Metypred - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Metypred - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Metypred jest dostępnym na receptę lekiem zawierającym metyloprednizolon. Czy Metypred to steryd? Jakie zaburzenia endokrynologiczne może wywołać Metypred? Jak go przyjmować?

Rozpocznij konsultacj臋 z Metypred

Otrzymaj konsultacj臋 lekarsk膮 na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Metypred
Substancje czynne Methylpresnisoloni succinas
Dost臋pno艣膰 Na recept臋
Posta膰
  • Tabletki
  • proszek do sporz膮dzania roztworu do wstrzykiwa艅
Dawki
  • 4 mg (Tabletki)
  • 16 mg (Tabletki)
  • 125 mg (proszek do sporz膮dzania roztworu do wstrzykiwa艅)
  • 250 mg (proszek do sporz膮dzania roztworu do wstrzykiwa艅)
  • 500 mg (proszek do sporz膮dzania roztworu do wstrzykiwa艅)
  • 1000 mg (proszek do sporz膮dzania roztworu do wstrzykiwa艅)

Spis tre艣ci

Podstawowe informacje o leku Metypred

Substancja czynna: metylprednizolon

Wskazania: choroby reumatyczne, układowe choroby tkanki łącznej, choroby przewodu pokarmowego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego), choroby hematologiczne, choroby alergiczne, nowotworowe leczenie paliatywne, choroby endokrynologiczne

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dawka początkowa 4 mg do 48 mg na dobę; należy uwzględnić jednoczesne stosowanie kortykosteroidów i przyjmowanie takich leków jak doustne leki przeciwcukrzycowe,

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną, układowe zakażenia grzybicze

Główne działania niepożądane: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia psychiczne, choroby przewodu pokarmowego, wpływ na działanie leków przeciwzakrzepowych i in.

e-Recepta online 49.99 Z艁

Leki na potencje, leki sta艂e, antykoncepcja sta艂a, przed艂u偶enie terapii w chorobach przewlek艂ych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 Z艁

Tabletka 'po', tabletka dzie艅 po, tabletka do 72h, pigu艂ka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Metypred?

Lek Metypred kosztuje 9,62 złote za 30 tabletek o dawce 4 mg oraz 33,22 złote za 30 tabletek o dawce 16 mg.

Lek jest refundowany dla osób z różnymi schorzeniami endokrynologicznymi, reumatologicznymi, chorobami tkanki łącznej, dermatologicznymi, alergologicznymi, układu oddechowego, oczu, a także nowotworami, obrzękami, chorobami krwi, układu pokarmowego i układu nerwowego.

Czym jest Metypred?

Metypred zawiera metyloprednizolon, należący do glikokortykosteroidów. Ma zastosowanie przede wszystkim jako leczenie objawowe, ale wpływa na wiele układów organizmu, m.in, układ krwionośny, tkankę łączną, wydzielanie hormonów i inne.

Metyloprednizolon jest z reguły zalecany w przypadkach zaostrzenia procesu chorobowego m.in. w chorobach reumatycznych, np. w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów, młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów (inne reumatoidalne zapalenie stawów również może być wskazaniem do przyjmowania leku Metypred), podostrego zapalenia kaletki maziowej i w innych schorzeniach. Nie tylko choroby reumatyczne, ale również układowe choroby tkanki łącznej (przy zaostrzeniu lub jako leczenie podtrzymujące) mogą być przyczyną dla stosowania Metypredu, m.in. w przebiegu tocznia rumieniowatego czy olbrzymiokomórkowego zapalenia tętnic. Kolejną grupą chorób, w których Metypred jest stosowany, są choroby dermatologiczne, m.in. pęcherzyca, ciężkie postaci łuszczycy, złuszczające zapalenie skóry. Innymi wskazaniami są choroby alergiczne, choroby oczu (np. przewlekłe procesy alergiczne jak alergiczne zapalenie spojówek, zapalenie tęczówki i ciała rzęskowego), choroby układu oddechowego, choroby hematologiczne (krwi, np. niedokrwistość hemolityczna). Metypred jest także stosowany w leczeniu paliatywnym i w opanowaniu hiperkalcemii w przebiegu choroby nowotworowej, w obrzękach, obrzęku mózgu, zaostrzeniu nieswoistych zapaleń jelit np. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Metypred jest także stosowany w schematach leczniczych pacjentów z przeszczepami.

