Vixpo - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Opublikowano 22.11.2021

Vixpo   Recepta online   e Recepta z konsultacją | cena  dawkowanie  przeciwwskazania

Vixpo

Otrzymaj konsultacje lekarską na ten lek bez wychodzenia z domu.

Vixpo jest doustnym, dwuskładnikowym lekiem antykoncepcyjnym. Substancjami aktywnymi zawartymi w produkcie są: etynyloestradiol oraz drospirenon.

Spis treści

Informacje ogólne, stosowanie oraz dawkowanie leku Vixpo

Czym jest Vixpo?

Vixpo to doustny, dwuskładnikowy lek antykoncepcyjny, który przeznaczony jest dla kobiet powyżej 18 roku życia. Nie jest wskazany dla pań, które jeszcze nie miesiączkują lub już przeszły menopauzę. W każdej aktywnej tabletce obecne są dwie substancje czynne - etynyloestradiol i drospirenon w identycznej dawce.

Należy pamiętać, iż tabletki antykoncepcyjne Vixpo, podobnie jak inne doustne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV oraz innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Warto zaznaczyć, że żadna z dostępnych metod ochrony przed zajściem w ciążę nie zapewnia stuprocentowej skuteczności. Ryzyko wzrasta wraz z każdym odstępstwem od zalecanego schematu terapii.

Mechanizm działania

Vixpo należy do metod antykoncepcji złożonej, czyli swoją skuteczność zawdzięcza dwóm substancjom - w tym przypadku jest to etynyloestradiol (należący do grupy estrogenów) oraz drospirenon (będący gestagenem). Substancje te blokują uwalnianie przysadkowych hormonów gonadotropowych, co uniemożliwia wystąpienie owulacji.

Lek sprzyja również wystąpieniu zmian w endometrium (co utrudnia zagnieżdżenie się zarodka w macicy), zagęszczaniu śluzu szyjkowego (co sprawia, że jest on nieprzenikliwy dla plemników) oraz hamowaniu perystaltyki jajowodów.

Skład leku

Jedno opakowanie leku Vixpo obejmuje 28 tabletek - 21 różowych, aktywnych i 7 białych tabletek placebo. Każda różowa tabletka zawiera 0.02 mg etynyloestradiolu oraz 3 mg drospirenonu, białe pozbawione są substancji czynnych. Wśród substancji pomocniczych użytych do produkcji leku wyróżniamy: laktozę jednowodną, skrobię żelowaną kukurydzianą, powidon K30, kroskarmelozę sodową, polisorbat 80 i magnezu stearynian.
Koszt jednego blistra preparatu Vixpo różni się w zależności od apteki, jednak zazwyczaj nie jest wysoki i wynosi około 30 zł. Blister zapewnia ochronę antykoncepcyjną w ciągu całego cyklu menstruacyjnego, który trwa 28 dni.

Jak stosować lek?

Vixpo przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletkę połyka się w całości (nie należy jej kruszyć czy rozgryzać), popijając dużą ilością wody. Pokarm nie wpływa na stopień jej wchłaniania, w związku z czym lek można przyjmować razem z posiłkiem lub niezależnie od posiłku.

Vixpo przyjmuje się codziennie, raz dziennie, mniej więcej o tej samej porze, zgodnie z kolejnością umieszczoną na opakowaniu. Przez pierwsze 21 dni należy stosować różowe, aktywne tabletki, przez ostatnich 7 dni cyklu białe tabletki placebo. Po zakończeniu jednego blistra należy od razu rozpocząć kolejny - nie przewiduje się tu przerwy w terapii.

W ciągu pierwszych 2-3 dni po zakończeniu puli różowych tabletek powinno pojawić się krwawienie z odstawienia. Jest to krwawienie z pochwy, podobne do miesiączki, jednak przeważnie mniej obfite i bolesne. Krwawienie może być wciąż aktywne na początku nowego cyklu, nie ma to wpływu na dalszy schemat leczenia.

Ochronę antykoncepcyjną zapewnia nieprzerwane, co najmniej siedmiodniowe przyjmowanie tabletek Vixpo zawierających substancje aktywne. Ochrona ta obejmuje również okres, w którym stosuje się tabletki placebo.

