Cirrus Duo - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Cirrus Duo - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Cirrus Duo (pod nazwą Cirrus znajdziemy preparat o tym samym składzie) to preparat zawierający dwie substancje czynne. Kiedy stosować Cirrus Duo? Jakie są działania niepożądane? Czy Cirrus Duo zawiera laktozę?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Cirrus Duo

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Cirrus Duo
Substancje czynne Cetirizini dihydrochloridum Pseudoephedrini hydrochloridum
Dost─Öpno┼Ť─ç Bez recepty
Posta─ç
  • Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu
Dawki
  • 5 mg + 120 mg (Tabletki o przed┼éu┼╝onym uwalnianiu)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Cirrus Duo

Substancja czynna: cetyryzyna i pseudoefedryna

Wskazania: leczenie objawowe sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa lub całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa

Zastosowanie: doustne

Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 12 r.ż. 1 tabletka 2 razy dziennie

Główne przeciwwskazania: nadciśnienie tętnicze, choroby serca, guz chromochłonny nadnerczy, niekontrolowana nadczynność tarczycy, jaskra, przebyty udar mózgu, jaskra, niewydolność nerek;

Główne działania niepożądane: nerwowość, bezsenność, zawroty głowy, bóle głowy, senność, bezsenność, przyspieszona akcja serca, nudności

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Ile kosztuje Cirrus Duo?

Lek Cirrus Duo kosztuje 16.90 złotych za 6 tabletek.

Lek nie podlega refundacji.

Czym jest Cirrus Duo?

Substancje czynne leku Cirrus Duo to 5 mg dichlorowodorku cetyryzyny o natychmiastowym uwalnianiu i 120 mg chlorowodorku pseudoefedryny o przedłużonym uwalnianiu w jednej tabletce.

Mechanizm działania Cirrus Duo

Cetyryzyna należy do leków przeciwhistaminowych, co pozwala na jej działanie przeciwalergiczne. Co istotne, cetyryzna nie ma działania sedatywnego (nie usypia). Z kolei pseudoefedryna zmniejsza przekrwienie błony śluzowej nosa, co pozwala na złagodzenie objawów.

Skład leku

Lek zawiera wyżej wymienione substancje czynne oraz substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, hypromeloza, dwutlenek tytanu i makrogol.

Jak stosowa─ç lek Cirrus Duo?

Lek należy stosować w przypadku objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, co objawia się jako kichanie, wodnista wydzielina, świąd nosa i oczu. Cirrus może być stosowany zarówno w przypadku sezonowego, jak i całorocznego zapalenia.

Jak dawkować lek Cirrus Duo u dorosłych?

Należy przyjmować jedną tabletkę dwa razy dziennie, niezależnie od posiłków. W przypadku zaburzeń czynności nerek lub wątroby należy odpowiednio zmniejszyć dawkę.

Nie powinno się stosować leku Cirrus duo dłużej niż przez 2-3 tygodnie, czas podawania leku nie powinien przekraczać czasu występowania objawów. Potem można rozważyć stosowanie preparatu z samą cetyryzyną.

Jak dawkowa─ç lek u dzieci?

Dzieci w wieku powyżej 12 lat mogą stosować lek w takim samym schemacie jak dorośli, tzn. 1 tabletka rano i wieczorem. Młodsze dzieci nie powinny przyjmować leku Cirrus.

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Dawka maksymalna produktu

Za maksymalną dawkę cetyryzyny uznaje się 10 mg na dobę (2 tabletki). Już u pacjentów z umiarkowaną niewydolnością nerek lub wątroby bezpieczna dawka będzie mniejsza.

Objawy przedawkowania leku Cirrus

W przypadku przedawkowania preparatu mogą wystąpić skutki uboczne w postaci psychozy z objawami wytwórczymi, mogą również wystąpić zaburzenia rytmu serca, zapaść układu krążenia, śpiączka, drgawki. Możliwe jest wystąpienie zaburzeń oddychania. Konsekwencją przedawkowania może być śmierć.

Do objawów ostrego przedawkowania zalicza się biegunkę, bóle i zawroty głowy, zatrzymanie moczu, przyspieszoną akcję serca, wysokie ciśnienie krwi i in. Wszelkie niepokojące objawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Cirrus może powodować działania niepożądane takie jak: nerwowość, zawroty głowy, bóle głowy, senność, bezsenność, przyspieszona akcja serca, nudności.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane

Rzadsze działania niepożądane podczas przyjmowania leku Cirrus Duo to reakcje nadwrażliwości, obrzęk naczynioruchowy, utrudnione oddawanie moczu, moczenie, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia psychotyczne i inne zaburzenia psychiczne, parestezje, omdlenia i inne zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia widzenia, duszność, biegunka, wymioty, ból stawów i mięśni, zaburzenia erekcji i inne.

