Vixpo – informacje o leku, dawkowanie oraz przeciwwskazania

Opublikowano 22.11.2021

Vixpo – informacje o leku  dawkowanie oraz przeciwwskazania

Vixpo jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w tym wyrobie medycznym są: etynyloestradiol oraz drospirenon. Działanie antykoncepcyjne leku związane jest z wieloma mechanizmami, z których najważniejszym jest zahamowanie owulacji oraz zmian w endometrium.

Należy pamiętać iż preparat Vixpo, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. 

Przed użyciem należy wykonać badania krwi oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.


Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Vixpo

Lek Vixpo przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18 roku życia i nie jest odpowiedni do stosowania przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Cena preparatu Vixpo może się różnić w zależności od apteki, jednak nie jest ona wysoka i wynosi ok 30 zł za opakowanie zawierające 28 tabletek. 

Każda tabletka leku Vixpo w kolorze różowym zawiera 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu. Tabletki białe to tabletki placebo, zawierające jedynie substancje pomocnicze. Preparat powinno przyjmować się codziennie, mniej więcej o tej samej porze dnia, w kolejności wskazanej na opakowaniu. Każde kolejne opakowanie powinno się rozpocząć następnego dnia po przyjęciu ostatniej dawki z poprzedniego opakowania. Krwawienie z odstawienia zazwyczaj rozpoczyna się po 2-3 dniach po rozpoczęciu stosowania tabletek placebo i może nie zakończyć się do czasu rozpoczęcia kolejnego opakowania. 

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie przyjmowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, przyjmowanie preparatu Vixpo należy rozpocząć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, kobieta powinna rozpocząć stosowanie leku Vixpo w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzednio stosowanego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego lub plastra. Jeśli dochodzi do zmiany preparatu zawierającego wyłącznie progestageny, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć stosowanie preparatu Vixpo w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciem tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest by przez okres pierwszych 7 dni po rozpoczęciu terapii stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną. Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Vixpo można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcji. Lek należ zacząć przyjmować w okresie od 21 do 28 dnia w przypadku, gdy pacjentka poroniła w drugim trymestrze ciąży lub jest po porodzie. 

W przypadku stosowania preparatu Vixpo możliwe jest opóźnienie wystąpienia krwawienia z odstawienia. W tym celu pacjentka powinna rozpocząć stosowanie tabletek z nowego opakowania dzień po przyjęciu ostatniej różowej tabletki. W czasie wydłużonego cyklu może dojść do pojawienia się krwawień śródcyklicznych lub plamień. Do standardowego dawkowania preparatu Vixpo należy wrócić po przyjęciu ostatniej tabletki placebo. 


Pominięcie dawki preparatu Vixpo

W razie opóźnienia w przyjęciu tabletki różowej, mniejszego niż 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą tabletkę. W tym przypadku skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Jeśli od przyjęcia jakiejkolwiek różowej tabletki minęło więcej niż 24 godziny, ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Tabletki placebo znajdujące się w ostatnim rzędzie blistra mogą zostać pominięte. 

W przypadku wystąpienia biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Vixpo może być zmniejszone i konieczne może być stosowanie dodatkowych metod antykoncepcji. Jeśli doszło do wymiotów w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancję czynną, należy zastosować nową tabletkę tak szybko jak jest to możliwe.

Możliwe działania niepożądane preparatu Vixpo

U kobiet przyjmujących preparat Vixpo, tak jak i inne złożone preparaty antykoncepcyjne, opisywano następujące działania niepożądane: chwiejność emocjonalna, bóle głowy, nudności, ból piersi, brak miesiączki, depresja, nerwowość, senność, zawroty głowy, migrena, żylaki, nadciśnienie tętnicze, bóle brzucha, niestrawność, wzdęcia, zapalenia żołądka, biegunka, trądzik, świąd, wysypka, bóle pleców, kończyn, grzybica pochwy, powiększenie piersi, uderzenia gorąca, suchość pochwy, zmniejszone libido, wzmożone pocenie, zwiększenie masy ciała, bolesne stosunki płciowe, torbiele jajników, torbiele w piersi, niedokrwistość, zwiększone łaknienie, bezsenność, rumień wielopostaciowy, reakcja alergiczna, rozstępy na skórze, nadmierne owłosienie, guzki na skórze, suchość w jamie ustnej, zapalenie i ból woreczka żółciowego, przepuklina rozworu przełykowego, uczucie pełności w brzuchu, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa, krwawienia z nosa, omdlenia,  szybka akcja serca, zapalenie oraz suchość spojówek, jadłowstręt, zaburzenia endokrynologiczne, drżenia rąk, zawroty głowy, wypadanie włosów, polipy szyjki macicy, powiększenie macicy, nowotwory piersi. W niektórych badaniach obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet długotrwale (powyżej 5 lat) stosujących doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne. Nie wiadomo jednak do jakiego stopnia na wyniki te wpływają leki oraz inne czynniki, takie jak zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy. U kobiet stosujących doustną antykoncepcję hormonalną obserwuje się nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych. Zaobserwowano również występowanie nowotworów łagodnych nowotworów wątroby, a jeszcze rzadziej nowotworów złośliwych. Jeśli u kobiety stosującej preparat Vixpo wystąpi silny ból w nadbrzuszu i powiększenie wątroby, należy wziąć pod uwagę nowotwór wątroby. 

