Axia Konsultacja z E-recept─ů 49.99 z┼é ju┼╝ w 15 minut!

Axia - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek Axia to popularny środek antykoncepcyjny stosowany przez kobiety na całym świecie. Jest to złożony hormonalny preparat antykoncepcyjny, składa się z dwóch substancji czynnych: etynyloestradiolu i drospirenonu.

W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej lekowi Axia, analizując jego skład, działanie oraz korzyści i potencjalne skutki uboczne. Dowiemy się, jak etynyloestradiol i drospirenon wpływają na organizm kobiety, jakie są mechanizmy działania leku Axia i w jaki sposób przyczynia się do zapobiegania ciąży.

Rozpocznij konsultacj─Ö z Axia
Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.
Axia - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Autor: Redakcja Erecept.pl 21.06.2024
Nazwa preparatu Axia
Substancje czynne Ethinylestradiolum Drospirenonum
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
 • Tabletki powlekane
Dawki
 • 0,02 mg + 3 mg (Tabletki powlekane)

Podstawowe informacje o leku Axia

Substancja czynna: etynyloestradiol i drospirenon.

Wskazania: zapobieganie ciąży.

Zastosowanie: doustne.

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie o podobnej porze przez kolejnych 21 dni, następnie należy zrobić 7-dniową przerwę, a potem rozpocząć kolejne opakowanie.

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w leku Axia, występująca obecnie lub w przeszłości żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, czyli zakrzep krwi w naczyniach żylnych nóg (zakrzepica żył głębokich) lub płuc (zatorowość płucna), zawał serca lub udar, przemijające objawy udaru, a także poważne czynniki ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych, ciężka choroba wątroby lub guzy wątroby w wywiadzie, ostra niewydolność nerek, stosowanie leków na zapalenie wątroby typu C tj. ombitaswir, parytaprewir, rytonawir.

Główne działania niepożądane: ból i zawroty głowy, ból piersi, powiększenie oraz tkliwość piersi, reakcje alergiczne, wzrost apetytu, depresję, zaburzenia snu, parestezje, wysokie ciśnienie krwi.

e-Recepta Express

Do 1 godziny roboczej* Antykoncepcja stała, leki stałe, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych, leki na potencję.

Antykoncepcja awaryjna

Do 1 godziny roboczej* Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Ile kosztuje lek Axia?

Lek Axia kosztuje ok 33 zł w przypadku opakowania zawierającego 21 tabletek.

Lek nie znajduje się na liście leków refundowanych.

Podana cena jest wyłącznie orientacyjna i może ulec zmianie. Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.


Czym jest lek Axia?

Lek Axia jest doustnym środkiem antykoncepcyjnym stosowanym w celu zapobiegania ciąży. Każda tabletka zawiera dwie substancje czynne, będące syntetycznymi odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych - etynyloestradiol i drospirenon. Tabletki antykoncepcyjne zawierające dwa hormony nazywamy tabletkami "złożonymi".

Preparat nie podlega refundacji i jest wydawany wyłącznie na receptę .

Jaki jest mechanizm działania preparatu?

Etynyloestradiol, który jest jednym z aktywnych składników produktu, jest syntetycznym estrogenem. Działa poprzez hamowanie wydzielania hormonów gonadotropinowych (FSH i LH) przez przysadkę mózgową. To z kolei prowadzi do zahamowania owulacji, zmian w czynności wydzielniczej błony śluzowej macicy oraz zwiększenia gęstości śluzu szyjkowego, co utrudnia penetrację plemników do jamy macicy i uniemożliwia zagnieżdżenie zarodka.

Drospirenon jest pochodną spironolaktonu i wykazuje podobny profil działania do progesteronu. Posiada on również słabe działanie antyandrogenne i antymineralokortykosteroidowe. Jego działanie antykoncepcyjne polega na hamowaniu stymulacji pęcherzyków jajnikowych i owulacji poprzez supresję hormonu luteinizującego (LH). Ponadto, zwiększa lepkość śluzu szyjkowego oraz powoduje ścieńczenie endometrium.

Jaki jest skład leku?

Lek występuje w postaci okrągłych tabletek powlekanych. Każda tabletka zawiera etynyloestradiolu 0,02 mg, 3 mg drospirenonu.

Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to laktoza jednowodna, skrobia żelowana (kukurydziana), powidon K-30, kroskarmeloza sodowa, polisorbat 80, magnezu sterarynian, alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E171), makrogol 3350, talk, żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), żelaza tlenek czarny (E172).

Preparat zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, dlatego lek uznaje się za "wolny od sodu".

Jakie s─ů wskazania do stosowania produktu leczniczego Axia?

Lek Axia jest doustnym środkiem antykoncepcyjnym, który jest zalecany jako metoda zapobiegania ciąży.

Decyzja o przepisaniu preparatu Axia powinna być podejmowana na podstawie indywidualnej oceny ryzyka u pacjentki, szczególnie jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, które może być związane z przyjmowaniem tego preparatu w odniesieniu do innych złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i optymalnego doboru leku, należy skontaktować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania leków antykoncepcyjnych.

Jak rozpocz─ů─ç przyjmowanie leku?

Jeżeli w poprzednim miesiącu nie była stosowana antykoncepcja doustna przyjmowanie tabletek należy rozpocząć w pierwszym dniu cyklu miesiączkowego, czyli w dniu pojawienia się krwawienia.

W przypadku zamiany z innego złożonego środka antykoncepcyjnego (inne tabletki złożone, system dopochwowy lub plaster transdermalny) na lek Axia, preparat należy przyjąć następnego dnia po zażyciu ostatniej tabletki z substancją czynną poprzedniego produktu.

Jeśli decydujesz się zmienić metodę antykoncepcji z systemu dopochwowego lub plastra na tabletki, zaleca się rozpoczęcie stosowania tabletek od dnia, w którym usunięto poprzednią metodę antykoncepcyjną.

Kobiety stosujące mini tabletkę mogą rozpocząć stosowanie leku Axia w dowolnym momencie. Natomiast kobiety używające implantu, systemu domacicznego lub zastrzyków jako metody antykoncepcyjnej mogą rozpocząć stosowanie leku Axia w dniu usunięcia implantu, bądź systemu domacicznego lub w dniu planowanego kolejnego zastrzyku. W każdym z tych przypadków istnieje konieczność stosowania dodatkowej antykoncepcji mechanicznej przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek.

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży kobieta może rozpocząć przyjmowanie leku Axia natychmiast i w takiej sytuacji nie jest wymagane stosowanie innych metod antykoncepcyjnych.

Po porodzie lub poronieniu w drugim trymestrze ciąży zaleca się rozpoczęcie stosowania leku Axia po 21-28 dniach od tego wydarzenia. W przypadku opóźnienia w rozpoczęciu, przez pierwsze 7 dni przyjmowania tabletek zaleca się również korzystanie z dodatkowej formy antykoncepcji.

Jak dawkować lek u dorosłych?

Należy przyjmować jedną tabletkę raz dziennie o podobnej porze przez kolejnych 21 dni, zgodnie z kolejnością wskazaną na blistrze. W razie potrzeby można popić tabletkę niewielką ilością płynu. Preparat można stosować niezależnie od posiłków.

Po skończeniu opakowania należy zrobić 7-dniową przerwę, w której zazwyczaj występuje krwawienie z odstawienia. Krwawienie to zwykle rozpoczyna się po 2-3 dniach od przyjęcia ostatniej tabletki i może trwać nawet po rozpoczęciu kolejnego opakowania.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Lek Axia można stosować jedynie po rozpoczęciu miesiączkowania.

Co zrobi─ç w przypadku pomini─Öcia dawki leku Axia?

Nie należy robić przerwy w przyjmowaniu tabletek na dłużej niż 7 dni.

Jeśli od zwykłej godziny przyjmowania leku Axia nie minęło jeszcze 12 godzin, nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji. W takiej sytuacji należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę i kontynuować terapię zgodnie z ustalonym schematem.

Jeśli odstęp przekracza 12 godzin, skuteczność ochrony antykoncepcyjnej może być zmniejszona.

W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym tygodniu cyklu, należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę i przez następny tydzień stosować prezerwatywę.

W drugim tygodniu postępowanie jest takie samo, ale nie ma potrzeby dodatkowego zabezpieczenia, jeśli tabletki były przyjmowane prawidłowo przez 7 dni przed pomyłką.