Po zakończeniu leczenia u niektórych pacjentów obserwuje się występowanie uczucia swędzenia.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Cirrus Duo?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku?

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Cirrus Duo jest nadwrażliwość na którąkolwiek substancję leku, czynną lub pomocniczą. Inne przeciwwskazania to ciężkie nadciśnienie tętnicze, ciężka choroba niedokrwienna serca, ciężkie zaburzenia rytmu serca, jaskra lub zwiększone ciśnienie śródgałkowe, guz chromochłonny rdzenia nadnerczy, niewyrównana nadczynność tarczycy, zatrzymanie moczu, przebyty udar mózgu lub wysokie ryzyko krwotocznego udaru mózgu (ze względu na możliwy wzrost ciśnienia tętniczego krwi), schyłkowa niewydolność nerek.

Interakcje z innymi lekami

Cirrus Duo jest przeciwwskazany u osób przyjmujących jednocześnie dihydroergotaminę (stosowana w leczeniu niedociśnienia ortostatycznego i migreny) lub inhibitory MAO (oraz dwa tygodnie po zaprzestaniu przyjmowania).

Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki uspokajające, hamujące czynności układu nerwowego, leki obniżające ciśnienie krwi, glikozydy nasercowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne wymagają zachowania szczególnej ostrożności w jednoczesnym stosowaniu z Cirrus Duo. Należy zachować ostrożność jeśli pacjent przyjmuje leki sympatykomimetyczne (w tym narkotyki).

Leki zobojętniające sok żołądkowy (stosowane w chorobie wrzodowej) zwiększają szybkość wchłaniania pseudoefedryny.

O przyjmowaniu wszelkich leków należy powiedzieć lekarzowi.

O przyjmowaniu leku należy także poinformować w przypadku planowania znieczulenia ogólnego, gdyż Cirrus jednocześnie stosowany z gazami znieczulającymi może wywoływać zaburzenia rytmu serca.

Stosowanie leku Cirrus Duo a alkohol

Nie należy spożywać alkoholu w trakcie stosowania leku Cirrus.

Stosowanie leku Cirrus Duo a ci─ů┼╝a i karmienie piersi─ů

Nie są znane dane na temat działania leku Cirrus w trakcie ciąży i nie należy go przyjmować w okresie ciąży.

Zarówno cetyryzyna, jak i pseudoefedryna przenikają do mleka kobiecego - Cirrus Duo nie powinien być przyjmowany w okresie karmienia piersią.

Stosowanie leku Cirrus Duo a prowadzenie pojazd├│w mechanicznych

Przy nieprzekraczaniu maksymalnej dobowej dawki leku nie zaobserwowano znaczącego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów. Należy jednak pamiętać o stosowaniu się do zaleceń dotyczących stosowania leku, gdyż w przypadku np. niekorzystnego połączenia leków może dojść do zwiększonej senności. U niektórych osób cetyryzyna może wywoływać senność, co zdecydowanie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Bibliografia

Medycyna Praktyczna, [online], [14.02.2024], dost─Öpna pod adresem:

https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/57401,Cirrus-Duo-tabletki-o-przedluzonym-uwalnianiu

Inne popularne leki:

Inni czytali r├│wnie┼╝

Telfexo 180 mg- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Telfexo 180 mg- E-recepta - recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Telfexo 180 mg jest to lek przeciwhistaminowy, wyst─Öpuj─ůcy w formie tabletek doustnych. Substancj─ů czynn─ů leku jest chlorowodorek feksofenadyny i stosowany jest u doros┼éych i dzieci powy┼╝ej 12. roku ┼╝ycia.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
08.02.2024
Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania
Dermovate - informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Dermovate to preparat leczniczy zawieraj─ůcy bardzo silny kortykosteroid - klobetazolu propionan. Wyst─Öpuje w r├│┼╝nych postaciach farmaceutycznych - wszystkie s─ů wskazane do stosowania miejscowego na sk├│r─Ö zmienion─ů zapalnie.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
17.02.2024
Rupaller E recepta  recepta online z konsultacj─ů | cena  dawkowanie  przeciwwskazania
Rupaller E-recepta- recepta online z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Substancj─ů czynn─ů leku Rupaller jest rupatadyna. Jest to zwi─ůzek o w┼éa┼Ťciwo┼Ťciach przeciwhistaminowy i dzi─Öki temu mo┼╝e by─ç wykorzystywany w celu z┼éagodzenia objaw├│w zwi─ůzanych z alergi─ů. Wskazaniem do przyjmowania leku Rupaller jest leczenie objawowe alergicznego zapalenia b┼éony ┼Ťluzowej nosa i pokrzywki. Lek jest dost─Öpny na recept─Ö.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
26.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!