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Vixpo. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Vixpo, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe. 


Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Istnieje szereg schorzeń, w przypadku których nie należy stosować złożonych środków antykoncepcyjnych. Należą do nich:  nadwrażliwość na substancje czynne lub pomocnicze zawarte w leku, obecność lub duże ryzyko występowania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej (zatorowość płucna, zakrzepica żył głębokich, dziedziczna lub nabyta predyspozycja do występowania choroby zakrzepowej np. oporność na aktywne białko C, niedobór antytrombiny III, niedobór białka C i S), dławica piersiowa, udar obecnie lub w przeszłości, hiperhomocysteinemia, obecność przeciwciał antyfosfolipidowych, migrena w wywiadzie, cukrzyca z powikłaniami naczyniowymi, ciężkie nadciśnienie tętnicze, niewydolność nerek, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, występowanie lub podejrzenie złośliwego nowotworu zależnego od hormonów płciowych, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie. Dodatkowymi czynnikami ryzyka wystąpienia choroby zakrzepowo-zatorowej podczas terapii preparatem Vixpo są: otyłość, długotrwałe unieruchomienie, rozległ zabieg operacyjny, wiek powyżej 35 lat, nadciśnienie tętnicze, wady zastawkowe, migotanie przedsionków, toczeń, dyslipoproteinemie oraz palenie papierosów. W przypadku podejrzenia lub potwierdzenia któregokolwiek z wymienionych stanów, należy jak najszybciej przerwać stosowanie złożonych preparatów antykoncepcyjnych. 


Podczas stosowania preparatu Vixpo może dojść do wystąpienia interakcji z innymi lekami, takimi jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, rytonawir. Produkt leczniczy Vixpo można zastosować po około 2 tygodniach po zakończeniu leczenia wyrobami medycznymi zawierającymi powyższe substancje. 


Produkt Vixpo nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciąże w trakcie stosowania produktu, należy go jak najszybciej odstawić. Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę, ani kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania ich w ciąży. Preparat Vixpo może wpływać na laktację i powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Nie zaleca się więc jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi. 


Do tej pory nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Vixpo  na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne, nie obserwowano żadnych działań niepożądanych wpływających na zdolność obsługi pojazdów. 


Preparat Vixpo zawiera laktozę, dlatego nie jest polecany do stosowania u pacjentek z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. 


Należy pamiętać , by przed użyciem leku zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu Vixpo. 


Inni czytali również

EVRA - antykoncepcja - stosowanie, dawkowanie i informacje o leku

EVRA - antykoncepcja - stosowanie, dawkowanie i informacje o leku

EVRA jest złożonym preparatem antykoncepcyjnym, który w swoim składzie zawiera dwie substancje czynne - estrogen oraz progesteron. Produkt służy do zapobiegania ciąży u kobiet w wieku rozrodczym. Nie należy go stosować u osób cierpiących na nadwrażliwość na którykolwiek ze składników leku, u osób z zakrzepicą żylną, zatorowością płucną, migreną z aurą ogniskową, zaburzeniami czynności wątroby, mających niedobory antytrombiny III, białka C, białka S, po zawale serca, u osób u których istnienie ryzyko raka piersi, endometrium lub innego rodzaju nowotworu estrogenozależnego. Plaster należy nakleić na skórę w okolicy pośladków, brzucha, górnej części ramienia lub tułowia 1, 8 oraz 15 dnia cyklu. Od 22. Do 28. dnia nie należy przyklejać plastra, aby w tym czasie u pacjentki mogła wystąpić miesiączka. Nie należy przerywać stosowania produktu na czas dłuższy niż 7 dni. Najczęstszymi działaniami niepożądanymi stosowania produktu leczniczego EVRA są: suchość sromu i pochwy, obrzęk i tkliwość piersi, bolesne miesiączki, zaburzenia poziomu libido, bóle głowy, upławy, spadek samopoczucia, zmęczenie, wzrost masy ciała, zapalenie okrężnicy i pęcherzyka żółciowego, kamica żółciowa, reakcje skórne oraz zatorowość płucna. Przed użyciem należy wykonać badania krwi oraz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu.

Charakterystyka produktów leczniczych
21.08.2021