W trzecim tygodniu przyjmowania leku Axia, pomyłka w przyjęciu tabletki może znacznie obniżyć skuteczność antykoncepcji. Jednak istnieją dwie alternatywne metody postępowania, które można zastosować bez dodatkowego zabezpieczenia, pod warunkiem, że pozostałe tabletki były przyjmowane prawidłowo.

W pierwszej wersji przyjmujemy zaległą tabletkę jak najszybciej, następnie kontynuujemy terapię zgodnie ze schematem. Kolejne opakowanie trzeba rozpocząć bezpośrednio po przyjęciu ostatniej tabletki z dotychczasowego blistra z pominięciem 7-dniowej przerwy.

Alternatywnie można zaprzestać stosowania tabletek z obecnego opakowania, a dzień pomyłki potraktować jako pierwszy dzień przerwy. Po 7 dniach należy rozpocząć nowy blister leku Axia. Tę metodę można stosować jedynie jeśli dotychczasowo pacjentka prawidłowo dawkowała lek.

Jeżeli w pierwszej przerwie po pominięciu dawki nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy rozważyć możliwość wystąpienia ciąży.

Co zrobi─ç w przypadku wyst─ůpienia zaburze┼ä ┼╝o┼é─ůdkowo-jelitowych?

Jeśli w trakcie przyjmowania leku wystąpią wymioty lub biegunka, wchłanianie leku może być zmniejszone. Jeżeli wymioty pojawią się w ciągu 3-4 godzin od zażycia tabletki, należy przyjąć nową (dodatkową) tabletkę możliwie jak najszybciej.

Dodatkową tabletkę należy zażyć w ciągu 12 godzin od zwykłej pory dawkowania. Jeśli minie więcej niż 12 godzin od ostatniej tabletki, konieczne jest zapoznanie się z zaleceniami dotyczącymi pominięcia dawki.

Jakie s─ů najcz─Östsze skutki uboczne leku?

Jak każdy lek, Axia może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

W praktyce lekarskiej najczęstsze skutki uboczne to: labilność emocjonalna, bóle głowy, bóle brzucha, trądzik , ból piersi, powiększenie oraz tkliwość piersi, bolesne miesiączkowanie, plamienie oraz wzrost masy ciała.

Często obserwuje się również: reakcje alergiczne, wzrost apetytu, depresję, zaburzenia snu, parestezje, zawroty głowy, zaburzenia wzroku, niedociśnienie lub nadciśnienie tętnicze, migrenę, żylaki, zapalenie gardła, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności i wymioty, biegunka, zaparcie), ból szyi, skurcze mięśni oraz nasilone pocenie się.

Często występują również działania niepożądane, takie jak: zapalenie pęcherza moczowego, nowotwór piesi, łysienie, wyprysk, świąd, suchość skóry, łojotok, mlekotok, torbiel jajnika, zaburzenia miesiączkowania, zapalenie pochwy, suchość pochwy, spadek libido oraz spadek masy ciała.

Jakie s─ů rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane?

Do rzadszych skutków ubocznych leku zaliczamy: astmę, niedosłuch, żylną chorobę zakrzepowo-zatorową (zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna) lub tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe (zawał serca, udar lub przemijający napad niedokrwienny), zapalenie błony śluzowej żołądka, rumień guzowaty oraz rumień wielopostaciowy.

Jeśli pacjentka ma dziedziczny obrzęk naczynioruchowy, leki zawierające estrogeny mogą wywoływać lub pogarszać jego objawy.

Jeśli wystąpią jakiekolwiek działania niepożądane podczas stosowania leku Axia, szczególnie ciężkie i nieprzemijające lub zmiany wstanie zdrowia należy skonsultować się z lekarzem.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny.

Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Czy ryzyko wyst─ůpienia powik┼éa┼ä zakrzepowo-zatorowych w trakcie stosowania leku jest zwi─Ökszone?

Hormonalne środki antykoncepcyjne, takie jak Axia, zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi w żyłach, czyli żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zakrzepica żył głębokich i zatorowość płucna). Mogą również powodować powikłania tętnicze, takie jak przemijający napad niedokrwienny mózgu (TIA), zawał serca lub udar niedokrwienny mózgu.

Ryzyko powstania zakrzepów krwi jest największe w pierwszych miesiącach stosowania preparatu oraz po przerwie równej, bądź dłuższej niż 4 tygodnie.

Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli dodatkowo występują inne czynniki ryzyka powstania zakrzepów krwitakie jak otyłość (BMI powyżej 30 kg/m2), długotrwałe unieruchomienie, rozległy zabieg operacyjny w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, dodatni wywiad rodzinny w kierunku żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, przewlekłe zapalne choroby jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego), niedokrwistość sierpowatokrwinkowa (dziedziczna choroba czerwonych krwinek), a także wiek powyżej 35 lat.

Lek Axia zwiększa również ryzyko tętniczych zaburzeń zakrzepowo-zarotowych, w tym udaru niedokrwiennego mózgu, przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu (TIA) oraz zawału mięśnia sercowego.

Ryzyko jest szczególnie wysokie, jeśli u pacjentki współistnieje: wysokie ciśnienie krwi, otyłość, migreny, toczeń rumieniowaty układowy, cukrzyca oraz nikotynizm.

Jeśli pacjentka zauważy jakiekolwiek objawy sugerujące zakrzepicę takie jak ból i obrzęk kończyn dolnych, duszność, ból w klatce piersiowej lub nagły ból głowy, powinna natychmiast skonsultować się z lekarzem.

W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia zakrzepicy należy natychmiast przerwać stosowanie leku Axia oraz niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Czy produkt leczniczy Axia zwi─Öksza ryzyko choroby nowotworowej?

Długotrwałe stosowanie złożonych doustnych preparatów antykoncepcyjnych może zwiększać ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy oraz nieznacznie raka piersi. Z czego szanse na rozwinięcie raka piersi stopniowo maleją w ciągu 10 lat od zakończenia zażywania leku Axia. Dodatkowo u kobiet stosujących złożoną doustną antykoncepcję częściej rozpoznaje się raka piersi w mniejszym stopniu zaawansowania klinicznego w porównaniu z kobietami, które nie stosują tej formy antykoncepcji.

W rzadkich przypadkach w trakcie przyjmowania leku Axia może dojść do pojawienia się łagodnych nowotworów wątroby, a z jeszcze mniejszą częstością złośliwych.

Z drugiej strony złożone środki antykoncepcyjne zawierające większe dawki hormonów chronią przed wystąpieniem raka endometrium oraz raka jajnika.

Jakie ┼Ťrodki ostro┼╝no┼Ťci nale┼╝y zachowa─ç podczas stosowania leku?

U pacjentów z niewydolnością nerek zaleca się ścisłe monitorowanie stężenia potasu w surowicy podczas stosowania preparatu Axia, ponieważ zawarty w nim drospirenon działa antagonistycznie wobec aldosteronu, co może prowadzić do wzrostu stężenia potasu w surowicy.

Kobiety z hipertriglicerydemią lub dodatnim wywiadem rodzinnym w tym kierunku mogą mieć zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia trzustki podczas stosowania złożonych doustnych produktów antykoncepcyjnych.

Jeśli w przebiegu stosowania preparatu Axia, pacjentka z wcześniej zdiagnozowanym nadciśnieniem tętniczym zaobserwuje utrzymujące się podwyższone ciśnienie tętnicze lub znaczny wzrost ciśnienia, który nie reaguje na leczenie przeciwnadciśnieniowe, powinna przerwać stosowanie tego złożonego doustnego produktu antykoncepcyjnego.

W przypadku wystąpienia ostrych lub przewlekłych zaburzeń czynności wątroby może być konieczne przerwanie stosowania złożonego doustnego produktu antykoncepcyjnego do momentu, gdy funkcje wątroby powrócą do wartości prawidłowych. Jeśli wystąpi nawrót żółtaczki cholestatycznej i/lub świądu związanych z zastojem żółci, które miały miejsce podczas ciąży lub przyjmowania steroidów płciowych, należy zakończyć stosowanie złożonych doustnych produktów antykoncepcyjnych.

Należy uważnie monitorować glikemię u pacjentek z cukrzycą, szczególnie w pierwszych tygodniach po rozpoczęciu stosowania leku Axia. Złożone doustne preparaty antykoncepcyjne mogą wpływać na oporność tkanek obwodowych na insulinę oraz na tolerancję glukozy.

Zgłaszano również przypadki nasilenia objawów padaczki, choroby Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącego zapalenia jelita grubego u kobiet stosujących złożone doustne produkty antykoncepcyjne.

