Avamys - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 16.02.2023

Avamys   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Avamys

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Avamys aerozol do nosa to produkt leczniczy stosowany w alergii . Jak używać leku Avamys? Co zawiera? Jak zachować reguły bezpieczeństwa stosowania?

Spis treści

Czym jest aerozol Avamys?

Aerozol do nosa Avamys zawiera 27,5 mikrograma furoinianiu flutikazonu na dawkę. Wskazaniem do zastosowania leku Avamys są alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa. Objawy alergii to m.in. wodnista wydzielina z nosa, uczucie zatkanego nosa, uczucie swędzenia nosa, zaczerwienienie oczu.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Avamys - Cena, refundacja

Preparat Avamys nie jest refundowany, a jego cena zależy od rozmiaru opakowania.

  • Avamys (27,5 ?g/dawkę aerozol do nosa, zawiesina 120 dawek) - cena wynosi ok. 52 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Mechanizm działania

Flutikazon należy do glikokortykosteroidów, działa przeciwświądowo, jest substancją o silnym działaniu przeciwzapalnym. Dzięki zastosowaniu jako aerozol do nosa może miejscowo obkurczyć naczynia krwionośne, co razem pozwala na skuteczną kontrolę objawów alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa.

Skład leku Avamys

Poza flutikazonem w skład leku Avamys wchodzą: glukoza bezwodna, celuloza dyspersyjna, polisorbat, chlorek benzalkoniowy, edetynian disodu i woda oczyszczona.

Jak stosować lek Avamys?

Przed pierwszym użyciem należy nacisnąć przycisk kilkukrotnie do czasu pojawienia się mgiełki (nie podawać od razu do nosa). Ta czynność może być konieczna w przypadku dłuższego nieużywania preparatu lub nieużywania nasadki.

Przed użyciem należy wstrząsać energicznie butelką przed podaniem leku Avamys. Strumień aerozolu należy kierować do zewnętrznej części nosa (nie w kierunku przegrody nosowej). Należy pamiętać, że początek działania leku następuje dopiero po kilku godzinach, a żeby doprowadzić do zmniejszenia objawów, lek Avamys należy stosować regularnie - osiągnięcie maksymalnego działania terapeutycznego może zająć nawet kilka dni.

Jak dawkować lek Avamys u dorosłych?

Do każdego otworu nosowego raz na dobę podaje się dwie dawki preparatu Avamys (łączna dawka wynosi 110 mikrogramów flutikazonu). Po opanowaniu objawów można podawać po jednej dawce do każdego otworu nosowego raz na dobę.

Umiarkowane zaburzenia wątroby nie wymagają zmiany dawkowania preparatu Avamys. Pacjenci z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby powinni zachować szczególną ostrożność ze względu na większe prawdopodobieństwo wystąpienie niepożądanych objawów ogólnoustrojowych.

Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek najpewniej nie wymagają konieczności dostosowania dawki.

Jak dawkować lek Avamys u dzieci?

Zasady stosowania leku Avamys u dzieci powyżej 12 roku życia są takie jak u dorosłych.

Dzieci w wieku 6-11 lat powinny stosować jedną dawkę do każdego otworu nosowego raz na dobę. Jeśli nie wystarcza to do opanowania objawów, można rozważyć zwiększenie dawki do dwóch dawek do każdego otworu raz na dobę.

Nie zaleca się stosowania leku Avamys u dzieci poniżej 6 roku życia.

Najczęstsze działania niepożądane leku Avamys

Do najczęstszych działań niepożądanych leku Avamys należy ból głowy, krwawienie z nosa, owrzodzenie błony śluzowej nosa.

Rzadziej występujące działania niepożądane Avamys

Lek Avamys rzadziej może powodować działania niepożądane takie jak reakcje nadwrażliwości, suchość błony śluzowej nosa, uczucie dyskomfortu, pieczenia w nosie. Możliwe są również przemijające zaburzenia widzenia lub spowolnienie wzrostu u dzieci.

