Dessette mono - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 21.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Dessette mono - E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Preparat leczniczy Dessette mono to przykład popularnej formy antykoncepcji, znanej jako jednoskładnikowe środki hormonalne, zwane również mini-pigułkami.

Głównym składnikiem aktywnym tego leku jest dezogestrel, który stanowi syntetyczny odpowiednik hormonów płciowych - progestagenów - niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przeznaczony jest on dla kobiet w celu zapobiegania niechcianej ciąży i dostępny jest jedynie na receptę.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Dessette mono

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Dessette mono
Substancje czynne Desogestrelum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 75 mcg (Tabletki powlekane)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Dessette mono

Substancja czynna: Dezogestrel.

Wskazania: Zapobieganie ciąży.

Zastosowanie: Doustne.

Dawkowanie: Zażywanie tabletek leku Dessette mono powinno odbywać się codziennie o tej samej porze, tak aby zachować 24-godzinny odstęp pomiędzy dawkami. Przyjmowanie preparatu należy rozpocząć w pierwszym dniu miesiączki, a po wyczerpaniu zawartości obecnego blistra, należy kontynuować przyjmowanie tabletek z nowego opakowania, począwszy od kolejnego dnia.

Główne przeciwwskazania: aktywna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, ciężka choroba wątroby obecnie lub w przeszłości, nowotwory hormonozależne, wystąpienie krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie, nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w składzie produktu.

Główne działania niepożądane: zmiany nastroju, depresja, zmniejszenie libido, ból głowy, nudności i wymioty, trądzik, ból piersi, nieregularne krwawienia miesiączkowe lub ich brak, bolesne miesiączki, zwiększenie masy ciała, infekcje pochwy, nietolerancja soczewek kontaktowych, łysienie, uczucie zmęczenia.

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje lek Dessette mono?

Lek Dessette mono jest dostępny tylko na receptę i kosztuje ok. 20 zł za opakowanie 28 tabletek.

Podana cena jest jedynie orientacyjna i może ulec zmianie.

Czym jest Dessette mono?

Lek Dessette mono 75 mcg należy do jednoskładnikowych hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych, których zadaniem jest zmniejszenie prawdopodobieństwa zajścia w nieplanowaną ciążę. Działanie produktu oparte jest na zawartości progestagenu, odgrywającą istotną rolę w gospodarce hormonalnej żeńskiego organizmu.

Preparat Dessette mono dostępny jest na rynku medycznym wyłącznie na receptę.

Warto zaznaczyć, że tabletki antykoncepcyjne zawierające hormony, takie jak Dessette mono, nie chronią przed zarażeniem chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym np. rzeżączką, kiłą czy zakażeniem HIV.

Jaki jest mechanizm działania leku?

Skuteczność leku Dessette mono w zapobieganiu ciąży opiera się na kilku mechanizmach działania. Dezogestrel, będący głównym składnikiem aktywnym tego leku, jest syntetycznym odpowiednikiem progestagenów, kluczowych hormonów płciowych istotnych dla funkcjonowania organizmu kobiety.

Składnik hormonalnych środków antykoncepcyjnych, jakim jest dezogestrel, działa poprzez hamowanie uwalniania hormonu luteinizującego (LH), który jest niezbędny do wywołania procesu owulacji, czyli uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z jajnika.

Dezogestrel obniża poziom LH, co skutkuje zahamowaniem owulacji, a to z kolei uniemożliwia połączenie komórki jajowej z plemnikami, czyli zapłodnienie.

Kolejnym mechanizmem skuteczności antykoncepcyjnej leku jest zmiana konsystencji śluzu szyjkowego. Wydzielina w kanale szyjki macicy staje się gęstsza i utrudnia przenikanie plemników. W rezultacie zahamowany jest transport plemników do jajowodu, gdzie fizjologicznie powinno dojść do zapłodnienia uwolnionej z jajnika komórki jajowej.

Ponadto, dezogestrel ma zdolność do wpływania na strukturę błony śluzowej macicy. Progestagen powoduje, że staje się ona mniej przyjazna dla komórki jajowej w przypadku, gdy doszło już do zapłodnienia. Ten proces utrudnia implantację jajeczka w macicy, co jest istotne dla utrzymania ciąży.

