Avamys - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 14.02.2024

Autor Redakcja Erecept.pl

Avamys - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Avamys aerozol do nosa to produkt leczniczy stosowany w alergii . Jak używać leku Avamys? Co zawiera? Jak zachować reguły bezpieczeństwa stosowania?

Rozpocznij konsultacj─Ö z Avamys

Otrzymaj konsultacj─Ö lekarsk─ů na ten lek bez wychodzenia z domu.

Nazwa preparatu Avamys
Substancje czynne Fluticasoni furoas
Dost─Öpno┼Ť─ç Na recept─Ö
Posta─ç
  • Aerozol do nosa, zawiesina
Dawki
  • 27,5 mcg/dawk─Ö (Aerozol do nosa, zawiesina)

Spis tre┼Ťci

Podstawowe informacje o leku Avamys

Substancja czynna: flutikazon

Wskazania: alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa

Zastosowanie: donosowe

Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: dwie dawki do każdego otworu nosowego raz na dobę; dzieci w wieku 6-11 lat - jedna dawka do każdego otworu nosowego raz na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą

Główne działania niepożądane: ból głowy, krwawienie z nosa, owrzodzenia błony śluzowej nosa

e-Recepta online 49.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Avamys - Cena, refundacja

Preparat Avamys nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.

  • Avamys (27,5 ?g/dawkę aerozol do nosa, zawiesina 120 dawek) - cena wynosi ok. 52 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Czym jest aerozol Avamys?

Aerozol do nosa Avamys zawiera 27,5 mikrograma furoinianiu flutikazonu na dawkę. Wskazaniem do zastosowania leku Avamys są alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa. Objawy alergii to m.in. wodnista wydzielina z nosa, uczucie zatkanego nosa, uczucie swędzenia nosa, zaczerwienienie oczu.

Mechanizm działania

Flutikazon należy do glikokortykosteroidów, działa przeciwświądowo, jest substancją o silnym działaniu przeciwzapalnym. Dzięki zastosowaniu jako aerozol do nosa może miejscowo obkurczyć naczynia krwionośne, co razem pozwala na skuteczną kontrolę objawów alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa.

Skład leku Avamys

Poza flutikazonem w skład leku Avamys wchodzą: glukoza bezwodna, celuloza dyspersyjna, polisorbat, chlorek benzalkoniowy, edetynian disodu i woda oczyszczona.

Jak stosowa─ç lek Avamys?

Przed pierwszym użyciem należy nacisnąć przycisk kilkukrotnie do czasu pojawienia się mgiełki (nie podawać od razu do nosa). Ta czynność może być konieczna w przypadku dłuższego nieużywania preparatu lub nieużywania nasadki.

Przed użyciem należy wstrząsać energicznie butelką przed podaniem leku Avamys. Strumień aerozolu należy kierować do zewnętrznej części nosa (nie w kierunku przegrody nosowej). Należy pamiętać, że początek działania leku następuje dopiero po kilku godzinach, a żeby doprowadzić do zmniejszenia objawów, lek Avamys należy stosować regularnie - osiągnięcie maksymalnego działania terapeutycznego może zająć nawet kilka dni.

Jak dawkować lek Avamys u dorosłych?

Do każdego otworu nosowego raz na dobę podaje się dwie dawki preparatu Avamys (łączna dawka wynosi 110 mikrogramów flutikazonu). Po opanowaniu objawów można podawać po jednej dawce do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Umiarkowane zaburzenia wątroby nie wymagają zmiany dawkowania preparatu Avamys. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienie niepożądanych objawów ogólnoustrojowych.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek najpewniej nie wymagają konieczności dostosowania dawki.

Jak dawkowa─ç lek Avamys u dzieci?

Zasady stosowania leku Avamys u dzieci powyżej 12 roku życia są takie jak u dorosłych.

Dzieci w wieku 6-11 lat powinny stosować jedną dawkę do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeśli nie wystarcza to do opanowania objawów, można rozważyć zwiększenie dawki do dwóch dawek do każdego otworu raz na dobę.

Nie zaleca się stosowania leku Avamys u dzieci poniżej 6 roku życia.

Najcz─Östsze dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Avamys

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Avamys należy ból głowy, krwawienie z nosa, owrzodzenie błony śluzowej nosa.

Rzadziej wyst─Öpuj─ůce dzia┼éania niepo┼╝─ůdane Avamys

Lek Avamys rzadziej może powodować działania niepożądane takie jak reakcje nadwrażliwości, suchość błony śluzowej nosa, uczucie dyskomfortu, pieczenia w nosie. Możliwe są również przemijające zaburzenia widzenia lub spowolnienie wzrostu u dzieci.