Dwuskładnikową antykoncepcję hormonalną kontynuować można tak długo jak to wskazane, pożądane i bezpieczne dla pacjentki. Podczas leczenia konieczna jest regularna, przynajmniej coroczna konsultacja u ginekologa, który ponownie ocenia stosunek korzyści do ewentualnego ryzyka terapii.

Jak rozpocząć terapię lekiem Vixpo?

Decyzję o rozpoczęciu leczenia antykoncepcyjnego podejmuje ginekolog po wcześniejszym wykonaniu badania fizykalnego, USG przezpochwowego, badania piersi i ewentualnie badania krwi. Konieczna jest również ocena indywidualnych czynników ryzyka zakrzepowo-zatorowego.

Sposób rozpoczęcia terapii lekiem Vixpo zależy również od dotychczas stosowanych metod antykoncepcji hormonalnej.

Jeśli w poprzednim cyklu miesiączkowym pacjentka nie stosowała żadnej antykoncepcji hormonalnej, pierwszą tabletkę Vixpo należy przyjąć pierwszego dnia cyklu (tj. pierwszego dnia miesiączki). Nie ma wtedy potrzeby korzystania z dodatkowej metody antykoncepcji mechanicznej. Rozpocząć można także między 2. a 5. dniem cyklu menstruacyjnego, jednak przez kolejne 7 dni zaleca się wtedy dodatkową ochronę.

Jeśli w bieżącym cyklu miesiączkowym dochodzi do zmiany z innego złożonego preparatu antykoncepcyjnego - tabletki, systemu dopochwowego lub systemu transdermalnego, pacjentka powinna rozpocząć terapię Vixpo w następnym dniu po przyjęciu ostatniej tabletki aktywnej poprzedniego preparatu lub w dniu usunięcia systemu dopochwowego czy plastra.

Jeśli zmiana dotyczy preparatu zawierającego wyłącznie progestageny - minitabletki, implantu lub systemu domacicznego (IUS), pacjentka może rozpocząć Vixpo w dowolnym dniu po usunięciu systemu lub przyjęciu tabletki poprzedniego preparatu. Ważne jest, by przez pierwszych 7 dni stosować dodatkową antykoncepcję mechaniczną.

Jak stosować lek po poronieniu?

Po poronieniu w pierwszym trymestrze ciąży, lek Vixpo można zacząć stosować natychmiast, bez konieczności korzystania z dodatkowych metod antykoncepcji.

Jeśli pacjentka poroniła w drugim trymestrze lub jest po porodzie, terapię Vixpo można rozpocząć w okresie od 21 do 28 dnia po zakończeniu ciąży. Gdy decyzja zostanie podjęta później, przez pierwsze 7 dni terapii konieczne będzie używanie dodatkowych metod antykoncepcji barierowej np. prezerwatyw.

Opóźnianie miesiączki

W wyjątkowych przypadkach, gdy pacjentka chciałaby uniknąć krwawienia z odstawienia w danym cyklu, możliwa jest pewna modyfikacja schematu leczenia. Po wyczerpaniu puli różowych tabletek należy pominąć lub lepiej wyrzucić pozostałe białe tabletki i od razu rozpocząć nowe opakowanie. Dalej leczenie kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

By przesunąć termin krwawienia z odstawienia na inny dzień tygodnia, należy jednorazowo skrócić okres przyjmowania białej tabletki placebo o dowolną liczbę dni. Dalej leczenie kontynuuje się zgodnie z dotychczasowym harmonogramem.

e-Recepta online 58.99 ZŁ

Leki na potencje, leki stałe, antykoncepcja stała, przedłużenie terapii w chorobach przewlekłych.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Antykoncepcja awaryjna 59.99 ZŁ

Tabletka 'po', tabletka dzień po, tabletka do 72h, pigułka po.

Czas realizacji do 1 godziny roboczej*

Vixpo - Cena, refundacja

Lek Vixpo nie podlega refundacji i koszt zależy od opakowania.

  • Vixpo (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 28 szt.) - cena wynosi ok. 34 zł
  • Vixpo (0,02 mg + 3 mg tabletki powlekane 3 x 28 szt.) - cena wynosi ok. 87 zł

Ceny podane są jedynie orientacyjne i mogą zostać zmienione w przyszłości.

Pominięcie dawki preparatu Vixpo

Co zrobić w przypadku pominięcia tabletki Vixpo?