Ponadto Metypred jest stosowany w chorobach endokrynologicznych, takich jak pierwotna lub wtórna niedoczynność kory nadnerczy, wrodzony przerost nadnerczy, zapalenie tarczycy.

Sk艂ad leku Metypred

Metypred 4 mg zawiera 4 mg metylprednizolonu, Metypred 16 mg - 16mg metylprednizolonu. Poza substancją czynną w tabletce znajdziemy laktozę jednowodną, skrobię kukurydzianą, żelatynę (Metypred nie jest więc lekiem wegańskim), stearynian magnezu i talk.

Ze względu na obecność laktozy w tabletce Metypred pacjent z nietolerancją niektórych cukrów powinien wcześniej skonsultować się z lekarzem.

Jak dawkowa膰 lek u doros艂ych?

Dawkowanie leku lekarz ustala indywidualnie w oparciu o stan kliniczny pacjenta, zaostrzenie objawów, ciężkość choroby, przy czym początkowa dawka wynosi zwykle od 4 do 48 mg na dobę. Wyższe dawki stosuje się w stanach ostrych (np. w obrzęku mózgu) oraz w przebiegu stwardnienia rozsianego. W leczeniu długotrwałym lekarz ustala dawkę podtrzymującą, przy czym należy pamiętać o ciągłym monitorowaniu dawki leku. U pacjentów otrzymujących kortykosteroidy nie należy gwałtownie odstawiać leczenia, a zaplanować stopniowe zmniejszanie dawki.

Możliwe jest zastosowanie terapii, w której co drugi dzień przyjmuje się podwójną dawkę leku - należy to ustalić z lekarzem.

Silny stres może być przyczyną konieczności zwiększenia dawki leku. W przypadku przewidywania stresowej sytuacji dla pacjenta należy skontaktować się z lekarzem celem ustalenia dawki.

Jak dawkowa膰 lek u dzieci?

W leczeniu dzieci stosuje się również zindywidualizowane dawki, natomiast ze względu na specyfikę działania leku pewne działania niepożądane mogą u nich występować częściej. Duże dawki mogą powodować zapalenie trzustki. U dzieci przyjmujących glikokortykosteroidy należy szczególnie uważnie obserwować wzrastanie oraz ewentualny wpływ leku na układ krążenia i serce.

Dzia艂ania niepo偶膮dane

Częstość występowania działań niepożądanych leku nie została określona. Do możliwych działań niepożądanych należą: reakcje nadwrażliwości, trudno leczące się zakażenia (zaburzenia immunologiczne), zaburzenia tolerancji glukozy, zaburzenia psychiczne (nastrój depresyjny, euforyczny i in.), zaburzenia funkcji poznawczych, zwiększenie ciśnienia śródczaszkowego (zwłaszcza u dzieci) w tym łagodne nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, zawroty głowy , ból głowy, zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, niedociśnienie tętnicze, niedoczynność przysadki mózgowej, zaburzenia metabolizmu (np. kwasica metaboliczna), zaburzenia miesiączkowania, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zaburzenia ze strony układu pokarmowego (np. wrzody trawienne, wrzodziejące zapalenie przełyku - szczególnie w przypadku jednoczesnego stosowania kortykosteroidów i niesteroidowych leków przeciwzapalnych), rozstępy skórne, osłabienie mięśni, nadmierne owłosienie, posteroidowa niedoczynność kory nadnerczy, zmniejszenie stężenia potasu.

Gdzie mo偶na zg艂asza膰 dzia艂ania niepo偶膮dane leku?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s膮 przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniami do stosowania leku Metypred jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję zawartą w leku oraz układowe zakażenia grzybicze.

W trakcie terapii lekiem Metypred w wysokich dawkach (immunosupresyjnych) nie należy przyjmować szczepień z użyciem tzw. szczepionki żywej lub żywej atenuowanej.

Rozsiana gruźlica płuc lub gruźlica o piorunującym przebiegu to jedyne przypadki aktywnej gruźlicy, w której stosuje się Metypred. W przypadku pacjentów z gruźlicą o przebiegu utajonym należy zachować szczególną ostrożność ze względu na możliwość ujawnienia się choroby.

