee

Pojedyncza tabletka zawiera dwie substancje czynne 2 mg dienogestu oraz 0,03 mg etynyloestradiolu.

Tabletka składa się z otoczki oraz rdzenia tabletki. Substancjami pomocniczymi preparatu Aidee w rdzeniu tabletki są: laktoza jednowodna 70,75 mg, powidon K30, skrobia żelowana kukurydziana oraz stearynian magnezu. W otoczce tabletki Aidee znajduje się: makrogol 3350, dwutlenek tytanu - E171, talk oraz alkohol poliwinylowy.

Produkt dostępny jest wyłącznie po okazaniu recepty lub e-recepty .

Jak dawkowa─ç Aidee?

W opakowaniu Aidee znajduje się 21 tabletek powlekanych. Każdego dnia o tej samej porze należy przyjąć jedną tabletkę przez okres 21 dni, po czym wykonuje się tygodniową przerwę. Krwawienie z odstawienia zwykle pojawia się ok. 3. dnia przerwy. Niezależnie od tego czy krwawienie występuje czy już się zakończyło, po 7 dniach okresu bez tabletkowego rozpoczyna się stosowanie kolejnego opakowania. Nie wolno przerywać przyjmowania tabletek przez dłuższy okres niż 7 dni.

Jak dawkować lek u dzieci i młodzieży?

Lek Aidee jest wskazany jedynie po rozpoczęciu miesiączkowania.

Jak rozpocz─ů─ç przyjmowanie leku Aidee?

Jeżeli w trakcie poprzedniego cyklu nie zastosowano hormonalnych środków antykoncepcyjnych należy rozpocząć przyjmowanie preparatu podczas pierwszego dnia krwawienienia miesiączkowego. W tej sytuacji ochrona antykoncepcyjna jest skuteczna od pierwszego dnia stosowania tabletek.

W wypadku gdy dochodzi do zamiany innego typu hormonalnej antykoncepcji (innego złożonego doustnego środka antykoncepcyjnego, systemu transdermalnego bądź systemu terapeutycznego dopochwowego) na lek Aidee, to należy rozpocząć przyjmowanie preparatu następnego dnia po usunięciu systemu transdermalnego, w dniu usunięcia systemu terapeutycznego dopochwowego bądź po zażyciu ostatniej tabletki która zawiera substancję czynną. Rozpoczęcie stosowania leku Aidee może mieć miejsce również w dniu następującym po zakończeniu przerwy lub po zakończeniu stosowania tabletek placebo.

Jeżeli wcześniej stosowano preparat zawierający wyłącznie komponentę progesteronową (minipill, implant, wstrzyknięcie, system terapeutyczny domaciczny z progesteronem), to zamianę antykoncepcji na lek Aidee można wykonać w dowolnym dniu cyklu. Należy pamiętać, że w każdym przypadku należy stosować dodatkową antykoncepcję barierową przez pierwsze 7 dni zażywania preparatu.

W przypadku poronienia w trakcie I trymestru ciąży, przyjmowanie tabletek należy rozpocząć od razu i nie trzeba dodatkowo stosować prezerwatywy.

W sytuacji porodu u kobiet nie karmiących piersią można rozpocząć przyjmowanie Aidee pomiędzy 21-28 dniem po narodzinach dziecka (nie ma konieczności dołączania dodatkowych metod antykoncepcyjnych). Jeżeli minęło więcej niż 28 dni to należy stosować dodatkową metodę barierową antykoncepcji przez okres tygodnia. Jeśli w międzyczasie kobieta współżyła, to należy wykonać test ciążowy lub poczekać do kolejnego krwawienia miesiączkowego aby wykluczyć ciążę.

Pomini─Öcie dawki leku Aidee - post─Öpowanie

W sytuacji gdy minęło mniej niż 12 godzin od planowego przyjęcia leku, to należy zażyć pominiętą tabletkę jak najszybciej. Następną dawkę przyjmuje się o typowej porze, a działanie antykoncepcyjne pozostaje zachowane.

Jeżeli od czasu przyjęcia leku Aidee minie ponad 12 godzin istnieje duże ryzyko obniżenia ochrony antykoncepcyjnej. W tym wypadku postępowanie zależne jest od tygodnia, w którym doszło do pominięcia dawki.