Opisane mechanizmy, łącznie zastosowane, zapewniają niską szansę na zajście w niechcianą ciążę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych Dessette mono . Warto jednak podkreślić, że aby lek działał prawidłowo, istotne jest dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza oraz producenta, które zostały szczegółowo opisane w ulotce informacyjnej dołączonej do opakowania.

Jaki jest skład leku?

Forma, w jakiej występuje na rynku medycznym lek Dessette mono, to białe okrągłe tabletki powlekane, z których każda zawiera 75 mikrogramów dezogestrelu.

Preparat zawiera również takie substancje pomocnicze jak: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, maltodekstryna, karboksymetyloskrobia sodowa, hypromeloza, kwas stearynowy, celuloza mikrokrystaliczna, all-rac-alfa-tokoferol, dwutlenek tytanu (E171), makrogol 4000 oraz cytrynian sodu.

Jeśli pacjent wcześniej wykazywał nadwrażliwość na dowolną z substancji obecnych w składzie produktu, jest to przeciwwskazanie do rozpoczęcia stosowania tabletek antykoncepcyjnych zawierających hormony.

Jak rozpocz─ů─ç stosowanie leku Dessette mono?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych Dessette mono powinno odbywać się wyłącznie zgodnie z instrukcjami udzielonymi przez lekarza oraz zgodnie ze wskazówkami producenta zamieszczonymi w ulotce dołączonej do opakowania.

Istnieją różne zalecenia dotyczące sposobu rozpoczęcia stosowania tego preparatu, w zależności od obecnego stanu zdrowia pacjentki oraz od aktualnie stosowanego środka antykoncepcyjnego.

Jeśli w poprzednim miesiącu pacjentka nie stosowała hormonalnej metody antykoncepcyjnej, przyjmowanie tabletek należy rozpocząć pierwszego dnia naturalnego cyklu menstruacyjnego, czyli w dzień pojawienia się krwawienia miesiączkowego.

Możliwe jest również zażycie pierwszej dawki leku Dessette mono między 2. a 5. dniem cyklu, jednak zalecane jest wówczas stosowanie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez początkowe 7 dni przyjmowania tabletek.

Jeśli dotychczas pacjentka wykorzystywała w celu zapobiegania ciąży złożone tabletki antykoncepcyjne, pierwszą dawkę Dessette mono należy zażyć następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z substancją aktywną z danego opakowania.

Jeśli do tej pory wykorzystywana przez pacjentkę antykoncepcja polegała na stosowaniu systemu terapeutycznego dopochwowego lub transdermalnego, pierwsza tabletka nowego leku powinna zostać przyjęta w dniu usunięcia krążka czy odpowiednio plastra.

Powszechnie stosowanymi metodami antykoncepcji są te, które opierają się na progestagenach, takie jak minitabletki, iniekcje, implanty podskórne i wkładki wewnątrzmaciczne. Zmiana z innych minitabletek na Dessette mono jest możliwa w dowolnym momencie.

W przypadku stosowania innych produktów pierwszą tabletkę Dessette mono należy przyjąć w dniu usunięcia implantu lub wkładki, a także w dniu zaplanowanego następnego zastrzyku hormonalnego.

Istnieją także wytyczne dotyczące przyjmowania tabletek po porodzie lub po utracie ciąży w drugim trymestrze. W takich przypadkach należy rozpocząć stosowanie preparatu po odczekaniu od 21 do 28 dni od porodu lub poronienia. Choć możliwe jest późniejsze rozpoczęcie antykoncepcji, wówczas ważne jest stosowanie prezerwatyw przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

W sytuacji utraty przez pacjentkę ciąży w pierwszym trymestrze zalecane jest rozpoczęcie stosowania preparatu Dessette mono od razu. Nie trzeba wówczas stosować dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Warto zaznaczyć, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Dessette mono powinno zawsze odbywać się z uwzględnieniem zaleceń lekarza oraz zgodnie z informacjami podanymi przez producenta, które znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Rekomenduje się zażywanie jednej tabletki codziennie, zachowując stałą porę przyjmowania, aby utrzymać 24-godzinny odstęp między dawkami.