Interakcje z innymi lekami

W związku z wpływem glikokortykosteroidów, przyjmowane doustne leki przeciwcukrzycowe mogą nie być wystarczające w dotychczasowych dawkach. Inne leki, których dawkowanie może wymagać dostosowania w trakcie stosowania leku Metypred to doustne leki przeciwzakrzepowe, przeciwdrgawkowe, przeciwbakteryjne, przeciwwymiotne, antyretrowirusowe, antykoncepcyjne , niesteroidowe leki przeciwzapalne, leki wpływające na poziom potasu. O wszelkich lekach i suplementach przyjmowanych przez pacjenta należy poinformować lekarza.

Stosowanie leku Metypred i jednoczesne picie soku grejpfrutowego wpływa na działanie leku i zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Metypred a ci膮偶a i karmienie piersi膮

Należy szczególnie ostrożnie rozważyć korzyści z przyjmowania leku Metypred w trakcie ciąży. W badaniach wykazano negatywny wpływ na płód w przypadku stosowania sterydów w okresie ciąży.

Metylprednizolon przenika do mleka karmiącej i nie powinien być stosowany w tym czasie.

W badaniach na zwierzętach wykazano, że Metypred wpływa negatywnie na płodność.

Metypred a prowadzenie pojazd贸w mechanicznych

Nie prowadzono badań oceniających wpływ leku na zdolność prowadzenia pojazdów, natomiast należy pamiętać, że występujące działania niepożądane mogą mieć wpływ na tę zdolność (np. zawroty głowy).

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, [online], [14.02.2024], dost臋pna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/38144,Metypred-tabletki

Bartosz m贸wi, [online], [14.02.2024], dost臋pna pod adresem:

https://bartoszmowi.pl/phx_preparat/3096

Inni czytali r贸wnie偶

DicloDuo Combi - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
DicloDuo Combi - Recepta online - e-Recepta z konsultacj膮 | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Lek DicloDuo Combi 75 mg + 20 mg to lek stosowany w leczeniu dolegliwo艣ci b贸lowych zwi膮zanych g艂贸wnie z chorobami staw贸w u pacjent贸w, u kt贸rych ryzyko rozwoju wrzod贸w trawiennych jest wysokie. Jest to lek z艂o偶ony z dw贸ch substancji czynnych - diklofenaku - niesteroidowego leku przeciwzapalnego oraz omeprazolu - inhibitora pompy protonowej. Lek ma form臋 kapsu艂ek twardych o zmodyfikowanym uwalnianiu.

Charakterystyka produkt贸w leczniczych
16.04.2024
Kremy, 偶ele i ma艣ci na tr膮dzik - jakie s膮 dost臋pne metody miejscowego leczenia tr膮dziku?
Kremy, 偶ele i ma艣ci na tr膮dzik - jakie s膮 dost臋pne metody miejscowego leczenia tr膮dziku?

Tr膮dzik pospolity jest najcz臋艣ciej wyst臋puj膮c膮 chorob膮 sk贸ry, natomiast obecnie istnieje coraz wi臋cej opcji terapeutycznych, dzi臋ki kt贸rym osoby dotkni臋te tym problemem maj膮 dost臋p do r贸偶norodnych metod leczenia. W艣r贸d nich znajdziemy 偶ele, kremy czy ma艣ci. Preparaty przeznaczone do stosowania miejscowego stanowi膮 podstaw臋 post臋powania w przypadku zmian sk贸rnych i mog膮 by膰 wystarczaj膮c膮 metod膮 leczenia nawet u ponad po艂owy pacjent贸w.

Artyku艂
07.12.2023
Tr膮dzik na brodzie. Jak pozby膰 si臋 tych krost?
Tr膮dzik na brodzie. Jak pozby膰 si臋 tych krost?

Tr膮dzik jest to聽dermatoza sk贸rna, kt贸ra mo偶e przybiera膰 wiele postaci oraz wyst臋powa膰 nie tylko na twarzy, ale r贸wnie偶 na ca艂ym ciele z r贸偶n膮 cz臋stotliwo艣ci膮. Jedn膮 z cz臋stszych i bardziej problematycznych odmian jest tr膮dzik na brodzie.

Artyku艂
12.02.2024
Konsultacja z E-recept膮 za 49.99 Z艁 Tylko w najnowszej aplikacji!