Jeśli do pomyłki doszło w 1. tygodniu cyklu, pacjenta powinna przyjąć ostatnią pominiętą tabletkę jak najszybciej, nawet jeśli oznacza to jednoczesne przyjęcie dwóch tabletek w tym samym czasie. Kolejne dawki należy przyjmować o normalnej porze. Przez następne 7 dni należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji np. prezerwatywę męska.

Jeśli do zdarzenia doszło w 2. tygodniu cyklu postępowanie jest podobne jak w 1. tygodniu. Jeśli w ciagu 7 dni poprzedzających pominięcie dawki pacjentka przyjmowała tabletki prawidłowo to nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Pominięcie tabletki w 3. tygodniu cyklu istnieje duże ryzyko zmniejszenia skuteczności antykoncepcji. Kobieta może zastosować wtedy jedną z dwóch opcji:

1. Pacjentka powinna przyjąć ostatnią pominięta tabletkę tak szybko jak to możliwe, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz. Następnie należy kontynuować przyjmowanie pigułek o zwykłej porze. Po przyjęciu ostatniej tabletki z bieżącego opakowania, pacjentka rozpoczyna przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania bez zachowania przerwy między blistrami.

2. Pacjentka może zaprzestać przyjmowania tabletek z bieżącego opakowania i rozpocząć przerwę w stosowaniu tabletek do 7 dniu i następnie rozpocząć nowe opakowanie.

Druga z wymienionych dotyczy jedynie pacjentek, które w ciągu 7 dni poprzedzających pominięcie tabletki stosowały właściwe dawkowanie. Jeśli pacjentka pominęła więcej niż 1 tabletkę, powinna używać dodatkowo metodę antykoncepcji mechanicznej przez 7 dni. Jeśli pacjentka zapomniała o przyjęciu tabletki i w czasie pierwszej przerwy w ich przyjmowaniu nie wystąpiło krwawienie z odstawienia, należy wykluczyć ciążę.

W przypadku wystąpienia wymiotów lub biegunki w ciągu 3 lub 4 godzin od przyjęcia tabletki - należy przyjąć nową tabletkę tak szybko jak to możliwe. Jeśli upłynęło więcej niż 12 godzin pacjentka powinna zastosować się do zaleceń pominięcia tabletek jak opisano wyżej.

Aby opóźnić dzień wystąpienia krwawienia z odstawienia pacjentka może rozpocząć nowe opakowanie leku bez przerwy w przyjmowaniu tabletek. W czasie przyjmowania pigułek z nowego blistra może wystąpić plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe. Jeśli pacjentka chce zmienić dzień wystąpienia krwawienia na inny niż w stosowanym schemacie dawkowania to powinna skrócić przerwę w przyjmowaniu tabletek o dowolną liczbę dni - im krótsza drzewa tym większa szansa, że nie wystąpi krwawienie z odstawienia i że w trakcie przyjmowania tabletek z nowego opakowania wystąpi plamienie lub krwawienie międzymiesiączkowe.

Najcz─Östsze mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane preparatu Aidee

Do najczęstszych działań niepożądanych po zastosowaniu leku Aidee zalicza się ból piersi (tkliwość, dyskomfort) oraz ból głowy.

Doustne hormonalne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko powstania zakrzepicy tętnic oraz żył, a także wystąpienia zdarzeń zakrzepowo-zatorowych (udaru, zawału mięśnia sercowego).

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Aidee

Do rzadszych działań niepożądanych preparatu Aidee zalicza się takie objawy jak: zapalenie sromu, pochwy, upławy, zakażenia grzybicze, kandydozę miejsc intymnych, zawroty głowy, obniżone ciśnienie, wysokie ciśnienie krwi, stany depresyjne, migrenę, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, nudności i wymioty, świąd, wysypka, trądzik , łysienie, krwawienie międzymiesiączkowe, wadliwe krwawienie z odstawienia, bolesne miesiączkowanie, powiększenie i obrzęk piersi, torbiele jajników, osłabienie, drażliwość oraz ból w obszarze miednicy mniejszej.