Jeśli opóźnienie w przyjęciu różowej, aktywnej tabletki Vixpo jest mniejsze niż 24 godziny, należy jak najszybciej przyjąć pominiętą pastylkę. Nie ma tu konieczności stosowania dodatkowej ochrony antykoncepcyjnej.

Jeśli jednak opóźnienie jest większe niż 24 godziny, skuteczność antykoncepcji może zostać osłabiona. Należy jak najszybciej przyjąć zaległą dawkę, nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek na raz (pominiętej i aktualnej), a przez kolejne 7 dni dodatkowo używać prezerwatyw.

Jeśli pacjentka zapomniała o białej tabletce placebo, nie wpływa to na skuteczność antykoncepcji. Pominiętą dawkę można wyrzucić, a terapię kontynuować zgodnie z harmonogramem.

Co zrobić jeśli doszło do wymiotów?

W przypadku biegunki lub wymiotów, wchłanianie produktu Vixpo może ulec zmniejszeniu, co ma negatywny wpływ na jakość antykoncepcji. Jeśli do zaburzeń żołądkowo-jelitowych doszło w czasie 3-4 godzin od przyjęcia tabletki zawierającej substancję czynną, należy jak najszybciej zastosować nową dawkę.

Możliwe działania niepożądane preparatu Vixpo

Najczęstsze działania niepożądane

Tabletki antykoncepcyjne Vixpo, podobnie jak inne złożone preparaty antykoncepcyjne, może powodować różnorodne działania niepożądane. Do najczęściej obserwowanych powikłań należą: bóle głowy, chwiejność emocjonalna, nudności, ból piersi oraz zaburzenia miesiączkowania (krwotok maciczny lub odwrotnie brak miesiączki).

Jeśli podczas terapii u pacjentki w spodziewanym terminie nie wystąpi krwawienie z odstawienia, należy wykluczyć ewentualną ciążę.

Rzadziej występujące działania niepożądane

U kobiet przyjmujących preparat Vixpo niezbyt często obserwuje się działania niepożądane takie jak: depresja, nerwowość, senność lub bezsenność, zawroty głowy, migreny , parestezje (odczuwanie drętwienia, mrowienia czy pieczenia), drżenie rąk, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (ból brzucha, uczucie pełności w brzuchu, niestrawność, wzdęcia, zapalenie żołądka, biegunka), choroby skóry (trądzik, wysypka, świąd, rozstępy na skórze, nadmierne owłosienie, guzki na skórze), ból pleców i kończyn, powiększenie piersi, zmniejszone libido, zmiany w obrębie narządów płciowych (grzybica pochwy, suchość pochwy, bolesność podczas stosunków seksualnych, torbiele jajników, torbiele w piersi, polipy szyjki macicy, powiększenie macicy), wypadanie włosów, wzmożone pocenie, uderzenia gorąca, suchość w jamie ustnej, suchość spojówek, szybka akcja serca, zapalenie żyły, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, krwawienia z nosa, zwiększenie masy ciała, zwiększone łaknienie lub jadłowstręt, rumień wielopostaciowy, reakcje alergiczne, grzybicze zakażenie jamy ustnej, znaczny rozrost błony śluzowej szyjki macicy, zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Vixpo a ryzyko zakrzepowo-zatorowe

Złożone hormonalne środki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko tworzenia się zakrzepów krwi w naczyniach żylnych (co objawia się jako zatorowość płucna lub zakrzepica żył głębokich kończyn dolnych) i tętniczych (co objawia się w postaci udaru niedokrwiennego mózgu, przemijającego napadu niedokrwiennego mózgu - TIA czy zawału serca).

Ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej największe jest podczas pierwszego roku terapii lub po przerwie od terapii trwającej dłużej niż 4 tygodnie. Należy jednak zaznaczyć, że statystycznie więcej kobiet zachoruje po zajściu w ciążę niż stosując hormonalne metody ochrony przed ciążą.

Do rozwoju żylnego epizodu zakrzepowo-zatorowego predysponuje szczególnie: wiek >35 roku życia, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, operacje w obrębie kończyn dolnych lub miednicy, długotrwałe unieruchomienie, dziedziczne zaburzenia krzepnięcia krwi, stany, które przebiegają z podwyższoną krzepliwością krwi - nowotwór, anemia sierpowatokrwinkowa, toczeń rumieniowaty układowy, zespół antyfosfolipidowy.