Pacjentki, które do tej pory nie stosowały tabletek antykoncepcyjnych, powinny przyjąć pierwszą tabletkę w pierwszym dniu naturalnego cyklu menstruacyjnego, czyli podczas pojawienia się krwawienia miesiączkowego. Następnie, aby zapewnić odpowiednie stężenie leku Dessette mono w organizmie, codziennie należy przyjmować po jednej tabletce, niezależnie od obecności krwawienia.

Po wyczerpaniu zawartości pierwszego opakowania leku należy od razu, następnego dnia, rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego blistra. Tabletkę należy połykać w całości, popijając niewielką ilością płynu.

Jeśli po przyjęciu tabletki wystąpią wymioty, zwłaszcza w ciągu 3-4 godzin od jej przyjęcia, może to wpłynąć na prawidłowe wchłanianie substancji, dlatego konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcyjnych.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Dessette mono jest przeznaczony do użytku dopiero po wystąpieniu pierwszej menstruacji. Nie ma dostępnych informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku u osób poniżej 18. roku życia.

Jaka jest dawka maksymalna produktu?

Dostępne źródła nie podają informacji o maksymalnej bezpiecznej dawce leku Dessette mono.

Co w przypadku pomini─Öcia dawki preparatu Dessette mono?

Przyjmowanie tabletek leku Dessette mono powinno być zgodne z zaleceniami lekarza i po dokładnym zapoznaniu się z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Ulotka zawiera szczegółowe instrukcje dotyczące postępowania w przypadku pominięcia tabletki.

W sytuacji, gdy pomiędzy stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych upłynęło ponad 36 godzin, należy być świadomym ryzyka zmniejszenia skuteczności preparatu w zapobieganiu niechcianej ciąży. Rekomendowane postępowanie różni się w zależności od czasu, jaki minął od poprzedniej dawki.

Jeśli przerwa w stosowaniu tabletek wynosi mniej niż 12 godzin, pominiętą tabletkę należy zażyć natychmiastowo po zauważeniu błędu. Następna tabletka powinna być przyjęta bez zmian, o stałej ustalonej porze, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch dawek jednocześnie.

Z kolei, jeśli opóźnienie w przyjmowaniu tabletek wynosi więcej niż 12 godzin, konieczne staje się korzystanie z dodatkowych metod antykoncepcyjnych, np. prezerwatyw, przez kolejne 7 dni.

Istnieją także szczegółowe zalecenia dotyczące tygodnia, w którym doszło do błędu w stosowaniu preparatu. Jeśli przerwanie stosowania leku Dessette mono nastąpiło w pierwszym tygodniu terapii antykoncepcyjnej, a w tygodniu poprzedzającym pominięcie dawki miał miejsce stosunek płciowy, należy wykluczyć możliwość zajścia w ciążę.

Stosowanie preparatu zgodnie z wyżej opisanymi wytycznymi pozwala na znaczne zmniejszenie prawdopodobieństwa zajścia w niechcianą ciążę u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne Dessette mono.

Jakie s─ů mo┼╝liwe dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Tak jak to ma miejsce w przypadku innych produktów leczniczych, z zastosowaniem leku Dessette mono mogą wiązać się potencjalne skutki uboczne.

Do często i niezbyt często występujących działań niepożądanych należą:

 • zmiany nastroju, depresja, obniżenie libido;

 • ból głowy;

 • nudności i wymioty;

 • trądzik, łysienie;

 • ból piersi;

 • nieregularne krwawienia miesiączkowe lub brak miesiączki, bolesne miesiączki, torbiele jajników;

 • zwiększenie masy ciała;

 • zakażenia pochwy;

 • nietolerancja soczewek kontaktowych;

 • uczucie zmęczenia.

Najczęstszym zgłaszanym przez pacjentki efektem ubocznym przyjmowania Dessette mono są nieregularne krwawienia w trakcie leczenia. Jednak po kilku miesiącach stosowania leku, częstotliwość krwawień zazwyczaj się zmniejsza.