W przypadku długotrwałego stosowania preparatu w dużych dawkach może dojść do rozwoju ogólnoustrojowych objawów stosowania glikokortykosteroidów, co może wyrażać się jako spowolnienie wzrostu u dzieci, zespół Cushinga, zahamowanie czynności nadnerczy, jaskrę, zmętnienie soczewki oka, zaburzenia psychiczne. Hormonalna oś podwzgórze-przysadka-nadnercza nie ulegała zahamowaniu przy stosowaniu dawki do 110 mikrogramów na dobę.

Gdzie mo┼╝na zg┼éasza─ç dzia┼éania niepo┼╝─ůdane leku Avamys?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie s─ů przeciwwskazania do stosowania leku Avamys?

Przeciwwskazania do stosowania Avamys to nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą aerozolu.

Interakcje Avamys z innymi lekami

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania Avamys i leków silnie hamujących CYP3A4 i przez niego metabolizowanych (np. ketokonazol, rytonawir). Leki metabolizowane przez cytochrom P450 powinny być bezpieczne.

Avamys a ci─ů┼╝a

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zwierzętach, glikokortykosteroidy przyjmowane w ciąży wpływają na występowanie wad rozwojowych, natomiast nie wydaje się, aby miało to bezpośrednie przełożenie na przyjmowanie leku Avamys, który jako aerozol do nosa ma niewielkie działanie ogólnoustrojowe. Jednak w związku z brakiem dostępnych danych należy szczególnie ostrożnie rozważyć korzyści i niebezpieczeństwa wynikające ze stosowania preparatu Avamys w ciąży.

Avamys a karmienie piersi─ů

Nie ma danych dotyczących przechodzenia substancji czynnej Avamys (tzn. jako aerozol do nosa) do mleka kobiecego, w związku z czym należy zachować ostrożność i przyjmować Avamys tylko jeśli oczekiwane korzyści przewyższają ryzyko.

Avamys a zdolno┼Ť─ç prowadzenia pojazd├│w

Avamys nie wpływa lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Inni czytali r├│wnie┼╝

Clemastinum - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Clemastinum - Recepta online - e-Recepta z konsultacj─ů | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Clemastinum WZF, Clemastinum Hasco i Clemastinum Aflofarm to produkty lecznicze stosowane celem zwalczania objaw├│w alergii. Substancj─ů czynn─ů wspomnianych preparat├│w jest klemastyna o dzia┼éaniu przeciwhistaminowym. Leki te dost─Öpne s─ů w r├│┼╝nych formach.

Charakterystyka produkt├│w leczniczych
14.02.2024
Tr─ůdzik alergiczny - przyczyny, objawy i leczenie
Tr─ůdzik alergiczny - przyczyny, objawy i leczenie

Jednym z najcz─Östszych problem├│w zwi─ůzanych ze sk├│r─ů, kt├│ry dotyka osoby w drugiej i trzeciej dekadzie ┼╝ycia, jest tr─ůdzik. W ostatnich latach obserwuje si─Ö wzrost cz─Östo┼Ťci w┼Ťr├│d os├│b doros┼éych, kt├│rzy przekroczyli 25. rok ┼╝ycia. To schorzenie sk├│ry, kt├│re nie tylko wp┼éywa na wygl─ůd, ale tak┼╝e ma znacz─ůcy wp┼éyw na samopoczucie i ┼╝ycie spo┼éeczne.Tr─ůdzik alergiczny, zwany tak┼╝e tr─ůdzikiem kontaktowym, to jedna z odmian tr─ůdziku charakteryzuj─ůca si─Ö wyst─Öpowaniem krostek, zaczerwienie┼ä i innych objaw├│w zapalnych na sk├│rze w wyniku kontaktu z alergenem. Sk├│ra podatna na ten rodzaj tr─ůdziku mo┼╝e reagowa─ç na r├│┼╝norodne substancje, co wymaga identyfikacji i unikania potencjalnych uczulaj─ůcych czynnik├│w.

Artykuł
03.12.2023
Ksylometazolina - jak dzia┼éaj─ů krople do nosa?
Ksylometazolina - jak dzia┼éaj─ů krople do nosa?

Ksylometazolina to popularny zwi─ůzek organiczny stosowany miejscowo w celu z┼éagodzenia objaw├│w nie┼╝ytu nosa, cz─Ö┼Ťciej nazywanego katarem.Preparaty lecznicze dost─Öpne na rynku zawieraj─ů w swoim sk┼éadzie sam chlorowodorek ksylometazoliny lub po┼é─ůczenie tego zwi─ůzku z ipratropium lub dekspantenolem.

Artykuł
27.03.2024
Konsultacja z E-recept─ů za 49.99 Z┼ü Tylko w najnowszej aplikacji!