Do tętniczych epizodów zakrzepowych predysponują przede wszystkim: starszy wiek (szczególnie >35 roku życia), palenie papierosów, otyłość (BMI >30 kg/m2), predyspozycja rodzinna, nadciśnienie tętnicze, migreny, cukrzyca, hiperhomocysteinemia, wady zastawkowe serca, zaburzenia rytmu serca - migotanie przedsionków, toczeń rumieniowaty układowy.

Vixpo a nowotwory

W niektórych badaniach klinicznych obserwowano zwiększone ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy u kobiet, które stosowały doustne, złożone preparaty antykoncepcyjne przez długi czas (powyżej 5 lat). Nie wiadomo jednak, jak na rozwój nowotworu wpływają inne czynniki np. przyjmowane leki czy równoczesne zakażenie wirusem HPV, który jest główną przyczyną rozwoju raka szyjki macicy w ogólnej populacji.

Kobiety stosujące złożoną antykoncepcję hormonalną mają nieznacznie większe ryzyko rozpoznania raka piersi, jednak znika ono w ciągu 10 lat od zaprzestania stosowania leków hormonalnych.

Podczas długotrwałej terapii za pomocą Vixpo zaobserwowano również zwiększoną częstotliwość zachorowań na łagodne nowotwory wątroby (bardzo rzadko nowotwory złośliwe).

Przedawkowanie Vixpo

Dotychczas nie opisano przypadków przedawkowania preparatu Vixpo. Podejrzewa się, że mogą wtedy występować następujące objawy: nudności, wymioty, krwawienia z pochwy. Nie istnieje swoiste antidotum na substancje zawarte w leku Vixpo, dlatego leczenie w takim przypadku może być jedynie objawowe.

Gdzie można zgłaszać działania niepożądane?

W razie wystąpienia jakichkolwiek działań niepożądanych, należy skontaktować się z lekarzem lub powiadomić o tym inny, wykwalifikowany personel medyczny. Skutki uboczne można także bezpośrednio zgłaszać do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Preparatów Biobójczych.

Przeciwwskazania oraz środki ostrożności

Jakie są przeciwskazania do stosowania leku Vixpo?

Vixpo jest przeciwwskazane w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Lek w swoim składzie zawiera laktozę. Z tego względu przeciwwskazany jest u kobiet z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Istnieje szereg schorzeń, w przypadku których nie należy stosować złożonych środków antykoncepcyjnych. Należą do nich: ciąża i karmienie piersią, aktualny lub przebyty epizod zatorowości płucnej czy zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych, duże ryzyko wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, dławica piersiowa, obecnie lub w przeszłości udar niedokrwienny mózgu, TIA, zawał serca, duże ryzyko wystąpienia tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej, obecne lub przebyte nowotwory wątroby, piersi czy trzonu macicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, krwawienia z pochwy o nieustalonej przyczynie.

Estrogeny zawarte w leku Vixpo same w sobie predysponują do wzrostu ryzyka zakrzepowo-zatorowego. Ryzyko to pogłębia się wraz z wiekiem i ilością wypalonych papierosów. Z tego względu stosowanie produktów złożonej antykoncepcji hormonalnej przeciwwskazane jest u kobiet >35 roku życia, szczególnie jeśli palą powyżej 15 papierosów dziennie. Dla tych pań dużo bezpieczniejsze będzie stosowanie antykoncepcji hormonalnej zawierającej wyłącznie gestageny.

Interakcje z innymi lekami

Jednoczesne stosowanie Vixpo oraz leków takich jak np.: barbiturany, karbamazepina, ryfampicyna, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, topiramat, leki roślinne zawierające w swoim składzie dziurawiec zwyczajny, leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HCV, cyklosporyna, rytonawir może doprowadzić do niebezpiecznych interakcji między produktami.

Ze względów bezpieczeństwa produkt leczniczy Vixpo można zacząć stosować po około 2 tygodniach od zakończenia terapii za pomocą wyżej wymienionych substancji.

Vixpo a alkohol

Nie udowodniono, by alkohol negatywnie wpływał na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Stan po alkoholu predysponuje jednak do wymiotów, które mogą osłabiać wchłanianie leku lub popełnienia błędu w schemacie leczenia.

Vixpo a ciąża

Vixpo nie jest przeznaczony do stosowania w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę w trakcie terapii, lek należy odstawić jak najszybciej.