Z kolei rzadziej występującymi skutkami ubocznymi są wysypka, pokrzywka oraz rumień guzowaty. Mogą również pojawić się reakcje nadwrażliwości, do których należą obrzęk naczynioruchowy i wstrząs anafilaktyczny.

W przypadku pacjentek stosujących doustne środki antykoncepcyjne zaobserwowano nieznacznie podwyższone ryzyko wystąpienia nowotworów hormonozależnych, takich jak rak piersi. Jednak w przypadku tych pacjentek często obserwuje się mniej zaawansowane stadium nowotworu w chwili diagnozy w porównaniu do kobiet, które nie stosują antykoncepcji.

Ponadto, wyniki przeprowadzonych badań wykazały powiązanie dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych z większym ryzykiem wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej, którą tworzą zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna.

Bezpieczeństwo stosowania progestagenów w kontekście zakrzepów krwi nie zostało dotychczas ocenione, ale jeśli u pacjentki występuje zakrzepica, należy natychmiast przerwać przyjmowanie tabletek Dessette mono.

Rozważenie przerwania stosowania antykoncepcji może być również wskazane w sytuacji długotrwałego unieruchomienia organizmu, wywołanego na przykład operacją lub chorobą, ponieważ jest to czynnik zwiększający ryzyko wystąpienia incydentów zakrzepowo-zatorowych.

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów w trakcie stosowania leku Dessette mono należy poinformować lekarza oraz postępować zgodnie z zaleceniami odnośnie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu, powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů objawy przedawkowania?

W badaniach nie odnotowano poważnych skutków ubocznych po przyjęciu większej ilości leku Dessette mono niż zalecana przez producenta. W takiej sytuacji mogą pojawić się objawy takie jak nudności, wymioty oraz krwawienie z dróg rodnych o słabym nasileniu, szczególnie u młodych dziewcząt.

Nie istnieje specyficzna odtrutka na środki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel, dlatego postępowanie w przypadku przedawkowania opiera się na łagodzeniu objawów.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przed zastosowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze właściwy preparat, biorąc pod uwagę kondycję zdrowotną pacjentki. Należy podkreślić, że występuje wiele ważnych przeciwwskazań do użycia leku Dessette mono, wśród których znajdują się:

 • aktywna żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, w tym zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna;

 • ciężka choroba wątroby - obecnie lub w przeszłości, jeśli parametry czynności wątroby nie wróciły do fizjologicznego zakresu;

 • występowanie nowotworów zależnych od hormonów płciowych (np. rak piersi, rak jajnika, rak endometrium) lub ich podejrzenie;

 • krwawienie z pochwy, którego przyczyna nie została jednoznacznie stwierdzona;

 • reakcje nadwrażliwości na dezogestrel lub jakąkolwiek substancję pomocniczą zawartą w składzie preparatu.

W przypadku, gdy u pacjentki wystąpi jeden lub więcej ze wspomnianych wyżej stanów zdrowotnych, powinna ona niezwłocznie poinformować o tym swojego lekarza. Ponadto, istotne jest, aby zaznaczyć, że w sytuacji pojawienia się któregokolwiek z tych stanów po raz pierwszy w trakcie stosowania Dessette mono, należy natychmiast przerwać przyjmowanie tego leku.

Czy przyjmuj─ůc lek Dessette mono mo┼╝na pi─ç alkohol?

Informacje dostępne w źródłach nie zawierają danych na temat wpływu spożywania alkoholu podczas przyjmowania Dessette mono, jednak zaleca się unikanie alkoholu w trakcie stosowania jakichkolwiek leków.

Czy mo┼╝na stosowa─ç lek Dessette mono w ci─ů┼╝y lub w okresie karmienia piersi─ů?

Należy być świadomym, że stosowanie leku Dessette mono jest przeciwwskazane w ciąży. Dlatego, jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii tym preparatem, należy natychmiast przerwać przyjmowanie tabletek.

Co więcej, warto wspomnieć, że przeprowadzone badania dotyczące bezpieczeństwa stosowania leku nie wykazały podwyższonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne zawierające dezogestrel.