Czasami u kobiet, zwłaszcza tych, u których wystąpiła ostuda ciążowa w przeszłości, może pojawić się ostuda. Osoby predysponowane powinny unikać ekspozycji na promieniowanie słoneczne i ultrafioletowe podczas stosowania złożonych doustnych produktów antykoncepcyjnych.

Depresja jest dobrze znanym działaniem niepożądanym doustnej antykoncepcji hormonalnej. Może to mieć poważne konsekwencje i stanowi znaną przyczynę zwiększonego ryzyka zachowań samobójczych i samobójstw. Jeśli u pacjentki wystąpią zmiany nastroju lub objawy depresji, nawet krótko po rozpoczęciu leczenia, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem.

Każda tabletka zawiera 44 mg laktozy, z tego powodu nie zaleca się stosowania tego leku u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Jakie s─ů objawy przedawkowania leku?

Do tej pory nie odnotowano przypadków przedawkowania leku Axia. Na podstawie ogólnych doświadczeń z doustnymi środkami antykoncepcyjnymi, jeśli dojdzie do przedawkowania, mogą wystąpić objawy takie jak nudności, wymioty i krwawienie z odstawienia.

Nie ma dostępnego antidotum, więc konieczne jest stosowanie leczenia objawowego.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Axia?

Nie należy stosować leku Axia, gdy pacjentka ma nadwrażliwość na jakąkolwiek substancję zawartą w preparacie.

Zabronione jest także przyjmowanie preparatu, jeśli występuje jakiekolwiek z niżej wymienionych stanów:

 • żylna choroba zakrzepowo-zatorowa oraz predyspozycja do jej wystąpienia np. zaburzenie krzepnięcia krwi pod postacią niedoboru antytrombiny III, niedoboru białka C lub niedobór białka S
 • tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe np. zawał mięśnia sercowego, bądź objaw prodromalny, który powoduje silny ból w klatce piersiowej tj. dławica piersiowa
 • choroby naczyń mózgowych, czyli udar obecnie lub w przeszłości oraz przemijający napad niedokrwienny mózgu, bądź skłonność do ich występowania np. pod postacią hiperhomocysteinemii lub zespołu antyfosfolipidowego
 • migrena z ogniskowymi objawami neurologicznymi w wywiadzie
 • poważne czynniki ryzyka zaburzeń zakrzepowo-zatorowych tj. cukrzyca przebiegająca z uszkodzeniem naczyń krwionośnych, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, bardzo wysokie stężenie tłuszczów we krwi (cholesterolu lub triglicerydów)
 • ciężka choroba wątroby lub guzy wątroby w wywiadzie
 • ciężkie zaburzenia czynności nerek np. ostra niewydolność nerek
 • nowotwory złośliwe zależne od hormonów płciowych (np. endometrium lub piersi)
 • krwawienie z pochwy o niewyjaśnionej przyczynie

Jednoczesne przyjmowanie leku Axia z preparatami stosowanymi w leczeniu zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C, takimi jak ombitaswir, parytaprewir, rytonawir lub dazabuwir, jest również niewskazane.

Jeśli u pacjentki występuje jakikolwiek z wymienionych poniżej stanów, należy zgłosić się do lekarza.

Czy mo┼╝na stosowa─ç preparat Axia w ci─ů┼╝y?

Nie zaleca się stosowania preparatu Axia u kobiet w ciąży. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę podczas stosowania preparatu, powinna przerwać jego stosowanie i niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

W badaniach nie wykazano zwiększonego ryzyka wad wrodzonych u dzieci kobiet, które stosowały złożone doustne preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie stwierdzono również działania teratogennego w przypadku nieumyślnego stosowania tych preparatów we wczesnej ciąży.

Czy dozwolone jest przyjmowanie leku w trakcie karmienia piersi─ů?

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie karmienia piersią, ponieważ może on zmniejszać ilość i zmieniać skład mleka, a substancje steroidowe i ich metabolity mogą przenikać do mleka w ilościach, które mogą wpływać na dziecko.

Czy lek Axia wp┼éywa na zdolno┼Ť─ç do prowadzenia pojazd├│w?

Stosowanie złożonych doustnych produktów antykoncepcyjnych nie wykazuje wpływu na zdolność kobiet do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Inne popularne leki

Inni czytali r├│wnie┼╝