W przypadku długotrwałego stosowania preparatu w dużych dawkach może dojść do rozwoju ogólnoustrojowych objawów stosowania glikokortykosteroidów, co może wyrażać się jako spowolnienie wzrostu u dzieci, zespół Cushinga, zahamowanie czynności nadnerczy, jaskrę, zmętnienie soczewki oka, zaburzenia psychiczne. Hormonalna oś podwzgórze-przysadka-nadnercza nie ulegała zahamowaniu przy stosowaniu dawki do 110 mikrogramów na dobę.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane leku Avamys?

Jeśli pacjent podejrzewa u siebie występowanie objawów niepożądanych preparatu powinien powiadomić o tym jak najszybciej wyspecjalizowany personel medyczny. Informacje o ewentualnych działaniach ubocznych są przekazywane do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku Avamys?

Przeciwwskazania do stosowania Avamys to nadwrażliwość na którąkolwiek substancję czynną lub pomocniczą aerozolu.

Interakcje Avamys z innymi lekami

Należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania Avamys i leków silnie hamujących CYP3A4 i przez niego metabolizowanych (np. ketokonazol, rytonawir). Leki metabolizowane przez cytochrom P450 powinny być bezpieczne.

Avamys a ciąża

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi na zwierzętach, glikokortykosteroidy przyjmowane w ciąży wpływają na występowanie wad rozwojowych, natomiast nie wydaje się, aby miało to bezpośrednie przełożenie na przyjmowanie leku Avamys, który jako aerozol do nosa ma niewielkie działanie ogólnoustrojowe. Jednak w związku z brakiem dostępnych danych należy szczególnie ostrożnie rozważyć korzyści i niebezpieczeństwa wynikające ze stosowania preparatu Avamys w ciąży.

Avamys a karmienie piersią

Nie ma danych dotyczących przechodzenia substancji czynnej Avamys (tzn. jako aerozol do nosa) do mleka kobiecego, w związku z czym należy zachować ostrożność i przyjmować Avamys tylko jeśli oczekiwane korzyści przewyższają ryzyko.

Avamys a zdolność prowadzenia pojazdów

Avamys nie wpływa lub ma nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Należy pamiętać, by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Avamys

Substancja czynna: flutikazon

Wskazania: alergiczne zapalenia błony śluzowej nosa

Zastosowanie: donosowe

Dawkowanie: dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia: dwie dawki do każdego otworu nosowego raz na dobę; dzieci w wieku 6-11 lat - jedna dawka do każdego otworu nosowego raz na dobę

Główne przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą

Główne działania niepożądane: ból głowy, krwawienie z nosa, owrzodzenia błony śluzowej nosa

Avamys - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Hydroxyzinum Adamed- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Hydroxyzinum Adamed- E-recepta - recepta online z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Hydroxyzinum Adamed to lek wydawany wyłącznie na receptę. Zawiera substancję czynną - chlorowodorek hydroksyzyny. Lek wykazuje m.in. działanie przeciwhistaminowe. Cena preparatu to ok. 7-9 złotych.

Charakterystyka produktów leczniczych
30.06.2023
Ksylometazolina - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne
Ksylometazolina - właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

Ksylometazolina to popularny związek organiczny stosowany miejscowo w celu złagodzenia objawów nieżytu nosa, częściej nazywanego katarem.Preparaty lecznicze dostępne na rynku zawierają w swoim składzie sam chlorowodorek ksylometazoliny lub połączenie tego związku z ipratropium lub dekspantenolem.

Artykuł
17.09.2023
Atarax - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Atarax - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Atarax to produkt stosowany w leczeniu objawowego lęku u dorosłych, świądu oraz podczas premedykacji przed zabiegami chirurgicznymi. Substancją czynną zawartą w preparacie jest hydroksyzyna chlorowodorku.

Charakterystyka produktów leczniczych
17.01.2023
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!