Niezbyt często występujące działania niepożądane w trakcie stosowania leku Aidee to: zakażenia dróg moczowych, zapalenie pęcherza moczowego, niedokrwistość, reakcje nadwrażliwości, problemy ze snem, zapalenie gruczołu piersiowego, opryszczka jamy ustnej, kandydoza, zapalenie szyjki macicy, zapalenie oskrzeli, tłuszczak piersi, torbiele w piersi, ból w klatce, wirylizm, depresja, stany zapalne narządów płciowych, grypa, agresja, zapalenie zatok, mięśniaki macicy, anoreksja, astma, ból mięśni oraz kończyn, dystonia, suche oko, zaburzenia widzenia, ból pleców, ból w klatce piersiowej, tachykardia, wirylizm, udar mózgu, zaburzenia psychiczne, torbiele przydatków macicy, zawroty głowy, szumy uszne, zaburzenia słuchu, zakażenia górnych dróg oddechowych, stan zapalny, gorączka, obrzęki obwodowe, mlekotok, dyspareunia, zmniejszenie masy ciała, zaburzenia w układzie żylnym, przewlekłe zapalne choroby jelit jelit (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego), zaburzenia miesiączkowania, hipercholesterolemia, zmiany skórne - łuszczyca, wyprysk, przebarwienia, łojotok, nadpotliwość, łupież, nadmiar owłosienia - hirsutyzm, zakażenia wirusowe, hipertrójglicerydemia, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa (np. zakrzepica żył głębokich), drażliwość, zaburzenia krążenia oraz zapalenie błony śluzowej żołądka.

Z nieznaną częstością występują takie objawy jak: wahania libido, zmiana nastroju, rumień wielopostaciowy oraz guzowaty, pokrzywka, pojawienie się wydzieliny w piersi, zatrzymanie płynów oraz nietolerancja soczewek.

Kobiety cierpiące z powodu wrodzonego obrzęku naczynioruchowego które przyjmują dodatkowo estrogeny, mogą przez to nasilić występujące objawy obrzęku naczynioruchowego.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Objawy przedawkowania

Stosowanie leku Aidee jest stosunkowo bezpieczne. W przypadku przedawkowania mogą wystąpić takie objawy jak: wymioty, nudności, a także skąpe krwawienie z pochwy. W razie pojawienia się niepokojących dolegliwości należy skontaktować się z lekarzem.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do zastosowania preparatu jest: obecna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w przeszłości, zatorowość płucna, predyspozycja do żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, rozległa operacja związana z długotrwałym unieruchomieniem, choroby naczyń obecnych w mózgu (udar, TIA), migrena z objawami ogniskowymi, cukrzyca wraz z powikłaniami naczyniowymi, tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe obecne lub w wywiadzie, krwawienie z dróg rodnych z nieznanego powodu, guzy wątroby, obecne w przeszłości zapalenie trzustki z ciężką trójglicerydemią, aktualne zapalenie trzustki, bądź nabyta predyspozycja do obecności tętniczych zaburzeń zakrzepowo zatorowych - hiperhomocysteinemia oraz obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję czynną zawartą w preparacie, ciężkie schorzenia wątroby oraz nowotwory hormonozależne.

Interakcje z innymi lekami

Niektóre stosowane dodatkowo leki mogą wpływać na działanie leku Aidee. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Aidee należy skontaktować się z lekarzem i poinformować o wszystkich stosowanych wyrobach medycznych.

Przyjmowanie niektórych preparatów może zmniejszać skuteczność leku Aidee oraz spowodować wystąpienie krwawienia. Do tych leków zalicza się: leki przeciwgruźlicze (np. rifampicyna), leki przeciwpadaczkowe (fenytoina, topiramat, barbiturany), dziurawiec, NLPZ, etorykoksyb, niektóre leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi oraz leki stosowane w zakażeniu wirusem HIV (np. newirapina, efawirenz). W wypadku konieczności zastosowania tych leków, należy włączyć dodatkową metodę antykoncepcji np. prezerwatywę.

Lek Aidee wpływa na stężenie i działanie: teofiliny, lamotryginy, cyklosporyny oraz tizanidyny.

Aidee a ci─ů┼╝a

Lek Aidee nie powinien być stosowany u kobiet które podejrzewają że mogą być w ciąży lub spodziewają się dziecka. Jeżeli w trakcie stosowania preparatu dojdzie do powstania ciąży, to należy jak najszybciej przerwać stosowanie leku Aidee.

Aidee a karmienie piersi─ů

Pacjentki karmiące piersią nie powinny stosować preparatu Aidee, gdyż może on zahamować laktację oraz przenikać do mleka matki. W okresie karmienia piersią można stosować np. barierowe środki antykoncepcyjne.

Aidee a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Brak dostępnych danych na temat badań dotyczących wpływu leku Aidee na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

  • Charakterystyka produktu leczniczego Idee https://rejestry.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/28650/characteristic
  • Inne popularne leki

    Inni czytali r├│wnie┼╝