Natomiast przeprowadzone badania na temat wpływu Dessette mono na karmienie piersią nie wykazały negatywnego wpływu na produkcję i jakość mleka matki. Dlatego Dessette mono, podobnie jak inne środki zawierające wyłącznie progestageny, może być stosowany przez kobiety karmiące piersią.

Czy Dessette mono wpływa na prowadzenie pojazdów mechanicznych?

Preparat Dessette mono nie wpływa lub ma minimalny wpływ na umiejętność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Charakterystyka Produktu Leczniczego Dessette mono, [online], [dost─Öp 29.11.2023r.], dost─Öpna pod adresem:

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/29372/characteristic

Serwis Indeks lek├│w mp.pl, [online], [dost─Öp 14.02.2024 r.], dost─Öpny pod adresem:

https://indeks.mp.pl/leki/desc.php?id=12407

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Tabletki antykoncepcyjne a tr─ůdzik. Hormony pomagaj─ů na tr─ůdzik czy go wzmagaj─ů?
Tabletki antykoncepcyjne a tr─ůdzik. Hormony pomagaj─ů na tr─ůdzik czy go wzmagaj─ů?

Wed┼éug powszechnej opinii, tr─ůdzik nie jest to choroba, kt├│ra wy┼é─ůcznie dotyka nastolatk├│w. Wyst─Öpowanie tr─ůdziku to powszechny problem pojawiaj─ůcy si─Ö nie tylko w okresie dojrzewania, ale tak┼╝e w p├│┼║niejszych latach ┼╝ycia.┬áCzasem mo┼╝e prowadzi─ç do wstydu, izolacji spo┼éecznej czy z┼éego samopoczucia. Wiele kobiet zmagaj─ůcych si─Ö z problemami sk├│rnymi zastanawia si─Ö, czy terapia hormonalna wywiera pozytywny wp┼éyw na tr─ůdzik.┬áCzy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, kt├│re dost─Öpne s─ů wy┼é─ůcznie na recept─Ö (w tym recepta online), pomaga w leczeniu tr─ůdziku?

Artykuł
10.02.2024
Ceny tabletek, plastr├│w i kr─ů┼╝k├│w antykoncepcyjnych w Polsce ÔÇô aktualne wykazy na 2023 rok
Ceny tabletek, plastr├│w i kr─ů┼╝k├│w antykoncepcyjnych w Polsce ÔÇô aktualne wykazy na 2023 rok

Dost─Öp do wielu metod takich jak tabletki doustne, plastry na sk├│r─Ö czy kr─ů┼╝ki dopochwowe umo┼╝liwia wyb├│r formy antykoncepcji wedle preferencji ka┼╝dej z kobiet. ┼Ürodki antykoncepcji hormonalnej dost─Öpne s─ů┬áw Polsce na recept─Ö┬á(recepta online), co oznacza, ┼╝e nale┼╝y skonsultowa─ç si─Ö z lekarzem, kt├│ry przepisze odpowiedni─ů metod─Ö i dawk─Ö.W poni┼╝szym artykule zestawimy ceny aktualnie dost─Öpnych na polskim rynku ┼Ťrodk├│w antykoncepcji hormonalnej.Zobacz tak┼╝e: Cena antykoncepcji 2024 - tabletki, kr─ů┼╝ki, implanty, plastry

Artykuł
27.03.2024
Jakie mog─ů by─ç nietypowe skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?
Jakie mog─ů by─ç nietypowe skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne nale┼╝─ů do jednych najpopularniejszych metod ochrony przed nieplanowan─ů ci─ů┼╝─ů, kt├│ra oferuje wiele korzy┼Ťci, takie jak skuteczno┼Ť─ç i regulacj─Ö cyklu menstruacyjnego.┬áNiemniej jednak, jak ka┼╝dy lek, doustne ┼Ťrodki antykoncepcyjne maj─ů pewne dzia┼éania niepo┼╝─ůdane. Warto zrozumie─ç, jakie mog─ů by─ç potencjalne skutki uboczne zwi─ůzane z za┼╝ywaniem tych tabletek, aby m├│c podejmowa─ç ┼Ťwiadome decyzje dotycz─ůce antykoncepcji.Antykoncepcja hormonalna dost─Öpna jest na recept─Ö (recepta online).

Artykuł
23.01.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!