Przeprowadzone badania kliniczne nie udowodniły podwyższonego ryzyka urodzenia dziecka z wadami wrodzonymi przez pacjentki stosujące złożone preparaty antykoncepcyjne przed zajściem w ciążę. Nie ma również informacji dotyczących kancerogennego wpływu na rozwijający się płód w przypadku nieumyślnego stosowania leku Vixpo podczas wczesnych etapów ciąży.

Vixpo a karmienie piersią

Preparat Vixpo może powodować zmniejszenie ilości i zmianę składu pokarmu kobiecego. Z tego powodu nie zaleca się jego stosowania do moment całkowitego odstawienia dziecka od piersi.

Vixpo a prowadzenie pojazdów

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu preparatu Vixpo na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. U kobiet stosujących inne złożone preparaty antykoncepcyjne nie obserwowano jednak żadnych działań niepożądanych, które wpływałyby negatywnie na takie czynności.

Przed użyciem leku należy zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania lub skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ każdy lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu lub zdrowiu. Dokładne informacje dotyczące charakterystyki produktu znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania preparatu.

Dane zamieszczone w artykule mają charakter jedynie informacyjny, nie zastępują przepisów prawnych i nie mogą zostać podstawą do jakichkolwiek roszczeń.

Podsumowanie informacji dotyczących leku Vixpo

Substancja czynna: Etynyloestradiol oraz drospirenon.

Wskazania: Ochrona przed ciążą

Zastosowanie: Doustne

Dawkowanie: 1 tabletka raz dziennie - przez pierwsze 21 dni cyklu tabletki różowe, przez następne 7 tabletki białe

Główne przeciwwskazania: Ciąża i okres karmienia piersią; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej; Incydenty i czynniki stwarzające ryzyko tętniczej choroby zakrzepowo-zatorowej; Wiek >35 r.ż. szczególnie przy równoczesnym paleniu papierosów; Nowotwór piersi, endometrium lub wątroby; Niezdiagnozowane krwawienie z pochwy.

Na platformie ERECEPT e recepta nawet w 15 minut!

Główne działania niepożądane: Bóle głowy, zawroty głowy, chwiejność emocjonalna, nudności, ból piersi oraz zaburzenia miesiączkowania - krwotok maciczny lub brak miesiączki

Inne popularne leki:

Vixpo - Recepta online

Rozpocznij konsultacje:

Inni czytali również

Dostinex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania
Dostinex - Recepta online - e-Recepta z konsultacją | cena, dawkowanie, przeciwwskazania

Dostinex jest lekiem, który może być stosowany w celu zahamowania laktacji. Co zawiera Dostinex? Jak go stosować?

Charakterystyka produktów leczniczych
09.03.2023
Antykoncepcja dla kobiet z cukrzycą – na co warto zwrócić uwagę?
Antykoncepcja dla kobiet z cukrzycą – na co warto zwrócić uwagę?

Cukrzyca, stanowiąca jedno z najczęstszych schorzeń przewlekłych na świecie, oddziałuje na wiele sfer życia pacjenta z taką diagnozą. Dla wielu kobiet wyzwanie stanowi nie tylko sama terapia i kontrola tej choroby, ale także planowanie rodziny oraz odpowiedni dobór metody antykoncepcji. Ze względu na specyfikę choroby oraz przeciwwskazania związane z niektórymi środkami antykoncepcyjnymi, wybór odpowiedniej metody wymaga rozważenia wielu czynników. W niniejszym artykule przedstawimy kluczowe informacje, które pomogą kobietom z cukrzycą w świadomym i bezpiecznym wyborze metody antykoncepcji.

Artykuł
08.09.2023
Łysienie u kobiet - czemu kobiety łysieją i jak sobie z tym radzić?
Łysienie u kobiet - czemu kobiety łysieją i jak sobie z tym radzić?

Łysienie zwykle postrzegane jest jako problem dotyczący przede wszystkim mężczyzn, jednak ocenia się, że co najmniej jedna trzecia wszystkich kobiet również cierpi z tego powodu. Jakie są przyczyny tego zjawiska i jak sobie z nim radzić? Jakie są skuteczne sposoby na leczenie łysienia?

Artykuł
07.11.2022
Konsultacja z E-receptą za 49.99 ZŁ Tylko w najnowszej aplikacji!